واحدخبر mobile.ir : تصور کنید وقتی در حال گشت و گذار هستید، مرتباً اطلاعاتجالبی در جلوی چشمانتان ظاهر شود. شاید این موضوع بیشتر شبیه به حس ششمباشد و معمولاً آنرا در داستان های علمی تخیلی دیده ایم.
اما اینک شاهدآنیم که "واقعیت افزوده" (Augmented Reality یا AR) -- که در آن تصاویرزنده ویدیویی همانند تصاویر دریافت شده توسط دوربین موبایل بوسیله اطلاعاتمرتبط برچسب گذاری می شوند -- شروع به گسترش کرده تا در دسترس همگان قرارگیرد.
این موضوع بنا به گفته "چتان دامانی" یکی از مؤسسین شرکت"Acrossair" که در زمینه کاربرد AR فعالیت می کند، مرهون پیشرفت در زمینهفناوری گوشی های موبایل هوشمند است.
او می گوید: «به تازگی سازندگانگوشی موبایل قطب نماهای دیجیتال را در گوشی های موبایل خود تعبیه می کنندو این به ما این امکان را می دهد که برنامه های کاربردی "واقعیت افزوده"را به مردم عرضه نمائیم.»
آقای دامانی می افزاید: «با حرکت دادن گوشیبه سمت چپ و راست توسط کاربر، ما می توانیم محاسبه کنیم که گوشی کاربر روبه کدام سمت قرار گرفته و بر طبق آن، اطلاعات را بر روی تصویر قرار دهیم.»
بهاین امکان، قابلیت برچسب گذاری جغرافیایی (geotag) -- یعنی افزودن اطلاعاتجغرافیایی به مکان ها، تصاویر و اشیاء بر اساس موقعیت مکانی کاربر که بهسادگی از سیستم GPS گوشی بدست می آید -- را هم اضافه کنید. تصدیق خواهیدکرد که قابلیت بالقوه برنامه های کاربردی AR سر به آسمان می گذارد.
انتخاب چشم انداز
درماه آگوست گذشته، شاهد عرضه نسخه کاملاً توسعه یافته ای از یک برنامه ARبه نام Layar بودیم که لقب نخستین مرورگر "واقعیت افزوده" جهان را به آنداده اند.
سیستم Layar با ترکیب نمودن اطلاعات قطب نمای دیجیتال و مختصات GPS، مکان و جهت قرارگیری وسیله را بدست می آورد.
آنگاه اطلاعات مرتبط از سرور دریافت شده و بصورت بلادرنگ نمایش داده می شود.


"مارتین لنز فیتزجرالد" یکی از مؤسسین شرکت Layar سیستم AR را در حال کار به نمایش گذارده است
باپویش نمودن چشم انداز محیط، نرم افزار قادر است تا خانه های فروشی،رستوران ها و یا مواردی که در ویکیپدیا ثبت شده و می تواند برای گردشگرانمفید باشد را به کاربر نمایش دهد.
از دیگر موارد قابل مشاهده می توانبه توئیت های سایت توئیتر و عکس های گرفته شده در نواحی مختلف شهر که درآنها برخی از افراد برچسب گذاری جغرافیایی انجام داده اند اشاره نمود.
آقایدامانی می گوید: «سیستم Layar شما را قادر می سازد تا چیزهایی را مشاهدهکنید که قبلاً چیزی در مورد آنها نمی دانستید - اطلاعاتی که در کتاب ها یاشاید در زیرزمین یک کمپانی از نظرها مخفی مانده بوده.»
او می گوید بیشتر محتوای اطلاعاتی توسط خود کاربران ساخته می شود.
«هماکنون هر کسی می تواند یک Layar بسازد و تمامی این اطلاعات از طریق یکسرویس در اختیار شما قرار می گیرد و شما می توانید در ساخت آن مشارکتداشته و بصورت رایگان به آن دسترسی داشته باشید.»
سیستم Layar تنها ازماه آوریل در حال توسعه بوده ولی اخیراً بصورت عمومی برای گوشی هایی که ازسیستم عامل اندروید گوگل بهره می گیرند عرضه شده است.
برای گوشی آیفوننیز قرار است بزودی پس از بروز شدن سیستم عامل اپل نسخه ای ارائه شود.انتظار می رود سیستم عامل بروز شده اپل امکانات کنترلی بیشتری را برایدستکاری و ترکیب خروجی دوربین با تصاویر گرافیکی نشان داده شده بر رویصفحه نمایش در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد.
جهت یابی افزوده
درژاپن برنامه جدیدی برای گوشی آیفون ارائه شده که بازدیدکنندگان از موزه هارا برای طی کردن مسیرشان در موزه هدایت کرده و به آنها کمک می کند تابتوانند اطلاعات مرتبط با نمایشگاه ها را پیدا کنند.
برنامه دوربینTonchidot Sekai نیز این امکان را به کاربران می دهد که بر روی چیزهایی کهدوست دارند دیگران نیز آنها را ببینند برچسب گذاری کنند.


برنامه دوربین Sekai امکان برچسب گذاری را برای کاربران فراهم آورده است
برنامه های دیگری هم هستند که ارزش کاربردی بیشتری دارند.
به عنوان مثال در لندن برنامه Acrossair به مسافران این امکان را می دهد که نزدیکترین ایستگاه مترو را پیدا کنند.
برنامهAcrossair کاربران آیفون در مرکز لندن را قادر می سازد که دوربین گوشی خودرا به سمت مورد نظر گرفته و ایستگاه های مترو را بصورت شناور بر روی تصویرمشاهده کنند.


برنامه Acrossair که نزدیکترین ایستگاه مترو را به کاربر نشان می دهد

وجودشتاب سنج در داخل گوشی این امکان را فراهم می آورد که اگر کاربر گوشی خودرا به سمت زمین نگه دارد، فلش هایی که جهت نزدیک ترین ایستگاه را نشان میدهد بر روی صفحه ظاهر شود.
با عمومیت یافتن استفاده از سخت افزار GPS وقطب نمای دیجیتال در گوشی های موبایل و نیز با فراهم شدن امکان دانلود واستفاده از برنامه ها، به راحتی می توان تصور نمود که "واقعیت افزوده"(AR) به گزینه برتر برای ارائه اطلاعاتی که مرتبط با مکان و زمان قرارگیریما است بدل خواهد شد.

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به نقل از BBC