نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: موج نگرانی مردم از فعال سازی مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرون

 1. #1
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  موج نگرانی مردم از فعال سازی مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرون


  آغاز موج نگرانی مردم جهان از فعال سازی مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرون
  خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین:اعلام آغاز به کار برخورد دهنده بزرگ هادرون در ماه نوامبر، نگرانیهایزیادی را در میان مردم کشورهای مختلف به وجود آورده است زیرا بر خلافتاکید دانشمندان برخی معتقدند برخورد دادن پروتونها در LHC می تواند زمینرا با خطر نابودی مواجه سازد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، سال گذشتهزمانی که آزمایشگاه عظیم هادرون افتتاح شد برخی از افراد از ایجادسیاهچاله ای بزرگ توسط این دستگاه که می تواند جهان را در خود ببلعد ابرازنگرانی شدید کردند. نگرانی که پس از انتشار خبر فعال سازی مجدد اینآزمایشگاه در حدود سه ماه آینده مجددا آغاز شده است.

  برخورد دهندهبزرگ هادرون، بزرگترین ماشین علمی جهان که ساخت آن هزینه ای برابر 10بیلیون دلار داشته است، تنها 9 روز پس از فعال سازی از کار افتاد و موفقبه برخورد دادن اتمها با یکدیگر نشد. این آزمایشگاه 27 کیلومتری در زیرسطح مرزی سوئیس فرانسه قرار گرفته و با کمک متخصصان بی شماری از سراسرجهان بنا شده است. در حال حاضر بیش از هشت هزار و 970 فیزیکدان برای آغازبه کار مجدد این آزمایشگاه لحظه شماری می کنند و در برابر بسیاری از مردمجهان امیدوارند این آزمایشگاه هرگز فعال نشود. بسیاری از این فیزیکدانانمعتقدند انجام چنین آزمایشی برای درک نوع بشر از جهان هستی بسیار حیاتیاست.

  سازمان تحقیقات اتمی اروپا (سرن) روز جمعه اعلام کرد که اینبرخورد دهنده بر اساس اصراری که دانشمندان جهان به منظور آغاز آزمایشبرخورد دادن اتمها دارند از ماه نوامبر و با کمک نیمی از انرژی که برای آندر نظر گرفته شده بود، فعال خواهد شد. اما به گفته جیمز گیلیز سخنگوی سرندر این صورت باید این دستگاه در سال آینده مجددا خاموش شود تا پس ازتعمیرات نهایی با انرژی برابر هفت تریلیون الکترون ولت، هفت برابر بیشتراز انرژی هر دستگاه و آزمایشگاه علمی دیگر در جهان فعال شود.
  بهگزارش مهر، این سازمان از سال گذشته در تلاش بوده است اختلالاتی را که دراثر بروز نقص در اتصالات الکتریکی به وجود آمده است را ترمیم و تعمیر کند.این نقص باعث شد چندین تن از مایه هلیوم سرد به داخل سیستم نفوذ کند. سرنمیزان بودجه مورد نیاز برای ترمیم نهایی اختلالات برخورد دهنده بزرگ را درحدود 37 میلیون دلار تخمین زده است که این میزان سرمایه توسط بودجه 20سازمان از کشورهای مختلف جهان تامین خواهد شد.

  اکنون سرن تصمیمدارد در کنار تمامی بیم و امیدها، بزرگترین آزمایشگاه جهان را با 3.5تریلیون الکترون ولت در ماه نوامبر راه اندازی کند با وجود اینکه این سطحاز انرژی تنها نیمی از انرژی اصلی برخورد دهنده به شمار می رود اما درهمین سطح نیز انرژی برخورد دهنده بزرگ هادرون 3.5 برابر انرژی قدرتمندترین شتاب دهنده جهان است.

  در صورتی که تنظیمات این سیستم در فصلزمستان صورت گیرد دانشمندان می توانند آزمایشی که برای انجام آن لحظهشماری می کنند را با کمک نیمی از انرژی دستگاه آغاز کرده و اطلاعات مربوطبه برخورد پروتونها را به ثبت برسانند. به گفته دانشمندان در صورت استفادهاز انرژی کامل برخورد دهنده می توان ذراتی مانند بوزون هیگز که در حالتعادی غیر قابل ردیابی به شمار می روند را کشف کنند.

  فیزیکدانانبرای سالهای متمادی از برخورد دهنده هایی کوچک برای مطالعه اتمها استفادهمی کردند. در آن زمان کوچکترین اجزای ماده را پروتونها و نوترونها تشکیلمی دادند اما استفاده از برخورد دهنده ها نشان داد که ذراتی به نامکوارکها و گلونها نیز در ماده وجود دارند و ذرات و انرژی های ناشناختهبسیاری در جهان از چشم انسان پنهانند. در عین حال تا کنون سئوالات بیشماری درباره ضد ماده، ماده تاریک، و حجم ماده باقی مانده اند کهدانشمندان قصد دارند پاسخ این سئوالات بنیادین را از آزمایشهایی که درهادرون صورت خواهد گرفت، به دست آورند.

  فیزیکدانانمعتقدند ذراتی که پس از برخورد در هادرون به جا خواهند ماند می تواند بخشیبسیار کوچک از آنچه پس از انفجار بزرگ -نظریه ای که بر اساس آن جهان هستیپس از یک انفجار عظیم شکل گرفته است- در جهان هستی شکل گرفته را نمایانسازد.

  اما در کنار اشتیاق نامحدودی که دانشمندان جهان برای آغازآزمایشهای برخورد دهنده بزرگ از خود نشان می دهند، نظریه ها و شایعاتی نیزمطرح است که افراد در جوامع مختلف از آن نگران بوده و بر اساس آن علاقه ایبه آغاز به کار این آزمایشگاه جهانی ندارند. بر اساس این شایعات در صورتیکه برخورد دهنده بزرگ هادرون دو پروتون را با یکدیگر برخورد دهد، می تواندبا ایجاد میکرو سیاهچاله ها زمین و جهان را به خطر بیاندازد.

  سیاهچالهها به صورت طبیعی از چنان انرژی گرانشی عظیمی برخوردارند که می توانندسیاره ها و ستارگان متعددی را به درون خود فرو ببرند. به همین دلیل بسیاریمعتقدند در صورتی که برخورد دادن پروتونها باعث انفجار زمین یا بخشی از آننشود به طور حتم می تواند سیاهچاله ای را به وجود آورد که زمین را ببلعد!با این حال مقامات سرن و رهبران علمی این پروژه با رد کردن این شایعاتاعلام کرده اند آزمایشهای برخورد دهنده بزرگ هادرون هیچ خطری برای زمین وساکنانش نداشته و از امنیت کامل برخوردار است.

  بر اساس گزارش فاکسنیوز، در حال حاضر تمامی هزار و 600 مغناطیس ابررسانا و تمامی 10 هزاراتصالات الکتریکی برخورد دهنده مورد آزمایش ایمنی قرار گرفته اند که بااستفاده از همین میزان از تعمیرات، هادرون توانایی تحمل انرژی برابر پنجتریلیون الکترون ولت را خواهد داشت. تعمیرات نهایی و ترمیم چند اتصالالکتریکی باقی مانده به سال 2010 موکول شده است تا با خاموشی مجدد برخورددهنده در ماه نوامبر سال آینده، آزمایشهای بعدی در این آزمایشگاه عظیم بااستفاده از انرژی کامل انجام گیرند.

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: موج نگرانی مردم از فعال سازی مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرون

  این کلیپ رو در اعتراض به ساخت این شتاب دهنده LHCروی بسیاری از سایتها گذاشتن.مثلا پخش زنده از شتاب دهنده هست.کلیپجالبیه.حتما ببینید.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تصاویر بازی یک گوریل با کنسول بازی نینتندو!
  توسط HRG در انجمن چهارپایان و پستانداران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۶ آذر ۸۹, ۲۲:۰۰
 2. شبکه تلویزیونی اسلامی مالزی راهاندازی شد
  توسط Vesal در انجمن سینما و رسانه ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۸ آذر ۸۹, ۲۱:۳۳
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۰ آبان ۸۹, ۲۱:۴۸
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۵ آذر ۸۸, ۲۲:۱۹
 5. حجازی: پول ندهید، مقابل استقلال بازی نمیکنیم!
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار فوتبال ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۳ آذر ۸۷, ۲۲:۵۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •