حتمأ شما نیز در محیط ویندوز با فایلهایی با نام Thumbs.db که در بسیاریاز فولدرها وجود دارد روبرو شده اید. وظیفه این فایلها ذخیره اطلاعاتمربوط به حالت نمایشی Thumbnail است و به نوعی یک حافظه موقت یا Cashe جهتثبت اطلاعات تصاویر Thumbnail تلقی میشود. خاصیت این فایل ها نیز اینگونهاست که اگر آنها را به شکل دستی پاک کنید به طور اتوماتیک مجدد در همانمحل ساخته میشوند. اما ممکن است شما اصلأ از حالت نمایش Thumbnail برایمشاهده تصاویرتان در محیط ویندوز استفاده نکنید یا علاقه ای به وجود اینفایلها و پر شدن بی مورد فضای هارد نداشته باشید. در این ترفند قصد داریمبه نحوه جلوگیری از ساخت و نهایتأ حذف فایلهای Thumbs.db در ویندوز XPبپردازیم.


برای این کار عملیات زیر را انجام دهید
My Computer را باز کنید.
از منوی Tools وارد Folder Options شوید.
سپس به تب View رفته و تیک گزینه Do not cache thumbnails را بردارید و OK کنید.
اکنون میتوانید به شکل دستی این فایل ها را Delete کنید، با این اطمینان که دیگر فایل جدید با عنوان Thumbs.db تولید نمیشود.

همچنین شما میتوانید از طریق رجیستری ویندوز نیز اقدام کنید ؛برای اینکار:
از منوی Start وارد Run شده و عبارت regedit را وارد کرده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.
حال به مسیر زیر بروید:
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersion ExplorerAdvanced

از قسمت دیگر پنجره، بر روی DisableThumbnailCache دوباره کلیک کرده و در قسمت Value مقدار آن را به 1 تغییر دهید و OK کنید.
اگرDisableThumbnailCache در این محل وجود ندارد، در فضای خالی راست کلیککرده و New > DWORD را انتخاب کنید. نام آن را DisableThumbnailCacheقرار داده و مرحله بالا را اجرا کنید.
در پایان کافی است سیستم را یکبار از نو راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال گردد.