سوال عجیبیه ولی بارها و بارها داره پرسیده میشه: «میتونی خیلی خلاصهدرباره هر توزیع یک توضیح بدی؟». در یک اقدام عجیب تصمیم گرفتم جواب بدم…سی تا از مشهورترین توزیعهای جهان رو تلاش میکنم در یک خط توضیح بدم:

1. دبیان : پدر خیلی از توزیعهای بعدی. ۱۵ سال فعالیت مستمر و شدیدامتعهد به آزادی نرمافزار و مستقل بودن از شرکت های تجاری. مدیریت بسته باapt.
2. اوبونتو : مشهورترین فرزند دبیان که با حمایت شرکت تجاری کانونیکال و بخصوص با ارسال رایگان به هرجای دنیا، شدیدا مشهور شده.
3. کوبونتو : همان اوبونتو ولی با میز کار کی دی ای.
4. زوبونتو : همان اوبونتو اما با میز کار ایکس اف سی ای که سادهتر است و منابع کمتری مصرف میکند.
5. کرانچ بنگ : همان اوبونتو اما اینبار با میز کار کمتر شناخته شده اوپنباکس: فوقالعاده مینیمالیست، سریع و با منابع کم. یک لینوکس زیبا (باتعریف من!)
6. ردهت : مشهورترین نسخه تجاری لینوکس. متولد کمی بعداز دبیان (۱۹۹۳) و بسیار پر استفاده در کاربردهای تجاری به خاطر داشتنپشتیبانی تجاری. مدیریت بسته با rpm.
7. فدورا : نسخه غیرتجاری ردهت.
8. سنت او اس : دقیقا همان ردهت که یک گروه داوطلب به شکل غیرتجاریکمپایل و روی اینترنت میگذارند. میشود گفت نسخه غیرتجاری ردهت.
9.زوزه: آلمانی و متولد ۱۹۹۴. بعدها ناول این توزیع رو خرید و این باعث شدپیشرفت تجاریاش بیشتر بشه. مدیریت بسته rpm و کنترل مرکزی با Yast.
10. اوپن زوزه : نسخه غیرتجاری زوزه.
11. مینت : فرزند اوبونتو و نوه دبیان. تاکید بر روی پشتیبانی از جاوا،پلاگینها، کدکها، پخش دی وی دی و .. از همان ابتدای نصب به قیمت فداکردن بخشی از آزادیهای نرمافزاری (:
12. مندریوا : سابقا مندریکنامیده میشد. فرانسوی و با هدف اینکه لینوکسی که در سال ۱۹۹۸ چیزپیچیدهای بود را برای عموم ساده کند. به همین خاطر ابزارهای کنترلیاشبسیار مشهور بود. (rpm)
13. پی سی لینوکس او اس : در ابتدا پروژهایبوده مبتنی بر مندریک و به دنبال راحت کردن استفاده از لینوکس. در حالحاضر یک پروژه مستقل است.
14. پاپی : یک توزیع کوچک. با ساختن ۶۴مگابات رمدیسک، خودش را کامل به آن کپی میکند و اجرا میشود. با حجمکوچکش، امکانات شبکه و گرافیک را دارد. البته داشتن مدیربسته اختصاصیخودش، کار استفاده دائمی را کمی سخت میکند.
15. جنتو : یک لینوکسخاص با مدیر بسته Portage. بر خلاف بقیه لینوکسها، کاربر با استفاده ازمدیر بسته تمام برنامهها را روی کامپیوتر خودش کمپایل و نصب میکند.
16. سابایون : خودش میگوید «جنتویی که در ۵ دقیقه نصب می شود.» ! یک دیوی دی کمپیایل شده از جنتو که بعد از نصب، مثل جنتو کار میکند.
17.آرچ : یک لینوکس برای حرفهای ها. ساده و سبک و مینیمالیست. این نسخهکانادایی را باید با مدیر بستهاش (pacman) به آن شکلی که دوست دارید دربیاورید.
18. مپیش : فرزند دبیان. تلاش کرده هم به کاربردهای رومیزیجواب بدهد و هم به کاربردهای تجاری. از میز کار کی دی ای استفاده میکند.
19. ناپیکس : مبتنی بر دبیان و جزو اولین نسخههای زنده لینوکس که میشد مستقیم از روی سی دی بوتش کرد. میزکار کی دی ای.
20. وکتور : مبتنی بر اسکلور. شعارش این است «کوچک نگهش دار، ساده نگهشدار و بگذار کاربرنهایی انتخاب کند که سیستمش چه شکلی باشد.»
21. دمناسمال : یک لینوکس ۵۰ مگابایتی مبتنی بر دبیان که بعد از نصب، به دبیانتبدیل می شود (: بسیار مشهور در بین لینوکسهای کوچک.
22. جی او اس : مبتنی بر اوبونتو. پر سر و صدا به خاطر نزدیک کردن خودش به گوگل و این روزها جو «ابر» گرفتن (:
23. سیداکس : مبتنی بر دبیان سید. در واقع یک نسخه زنده از دبیان که بهخاطر جدید بودن نرمافزارها نسبت به دبیان پایداری، جذابتر است (:
24. بک ترک : یک نسخه سوییسی (جدیدا متبنی بر اوبونتو) که به خاطر تاکیدبر داشتن نرمافزارهای امنیتی، مورد علاقه هکرها و تست کنندگان ایمنیشبکهها است.
25. ایزی پیزی : یک نسخه از اوبونتو که با رابط کاربری Ubuntu Netbook Remix برای نتبوکها بهینه سازی شده.
26. پارسیکس : فرزند دبیان و ساخته ایران (: یکی از معدود محصولات ایرانیکه واقعا بهتر از خیلی مشابههای خارجی است. بدون هیچ ارتباطی بهدکونهایی مثل لینوکس فارسی و سیستم عامل ملی و غیره (:
27. دریم لینوکس : لینوکس برزیلی مبتنی بر دبیان با میز کار پیش فرض ایکس اف سی ای.
28. اسلکور : مدیربسته txz و میزکار کی دی ای. فرزند کسی نیست و راحتی وپایدار بودن را اولویتهای مهم خود قرار داده. قدیمیترین توزیعی است کههنوز هم فعال است (دومی دبیان).
29. زن واک : یک لینوکس جمع و جور مبتنی بر اسکلور که تلاش کرده برای هر کاربرد فقط یک نرمافزار داشته باشد.
30. ابسلوت : و گفتم با این تموم کنیم که اسم خوبی داره.. یک نسخه سبک مبتنی بر اسلکور. مبتنی بر میز کار آیس دبیلیو ام.

freekeyboard.net