همه ما تا به حال حتما لامپ های کم مصرف را دیدهایم. لامپ های کم مصرف که میشه فت به تازگی وارد بازار شده اند از مزایایبالایی برخوردارند که یکی از آنها همین واژه کم مصرف بودن آنهاست.این لامپها دارای طول عمر نسبتا بالایی هم هستند. لامپ ها دارای وات( توان های )مختلفی هستند.

استفاده از این لامپ ها توصیه میشود.

اما هر وسیله الکترونیکی امکان معیوب شدن آن وجود دارد, ایا لامپ ها هم خراب میشوند؟

باید گفت بله لامپ ها هم با توجه به ساختارشان بعد از یک طول زمانی (ساعت کار) معیوب میشوند. سوال اینکه ایا تعمیر میشوند؟؟

جواب: قاعدتا بله, لامپ ها همتعمیر میشوند اما این نکته مهم است که همیشه تعمیر یک وسیله به چه قیمتهست؟ بعضی مواقع تعمیر یک وسیله به اندازه قیمت نوی آن تمام میشود که اینحالت اصلا به صرفه نیست!!

لامپ ها و تعمیرشان از این دسته هستند با توجه به قیمت لامپ ها اگر زمانی معیوب شوند اگر روشی که قرار توضیح بدم مفید واقع نشه بهتره که لامپ جدید خریداری بشه.

تصویری از کیت داخلی یک لامپ کم مصرف

روش تعمیر:

در لامپ های کم مصرف با توجه به توان آنها شکل قطعات متفاوت میشود اا ساختار همشون یکی هست. نمیخوام وارد جزییات شوم میخام سریع ترین راه رو برای تعمیر خدمتتون عرش کنم.اگر این روش مفید واقع نشد لامپ را دور بندازید که تلاش برای تعمییر آنبیهوده خواهد بود.

در همه لامپه 2 ترانزیستور قدرت وجود دارند به نام MJ 13003 یا 13005 / 13007 /13001 . اخیرا 13009

این ترانزیستور ها ترانزیستورهای معمولی هستند اما توان بالایی دارند.
در لامپ های کم مصرف همیشه اگر روشن نشوند یکی از این 2 ترانزیستور یاهر دوتاشون سوخته اند. اگر این 2 را عوض کردید و لامپ روشن نشد دیگه ادامهندید.

اما
همیشه به هنگام تعویض ترانزیستور ها یک خازن صافی که مقدار آن 10 یا15 یا 22 میکرو فاراد با ولتاژ بالاست را هم میبینید این خازن را هم تعویضکنید.

تصویر ترانزیستور ها و خازن مربوطه

نکات قابل توجه:

بعضی مواقع هست که قطعات سالم هستند ولی لامپ فلورسنت سوخته است!! حالبرای اینکه از کجا بفهمیم لامپ سالم است باید به دور سر پایه های آن که درشکل زیر نشان داده شده یک ولتاژ 12 ولت ( با آمپر بالا) بدهیم یک نور کمرنگ زرد رنگ خواهیم دید این نشان دهنده سالم بودن لامپ هست.

اگر همیشه هنگام باز کردن لامپ به جز قطعات گفته شده قطعات دیگری هممشاهده کردید که به کلی سوخته بودند آنها را در آن صورت عوض کنید.

در روی لامپ ها برای اتصال کیت با لامپ فلورسنت 4 تا پینهستند . همیشه هر پین را به پایه خودش در روی کیت متصل کنید.پین ها شمارهگذاری شده اند.

این در حالی است که بنده 2 تا از همین لامپها داشتم که یکیشون به راحتی(چند ماه پیش) تعمیر شد و الان هم تا چند لحظهپیش بالای سرم روشن بود. که خودم خاموشش کردم ولی اون یکی رو هر کاریکردیم( همین که عکس هاش رو میبنید) درست نشد که نشد.!! :?

پین ها ولامپ کم مصرف

نویسنده: سامان مردانی