نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: ملکههای ایران

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  ملکههای ایران

  در این بخش برا شما عزیزان گنجينه دانشي در مورد ملکه های ایران زمین مطالب وشاید عکس قرار خواهم داد
  البته به ترتیب حروف الفبا

  آتوسا


  آتوسا(۵۵۰ تا ۴۷۵ پیش از میلاد مسیح) از شهبانوهای ایران بود. وی دختر کورشکبیر، و خواهر خوانده کمبوجیه، و همسر دو پادشاه هخامنشی کمبوجیه و داریوشیکم، و مادر خشایارشا بود.

  آتوسا در زمان حکومات خشایارشاه زنده بوده است.

  زندگی سیاسی آتوسای هخامنشی

  پساز آناهیتا او دومین کسی بود که لقب بانو که یک عنوان مذهبی بود، گرفت.زیرا اینچنین لقبی کمتر به ملکهها داده میشد. آشیل نمایشنامه نویس قرنپنجم پیش از میلاد در یکی از نمایشنامههای خود تحت عنوان «ایرانیان» کهاختصاص به جنگ خشایارشا با یونانیان دارد از آتوسا به عنوان بانوی بانوانیاد میکند. آتوسا خواندن و نوشتن را به خوبی میدانست، و نقش تصمیمگیرنده در آموزش خود و دیگر درباریان داشت. کمبوجیه عاشق خواهر خود آتوساشد و مغهای زرتشتی را جمع کرد و از آنها خواست که این ازدواج را برای اوقانونی کنند. پس از درگذشت کمبوجیه در راه بازگشت از مصر، داریوش یکم باآتوسا ازدواج میکند. این ازدواج چند دلیل داشتهاست:

  * ازدواج با آتوسا که از سلاله هخامنشی بود حکومت او را قانونی جلوه میداد.
  * از آنجا که آتوسا باهوش، با فرهنگ، با قدرت و تفکر سیاسی بود در موقع لزوم کمک خوبی برای داریوش شاه به حساب میآمد.


  هرودوتمیگوید آتوسا از قدرت فوقالعادهای برخوردار بود و در دوره جنگ با یونانکه به توصیه او انجام شده بود، داریوش یکم همواره از نصیحتهای او بهرهمیجست. او حتی علاقمند بود که در میدان کارزار نیز شوهرش را همراهی کند.هرودوت از قول آتوسا نقل میکند که به داریوش شاه گفته
  « چرانشستهای و عازم جنگ نمیشوی و سرزمینهای دیگر را تسخیر نمیکنی پادشاهیبه جوانی و ثروتمندی تو شایستهاست که عازم جنگ شود و به پیروزیهایی نایلشود تا به ایرانیان ثابت شود مرد قابلی بر آنها حکمرانی میکند. »


  اگرگفته هرودوت اغراقآمیز هم باشد باز هم بیانگر نفوذ آتوسا بر شوهرش است.گفته شدهاست که آتوسا به خوبی از اوضاع فرهنگی زمان خود اگاه بود، و ازحضور یونانیان و دیگر ملیتها به دربار بسیار بهره میبرد.

  آتوسااز صلب داریوش شاه دارای چهار فرزند شد، که بزرگترین آنها خشایارشا بود.اما آتوسا همسر اول داریوش یکم نبود، و داریوش از همسر اولش دارای پسرانیبود که همگی از خشایارشا بزرگتر بودند. مطابق قانون سلطنت پسر بزرگ شاهپس از او به سلطنت میرسید. اما آتوسا آن قدر بر شوهر خود نفوذ داشت کهتوانست خشایارشا را پس از داریوش به سلطنت برساند.

  در زمان سلطنتخشایارشا آتوسا به عنوان مادر پادشاه در امور دولت دخالت میکرد. آشیل درنمایشنامه خود همواره از او به عنوان بانوی بانوان یاد میکردهاست.میتوان گفت که در نمایشنامه آشیلوس پس از خشایار، آتوسا بیشترین نقش رابازی میکند.

  از زمان مرگ او هیچ اطلاعی در دست نیست. تنهامیدانیم تا زمانی که خشایار از جنگ یونان بر میگردد زنده بودهاست.احتمالاً آرامگاه او در کنار آرامگاه داریوش کبیر در نقش رستم قرار دارد.


  آتوسا،یکی از شخصیت های کلیدی در شاهکار گور ویدال، یعنی کتاب آفرینش است.اعتبار این کتایب در بحث درباره چگونگی به سلطنت زسیدن داریوش بزرگ است.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  آرتیستون

  آرتیستونیکی از دختران کوروش بزرگ و از همسران داریوش بزرگ و خواهر (تنی یا ناتنی)آتوسا. او محبوبترین همسر داریوش بوده است بطوریکه به فرمان داریوشتندیسی زرین از او ساخته شده بود. پسران ارتيستون از فرماندهان خشایارشاهبودند. او همراه با آتوسا، بامه و اپاکیش جزو چهار زن خانواده شاهی است کهاسمش در لوح هاي گلي هخامنشی ثبت شده است..[۱]


  آرتيستون(Artystone)، اسم شخص زنانهي پارسي، تنها به شكل يوناني Artystōnēارتيستونه و شكل ايلامي Ir-da-iš-du-na و Ir-taš-du-na گواهي شده است. اينگونههاي غيرايراني، منعكس كنندهي نام پارسي باستان Rtastūnā* "ستون ارته(= راستي خدايوار شده)" هستند.[۲]  آزرمیدخت


  آزرمیدخت، آزرم، آزرمی، (۶۳۰م یا ۶۳۱م- ؟) شاهنشاه زن ایرانی و سی و دومینشاهنشاه ساسانی، دختر خسرو پرویز پسر هرمز پسر انوشيروان ملقب به عادله كهپس از خواهر خويش پوراندخت لشكريان او را در تیسفون بپادشاهی برداشتند.آزرمی دخت به معنی دختر پیر نشدنی است. فرمانرواى خراسان، سپهبد فرخهرمزکه يکى از مدعيان جدى سلطنت بود، ملکه را به همسرى خواست. در حالی کهآزرمىدخت علناً وعدهى ازدواج به او داد، در نهان تدارک قتلش را ديد (بنابه فرهنگ معین چون "چون آزرمیدخت نمیتوانست علنا مخالفت کند"). رستم، پسرفرخهرمزد، به خونخواهى پدرش لشکر به پايتخت کشيد و پس از سرنگونیآزرمىدخت، ملکهٔ ساسانی را نابينا کرد. آزرمی دخت چهار ماه پادشاهی کرد.از کیفیت وفات این پادشاه اطلاعی در دست نیست.


  استاتیرا (همسر اردشیر دوم)

  استاتیرا (وفات: ۴۰۰ پیش از میلاد) همسر اردشیر دوم و مادر اردشیر سوم هخامنشی بود.  استاتیرای یکم


  استاتیرا (وفات: ۳۳۲ پیش از میلاد) همسر داریوش سوم هخامنشی بود.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 3. #3
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  انیسالدوله  فاطمه ملقب به انیسالدوله سوگلی حرمسرای ناصرالدینشاه قاجار، پادشاه ایران بود. وی عملاً ملکه ایران بود.

  اونخستین ملکه ایران است که به اروپا مسافرت کرد.[۱] او با شاه تا مسکوهمراه بود ولی حضور دختران اشرافزاده روسی و مراسم غربی در جریانخوشآمدگویی از آنها باعث برخورد فرهنگی شد و ناصرالدینشاه انیسالدولهرا به تهران برگرداند.[۱]

  انیسالدوله از سوی شاه نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی دریافت کرد.[۲]

  انیسالدوله، سوگلی ناصرالدینشاه که خود اهل امامه لواسان بود[۲] در ناصرآباد پلی بنا کرد.[۳]

  انیسالدوله و ملیجک.


  نیکوکاریها[۴]

  * اهداء جیقه الماس به بارگاه حضرت علی
  * اهداء پرده مرواریددوزیشده به آستان امام حسین
  * اهداء نیمتاج طلا به حرم امام رضا
  * وقف کاشانک
  * بنای پلی در ناصرآباد از توابع لواسان

  بوراندخت

  ملکهبوراندخت (بوران به معنی سرخ و گلگون) شاهنشاه زن ایرانی و سی امینشاهنشاه ساسانی در سال ۶۳۰ ميلادی، دختر پرويز پسر هرمز پسر انوشيروان کهپس از قتل شهریار و پیش از آزرمیدخت بر تخت سلطنت نشست و پادشاهی اوهیجده ماه بوده است.

  تاجالملوک  تولد ۱۷ مارس ۱۸۹۶
  مرگ ۱۰ مارس ۱۹۸۲
  ۸۶ سالگی
  آکاپولکو، مکزیک
  لقبها ملکهٔ مادر، نیمتاج خانم
  ملیت ایرانی
  همسر رضاشاه،
  سید ذبیح الله ملک پور ، رحیمعلی خرم
  فرزندان محمدرضا،
  اشرف، شمس،
  علیرضا پهلوی
  والدین تیمور خان آیرملو


  تاجالملوک آیرُملو معروف به «ملکه مادر» دومین همسر رضاشاه پهلوی است..

  تاجالملوکدختر یاور (سرگرد) تیمور خان آیرملو از خاندان مهاجر [۱] و ترک [۲] که دردوران انقلاب بلشویکی از قفقاز به ایران مهاجرت کرده بود[۳] [۴] و ازخوانین بزرگ سوادکوه مازندران و از سران قزاق بود که در ۱۵ رجب ۱۲۹۴ (۴سنبله ۱۲۵۶/‏۲۶ ژوئیه ۱۸۷۷) در سن ۲۴ سالگی یا به قولی ۱۸ سالگی به عقدرضا خان در آمد.

  وی مادر محمدرضا و اشرف است. وی پس از پادشاهی رضاشاه پهلوی، «ملکهٔ مادر» لقب گرفت.

  ویدر سال ۱۲۹۵ خورشیدی به عقد رضاخان میرپنج درآمد. در آن هنگام رضاخان چهلسال و تاجالملوک ۲۵ سال داشت.[۵] او زمانی که هنوز رضا شاه افسر آتریادقزاق بود، با وی ازدواج کرد. رضاخان برای تشکیل خانواده خود در محله سنگلجخانهای اجاره نمود و ظرف مدت ۵ سال صاحب چهار فرزند (دو دختر و دو پسر)شد.[۶] این چهار فرزند شمس پهلوی، محمدرضا (محمدرضا شاه پهلوی)، اشرفپهلوی و علیرضا پهلوی نام دارند. تاجالملوک پس از به سلطنت رسیدن رضا شاهپهلوی، به علت اینکه مادر ولیعهد محسوب میشد از اعتبار و نفوذ ویژهایبرخوردار شد که آن را در دوران سلطنت پسرش نیز حفظ کرد. او بعد از رضا شاهدوبار شوهر اختیار میکند: سید ذبیح الله ملک پور و رحیمعلی خرم.

  تاجالملوکدر دوران پادشاهی رضاشاه یک بانوی درباری و ملکه ایران بود و اجازه دخالتدر مسائل سیاسی را نداشت و تنها در امور مالی فعالیت میکرد. وی در سال۱۳۱۲ برای دیدار محمدرضا سفرهایی به آلمان، سویس و فرانسه داشت.تاجالملوک از طرفداران ترویج فرهنگ غربی در دربار ایران بود.[۷]

  تاجالملوکهمچنین در روستای مردآباد کرج کاخی ساخت و این روستا را شاهدشت (ماهدشتامروزی) نامید. این کاخ امروزه ساختمان شهرداری ماهدشت است. تاجالملوکآیرملو در زمان انقلاب ۱۳۵۷ به کاخ خود در آمریکا هجرت کرد و همراه فرزندششمس در آنجا ساکن شد.[۸]

  تاج الملوک اشعار ترکینیز دارد که به گفته خود در کتاب خاطراتش محمد رضا شاه اجازه چاپ آنها رانداده است.این دستنوشتهها اکنون به امانت نزد خانواده شمس میباشد.[۹]

  تاجالملوک در روز ۱۰ فروردین ۱۳۵۹ در آکاپولکوی مکزیک بر اثر کهولت درگذشت و به خاک سپرده شد.[۱۰]
  توران امیرسلیمانی

  نام کامل قمرالملوک امیرسلیمانی
  Qamar-al-Molk Amir Soleimani
  زادروز ۱۲۸۳
  ۱۹۰۴
  تاریخ مرگ ۱۳۷۴
  ۱۹۹۵
  محل مرگ خانه سالمندان پاریس
  ، سن ۹۱ سالگی
  همسر دومین همسر رضا شاه پهلوی
  سید ذبیحالله ملکپور (بازرگان معروف)
  فرزندان غلامرضا پهلوی
  قمرالملوکامیرسلیمانی معروف به ملکه توران دختر عیسی خان مجدالسلطنه امیر سلیمانی،دومین همسر رضا شاه پهلوی و مادر غلامرضا پهلوی بود.


  اودر سال ۱۲۸۳ به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا گرفتن دیپلم از دبیرستانناموس تهران ادامه داد و در سال ۱۳۰۱ ه.ش در سن ۱۹ سالگی همسر دوم رضا خانسردارسپه (رضا شاه بعدی) شد، ولی اندکی پس از تولد شاهپور غلامرضا پهلوی،بر اثر ناسازگاری در سال ۱۳۰۲ ه.ش از رضا شاه جدا شد.

  ملکهتوران پس از جدایی، با پسرش شاهپور غلامرضا زندگی میکرد و سالها بعد درسال ۱۳۲۴ با سید ذبیحالله ملکپور (بازرگان معروف) ازدواج کرد. او پس ازانقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران را ترک کرد و در آلمان اقامت گزید تا اینکه براثر کهولت سن به خانه سالمندانی در پاریس سپرده شد و همانجا به سال ۱۳۷۴در سن ۹۱ سالگی درگذشت.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 4. #4
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  فرح دیبا


  تصویر رسمی از شهبانو فرح پهلوی گرفته شده در ۳۰ مه ۱۹۷۲

  شناسنامه
  نام کامل فرح دیبا
  زادروز ۲۲ مهر ۱۳۱۷ه.ش
  ۱۴ اکتبر ۱۹۳۸
  زادگاه تبریز
  آذربایجان شرقی،
  همسر محمدرضا پهلوی
  فرزندان رضا پهلوی
  فرحناز (۱۳۴۲)
  علیرضا (۱۳۴۵)
  لیلا (۱۳۴۹)
  اطلاعات سیاسی
  سمت ملکه ایران  فرحدیبا(متولد ۲۲ مهر ماه سال ۱۳۱۷ ه.ش برابر ۱۴ اکتبر ۱۹۳۸ در تبریز) سومینوآخرین همسر محمدرضا شاه پهلوی و مادر شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد ایراناست.

  فرحپهلوی نقش ماندگاری در فعالیتهایفرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی ایران رادر زمان زمامداری همسرش بازی کرد.پیش از وی ملکهها تنها در قلمرو دربارمیماندند.[۱]


  فَرَح دیبا فرزند فریده قطبی و سهراب دیبا ، از افسران ارتش شاهنشاهی ایران بود.[۲]

  شهبانوفرحدر روز ۲۲ مهر سال ۱۳۱۷ در تبریز به دنیا آمد. فرح دو ساله بود کهپدرشسهراب دیبا را در اثر سرطان معده از دست داد. سالها با فقر و درآمدناشی ازخیاطی مادر بسر بردند تا اینکه پس از چند سال فریده دیبا و فرح بهخانهمحمدعلی قطبی، برادر فریده دیبا، در تهران رفتند و با خانواده اوزندگیکردند.[۳] [۴]

  پس از تحصیل در مدرسهایتالیاییها،ژاندارک و دبیرستان رازی در تهران، فرح به همراه پسرداییاش رضا قطبی برایادامه تحصیل راهی کشور فرانسه شد. او در فرانسه دررشته معماری به تحصیلمشغول شد.

  فرح برای استفادهاز بورس تحصیلی وگرفتن ارز دانشجویی، از طریق عموی خود اسفندیار دیبا بهاردشیر زاهدی که درآن زمان داماد شاه بود، معرفی شد. [۵]


  فرحدیبادر سال ۱۳۳۸ با اردشیر زاهدی داماد محمدرضا شاه پهلوی آشنا شد، و ویاو رادر ویلای واقع در حصارک به شاه که در سال ۱۳۳۶ از ملکه ثریا جدا شدهبود،معرفی کرد. این معرفی به عقد و ازدواج در روز ۲۹ آذر ۱۳۳۸ منجر شد وپس ازچندی با به دنیا آمدن ولیعهد ایران با نام «رضا پهلوی (دوم)»استحکام دوچندان یافت.

  این ازدواج همچنین منجربه نزدیکیخانواده قطبی، دیبا، صادق ومسعودانصاری به دربار ایران شد.بسیاری از اقواموی که در سالهای سختی خبری از آنان نداشت، به تدریج بهدربار جذب شدند.[۶]محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۳۴۶ پس از تاجگذاری خود وشهبانو فرح پهلوی،همسرش را به عنوان نیابت سلطنت منصوب کرد.[۷]

  خانواده سلطنتی پس از مراسم تاجگذاری ۱۹۶۷


  پس از رضا پهلوی، فرح ۳ فرزند دیگر به نام های فرحناز (۱۳۴۲)، علیرضا (۱۳۴۵) و لیلا (۱۳۴۹) به دنیا آورد.


  برباوربرخی محمدرضا شاه پهلوی در طول دوران سلطنتش از همسرش انتظار داشت تادرفعالیتهای اجتماعی و عام المنفعه شرکت فعال داشته باشند.[۸][۹] اینخواستهشاه، در دوران فرح پهلوی بیش از همه وقت جامه عمل پوشید.[۱۰]

  فرحپهلویدر طول مدتی که شهبانوی ایران بود، ریاست عالی دهها موسسه خیریه،آموزشی،پژوهشی و هنری را بر عهده داشت.[۱۱] بخشی از این موسسات به اینشرح اند.

  * جمعیت بهزیستی ایران (اکنون سازمان بهزیستی)
  * بنگاه حمایت مادران و نوزادان
  * جمعیت ملی مبارزه با سرطان
  * جمعیت ملی کمک به جذامیان
  * جمعیت آسیبدیدگان از سوختگی
  * سازمان ملی انتقال خون ایران
  * بنیاد ایرانی بهداشت جهانی
  * مرکز طبی کودکان
  * سازمان نابینایان ایرانی
  * بنیاد فرهنگ ایران
  * کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  * انجمن ملی روابط فرهنگی
  * انجمن فیلارمونیک تهران
  * انجمن شاهنشاهی فلسفه
  * سازمان گفتگوی تمدنها
  * فدراسیون ورزشی کر و لالها
  * جشن هنر شیراز

  دعوت ازدواج محمدرضا شاه و فرح پهلوی.

  * جشن توس
  * جشن هنرهای مردمی اصفهان
  * سازمان ملی فولوکلور ایران
  * دانشگاه فارابی
  * دانشگاه فرح پهلوی (اکنون دانشگاه الزهرا)
  * فرهنگستان علوم ایران
  * سازمان ناشنوایان ایران
  * انستیتو پاستور
  * شورای عالی پژوهشهای علمی
  * شورای عالی رفاه اجتماعی
  * شورای عالی تندرستی
  * شورای عالی شهرسازی
  * شورای عالی جهانگردی
  * شورای عالی آموزش و پرورش[نیازمند منبع]


  یکماهقبل از انقلاب ۱۳۵۷ و با اوجگیری انقلاب، شهبانو فرح پهلوی به همراهشاه،ایران را بطرف اسوان مصر ترک کرد. پس از سفر به کشورهای مصر، اردن،آمریکاو پاناما، سرانجام به مصر بازگشتند و در مصر، شاهد درگذشت محمدرضاشاهپهلوی بود. [۱۲]

  شهبانو فرح در حال حاضر بطور متناوب در ایالات متحده آمریکا و فرانسه زندگی میکند.

  هشتمين جشن هنر شيراز. شهبانو فرح پهلوی در حال صحبت با فرزانه تائیدی، علی نصیریان، عزت الله انتظامی و مهين شهابی.

  برخی از مکان هایی که به دستور او ساخته شد، عبارتاند از:

  * تئاتر شهر تهران
  * موزه هنرهای معاصر تهران
  * پارک ملت (پارک شاهنشاهی سابق)
  * برج آزادی در میدان آزادی تهران که در آغاز برج شهیاد نامیده شده بود.
  * پارک سنگی جمشیدیه
  * کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  *ساختمانکنونی مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات در منطقه نیاوران شهرتهران که درآغاز به عنوان دفتر کار فرح پهلوی ساخته شده بوده است.
  * تالار رودکی
  * فرهنگسرای نیاوران
  * سازمان ملی انتقال خون  هشتمين جشن هنر شيراز. شهبانو فرح پهلوی در حال صحبت با فرزانه تائیدی، علی نصیریان، عزت الله انتظامی و مهين شهابی.  فوریه


  فوزیهفؤاد(به عربی: فوزیة بنت الملک فؤاد) (زاده: ۵ نوامبر ۱۹۲۱ در اسکندریهمصر)خواهر ملک فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر محمد رضا پهلوی بود. حاصلازدواجاو با محمدرضا شاه دختری است به نام شهناز.

  فوزیهشهروندمصر ولی از تبار چرکسی، آلبانیایی و فرانسوی بود. او از دودمانپادشاهیمحمدعلی پاشا است. خاندان محمدعلی از تبار آلبانیایی بودند که درزمانفرمانروایی عثمانیها در مصر به مدارج بالا رسیدند. ازدواج با شاه بهفوزیهتابعیت ایرانی بخشید و مجلس شورای ملی او را ایرانی الاصل اعلامکرد.[۱]  فوزیه فؤاد روی جلد مجله LIFE
  فوزیه و محمدرضا پهلوی


  ازدواجاوبا محمدرضا به هنگام ولیعهدی او در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۳۹ در قاهرهانجامگرفت. پس از برگشت از ماه عسل، مراسم ازدواج در تهران نیز تکرار شد.دوسال بعد محمدرضا جانشین پدرش رضاشاه شد. با آغاز سلطنت محمدرضا، روابطسردمیان این زوج به سرعت رو به تیرگی نهاد. اشرف پهلوی (خواهر دوقلوی شاه)وارنست پرون (دوست صمیمی شاه) در ایجاد این تیرگی نقشی کلیدی داشتهاند.[۲]  ازدواجفوزیهو شاه ایران به جدایی انجامید. ثبت رسمی طلاق در مصر به سال ۱۹۴۵ ودرایران به سال ۱۹۴۸ انجام شد. بعد از آن فوزیه در ۲۸ مارس ۱۹۴۹ باسرهنگاسماعیل حسین شیرین بک وزیر دفاع و فرمانده نیروی دریایی سابق مصر وازبستگان خود در قاهره ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند بهنامهاینادیا و محمد بود. با کودتای ضد سلطنتی ۱۹۵۲ در مصر، عنوانشاهزادگی ازفوزیه گرفته و ثروتش نیز مصادره شد. او پس از ان حاضر به ترککشورش نشد وبه همراه همسرش در اسکندریه زندگی میکند. فوزیه هیچگاه درمورد دورانملکه بودنش مصاحبهای نکرد و خاطراتش را منتشر ننمود.[۳]

  میدانینیزبه نام وی در شهر تهران نامیده شد که پس از جدایی او از محمدرضا به«میدانشهناز» و پس از انقلاب به میدان امام حسین تغییر نام داد.

  فوزیه، همسرش محمدرضا پهلوی و دخترشان شهناز پهلوی.

  همسر عزیزم

  ازعالیجنابسفیر مصر در ایران شنیدم که شما مایل هستید مستقیما از طرف منبشنوید کهمایل به پایان دادن به زندگی زناشوئی خود هستم… در حقیقت منچنین تصمیمی راگرفتهام و به سفیر شما در مصر اطلاع دادهام و اینیادداشت تاکیدی است براین تصمیم نهایی من…

  ازدواجما ، برای اعلیحضرت ومن ، آن سعادتی را که حق هر دوی ماست ، به ارمغاننیاورد و بعد از تفکرزیاد به این نتیجه رسیدم که تنها طلاق است کهمیتواند سعادت ما را به صورتجداگانه تامین کند. از شما درخواست میکنمموافقت کنید نقطه پایانی را بهاین وضع که ادامه بیشتر آن امکان ندارد ،بگذاریم. من میدانم که طلاق برایهر دوی ما دردآور است ولی ما باید درراه کشورهای خود فداکاری کنیم. اعلیحضرت میتوانند همیشه در انتظار دوستیصادقانه اینجانب باشند. از درگاهخداوند خواهان سعادت آن اعلی حضرت و رفاهکشورتان هستم.
  امضاء : فوزیه احمد فواد


  متن اعلام طلاق از دربار ایران که شاه خود شخصا از رادیو برای ملتش خواند :

  سهسالپیش علیا حضرت ملکه فوزیه بنا به دلایل پزشکی ایران را ترک گفتند واخیراتقاضای طلاق کردهاند ، زیرا اقامت معظم لها در تهران برایشان ازنظر سلامتجسمانی مضر است. در اجابت به این درخواست ، ما محمدرضا پهلویشاهنشاه ایرانطلاق خود را از همسرم علیاحضرت فوزیه اعلام میکنیم… اینطلاق در روابطایران و مصر اثری نخواهد داشت ، بلکه این روابط بهتر ازگذشته خواهد بود.  ثریا اسفندیاری  ثریا اسفندیاری بختیاری
  پرتره ثریا در ۱۹۵۳
  شناسنامه
  نام کامل ثریا اسفندیاری بختیاری
  معروف به ملکه ثریا
  زادروز ۱ تیر ۱۳۱۱
  ۲۲ ژوئن ۱۹۳۲
  زادگاه قهفرخ (فرخ شهر کنونی)
  چهارمحال و بختیاری (استان دهم آن زمان)
  ، ‎پرچم ایران ایران
  تاریخ مرگ ۴ آبان ۱۳۸۰
  ۲۶ اکتبر ۲۰۰۱
  محل مرگ پاریس، پ فرانسه
  همسر محمد رضا شاه پهلوی
  اطلاعات سیاسی
  سمت ملکه ایران  ثریااسفندیاریبختیاری (زاده ۱ تیر ۱۳۱۱ در فرخ شهر ـ درگذشته ۴ آبان ۱۳۸۰ درپاریس براثر سکته مغزی) دومین همسر محمدرضا شاه پهلوی و ملکه ایران بود.
  خلیل اسفندیاری، اوا کارل، ثـریا  ثریادخـترخلیل اسفندیاری و اوا کارل در اول تیرمـاه ۱۳۱۱ در روستای قهفرخ(فرخ شهرکنونی) (در استان دهم) متولد شد. سپس به اصفهان رفت. او یک برادرکوچکتربه نام بیژن داشت. ثریا تا هشت ماهگی در ایران بود و پس از آنخانوادهاشاو را با خود بـه برلین بـردند.

  ویکودکی را دربرلین گذراند و در پاییز ۱۳۱۶ به اتفاق خانوادهاش به ایرانبازگشـت. دراصـفهان وارد مـدرسه آلمانیهای مقـیم اصفهان شد و زبان فارسیرا نزد معلمخصـوصـی فرا گرفت. تا ۱۳۲۰ در آن مدرسه به تحصیل پرداخت. ولیپس از اشغالایران در جریان جنگ جهانی دوم مدارس آلمانها تعطیـل شـد. اودر ۱۳۲۳ واردمـدرسه مُبلغ (میسیونر) های انگلیسی شد و تا پانزده سالگی دراین مدرسه بهتحصیلاتش ادامه داد تا اینکه در ۱۳۲۶ به همراه خانوادهاش بهسوئیس رفت. درآنجا زبان فرانسه آموخت و انگلیسی را نیز بعدها در مؤسسهایدر لندن تکمیلکرد.


  انتخاب ثریا برای همسریمحمدرضا شاه بهوسیله خواهر بزرگتر شاه شمس انجام گرفت. شمس در یک مجلسمهمانی در سفارتایران در لندن که ثریا هم دعوت شده بود، در همان نظر اولاو را پسندید ومسئله را با خلیل اسفندیاری در میان گذارد و ثریا باآمادگی قبلی برایروبرو شدن با شاه به تهران آمد.ثریا در خاطرات خودمینویسد که بزرگترینآرزوی او پیش از اینکه ملکهٔ ایران بشود، هنرپیشگیسینما بوده و پیش ازاینکه برای اولین دیدار با شاه به کاخ سلطنتی برود باپدرش شرط کرده بود کهاگر شاه او را نپسندید یا او از شاه خوشش نیامد، اورا به هالیوود بفرستد

  ثریا اسفندیاری و محمدرضا شاه پهلوی
  ولیشاههم مثل خواهرش در اولین نظر او را پسندید و ثریا هم تمایل به اینازدواجپیدا کرد و مراسم نامزدی آنها روز ۶ دی ۱۳۲۹ در نظر گرفته شد.امیدواریآنها این بود که مراسم ازدواج به زودی برگزار شود، ولی ثریاناگهان دچاربیماری حصبه شد و روز به روز هم بیماریش شدت یافت و همه رادچار نگرانیکرد. ناگزیر مراسم ازدواج به تعویق افتاد. پس از طی دوراننقاهت، تشریفاتعقد و ازدواج در نهایت سادگی در ۲۳ بهمن برگزار شد.

  بعدازچند سال مـوضوع بچهدار شـدن آنها بسیار جدی در دربار مطـرح شد و ملکهمادرمرتباً این مطـلب را با پسرش در میـان میگذاشت. شاه در مهر ۱۳۳۳ باپرنسسثریا به آمریکا رفت و در آنجا آزمایشهای دقیق پزشکی انجام پذیرفت ودرمورد او هیچ چیز غیرطبیعی دیده نشد و سرپرست هیات پزشکی اعلام کردندشما هردو در کمال سلامت هستید و فقط باید صبر کنید. چند سال بعد نیزروزولت یکپزشک متخصص آمریکایی برای انجام آزمایشهای لازم از ثریا، بهتهران فرستاد.پزشک مذکور نیز هیچ دلیلی برای حامله نشدن وی نیافت.


  شاهازثریا خواست تا به سن مورتیز برود و روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ با تشریفات رسمیتهرانرا ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران باز نگشت. در روز ۲۴اسفند۱۳۳۶ از وی جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید.

  شاهنیزمتنی به این عنوان تهیه کرد و با ابراز کمال تأسف وتألم و با تذکراینکهملکه ثریا پهلوی در تمام مدت همسری شاهنشاه از هیچ گونه خدمت وعطوفت وخیرخواهی نسبت به ملت ایران خودداری نفرموده و از هر حیث شایستگیمقام شامخخود را داشتهاند و در این مورد نیز با کمال علاقه و محبتی کهفیمابینوجود دارد، آمادگی خود را برای قبول هر نوع تصمیمی که از طرف ذاتشاهانهاتخاذ شود اعلام فرمودند. با اظهار نظر هیأت مشورتی، موافقت و باصرف نظراز احساسات شخصی خود در برابر مصالح عالیه مهمی تصمیم خویش را بهجداییاتخاذ فرمودند.


  ثریا از آن پس با مقرریقابلتوجهی که دربار ایران برای وی تعیین کرده بود، در فرانسه میزیست،همچنینلقب پرنسس به وی اعطا شد و دارای گذرنامه سلطنتی بود. او در فیلم«سه چهرهٔیک زن» Les trois visages d'une femme در ۱۳۴۴ بازی کرد و باکارگردانایتالیایی فیلم، فرانکو ایندووینا آشنا شد. طبق مصاحبه بیبیسیبا وی برخلاف شایعات هیچ گونه رابطه احساسی با کارگردان فیلم نداشته و تاپایان عمرهمچنان عاشق شاه بوده رابطه او با محمدرضا شاه تا پایان عمرمحمدرضا شاهادامه داشته و رابط بین آن دو اردشیر زاهدی بوده[. محمد رضاشاه از او بهعنوان تنها عشق زندگیش در کتاب خاطراتش یاد کرده مجلهفرانسوی پاری ماچ(paris match) او را زیبا ترین زن جهان در عصر خود معرفیکرد لقب او درکشورهای اروپایی پرنسسی با

  آرامگاه خلیل خان اسفندیاری بختیاری، اوا کارل، ثریا و برادرش بیژن که یک هفته پس از وی درگذشت  ثریااسفندیاریدر ۴ آبان ۱۳۸۰ در سن ۶۹ سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریسدرگذشت. مراسمتشیع جنازهٔ وی در کلیسایی آمریکایی در پاریس برگذار شد. دراین مراسم اشرفپهلوی و غلامرضا پهلوی نیز حضور داشتند. ثریا را درقبرستانی در مونیخآلمان دفن کردند.

  برادر کوچکترش بیژن (۱۳۸۰ - ۱۳۱۶) نیز یک هفته پس از فوت ثریا درگذشت. وی گفته بود: «بعد از او، من هم صحبتی ندارم.»
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 5. #5
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  دینگ

  دینَگمادر هرمز سوم (سلطنت: ۴۵۷-۴۵۹ میلادی) پادشاه ایران از دودمان ساسانیانبود. دینگ زنی قدرتمند بود و به هنگام پادشاهی کوتاه هرمز فرمانروایپایتخت یا بخشی از آن بود.


  سیده ملک خاتون


  سیده ملک خاتون از فرمانروایان محلی بوییان بود.

  اومدتی بر بخشی از مناطق شمالی و مرکزی ایران از جمله ایالت ری فرمانرواییکرد. زمانی که شوهر او فخرالدوله دیلمی در قلعه طبرک درگذشت سیده خاتونجانشین او شد. فرزند آنها ابوطالب رستم، لقب مجدالدوله گرفت.

  شیریندختر شروین که به سیده ملک خاتون مشهور است, از زنان خوشنام و مدبر درتاریخ ایران میباشد, وی همسر علی دیلمی ملقب به فخرالدوله حاکم ایالات ریو اراک و برخی مناطق مرکزی ایران بود که پس از درگذشت شوهرش به علت خردسالبودن فرزندش با صلاحدید امرا و مشاوران دولتی و همچنین پشتیبانی مردمی,بخاطر اشتهاری که در کیاست و عادل بودن داشت, در سال ۹۸۸ میلادی زمام اموربه وی سپرده شد. ابو علی سینا این نابغه ایران در فرار از پیگردهایماموران سلطان محمود غزنوی به دربار سیده ملک خاتون پناهنده میشود و چندصباحی در آرامش زندگی میکند.

  شهرتسیده خاتون تنها بخاطر عدل و انصاف , کفایت و خوشنامی و یا زن بودنش نیست,همچنین به سبب جواب دندان شکنی که در مقابل دعوت تهدید آمیز سلطان محمودغزنوی به وی میدهد نیز میباشد. روایت است سلطان محمود وقتی که بیشترشهرهای ایران را گرفت؛ چند بار در صدد گرفتن ری برآمد ولی هر بار سیده ملکخاتون بلطائف الحیل متوسل شد و محمود را بطریقی از این کار منصرف ساخت. تااینکه محمود سرانجام مصم شد ملک ری را از سیده ملک خاتون بگیرد و در اینزمینه بدو نامه ایی نوشت. سیده ملک خاتون برای وی پیغام داد که این کار ازدو حال بیرون نیست یا آنکه تو در این نبرد پیروز خواهی شد یا من, اگر توپیروز شوی که چندان قدر و بهائی نداری, زیرا همه گویند محمود زنی را شکستداد, و اگر من فاتح شوم آبرو و حیثیت تو بر باد خواهد رفت و همگان گویندمحمود با آن همه خدم و حشم از زنی بیوه شکست خورد. پس از مرگ سیده ملکخاتون درشهر ری, فرزندش رستم ملقب به مجدالدوله دیلمی به حکمروایی رسید, ودر زمان او بود که سلطان محمود ری را تسخیر کرده, کتابخانه معروف ری را بهآتش کشیده و صدها نفر از اندیشمندان و متفکران آنجا را به جرم زندیق وملحد بودن به دار آویخت. آرامگاه سیده ملک خاتون واقع در جاده خاورانتهران که به زیارتگاه امامزاده سیده ملک خاتون معروف است هرساله موردبازدید هزاران نفر قرار میگیرد


  عصمت دولتشاهی

  عصمت دولتشاهی
  Esmat Dowlatshahi شناسنامه
  نام کامل ملکه عصمتالملوک دولتشاهی
  زادروز ۱۲۸۳ خورشیدی
  ۱۹۰۴
  تاریخ مرگ ۳۰ تیر ۱۳۷۴ خورشیدی
  ۲۴ ژوئیه ۱۹۹۵
  محل مرگ بیمارستان دی , تهران
  ۹۰ سالگی،
  همسر چهارمین همسر رضا شاه پهلوی
  فرزندان عبدالرضا پهلوی
  احمدرضا پهلوی
  محمودرضا پهلوی
  فاطمه پهلوی
  حمیدرضا پهلوی
  اطلاعات سیاسی
  سمت ملکه ایران  رضاشاهاز طریق امیرلشکر خدایارخان خدایاری با عصمتالملوک دولتشاهی دختر غلامعلیمیرزا مجللالدوله دولتشاهی که بعدها از سوی رضا شاه پهلوی به سمت ریاستتشریفات داخلی دربار پهلوی منصوب شد، آشنا گردید از چندی وی را به عقد خوددرآورد.عصمتالملوک از سال ۱۳۰۲ که وارد دربار شد تا تاجگذاری رضاخان درسال ۱۳۰۵، سه فرزند به نامهای عبدالرضا پهلوی ، احمدرضا پهلوی ، محمودرضاپهلوی وسالهای بعد دو فرزند دیگر با نامهای فاطمه پهلوی و حمیدرضا پهلویبه دنیاآورد .

  ملکهعصمتالملوک دولتشاهی به هنگام تبعید رضاشاه، همراه وی به جزیره موریس رفتو پس از چند ماه به تهران بازگشت. وی از ابتدا وارد سیاست نشد. اما ازنفوذ خود در به کار گماردن اقوام خویش در پستهای مهم استفاده شایانی کرد.پس از مرگ رضاخان در ویلای شخصی خود در شمیران اقامت کرد. پس از انقلاباسلامی در تهران ماند و در سال ۱۳۷۴ شمسی در سن ۹۰ سالگی درگذشت.


  عصمتالملوکدولتشاهی آخرین همسر رضا شاه و سوگلی اوبود. او و رضاشاه صاحب پنج فرزندشدند به نامهای عبدالرضا، محمودرضا، احمدرضا، فاطمه و حمیدرضا. او ازخاندان قاجار بود و به هنگام تبعید رضا شاه با او به جزیره موریس رفت.عصمتالملوک دولتشاهی تابعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران زنده بود و در تهراندرگذشت.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 6. #6
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  ماندانا
  Mandana of Media شناسنامه
  زادروز حدود ۵۸۴ قبل از میلاد
  تاریخ مرگ حدود ۵۵۹ قبل از میلاد
  همسر کمبوجيه اول
  فرزندان کوروش
  اطلاعات سیاسی
  سمت شاهدخت مادی
  ملکه هخامنشي  ماندانانام دختر ایشتوویگو (تلفظ یونانی: آستیاگ)، پادشاه ماد است، که در زمانبارداری به زندان رفت و کوروش را از او گرفتند و به چوپانی دادند تا او رابکشد.

  ماندانااز سوی مادری فرزند شاهدخت آرینیس از لیدیه بود. آریـِنیس دختر آلیاتِسدوم پدر قارون بود. قارون همان پادشاه لیدیهای است که گنج و داراییهایاو در ادبیات پارسی زبانزد است.

  مهد علیا بر روی تخت طاووس (در وسط)، پسرش ناصرالدینشاه و دخترش عزتالدوله


  نواب علیه
  مهدِ عُلیا شناسنامه
  نام کامل ملک جهان خانم
  زادروز ۱۲۲۰
  تاریخ مرگ ۶ ربیع الثانی ۱۲۹۰
  محل مرگ تهران،
  همسر محمد شاه قاجار
  فرزندان ناصرالدین شاه قاجار
  عزت الدوله
  اطلاعات سیاسی  ملکجهان خانم ملقب به نواب علیه و مهدِ عُلیا (۱۲۲۰ - ۶ ربیع الثانی ۱۲۹۰ ،تهران) همسر محمد شاه و مادر ناصرالدین شاه قاجار بود[۱].

  ملکجهان خانم دختر امیر محمد قاسم خان قاجار قوانلو (ملقب به ظهیرالدوله) وبیگم جان خانم (دختر دوم فتحعلیشاه قاجار) بود. در ۱۶ سالگی او را به عقدپسرداییاش محمدمیرزا که آن زمان ولیعهد بود درآوردند[۱].

  اودر ۲۵ سالگی، پسرش ناصرالدین میرزا و در ۳۰ سالگی، دخترش، عزت ملک (ملکنسا خانم) را به دنیا آورد. محمد شاه با اینکه ناصرالدین میرزا را از ۵سالگی به عنوان جانشین خود معرفی کرده بود چند بار قصد کرد پسر دیگرش عباسمیرزا (پسر خدیجه کردستانی که نسبش به شیخهای نقشبندیه میرسید) راولیعهد کند. در سال ۱۲۶۴ ق که محمدشاه درگذشت، مهد علیا پسرش را که درتبریز بود به تهران فراخواند و خود نیز به کمک هوادارانش و سفارت انگلیسبرای ۴۵ روز امور مملکت را به دست گرفت و آرامش شهر را حفظ کرد. او بهعنوان ملکه مادر نایب السلطنه شورای سلطنت را تشکیل داد. مثلا حاج میرزاآقاسی وزیر محمدشاه را که هوادار عباس میرزا بود عزل کرد. عباس میرزا وخدیجه کردستانی نیز که از جانب او احساس خطر جانی میکردند با کمک فرهادمیرزا معتمدالدوله به سفارت انگلیس پناه برده و در آنجا تحصن کردند[۱].

  مهدعلیابسیار باهوش بود. بر ادبیات فارسی و زبان عربی مسلط بود، با موسیقی و آوازآشنا بود و خط ریز و خط درشت مینوشت. شعر میگفت و در سخنانش از مثلها وروایات زیادی استفاده میکرد. او قرآن را به صورت دودانگ در آهنگ حجازمیخواند. مهد علیا به ساختن و نوسازی بناها مانند باغ مادر شاه در مرقدشاه عبدالعظیم، مدرسه حکیم باشی (یا مدرسه مهد علیا)، ساختن بارگاه و بقعهزبیده خاتون، تعمیر و اتمام مسجد امیرقاسم خان، پدرش (یا مسجد مادر شاه)توجه داشت. از مهد علیا چند سجع مُهر با عنوانهای «ملک النساء العالمین»،«عصمة الدنیا و الدین» و … باقی است[۱].

  مهدعلیا در روزگار پادشاهی پسرش به نفوذ بالایی در کارهای کشور دست یافت.دختر مهد علیا، ملکزاده خانم ملقب به عزتالدوله با وجود ناخرسندی مهدعلیا در ۱۳ سالگی در روز جمعه ۲۲ ربیعالاول از سال ۱۲۶۵ ق.[۲] به همسریامیر کبیر درآمد و کینه او نسبت به امیرکبیر بیشتر شد. او در جناح مخالفامیرکبیر تمام کوشش خود را برای مبارزه با اصلاحات وی و براندازیاش صرفکرد. سرانجام امیر کبیر با دخالت او در سال ۱۲۶۵ در حمام فین کاشان به قتلرسید. پس از مرگ امیرکبیر، موجب صدراعظم شدن میرزا آقا خان نوریاعتمادالدوله شد و دخترش عزت ملک خانم را که سیاهپوش امیرکبیر بود بهاجبار به عقد میرزا کاظم خان پسر آقاخان نوری درآورد[۱].

  برخیمنابع اورا زنی منحط از لحاظ اخلاقی و روابط خصوصی میدانند.[۳] حتی میرزاتقی خان امیر کبیر نیز در هنگام آخرین ملاقات با وی او را روسپی خواندهاست.[۴]

  اودر سن ۷۰ سالگی در ۶ ربیع الثانی ۱۲۹۰ ق. ، هنگامی که ناصرالدین شاه بهسفر اروپا رفته بود در تهران درگذشت و در آرامگاه محمدشاه در قم دفن شد[۱].


  موزا (ملکه)

  سر سنگی ملكه موزا - اواخر قرن اول قبل از میلاد (موزهٔ تهران)


  موزا ملکهٔ اشکانی (۲ ق.م- ۴ م) و مادر و همسر فرهاد پنجم اشکانی بود. فلاویوس جوزفوس مورخ یونانی او را تراموزا مینامد.

  اوکنیزی رومی بود که اوگوست٬ امپراتور روم (۲۷ ق.م- ۱۴ م) او را بهعنوانهم خوابه و در ازای استرداد درفشهای روم که سپاه کراسوس آنها را در جنگحران در ۵۳ ق.م از دست داده بود و هنوز در ایران مانده بودند به فرهادچهارم (۲ ق.م- ۳۷ م)٬ پادشاه اشکانی هدیه کرد.

  استرداداین درفشها موجب جشن و شعف فوقالعادهای در روم گشت و شاعرانروم، که قصدشان خوشامدگویی برای اکتاویوس بود، این کار را بهمنزلهٔ جبران شکستهای گذشته یا همچون فتحی درخشان تلقی کردند.تراموزا کنیزک رومی که در این هنگام زوجهٔ فرهاد چهارم و در واقعملکهٔ دربار وی شده بود نیز در این کار نقش عمدهای داشت. چند سالبعد هم، این زن که کودکی به نام فرهادک برای شاه زاییده بود، بهبهانهٔ لزوم تأمین جان این فرزند و اجتناب از هر گونه توطئهاحتمالی داخلی، فرهاد را وادار کرد تا سایر پسران خود را از دربار دورسازد. فرهاد هم چهار پسر را با اقربای آنها که در حرم وی بودند بهروم فرستاد تا در آنجا تربیت شوند (ح ۷ ق.م). فقط فرهادک را بامادرش نزد خود نگه داشت. وقتی که فرهادک به سن بلوغ رسید، بهتحریک مادر و از بیم آنکه برادرانش عنوان ولیعهدی را به دستآورند، پدر را زهر داد و خود به نام فرهاد پنجم با مادرش موزا بتختنشست (ح ۲ ق.م).


  درسال ۲ ق-م تراموزا آخرین قدم را به منظور تأمین تاج و تخت اشکانی برایفرزندش فرهادک برداشت و همانگونه که گذشت، فرهاد چهارم، که در آن زمان بهسن کهولت رسیده بود با زهر هلاک شد. پس از آن که زن رومی فرهاد، پسرانفرهاد را از دربار دور کرد، فرهادک یگانه معاون فرهاد در اداره مملکتگردید و پدرش از جهت نفوذ موزا، او را به قدر کافی مورد توجه قرار داد بهطوری که همه فرهادک را ولیعهد میدانستند، لکن فرهادک تصور کرد که ممکناست پدرش چندین سال دیگر زنده بماند و در این مدت بر او تغییر رأی حاصلشود و برادرانش نیز برضد او دسیسه بنمایند. بنابراین نخواست منتظر مرگطبیعی پدر شود و با مادر خود زهری تهیه کردند و به پدر خورانید. آنگاهمادر و فرزند بلامنازع به سلطنت نشستند (۲ ق-م). حکومت روم، جلوس فرهادپنجم را به تخت سلطنت پارت تأئید کرد به شرطی که از اهداف خود در ارمنستانصرفنظر کند.

  درسال دوم میلادی فرهادک با مادر خود موزا ازدواج کرد. این عمل که در نزدیونانیان و رومیان بسیار ناپسند بود نشان میدهد که در عقاید مذهبی زرتشتیمردم ایران در آن زمان تغییرات عمدهای به ظهور پیوستهاست، زیرا رسمازدواج با نزدیکان که تا آن زمان فقط محدود به مغان بودهاست، ظاهراً درآن وقت عمومیت یافته، همچنین رسم دفن کالبد اموات در دخمههای سنگی نیزمتروک شده و طریقه عرضهکردن اجساد به هوا و آفتاب و ریختن استخوانها درچالههای سنگی (استودان) معمول شدهبود.

  ازدواجبا مادر، با آنکه بدعت و ناپسند عصر نبود، در نزد بزرگان پارت چندانبا نظر قبول تلقی نشد. اینکه اشک در یک سمت سکهٔ خود تصویری هماز این زن رومی نقش زد ظاهراً در نزد بزرگان، رمزی از اظهار تابعیتوی نسبت به دشمن محسوب شد و سخت ناپسند افتاد. بالاخره شورشی برضد وی طرح شد که موجب فرارش به روم گردید - و ظاهراً در راه کشتهشد (۴ م).
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 7. #7
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  همای دختر بهمن


  هماییا همای چهرآزاد دختر بهمن پسر اسفندیار بوده که سی سال پادشاهی ایراننموده و داراب پسر خود را ولیعهد نمود. او را چهرآزاد نیز میگفتند. ازبناهای او شهر چهرازادگان است که آن را معرب کردند و جرفادقان میگویند وبعضی گلپایگان میخوانند

  پروشات

  پروشاتیا پروشاتو یا پریزا یکی از ملکههای پرآوازه دوران هخامنشیان بود. پروشاتدختر اردشیر یکم (اردشیر درازدست) بود و به همسری داریوش دوم هخامنشیدرآمد و ملکه بزرگ دربار بود. پروشات به سیاستپردازی و کاردانی، وسختدلی و خشونت با دشمنانش معروف است.[۱]

  پروشاتنخستین همسر داریوش دوم هخامنشی (۴۲۴ تا ۴۰۴ پ.م) و بانوی اول دربار بود وچند پسر به دنیا آورد از جمله اردشیر دوم و کورش کوچک. شاه (داریوش دوم)اردشیر را به عنوان جانشین خود انتخاب کرده بود اما پروشات با انتخابکوروش کوچک موافق بود. به همین دلیل هنگامی که داریوش بیمار بود و قصدداشت پادشاهی را به اردشیر واگذار کند، پروشات کوروش را که فرماندار لیدیهبود به دربار فراخواند تا مانع از جانشینی اردشیر شود. کوروش کوچک دیررسید و مراسم در حال اجرا بود پس چنان به هیجان آمد که به اردشیر به قصدکشت حمله کرد. این حمله ناموفق بود و کوروش نیز به دستور شاه دستگیر شده وفورا محکوم به اعدام شد. پروشات توانست با تمهیدی جان کوروش را نجات دهد:درست پیش از اجرای حکم اعدام، کوروش را چنان محکم در آغوش گرفت که در صورتاقدام جلاد، خودش نیز کشته میشد. او توانست فرمان عفو کوروش کوچک را ازشاه داریوش بگیرد و وی را به لیدیه بازگرداند. بعدا کوروش در لیدیه درمقابل اردشیر دوم شورش کرد و در پی آن جنگهای سختی بین این دو برادردرگرفت که چرخاننده آنها را ملکه پروشات میدانند. کوروش سرانجام در اینجنگها کشته شد اما پروشات انتقام وی را از قاتلینش گرفت و یکی از رقبایشبه نام استاتیرا را که از همسران محبوب شوهرش بود نیز با خوراندن زهر ازبین برد. پروشات پس از مرگ داریوش دوم قدرت خود را در دربار پادشاهی پسرش،اردشیر دوم حفظ کرد.[۱]  کاساندان


  کاساندان(Cassandane) همسر کورش بزرگ، از تبار هخامنشیان بود. بود. از پدرش به نامفرناسپ و برادرش به نام اوتانا یاد شده است. پیوند این دو چهار فرزند بهارمغان آورد به نامهای کمبوجیه دوم، بردیا، آتوسا و دختری دیگر که نامش رانمیدانیم.[۱]

  پسربزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهنگشای کرد و مصر را به امپراتریهخامنشین افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا رابیشک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان "جایگاه ویژهای" به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. خشیارشا پسربزرگ این دو بود.[۲]

  کوروشکاسادان را بسیار دوست میداشت، چنان که پس از مرگش کورش آنچنان کهشایستهٔ او بود سوگواری کرد و سراسر امپراتوریش نیز چنین کردند. آنچنان کهبر رویدادنامه نبونید- کوروش[۳] (آخرین شاه امپرتوری بابل) نوشته شده است،در بابل شش روز سال ۵۳۸ پیش از میلاد را مردم بابل سوگواری کردند و یادهمسر کورش را گرامی داشتند.[۱]

  مقبره شهبانو کاساندان در پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ میباشد.


  گوهرشادبیگم


  ملکهگوهرشادبیگم همسر سلطان شاهرخ تیموری، يكى از زنان نیكوكار و نامدار بودهاست و از آثار و بناهای خیریهٔ او مسجد جامع، مدرسه و خانقاه شهر هرات ومسجد جامع مشهد میباشد كه در هر دو شهر به نام آن بانوى نیكنام به مسجد«گوهرشاد» موسوم و مشهور میباشد. اين زن نيكوكار پس از مرگ شاهرخمیرزادر نهم رمضان سال ۸۶۱ ه . ق. در عهد سلطنت ابوسعیدمیرزا در قیام میرزاابوالقاسم بابر به دسیسهٔ جمعی از امرا و مشاوران سلطان ابوسعید به دستورآن پادشاه در شهر هرات كشته شد و در جنب قبر فرزندش شاهزاده بایسنقرمیرزادر مسجد گوهرشاد هرات مدفون گرديد و قبر او اكنون موجود است.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 8. #8
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  تنی چند از شیرزنان و دلاور بانوان ایران زمین  ماندانا  ماندانیاماندانا در لغت به معنی شاه بوی عنبر سیاه، دختر آژی دهاک آخرین پادشاهمادکه همسر کمبوجیه پدر کوروش شد و از این وصلت کوروش متولد گردید.
  او در تربیت و نیز انتقال قدرت به کوروش سهم بسیار موثری داشت.
  مانداناولینمدرسه جمعی که در آن برگزیدگانی از پسران بودند بنیان مینهد که خودشخصا بهدانش آموزان این مدرسه درس حقوق وقانون را می آموخت و به کوروش میآموخت کهباید پایه و اساس ظلم و بیدادی را ویران نماید و در هر حال یار وهمیارزیردستان باشد. در این مدرسه فنون سوارکاری و تیراندازی و نبرد نیزآموزشداده میشد.
  شیــــرین


  شاهزاده ارمنی و برادر زاده و جانشین مهین بانو فرمانروای ارمنستان و زنی خردمند که همسر وفادار خسروپرویز بود.
  در آن زمان ارمنستان یكی از شهرهای كوچك ایران و شاه ارمنستان زیر نظر شاهنشاه ایران بود.
  خسروپرویزوشیرین حماسه ای از خود ساختند كه همیشه در تاریخ ماندگار ماند. شیرینازخسرو چهار فرزند به نام های نستور، شهریار، فرود و مردانشه بدنیا آوردكههر چهار فرزند وی در زندان كشته شدند.


  داستانعشق او و خسرو پرویز ودلدادگی او و فرهاد در ادبیات ایران مشهور است. پساز این كه خسرو پرویزبدست دست افسری جوان به نام مهرهرمز (که پدرش مرزباننیم روز «بابل وعراق» بوده و دو سال پیش از این واقعه، به دست خسروپرویزمجازات شده بود)کشته میشود، به پسرش شیرویه نداد و به او گفت كه من بهعنوان ملكه ایرانباید بهترین مراسم سوگواری را برای پدرت خسرو پرویز بجاآورم در حالی كهزیباترین لباس و آرایش را داشت با متانت به همراه موبدان وبزرگان به تشیعجنازه خسرو پرویز پرداخت. پس از انجام مراسم از حاضرانخواست كه او رابرای آخرین وداع با جنازه همسرش تنها بگذارند در آن هنگامبا خنجری دركنار جسد همسرش، خود را كشت.

  دغدویـــه


  دغدویه یا دوغدو مادر زرتشت است که اصلا از شهر ری بوده است.
  ویدرآنجا با کوی ها و کرپن ها که مردم را گمراه می کردند و از آنها مرتبفدیه وقربانی می خواستند و دین را وسیله ای برای رسیدن به امیال وخواستهایناروای خود کرده بودند به مبارزه پرداخت.
  پدر و مادرش چونجان او رادر خطر دیدند او را نزد یکی از نزدیکان خود به آذربایجانفرستادند او درآنجا با پوروشسب ازدواج کرد و ثمره این پیوند همایون،زرتشت پیامبر بزرگایرانیان است.  کاساندان - کاساندانه


  کاساندانتنها همسر کوروش بزرگ،شهبانوی ایران (ملکه جهان) دختر فرناسپه از شاهدختانو دختر فرناسپههخامنشی از دودمانی بود که از نجبای پارس محسوب می شدند وپدر واجدادش درچند نسل شاه پارسیان بودند.
  کاساندان ملکه ۲۸ کشورآسیائی بوده وهمواره در کنار همسرش کوروش بزرگ پادشاهی میکرده و پس از اونخستین فردقدرتمند و سیاستمدار دربار هخامنشیان بشمار می آمده است. او ۵فرزند بانام های کمبوجیه، بردیا، آتوسا، رکسانه و ارتیستونه داشت. هر یكازفرزندان کاساندان و كوروش بزرگ به نحوی در تاریخ هخامنشیان داراینقشتعیین كننده بوده اند و از نشانه ها چنین بر می اید كه آنها از تربیتیخاصبرخوردار بودند.
  به نقل از هرودوت: کاساندان در ۶ نوامبر ۵۳۹ پیشازمیلاد فوت کرد و هنگام مرگ وی در بابل ۶ روز همه به سوگواریهمگانیفراخوان شدند. کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش دراندوهیفراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید.
  مقبره شهبانو کاساندانه در پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ میباشد.  آتوســا

  آتوسا در لغت به معنای خوش اندام است. همچنین به معنای قدرت و توانمندی نیز میباشد.
  آتوسـا(۵۵۰تا ۴۷۵ پیش از میلاد مسیح) شهبانوهای ایران یكی از برجستهترین زناندرتاریخ ایران قدیم است. وی دختر کورش کبیر و کاساندان، خواهر کمبوجیه،وهمسر دو پادشاه هخامنشی، کمبوجیه و داریوش یکم، و مادر خشایار شاه بود.
  آتوسـابانوییزیبا بود وهم شاعر و هم ادیب بود و به نوجوانان پارسی درس ادبیاتپارسیمیداد. به خاطر خرد و اندیشه نیکویش داریوش با ایشان در مسائلمملکتی وسرنوشت ساز مشورت میکرد و نیز به ایشان اعتماد کامل داشت.
  اگرداریوشبه منطقه ای لشگر میکشید شورای سلطنت برای اداره امور کشور تشکیلمیشد ورئیس و مافوق همه در راس شورای سلطنت شهربانو آتوسا بود.
  هرودوتدرمورد زندگی سیاسی وی میگوید: آتوسا از قدرت فوقالعادهای برخورداربود وعلاقمند بود که در میدان کارزار نیز شوهرش را همراهی کند. وی هموارهیاورفکری داریوش بزرگ بوده و چندین نبرد بزرگ را شخصا فرماندهی کرده و یابانقشه های جنگی او انجام گرفته است.
  از زمان مرگ او هیچ اطلاعی دردستنیست. تنها میدانیم تا زمانی که خشایار از جنگ یونان بر میگرددزندهبودهاست. احتمالا آرامگاه او در کنار آرامگاه داریوش کبیر در نقشرستممیباشد.


  گفته میشود که «هما» در اساطیرایران، بر مبناییادمانهایی از «آتوسا شهبانوی پارسی» و رویدادهای دورانداریوش وخشایارشاه، همسر و پسرش شکل گرفته باشد.
  «هما» در افسانههای مردمیمرغ فرخنده ایست كه گاه از آن با نام «مرغ سعادت» نیز یاد میشود و در اینباورها همان مرغی است كه اگر سایه او بر كسی افتد او راسعادتمند و اگر برتارك كسی نشیند او را به شهریاری رساند و شاید واژه«همایون و همایونی» بااین نام پیوند دارد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 9. #9
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  یوتاب

  یوتاب در لغت به معنی درخشنده و بیمانند است.
  از یوتاب به عنوان یکی از سردارن زن ایرانی نام برده اند.
  .یوتابخواهرآریوبرزن سردار نامدار ارتش شاهنشاهی داریوش سوم بوده است وی درنبرد بااسکندر گجستک همراه آریو برزن فرماندهی بخشی از ارتش را بر عهدهداشته است. او در کوههای بختیاری راه را بر اسکندر بست ولی یک ایرانیخائن راه را بهاسکندر نشان داد و او از مسیر دیگری به ایران هجوم آورد.
  از یوتاب به عنوان شاه آتروپاتان ( آذربایجان ) در سالهای 20 قبل از میلاد تا 20 پس از میلاد نیز یاد شده است.
  آریو برزن و یوتاب در راه وطن کشته شدند و نامی جاویدان از خود بر جای گذاشتند.  آرتمیـــــس

  نخستین و تنها بانوی دریاسالار جهان


  آرتمیـس یا آرتمیـز در لغت به معنی راست گفتار بزرگ است.
  تاریخ نویسان یونان او را در زیبایی و برجستگی و متانت سرآمد همه زنان آن روزگار نامیده اند.
  آرتمیس نخستین بانویی بود که در حدود ۲۴۸۰ سال پیش فرمان دریاسالاری خود را از سوی خشایارشا هخامنشی دریافت کرد.
  درسال۴۸۴ پیش از میلاد فرمان بسیج دریایی برای شرکت در جنگ با یونانیانتوسطخشایارشا هخامنشی صادر شد. آرتمیس فرماندار سرزمین کاربه با پنجفروند کشتیجنگی که خود فرماندهی آنها را در دست داشت به نیروی دریاییایران پیوست. دراین نبرد ایران موفق به تصرف آتن شد. در این نبرد نیرویزمینی ایران از ۸۰۰هزار پیاده و ۸۰ هزار سواره تشکیل شده بود. نیرویدریایی ایران دارای ۱۲۰۰کشتی جنگی و ۳۰۰ کشتی ترابری بود.
  آرتمیس درسال ۴۸۰ پیش از میلاد درجنگ سالامیس که بین نیروی دریایی ایران و یوناندر گرفت شرکت داشت ودلاوریهای بسیاری از خود نشان داد. او همیشه موردستایش دوست و حتی دشمنقرار داشت. اودر نبرد سالامیس در دشوارترین شرایطجنگ با دلیری و بی باکیکم مانندی توانست بخشی ازنیروی دریایی ایران را ازخطر نابودی نجات دهد. بههمین دلیل بود که او به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشارسید. او به خشایار شاه پیشنهاد ازدواج داد که بهدلایلی این ازدواج صورتنگرفت.


  گردآفـــرید  گردآفریدیا گُردآفرین یكی ازپهلوانان سرزمین ایران که تاریخ از او به عنوان دختركژدهم یاد میــكند.در داستان رستم و سهراب گردآفرید با لباسی مردانه باسهراب رزم کرد و بهدست او گرفتار شد ولی توانست خود را با تدبیر از دستسهراب برهاند. فردوسیبزرگ از او به عـــنوان زنی جنگو و دلاور سرزمینپاكان یاد میكند.

  در شاهنامهٔ فردوسی نیز چنین آمدهاست:
  زنی بود بر سان گرد سوار
      همیشه به جنگ اندرون نامدار

  سیندخــت - رودابــه - تهمینــه  سیندخت:
  همسرخردمند مهرآبکابلی و مادر رودابه و مادربزرگ رستم که در همسری زال ورودابه و جلبموافقت مهرآب پدر رودابه به این وصلت نقش مهمی داشت و نیز درموقع تولدرستم از مادر، سیندخت یار و مددکار دخترش رودابه بود.
  کوتاه سخن اینکه سیندخت یکی از خردمندترین چهره های شاهنامه است.

  رودابه:
  دخترمهرآبکابلی و همسر زال و مادر رستم که به روایت شاهنامه دلباختگی زال بهاو یکیاز زیباترین صحنه های شاهنامه است. رودابه در موقع تولد رستم اولینسزارینرا انجام داد.
  بنابراین، چنین زایمان ها را باید "رستمی" گفت نه سزارین. زیرا سزار قرن ها پس از تولد رستم به دنیا آمده است.

  تهمینه:
  دخترزیبارویپادشاه سمنگان که شبی همسر رستم بود. ثمره آن تولد سهراب است کهداستانزندگی و مرگ دردناکش به دست پدر در شاهنامه فردوسی به تفصیل آمدهاست.
  تهمینه برای آنکه تمام وقت خود را صرف پرورش سهراب کند، با وجود جوانی و زیبایی ازدواج نکرد.


  بانو گُشنــسب و زربانوی دلیــــر  بانو گشسب (مخفف گشنسپ) به معنی «بانوی دارنده اسب نر» است که در جنگاوری هیچ کس یارای مقاومت با او را نداشت.
  بانوگُشنــسبدختر رستم و همسر «گیو» که نام وی در برزو نامه و بهمن نامهبسیار آمدهاست. یکی از مشهور ترین حکایت های او نبرد سگانه فرامرز، رستمو بانو گشنسباست که در هنگام کشتی پهلوانان را به خاک می افکند، دلیریاین بانوی ایرانیمشهور است. او منظومه ای نیز بنام خود دارد که هم اکنوننسخه ای از آن درکتابخانه ملی پارسی و در کتابخانه ملی بریتانیا موجوداست.

  شهین سراج، پژوهشگر ادب و تاریخ:
  اگربخواهیم ارزشپهلوانی دختر رستم را باز بکنیم ارزش حماسی و نقش حماسی ایندختر از جاییشروع میشود که بهمن اسفندیار به کینهتوزی خون اسفندیار بهسیستان حملهمیکند و زال را در قفس میاندازد و با فرامرز، پسر رستم جنگمیکند وعاقبت او را بر دار میزند.
  تنها کسی که در خاندان رستم دربرابربهمن حقیقتاً یک مقامت نظامی نشان میدهد و از آن باورهای رستمدفاعمیکند به نظر من بانو گشنسب است.

  او است که این نبرد را ادامه میدهد و مانند پدرش که همیشه حامی پادشاهان ایران بوده ولی هیچوقت سر فرود نیاورد.


  زربانوسردارجنگجوی ایرانی و دختر رستم و خواهر بانو گشنسب. او در سوارکاری زبدهبودهاست و در نبردها دلاوریهای بسیار از خود نشان داده است. تاریخ نام اوراجنگجویی که آزاد کننده زال، آذربرزین و تخوار از زندان بوده است ثبتکرد.  آذرناهیــــد


  ملكهملكه های امپراتوری ایران درزمان شاهنـــــــشاهی شاپور یكم بنیانگزارساسله ساسانی. نام این ملكهبزرگ و اقتدارات دولتی او در قلمرو ایــــراندر كتیبه های كعبه زرتشت دراستان فارس بارها امده است و او را ستایـش كردهاست.


  هلاله - همای چهر آزاد  پادشاه زن ایرانی كه به گفته كتاب دینی و تاریخی
  (391یشتا274+1 یشتا 2) در زمان كیانیان بر اریكه شاهنشاهی ایران نشست . از اوبهعنوان هفتـــمین پادشاه كیانی یاد شده است كه نامش را "همای چهر آزاد"و"همای وهمون" نیز گفته اند.
  او مادر داراب بود و پس از "وهومن سپندداتان" بر تخت شاهنشاهی ایران نشست. وی با زیبایی تمام سی سال پادشاه ایران بود.
  نوشتارهازیادیدرباره رفتار و کردار او یادشده که او در مدت سی سال پادشاهیش هرگزخطائینکرده و مردمان در زمان او همواره در آسایش و سلامت زندگی میکردهاند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 10. #10
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: ملکههای ایران

  آریاتــس
  یكی از سرداران مبارز و دلیر هخامنشیان در سالهای پیش از میلاد. مورخــین یونانی در چندین جا نامی از وی به میان اورده اند.  پریــــن


  بانوی دانشمند ایرانی.
  اودخترکی قباد بود كه در سال 924 قبل از مــیلاد هزاران برگ از نسخه هایاوستا رابه زبان پهلوی برای ایندگان از گوشه و كنار ممالك اریایی گرداورینمود ویكبار كامل ان را نوشت و نامش در تاریخ ایران زمین برای همیشه تبتگردیدهاست.  آرتادخـــت  وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشكانی.
  بهگفتهكتاب اشكانیان اثر دیاكونوف روســــی خاور شناس بزرگ او مالیات ها راسامانبخشید و در اداره امور مالی كوچكتـــــرین خطایی مرتكب نشد واقتصادامپراتوری پارتیان را رونق بخشید.
  چنانچه برآمده است٬ ازکارهای بزرگاو در گردآوری دارایی کشور٬ یکی جلوگیری از هزینه های بیهودهبه ویژهدرباریان و دیگری گرفتن باج و خراج از درآمد توانگران بوده است.

  فــرخ رو
  نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریـــــخ ایران ثبت شده است.
  وی از طبقه عام كشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید.  فرانّـــک  همسر آبتین و مادر فریدون که در رهاندن و زنده ماندن فریدون از دست دژخیمان ضحاک رنجها برد و در به قدرت رسیدنش نقش اساسی داشت.  پــوراندخت و آزرمیــدخت  پوراندختشاهنشاه ایران در زمانساسانی بود و زنی بود كه بر بیش از 10 كشور آسیاییپادشاهی میكرد. او پساز اردشیر شیرویه به عنوان بیست و پنجمین پادشاهساسانی بر اریكه شاهنشاهیایران نشست و فرامانروایی نمود.
  پوران خسرومنظور پوراندخت دختر خسروپرویز است که زنی با کفایت و خردمند بود ولیمتأسفانه به علت وضع آشفته ونابسامان آن دوران و جنگهای طولانی ایران وروم در زمان خسرو پرویز و نفوذدین مزدک و نارضایی مردم از وضع موجود و دریکی از دشوارترین شرایط تاریخیایران حکومت کشور را چند ماهی در اختیارداشت و پس از مرگ او حکومت بهآزرم دخت رسید.

  ملکه آزرمی دخت،آزرم، آزرمی، (۶۳۰م یا ۶۳۱م) (بهمعنی دختر پیر نشدنی) شاهنشاه زن ایرانی وسی و دومین شاهنشاه ساسانی،دختر خسروپرویز پسر هرمز پسر انوشیروان ملقبهٔبه عادله كه پس از خواهرخویش پوراندخت لشكریان او را در تیسفون بپادشاهیبرداشتند. فرمانرواىخراسان، سپهبد فرخهرمز که یکى از مدعیان جدى سلطنتبود، ملکه را به همسرىخواست. در حالی که آزرمىدخت علناً وعدهى ازدواج بهاو داد، در نهانتدارک قتلش را دید (بنا به فرهنگ معین چون "آزرمیدختنمیتوانست علنامخالفت کند"). رستم، پسر فرخهرمزد، به خونخواهى پدرشلشکر به پایتختکشید و پس از سرنگونی آزرمىدخت، ملکهٔ ساسانی را نابیناکرد. آزرمی دختچهار ماه پادشاهی کرد. از کیفیت وفات این ملکه اطلاعی دردست نیست.


  پاره ای از اشعار حکیم فردوسی در باره ی پوران دخت و آزرم دخت:

  یکی دختری بود پوران بنام     چو زن شاه شد کارها گشت خام
  بزرگان برو گوهر افشاندند       بران تخت شاهیش بنشاندند
  چنین گفت پس دخت پوران که من     نخواهم پراگندن انجمن
  کسی راکه درویش باشد ز گنج     توانگر کنم تانماند به رنج
  مبادا ز گیتی کسی مستمند     که از درد او بر من آید گزند
  ز کشور کنم دور بدخواه را     بر آیین شاهان کنم گاه را


  یکی دخت دیگر بد آزرم نام     ز تاج بزرگان رسیده به کام
  بیامد به تخت کیان برنشست     گرفت این جهان جهان رابه دست
  نخستین چنین گفت کای بخردان     جهان گشته و کار کرده ردان
  همه کار بر داد و آیین کنیم       کزین پس همه خشت بالین کنیم
  ر آنکس که باشد مرا دوستدار     چنانم مر او را چو پروردگار
  کس کو ز پیمان من بگذرد      بپیچید ز آیین و راه خرد  منیــــژه  دخترافراسیاب که بیژن سردارمعروف ایرانی دلباخته او گردید و به بند اسارتافراسیاب افتاد و به دستورافراسیاب او را به چاهی که به همین نام معروفاست انداختند تا سرانجامرستم که خود را به صورت بازرگانی درآورده بودتوانست او را نجات بخشد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •