واحدخبر mobile.ir : کمپانی اپل بوسیله آیفون همان کاری را با صنعت گوشیموبایل می کند که توانسته بوسیله کامپیوترهای Mac با صنعت کامپیوترهایشخصی انجام دهد: بدست آوردن سهم سودی بسیار بالا در مقایسه با میزان درآمد.

مطابقتخمین "تونی ساکوناگی" تحلیلگر مؤسسه "برنستین ریسرچ" هرچند کمپانی اپلپنجمین فروشنده بزرگ گوشی موبایل است، اما نزدیک به یک سوم سود این صنعتدر نیمه اول سال 2009 را به خود اختصاص داده است (جدول پائین را ملاحظهنمائید).


ساکوناگیدر یادداشتی خطاب به مشتریان گفت: «تحلیل های ما نشان می دهد که گوشیآیفون اپل تنها 8 درصد درآمد صنعت گوشی تلفن همراه را در اختیار دارد، بااین وجود توانسته است 32 درصد سود عملیاتی این صنعت در نیمه اول سال2009 را به خود اختصاص دهد. حتی اگر از زیان های عملیاتی کمپانی هایموتورولا و سونی اریکسون نیز صرف نظر کنیم کمپانی اپل باز هم 25 درصد سوداین صنعت را در اختیار خواهد داشت. موفقیت آیفون مشابه وضعیت موفق اپل درصنعت کامپیوترهای شخصی است. در صنعت کامپیوترهای شخصی نیز اپل برخلاف دارابودن تنها 6 درصد از درآمد بازار، از 25 درصد سود این صنعت برخوردار است.»

بادر نظر گرفتن این نکته که تنها دو سال از عرضه آیفون به بازار می گذرد،نائل شدن به چنین جایگاهی را می توان یک موفقیت بزرگ قلمداد کرد. اما اپلچطور توانسته به این موفقیت دست یابد؟ بنا به گفته ساکوناگی کمپانی اپلاین کامیابی را مرهون مزیت پیشرو بودن در بازاری پر درآمد و در حال رشداست.

این تحلیلگر می گوید: « اپل بوسیله آیفون و فروشگاه نرم افزارApps Store اکوسیستمی قدرتمند برای گوشی های هوشمند ساخته و تاریخ ثابتکرده است که به سادگی نمی توان بر چنین اکوسیستمی غلبه نمود. در حقیقت اپلبه واسطه مزیت پیشرو بودن و نیز یکپارچگی میان سخت افزار و نرم افزارش،پتانسیل این را دارد که همانند آنچه بوسیله iPod در بازار مدیاپلیرها بداندست یافت، به استاندارد بالقوه ای برای مشتریان بازار گوشی های هوشمندبدل گردد.»

ساکوناگی می افزاید: « ما بر این باوریم که در طول زمانوسایل دستی تک منظوره (از قبیل پخش کننده های موسیقی، دوربین های دیجیتال،سیستم های مسیر یابی و ...) به طور فزاینده ای همگرا می شوند. کاربرانiPod و iTunes که اپل تعداد آنها را بالغ بر 75 میلیون نفر تخمین می زندبا حرکت به سمت وسایل مجتمع و غنی تر که دارای قابلیت های بیشتری هستند،خواه ناخواه به مشتریان این وسایل جدید تبدیل می شوند.»

هرچندساکوناگی بر این باور است که کمپانی اپل حتی بدون پائین آوردن قیمت هاقادر است که سریع تر از نرخ رشد بازار گوشی تلفن همراه رشد نماید، امامعتقد است که پائین آوردن قیمت می تواند تأثیر بسزایی در بهبود تجارتآیفون داشته باشد. او می گوید: «ما بر این باوریم که اپل نهایتاً مجبور بهکاهش قیمت (و کاهش حاشیه سود در طول زمان) است تا بتواند فرصت های بیشتریدر بازار بدست آورد. اپل می تواند از طریق عرضه یک گوشی آیفون کم قیمت ترو بدون دیتا پلن* به این مهم نائل آید.»

* دیتا پلن (Data Plan) مربوط به خدمات داده از قبیل مرور وب، ارسال پیام و دانلود اطلاعات است (در مقابل خدمات مکالمه Voice Plan)

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به نقل از Digital Daily