در صورتی که حداقل یک بار مراحل نصب ویندوز XP را طی کرده باشید ، حتمادیده اید که در مراحل پایانی نصب بایستی سوالاتی پیرامون نام کامپیوتر ،کلمه عبور کاربری ، تنظیمات گرافیکی و ... را پاسخ دهید. این موضوع موجبمیشود که شما دقایقی طولانی را در کنار سیستم خود باشید تا نصب ویندوزپایان یابد. هر چند این مسأله برای یک بار چندان خسته کننده به نظر نمیآید اما اگر لازم باشد شما روزانه چندین بار ویندوز نصب کنید این مشکلحادتر میشود. از این رو قصد داریم ترفندی را به شما معرفی کنیم که کلیهاین امور را به طور اتوماتیک انجام میدهد و حتی نیازی به نوشتن سریالنامبر نیز برای نصب ویندوز XP ندارید. کافی است دکمه نصب را بزنید و تامرحله پایانی نصب استراحت کنید!با استفاده از ابزاری کهدر سی دی ویندوز xp در فولدر support قرار داده شده ، آن هم در یک فایلCab براحتی نسبت به نصب خودکار ویندوز اقدام نمایید.

بدین صورت که:


1- در سی دی ویندوز xp به مسیر زیر مراجعه نمایید :

Support/tools

2-فایل deploy.cab را بر روی یکی از درایوهای هارد کپی نمایید. سپس آنرا بازکرده (از طریق برنامه zip magic یا winzip یا در خود ویندوز xp اگر بر رویفایل کلیک کنید باز میشود ) و فایل setupmgr.exe را از درون این فایل cabکپی کرده و درون یک درایو از هارد کپی کنید.
3- بر روی setupmgr.exe کلیک کنید. پنجره ای باز میشود. آنرا next کنید. سپس گزینه زیر را انتخاب کرده و next کنید :

Create a new answer file
4- مطمئن شوید که گزینه windows unattended installation علامت زده شده باشد سپس next کنید.
5- در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب نمایید در اینجا ویندوز xp پروفشیونال را انتخاب میکنیم. سپس next میکنیم.
6- گزینه Fully automated را علامت بزنید و next کنید.
7-در اینجا صفحه Distribution Folder نمایش داده میشود. در این صفحه به شمااجازه داده میشود که تعیین نمایید که آیا ویزارد یک پوشه توزیعی را بر رویکامپیوترتان بسازد یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبکه ای که شامل سورسفایلهای ویندوز میباشد ایجاد نماید.

نکته ! ساخت یک پوشه توزیعینه تنها به شما اجازه نصب ویندوز بدون استفاده از cd را میدهد بلکه اجازهافزودن فایلهای اضافی (همانند درایورهای قطعات) برای انجام یک نصب سفارشیرا میدهد. اگر قصد انجام نصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یاپوشه مناسب را در اختیار دارید میتوانید از این گزینه استفاده کنید.

ما در این آموزش گزینه زیر را انتخاب کرده سپس next میکنیم : البته یک بار مشکل نصب کنید همیشه را حت باشید

No, this answer file will be used to install from a CD

8- در این صفحه گزینه مربوط به I Accept … را علامت زده و next میکنیم.
9-حال شما صفحه ای را مشاهده میکنید که با کمی دقت متوجه میشوید گزینه هاییدرون این صفحه وجود دارند که شما در حین نصب ویندوز با آن برخورد میکنید.شروع به تکمیل گزینه ها به دلخواه خود کنید.
10- بعد از اتمام کارگزینه finish را بفشارید. در این قسمت مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجامداده اید در قالب یک فایل پرسیده میشود. شما میبایستی نام فایل را که بهصورت UNATTEND.TXT انتخاب شده به WINNT.SIF تغییر دهید و یک نسخه بر روییک فلاپی ذخیره نمایید.
11- از منوی FILE گزینه EXIT را انتخاب نمایید.
12-اکنون شما فایل اصلی را ساخته اید. فایل برای انجام عملیات نصب آمادهمیباشد اما ممکن است قبل از شروع عملیات مایل باشید که نگاهی به محتویاتفایل بیندازید. (ممکن است بخواهید پارامترهای اضافه تری را نیز به فایلبیفزایید. در صورت امکان با بخش HELP برنامه SETUP MANAGER مشورتهای لازمرا انجام دهید.) برای این کار فایل ساخته شده را در برنامه NOTEPAD بازنمایید. شما میتوانید خطوط دیگری را نیز برحسب نیاز برای فعالیتهای دیگرمثل تعیین پارتیشن نصب دیسک سخت یا تبدیل سیستم فایل به NTFS معین نمایید.جزئیات مربوط به چگونگی انجام این کارها را میتوانید در داخل فایلهای کمکیموجود در داخل Deploy.CAB مشاهده نمایید. اگر در داخل فایل هرگونه تغییریرا اعمال کردید ، فایل را ذخیره کرده و آنرا ببندید
13- فایل را برروی فلاپی دیسک کپی نماید. سپس کامپیوتر را از طریق سی دی راه اندازی کردهو فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به صورت خودکار تنظیماتمعین شده را مورد استفاده قرار میدهد .