پدر علم آکوستیک ایران درگذشت/ پیکر استاد فردا تشییع میشود


دکتر غلامعلی لیاقتی بنیانگذار علم آکوستیک در دانشگاهها و مراکز فرهنگی ایران روز گذشته در هشتاد و یک سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار مهر،دکتر لیاقتی که تمامی زندگی حرفه ای خود را برای بنیان نهادن و گسترش علمآکوستیک در کشور صرف کرد، پاییز سال 1307 در تهران و در خانواده ای ازاهالی آذربایجان متولد شد؛ تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی در دبستانترغیب و دوره متوسطه خود را در دبیرستانهای ایرانشهر، فیروز بهرام والبرز گذراند.

در سال 1333 با اخذ درجه لیسانس در مهندسی برق رتبهاول را از هنر سرای عالی دانشگاه امیر کبیر کسب کرد و با اخذ درجه فوقلیسانس مخابرات از دانشگاه کالسروهه موفق شد سال 1341 زیر نظر پروفسورمانکه با ارایه رساله الکتروآکوستیک در مورد اندازه گیری و تحقیق درمیدانهای صوتی به درجه دکترا نایل شده و بعد به عنوان استاد بنیانگذار علمآکوستیک در دانشگاهها و مراکز فرهنگی در تهران مشغول به کار شود.

آموزشو تدریس آکوستیک و علوم مرتبط با صوت و مخابرات در دانشگاههای پلی تکنیک،خواجه نصیر، علم و صنعت، تهران و...همکاری در برگزاری همایشهای تخصصیآکوستیک در معماری، طراحی دهها تالار و سالن آکوستیک، نگارش صدها مقالهتخصصی و... از جمله فعالیتهای دکتر لیاقتی بود.

از آثار دکترلیاقتی می توان به کتابهای فیزیک عمومی برای همه، راهنمایی در فن تلفن وآکوستیک در طراحی استودیوها و تالیف کتابهای فن سوئیچینگ و الکتروآکوستیککاربردی و تنظیم جزوات متعدد در فن بلفن و آکوستیک در معماری اشاره کرد.

مراسم تشییع پیکر این استاد فردا از ساعت 30/8 صبح از مقابل بیمارستان تهران کلینیک به سمت بهشت زهرا (س) برگزار می شود.

ضمنا مراسم ترحیم دکتر لیاقتی روز سه شنبه 10 شهریورماه از ساعت 30/15 الی 17 در مسجد جامع شهرک قدس برگزار خواهد شد.

خبرگزاری مهر ضایعه درگذشت پدر علم آکوستیک در ایران را به خانواده آن مرحوم و جامعه علمی و فرهنگی کشور تسلیت می گوید.