به دلیل این که هر روز ترفندهای جدیدی برای ویروسی کردن و هک کردن کاربرانکامپیوترهای شخصی به وجود می آید این ترفند نگارنده شده است که باعثافزایش 80 درصدی امنیت کامپیوتر شما می شود.
هر روزه شما هدف حمله هاو خطرهای بیشماری در اینترنت قرار می گیرید که از نظر تعداد می توان 95 تااز هر صد حمله را متوقف کرد ولی همین 5 خطر باعث کاهش امنیت به مقدار 20%می شوند چون این خطرها توسط افراد عادی و تازه کار نیست و عاملان آنها درکار خود بسیار تبهر دارند ، در اکثر موارد می توانند از تمام مرزهایامنیتی بگذرند و به طور کامل به مقصود خود برسند . {این حملات هدفمندهستند}

1: استفاده از یک نرم افزار ضد هکر با آخرین به روز رسانیها که من Black Ice را پیشنهاد می کنم چون نیازهای کاربران حرفه ای و تازهکار را به طور کامل برطرف می کند. البته Zone Alarm که از ورژن 5 به بعدبه ضد ویروس هم مجهز شده نیز انتخاب خوبیست ولی باید بدانید این نرم افزارنیاز به آموزش دارد { باید کتاب آموزشی آن که به تازگی منتشر شده راخریداری کنید} و بیشتر برای کاربران حرفه ای طراحی شده و کاربران تازه کارنمی توانند از آن به درستی استفاده کنند.

2: استفاده از ویروسکشهای Norton Anti Virus 2005 و McAfee که اگر Pack کامل باشد خیلی بهتراست { پک کامل شاملAnti Virus ، Anti Spyware/Adware، Firewall ، Antispam، Security Center، Privacy Service می باشد}
توجه داشته باشیدکه نرم افزارهای فوق را از سایتهای اصلی آنها بگیرید و اقدام به خرید آنهانکنید ، چون اکثر شرکتهایی که سی دی های آنتی ویروس را جمع آوری می کننداصلا به این نکته توجه نمی کنند که این برنامه ها باید از سایت اصلی باشندو در بسیاری از موارد نسخه های کرک شده و گاها ویروسی را از سایتهای غیرقانونی یا به اصطلاح Warez می گیرند و این خود باعث می شود که برنامهقابلیت های خود را از دست بدهد . من پیشنهاد می کنم نسخه های نمایشی یازمان دار این برنامه ها را دانلود کنید و سپس با دادن سریال نامبر آنها رارجیستر کنید . پک کامل مربوط به شرکت Symantec به نامNorton InternetSecurity و پک کامل McAfee با نام Internet Security Suite عرضه می شود.

3:سطح ایمنی و ویروس کشی را در حالت High بگزارید تا تمام فایلها ، با هرپسوندی که هستند ویروس کشی شوند و توجه داشته باشید ویروس کش McAfee حالتیرا با عنوان Heuristic دارد ، که به معنی اکتشافی است و در این حالت ویروسکش ، به طرز هوشمندانه ای اقدام به ویرس یابی می کند. توجه داشته باشیدخیلی از ویروس هایی که در کامپیوتر شما پنهان شده اند به این روش آشکار میشوند . در حقیقت این نوع ویروس ها دو زیست هستند و مرتبا تغییر می کنند واز این رو ویروس کش ، در حالت عادی نمی تواند آنها را بیابد.

4:Service Packهای ویندوز را دانلود کنید و همیشه ویندوز خود را به روز نگهدارید . البته با سرعت پایین اینترنت در ایران این کار عملا غیر ممکن استو به همین خاطر شما می توانید Service Pack 2 ویندوز را از طریق سی دیخریداری کنید.

5: تنظیمات صحیح خود سیستم عامل و عدم به اشتراکگذاری فایلها. این تنظیمات عبارتند از غیر فعال کردن NetBios و سرویسRemote Assistance و بستن مسیر ورودی کرم MsBlaster که حفره آن همیشه ممکناست خطر ساز باشد. به علت حجم بالای مقاله روش انجام این کارها نوشته نشدهاست ولی در صورت نیاز درخواست بگذارید.

6: عدم استفاده از برنامههای به اشتراک گذاری فایل از جمله Kazza که به علت نقص های بیشمار و همراهداشتن برنامه های جاسوسی استفاده از آن دیوانگی است.

7: عدماستفاده از Internet Explorer . خیلی از برنامه های جاسوسی و Trojanها فقطدر صورتی دانلود و در نتیجه فعال می شوند که صفحه مربوطه توسط InternetExplorer باز شود ، همچنین خیلی از کرمهای اینترنتی در صورت اجرا شدن وباز بودن اینترنت اکسپلورر گسترش پیدا می کنند . پیشنهاد می کنم از یکمرورگر دیگر به جای Internet Explorer استفاده کنید و قابلیت های PlugIn وJava Script آن را نیز غیر فعال کنید . در این میان مرورگر Opera وفایرفاکس از همه کارآمد تر می باشند .

8: افزایش امنیت InternetExplorer . با همه این احوال موقعیتی پیش می آید که باید از مرورگراستاندارد اینترنت یعنی Internet Explorer استفاده کنید به همین خاطر روشهای افزایش امنیت Internet Explorer را نیز بیان می کنم .
Cookie هارا بعد از قطع شدن از اینترنت پاک کنید ، البته اگر مدت طولانی به اینترنتوصل بوده اید و در وبلاگ یا ایمیل خود وارد شده اید نیز حتما این کار رادر حین کار با اینترنت نیز انجام دهید . در صورتی که به محتویات TemporaryInternet Files نیاز ندارید آنها را هم پاک کنید ، برای انجام این کارهامراخل زیر را دنبال کنید:

Internet Explorer > Internet Option > Delete Cookie
Internet explorer > Internet Option > Delete Files

8.1: جلوی کوکی هایی که می توانند خطرناک باشند را بگیریم . برای این کار مراحل زیر را طی کنید و حالت Medium High را انتخاب کنید:

Internet Explorer > Internet Option > {tab} Privacy

8.2:استفاده از برنامه های ضد پاپ آپ . خیلی از PopUp ها باعث قفل شدن و درنتیجه بسته شدنIE می شوند و حتی می توانند حاوی کدهای مخرب و ویروس نیزباشند . بهترین برنامه هایی که برای این کار وجود دارد Zero PopUp وAdWare 6.0 است ، البته Adware بسیار بهتر عمل می کند و علاوه بر قابلیتضد Pop up قابلیت Anti Spyware را نیز دارا می باشد .

8.3: پاککردن و غیر فعال کردن ذخیره سازی پسورد توسط IE . با توجه به ذخیره شدنپسورد ایمیل ها و یا وبلاگ شخصی شما در IE، از این رو می تواند مورد سواستفاده هکرها قرار گیرد . برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

Internet Explorer > Internet Option > {tab} Content > Auto Complete

و سپس دکمه Clear Password را می زنیم و بعد از آن تیک گزینه User Names & Passwords on Forms را بر می داریم .
صفحاتیکه عکس یا عکسهای آنها نمایان نمی شود را Refresh نکنیم ، چون این یکی ازروشهای آلوده سازی کامپیوتر قربانی به ویروس یا تروجان است و برای دیدنعکس مذکور روی آن کلیک راست بزنید و سپس گزینه Show Picture را بزنید .ممکن است سایتی حتی قسمتهای دیگرش نیز به درستی باز نشده باشد در این صورتنیزRefresh نکنید و آدرس آن سایت را در یک صفحه جدید IE وارد کنید .

8.4:استفاده از برنامه های ضد برنامه های جاسوسی یا همان Anti Spyware و AntiAdWare که بهترین آنها Adware 6.0 و SpyHunter و SpySweeper می باشند وآنها را به ترتیب از سایتهای زیر می توانید دانلود کنید .

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

نکته1: برنامه AdWare تنها اشکالی که دارد این است که باید ابتدا یک فایل کوچکرا دانلود کنید و بعد از اجرای آن به طور خودکار برنامه اصلی که حجمزیادتری دارد دانلود می شود و شما نمی توانید آن را با برنامه های افزایشدهنده سرعت دانلود کنید و همچنین برنامه اصلی را در اختیار نخواهید داشتتا بعد از تعویض ویندوز دوباره آن را نصب کنید و هر بار که ویندوز نصب میکنید باید آن را دوباره دانلود کنید .

نکته 2: برنامه SpySweeperیک برنامه بسیار عالی است که به دائما در حال بررسی کوکی ها و دیگر برنامههای مخرب احتمالی است و به طور خودکار کوکی های خطرناک را پاک می کند .این برنامه دارای یک سکنر Spyware هم هست و مثل ویروس کش ها می توانددرایوهای هارد را بررسی کند ولی با این تفاوت که این برنامه به جای ویروس، برنامه های جاسوسی را یافته و آنها را از بین می برد. تنها اشکال اینبرنامه آن است که برنامه Dap که برای دریافت تبلیغات و رجیستر شدن مرتبابه سایتش مراجعه و اطلاعات ارسال می کند را به عنوان برنامه جاسوسی میشناسد و آن را پاک می کند .

نکته 3: برنامه SpyHunter بیشتر بهدرد کاربران حرفه ای تر می خورد و خود کاربر باید جلوی فایلهایی را که بهاینترنت وصل می شوند را با شناخت کافی که دارد بگیرد . این برنامه خیلی کمحجم قابلیت کنترل Spyware ها و کد های مخربی که در خود سایت قرار دارند{به صورت فایل جداگانه {server} نیستند} و با آن Load می شوند را دارد وهمه آنها را به طور خودکار Block می کند . همچنین با کمک این برنامه میتوانید ارسال اطلاعات توسط هر تروجانی را متوقف کنید و حتی بهترین آنتیویروس ها هم ممکن است که یک تروجان جدید را نشناسند و این برنامه از ایننظر بهترین انتخاب است .
برای درک بهتر ادامه می دهم که این نرمافزار فایلهایی را که اطلاعات ارسال می کنند را monitor کرده و به طور پیشفرض در لیست سبز قرار می دهد و شما می توانید فایل مورد نظر را در لیستقرمز قرار دهید ، بدین ترتیب فایل مذکور بلوکه می شود . نکته جالبی که دراینجا نهفته است این است که می توانید فایل هایی نظیر Ie.exe یا dap.exeرا در لیست قرمز قرار دهید تا امکان کار کردن با آنها میسر نباشد ، البتهبهتر است این برنامه را همراه برنامه های فوق به کارگیرید .

9:از چه سایتی برنامه Download می کنیم . ابتدا باید سایت مورد نظر را ازآدرس فایلی که برای دانلود وجود دارد مورد بررسی قرار دهیم { مثلا [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] را داریم و باید به سایت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]برویم} و مطمئن شویم که برنامه مربوطه برای همین سایت است و هیچ وقتبرنامه ها را از سایتهای ثالث نگیریم چون هیچ دلیل منطقی برای کار آنهاوجود ندارد و بدون شک برنامه ای که ما از آنها می گیریم دارای ویروس یاتروجان است و این نکته باید بسیار مورد توجه شرکتهای رایت سی دی وسایتهایی باشد که برنامه برای دانلود معرفی می کنند . معمولا سایتهایی کهبرنامه های شرکتهای دیگر را برای دانلود می گذارند اسم های عجیب و غریب وطولانی دارند { این دو آدرس را مقایسه کنید : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
یکیدیگر از مشخصه های سایتهایی که برنامه هایی که برای دانلود گذاشته اندمتعلق به خودشان نیست آن است که آنها لیست های طویلی از برنامه های مختلفدارند که همگی آنها از همان {سایت}Domain و بدون توضیح ، Preview و قسمتHelp می باشند ، باید بدانید سایتی که برنامه خودش را برای دانلود گذاشتهاولا تعداد محدودی برنامه دارد ، ثانیا برنامه را همراه Tutorial و Help وخیلی چیزهای دیگه معرفی می کند و آدرس مشخصی دارد ، همچنین در سایت اصلیبرنامه عکسها و Screen Shot هایی همراه با توضیحات اضافه از برنامه موردنظر وجود دارد .
سایتهایی که آدرس آنها بصورت IPاست بسیار خطرناکند وممکن است Admin آن سایت با بدست آوردن IP شما که از طریق بازدید شما از آنسایت به دست او می رسد اقدام به هک کردن شما بکند یا همانطور که گفتمبرنامه ای که در آن سایت برای دانلود قرار گرفته حاوی ویروس یا تروجان ...باشد . نمونه یک سایت و فایل خطرناک که آدرس آنها به جای Domain آدرسIP میباشد: { IP حاوی چهار دسته عدد می باشد}

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید], [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

حالممکن است این سوال پیش بیاید که فلان برنامه دارای محدودیت زمانی یاعملکرد است و اگر ما آن برنامه را از این سایت اصلی دانلود کنیم چگونه میتوانیم محدودیت آن را از بین ببریم و در جواب سوال شما باید بگویم کهابتدا نسخه Trial یا Demo برنامه را از سایت اصلی بگیرید و بعد از آن کرکآن برنامه را که حجم خیلی کمی هم دارد را از سایتهایی که برای این منظورمی باشند دریافت کنید ، البته در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد که کرکمربوطه حاوی ویروس است . ولی احتمال ویروسی شدن توسط آن خیلی کمتر ازدریافت نسخه کامل کرک شده برنامه است و بهتر است از کرکهایی که شمارهسریال در اختیار شما می گذارند استفاده کنید و کرکهایی که به جای فایلاصلی جایگزین می شوند خیلی مطمئن نیستند و حتی ممکن است از قابلیت برنامهبکاهند و برنامه انطور که می بایست کار نکند . خاطر نشان می کنم دریافتسریال برنامه هیچ خطری ندارد و مطمئن ترین راه کرک کردن نرم افزار است .
بهسایت هایی که برنامه ها را کرک می کنند و آنها را برای دانلود می گذارندسایتهای Warez یا غیر قانونی می گویند . برای پیدا کردن سایت اصلی برنامهباید در گوگل به این صورت جستجو کنید :

Official Site + Name of Program
( در قسمت Name of Program باید نام برنامه مربوطه را بنویسید )

10:همیشه به آیکون و پسوند عکسهایی که از طریق چت می گیرید توجه کنید و ازطرف مقابل بخواهید که عکسش را به ایمیلتان بفرستد چون خود یاهو دارایNorton Anti Virus می باشد و فایل قبل از دانلود شدن Scan می شود و فقط درمواردی نادر ممکن است Yahoo ویروسی که همراه عکس هست را نشناسد به همینخاطر عکس مربوطه را پس از Download با ویروس کش McAfee نیز Scan کنید .

11:از کار انداختن System Restore . همانطور که می دانید فایلهایی که پسوندهای سیستمی مثلdll ، exe و غیره داشته باشند ، پس از پاک کردن یا اعمالتغییرات در System Restore ذخیره می شوند و این مسئله زمانی خطر ساز میشود که یک فایل ویروسی را به صورت دستی یا به کمک برنامه های ضد ویروس یاضد Spyware پاک{Delete} یا تمیز{Clean} کرده اید ، ولی قافل از اینکهویندوز این فایلها را در جایی دیگر حفظ کرده است و همچنان ویروس به فعالیتخود ادامه می دهد . برای از کار انداختنSystem Restore مراحل زیر را دنبالکنید:

Control Panel > System > {tab} System Restore > Turn off System Restore on All Drive

12:شاید زیاد اتفاق افتاده باشد که از طریق چت یا از یک سایت مشکوک عکسDownload کرده باشید و نگرانید که این فایل حاوی تروجان یا ویروس مخصوصفایلهای JPG باشد و به همین خاطر عکس مربوطه را در کافی نت باز کنید وکلید F11 را بزنید و سپس کلید Print Screen را فشار دهید و بعد از آنبرنامه Paint را باز کنید و Ctrl + V را بزنید و حالا می توانید عکس را باخیال راحت با هر پسوندی ذخیره کنید.
شاید بپرسید چرا برای این کار ازبرنامه های Picture Converter استفاده نکنیم و در جوابتان باید بگویم کهممکن است در فرایند تبدیل فایل ممکن است کدهای ویروس نیز ترجمه شده وهمراه عکس Convert شده باقی بمانند ولی در روش فوق ، فرایند تهیه عکس هیچنیازی به عکس مشکوک به ویروس ندارد .

13: هرگز اسم کامپیوتر{Computer Name} خود را واقعی ندهید . هکرها می توانند اسم کامپیوتر شما ودر نتیجه اسم شما را بیابند و برای جلوگیری از این کار یک اسم مستعار برایخود انتخاب کنید . همچنین از وارد کردن اسم و مشخصات واقعی خود در برنامههایی مثلPhotoshop و غیره که در زمان نصب از شما اسم و مشخصات می خواهندنیز خودداری کنید .

منبع : راستش نمیدونم اینو توسیستم داشتم