برنامههای هفته جهانی فضا در ایران اعلام شد


دبیرهفته جهانی فضا در ایران از برگزاری مراسم هفته جهانی فضا از 11 تا 18 مهرماه جاری در کشور خبر داد و گفت: هفته جهانی فضا روز شنبه 11 مهر با حضوروزرای ارتباطات و علوم افتتاح می شود.


سامان جلایریان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مراسم افتتاحیه این هفته با حضور وزرای ارتباطات و علوم در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شود.

ویبا اشاره به مراسم ویژه هفته جهانی فضا در ایران، گفت: مراسم ویژه هفتهجهانی فضا در ایران روز سه شنبه 14 مهرماه توسط پژوهشگاه هوافضا با حضوررئیس سازمان فضایی ایران و رئیس پژوهشگاه هوافضا و اساتید و محققان اینحوزه در محل پژوهشگاه برگزار می شود.

جلایریان بازدید از آسماننما، زنگ فضا، برگزاری نمایشگاه هایی در زمینه فضا در مدارس و مسابقهنقاشی برای کودکان را از دیگر برنامه های این هفته ذکر کرد و افزود:برگزاری نمایشگاه در مدارس، برپایی اختتامیه، برگزاری مسابقات فضایی واعطای محصولات فرهنگی سازمان فضایی به برگزیدگان این هفته از دیگر برنامههای درنظر گرفته شده برای هفته جهانی فضا در ایران است.

دبیرهفته جهانی فضا در ایران خاطرنشان کرد: برنامه ایرانگردی از دیگر برنامههای جانبی این هفته در ایران است و به همین مناسبت گروهی به اجرای برنامهبا موضوع فضا در یک مسیر از پیش تعیین شده در کشور می پردازند. مسابقهمقاله نویسی، ساخت ماکت، نقاشی و پوستر به مناسبت این هفته برگزارمی شود وبه برگزیدگان جوایزی اعطا می شود.

سازمان ملل متحد روزهای 4 تا10 اکتبر هر سال مقارن با 13 تا 19 مهرماه را به عنوان هفته جهانی فضانامگذاری کرده است. در این هفته نقش فضا در زندگی انسانها ترویج و تبیینمی شود.

دلیل تعیین این تاریخ، بزرگداشت دو نقطه عطف در حوزهدسترسی به فضا است. 4 اکتبر 1957، تاریخ پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر استو روز 10 اکتبر 1967 نیز تاریخ امضای قوانین مربوط به فعالیت کشورها درحوزه کشف و بهره برداری صلح آمیز از فضای ماورای جو از جمله ماه و سایراجرام آسمانی است.