نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: اوج یکی از بزرگترین شهاب بارانهای سال در روزهای آینده

 1. #1
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  اوج یکی از بزرگترین شهاب بارانهای سال در روزهای آینده


  آغاز دوره اوج یکی از بزرگترین شهاب بارانهای سال در روزهای آینده


  شهابباران برساوشی یکی از بزرگترین شهاب بارانهای سال که از ماه جولای آغازشده است از روز سه شنبه به نقطه اوج خود رسیده و در آسمان زمین به خوبیقابل مشاهده خواهد بود.

  به گزارش خبرگزاری مهر، یکیاز زیباترین پدیده های نجومی سال جاری از 11 تا 13 آگوست 2009 در انتظاردوستداران پدیده های کیهانی است. سه شنبه شب آسمان میزبان شهاب بارانبرساوشی دومین شهاب باران بزرگ سال خواهد بود.

  طی این پدیده زیباآسمان زمین از ذرات کیهانی درخشانی که از یک ستاره دنباله دار جدا شدهاند، پوشانده خواهد شد. در صورتی که نظاره گران آسمان دور از آلودگی هاینوری شهرها به سر ببرند قادر خواهند بود در هر ساعت 50 تا 80 شهاب آسمانیرا مشاهده کنند.

  ذراتی که در این شهاب باران در آسمان مشاهده میشوند به دنباله ستاره دنباله داری به نام Swift-Tuttle تعلق دارند که هر135 سال یک بار حرکت به دور مدار خورشید را کامل می کند. ابعاد این ذراتاز یک دانه شن تا یک نخود متغیر است با توجه به ابعاد کوچک آنها می توانگفت نوری که توسط آنها به زمین تابش داده می شود ناشی از سرعت بالایبرخورد این ذرات با اتمسفر زمین است زیرا این ذرات با سرعتی برابر 212هزار و 433 کیلومتر بر ساعت با اتمسفر زمین برخورد می کنند.


  نامبرساوشی از آن رو بر روی این شهاب باران گذاشته شده است که ذرات درخشانکیهانی از صورت فلکی برساوش سرچشمه می گیرند. این پدیده درواقع از ماهجولای آغاز شده است اما سه روز آینده نقطه اوج آن بوده و به همین دلیل ازاهمیت بیشتری برخوردار است.

  بر اساس گزارش اسپیس، بهترین نقطه برایمشاهده شهاب باران برساوشی مناطقی هستند که از نورهای شهری به دور باشد.مناطقی مانند بیایانها و کوه ها که در شب هنگام در تاریکی مطلق به سرببرند تا امکان مشاهده هر چه واضح تر شهابهای درخشان به وجود آید. 2. #2
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اوج یکی از بزرگترین شهاب بارانهای سال در روزهای آینده

  بارش شهاب در آسمان ايران


  جام جم آنلاين:دبير اجرايي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران با اشاره به بارش باران شهابيدر مرداد ماه گفت: اوج اين بارش در شامگاه 21 و بامداد روز پنجشنبه 22مرداد ماه است که از ايران با چشم غير مسلح قابل رويت است.


  اسداللهقمري نژاد در گفتگو با مهر با بيان اينکه بارشهاي شهابي هر سال اتفاق ميافتد، گفت: زماني که زمين در مدار خود در حال حرکت است گاهي يکي ازمدارهاي دنباله دار و يا سيارکها را قطع مي کند که در اين صورت ذرات جداشده از سيارکها و دنباله دارها وارد جو زمين مي شود.

  وي افزود: اينذرات به دليل بالا بودن دما، سرعت و اصطکاک در جو زمين شروع به سوختن ميکنند از اين رو هنگامي که در مدار زمين حرکت مي کند ردي را از خود بر جايمي گذارد که ما از آن به عنوان "شهاب" ياد مي کنيم.

  کانون بارش باران شهاب

  قمرينژاد منشا اين بارش را دنباله داري به نام "سويفت-تاتل" (Swift-Tuttle)دانست که حدود 130 سال يک بار حرکت، مدار خورشيد را کامل مي کند و اظهارداشت: بهترين شرايط رصدي تعداد شهابها بين 120 تا 200 شهاب است که تاکنونبه ندرت تعداد اين بارشها به 200 شهاب رسيده است.

  وي بهترين رصدZHR اين دنباله دار که بيشترين بارش را داشته است را متعلق به سال 2004دانست و گفت: پس از اين بارش، در سال جاري (2009) شاهد بيشترين بارشدنباله دار سويفت-تاتل هستيم. براي مشاهده مجدد بهترين شرايط بارش ايندنباله بايد تا سال 2028 منتظر باشيم.

  ZHR تعداد شهابهاي قابلمشاهده براي رصد کنندگان در مدت زمان يک ساعت در بهترين شرايط ممکن است کهکانون بارش در بالاي سر ناظر بوده و آسمان ناظر از شرايط خوبي برخوردارباشد.

  اهميت بارش سويفت-تاتل

  دبيرانجمن نجوم ايران اهميت اين بارش را تعداد بارش، بزرگي و درخشندگي آن ذکرکرد و به مهر گفت: اوج بارش شهاب اين دنباله دار در روز 21 مرداد ماه استکه در صورت وجود شرايطي چون قرار گرفتن در کانون بارشها، صاف بودن آسمان وعاري بودن آسمان از غبار و بخار مي توان اين پديده زيباي نجومي را مشاهدهکرد.

  به گفته وي علاوه بر بارش سويفت-تاتل، بارشهاي برساوشي، اسديو جوزايي به دليل تعداد بارش و درخشندگي از ديگر بارشهاي مهم به شمار ميروند.

  نورباراني آسمان ايران

  دبيراجرايي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران با تاکيد بر اينکه اين بارش ازايران قابل رويت است، خاطرنشان کرد: اين بارش با چشم غير مسلح قابل رويتاست ضمن آنکه مي توان با نصب آنتن هايي اقدام به ثبت راديويي و ضبط صداهايشهابها کرد.

  وي همچنين ادامه داد: در رصد اين پديده مي توان زمان وتعداد شهابها، ميزان بارشي که در يک ساعت وارد جو مي شود، رنگ شهابها،ميزان درخشندگي، طول شهابها و دود حاصل از شهابها را رصد و اندازه گيريکرد.

 3. #3
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اوج یکی از بزرگترین شهاب بارانهای سال در روزهای آینده


  بزرگترین بارش شهاب امشب به اوج خود می رسد


  شامگاه امشب 21 مرداد و بامداد روز 22 مرداد ماه آسمان ایران شاهد بزرگترین بارش شهابی خواهد بود.

  به گزارش خبرنگار مهر،منشا این بارش دنباله داری به نام "سویفت-تاتل" (Swift-Tuttle) است که هر130 سال یک بار حرکت خود را به دور مدار خورشید کامل می کند.

  این بزرگترین بارش این دنباله دار است. این دنباله دار تا سال 2028 این میزان بارش شهاب را نخواهد داشت.

  اوجاین بارش در شامگاه 21 و بامداد روز پنجشنبه 22 مرداد ماه است که از ایرانبا چشم غیر مسلح قابل رویت است و می توان با نصب آنتن هایی صداهای شهابهارا ثبت رادیویی و ضبط کرد.

  ضمن آنکه می توان زمان و تعداد شهابها،میزان بارشی که در یک ساعت وارد جو می شود، رنگ شهابها، میزان درخشندگی،طول شهابها و دود حاصل از شهابها را رصد و اندازه گیری کرد.

  درصورت شرایط مناسب چون قرار گرفتن در کانون بارشها، صاف بودن آسمان و عاریبودن آسمان از غبار و بخار شهروندان ایرانی می توانند این پدیده زیباینجومی را مشاهده کرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹, ۱۸:۵۱
 2. وزنه برداری با الاغ
  توسط موفقيت در انجمن انجمن ملودی، کليپ و تم
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۸ خرداد ۸۸, ۱۵:۲۶
 3. 40 حديث روزه
  توسط اعتقادات در انجمن مذهبی religions
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ شهریور ۸۷, ۲۰:۳۱
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۴ مرداد ۸۷, ۰۲:۵۱
 5. وزن کهکشان راه شیری سنجیده شد
  توسط YAS در انجمن اخبار نجوم
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۸ مرداد ۸۷, ۱۶:۱۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •