واحدخبر mobile.ir : سال گذشته هنگامی که کمپانی Service-now.com -- سازندهنرم افزار برای دپارتمانهای فناوری اطلاعات شرکت ها -- نسخه ای از محصولخود را مخصوص گوشی های هوشمند تولید کرد، خلاف روال اصلی موجود گام برداشت.

بجایساخت برنامه ای که مشتریان بتوانند آنرا از طریق مجراهایی مانند فروشگاهApp Store آیفون اپل یا فروشگاه Android Marketplace گوگل دانلود نمایند،این کمپانی به ساخت وب سایت سفارشی سازی شده ای پرداخت که کاربران بسیاریاز گوشی های مختلف بتوانند از طریق مرورگر تلفن همراه خود بدون نیاز بهدانلود چیزی از آن استفاده کنند. بنا به گفته پت کاسی -- معمار ارشدService-now.com -- سفارشی سازی نرم افزار برای پنج بستر عمده موبایل یعنیآیفون، اندروید، بلک بری (RIMM)، سیمبین و ویندوز موبایل مایکروسافت پنجبرابر زمان لازم دارد.

تنها کمپانی Service-now.com نیست که به ایننتیجه رسیده که میزبانی از برنامه های موبایل بر روی بستر وب نسبت بهقراردادن برنامه ها بر روی خود گوشی مناسبتر است. بحث بر سر محاسباتموبایل وب-محور این ماه با سخنان ویک گاندوترا -- نایب رئیس مهندسی گوگل-- بالا گرفت. وی در روز 16 جولای در یک کنفرانس تکنولوژی در سانفرانسیسکو اظهار داشت که آینده گوشی های هوشمند وب است، نه برنامه هایقابل بارگذاری. او در خلال بحث های یکی از میزگردها گفت: «در چند سالآینده مرورگر به بستری با اهمیت تبدیل خواهد شد.»

آیا از توان اپل کاسته خواهد شد؟

اهمیتیکه گوگل برای توسعه نرم افزار موبایل از نوع آنلاین قائل است تعجب برانگیزنیست. بیشتر نرم افزارهای گوگل منجمله برنامه های مکان یابی و مسیر یابی،برنامه های تولید مستندات و ارسال ایمیل بر روی وب قرار دارد و بر رویکامپیوترهای شخصی و گوشی کاربران دانلود نمی شود.

اما اگر آنچنانکه گوگل بدان امیدوار است، تعدادی کافی از توسعه دهندگان اقدام به نوشتنبرنامه های مبتنی بر وبی نمایند که منحصر به گوشی آیفون یا گوشی های دیگرنیست، آنگاه توانایی اپل و دیگر سازندگان سخت افزار در حفظ مشتری هایوفادار به پلتفرم خود کاهش می یابد. در این صورت سازندگان گوشی از سودمشترک با سازندگان نرم افزار که بخاطر دانلود نرم افزار توسط کاربراندریافت می کنند نیز کمتر بهره خواهند برد. اپل از اظهار نظر در مورد اینمسئله خودداری نمود.

جان وان تتزنر رئیس اجرائی کمپانی اپراسافتویر که به ساخت مرورگر برای کامپیوترهای شخصی و وسایل اللکترونیکیدستی می پردازد و بر اساس گفته مؤسسه StatCounter مدعی سهمی 23 درصدی --یعنی چیزی نزدیک به سهم مرورگر سافاری اپل -- از مرورگرهای گوشی هایموبایل است می گوید: «در آینده نزدیک، مرورگر بستر برنامه ها خواهد بود.»کمپانی اپرا در حال بهبود مرورگر خود است تا بتواند انواع بیشتری ازبرنامه های موبایل را بر روی گوشی های بیشتری اجرا نماید.

به گفتهوان تتزنر ساخت نرم افزار برای مرورگرها مزیت بزرگی را برای توسعه دهندگانبه ارمغان می آورد. این کار بازار بالقوه جدید و بزرگی را برای برنامه هایموبایل می گشاید: مصرف کنندگان دارای گوشی های نه چندان هوشمند. اپرا مینی(Opera Mini) -- نسخه سبک شده مرورگر این کمپانی -- امکان دسترسی به سایتها و برنامه های تحت وب را برای گوشی های ساده ای که توسط نوکیا، موتورولاو دیگران ساخته شده اند فراهم می آورد. او می گوید توسعه دهندگانی که نرمافزارهای آنان در داخل مرورگر اجرا می شود می توانند سریعتر به بازارهاینوظهور دسترسی یابند -- بازاری که در آن گوشی ها عموماً قادر به اجرایبرنامه های اختصاصی که در داخل گوشی ذخیره می شوند نیستند.

نگرانی ها در مورد امنیت

کمپانیهای دیگری نیز ترجیح داده اند تا بجای توسعه نرم افزار برای سخت افزارهایخاص به توسعه نرم افزار گوشی های هوشمند برای مرورگرها بپردازند.اپراتورهای بیسیم منجمله وودافون خواستار کاهش تعداد و مجتمع سازی سیستمعامل های موجود در بازار و حرکت بسمت توسعه وب موبایل شده اند. در ماه میوودافون با همکاری اپراتور چینی چاینا موبایل، سافت بنک و وریزون وایرلسبه راه اندازی آزمایشگاه نوآوری های مشترک پرداختند. این آزمایشگاه بدعتیاست برای آموزش ساخت ویجت های موبایل به توسعه دهندگان و شراکت با آنان درفروش نرم افزار. پیر نوک مدیر سرویس های اینترنتی وودافون می گوید: «ماقویاً بر این باوریم که برنامه های [موبایل] آینده در داخل مرورگر اجرا میشوند.»

به منظور اطمینان بیشتر، گوگل بر روی دانلود نرم افزار نیزبه عنوان وسیله ای برای محبوب تر شدن گوشی های مبتنی بر سیستم عاملاندروید خود سرمایه گذاری کرده است. این کمپانی فرروشگاه برنامه هایکاربردی را تحت عنوان Android Marketplace راه اندازی نموده. بسیاری ازمصرف کنندگان ممکن است نگران امنیت برنامه های تحت وب موبایل که گاهیاطلاعات شخصی را بر روی سرورهای راه دور ذخیره می کنند باشند. جک گلدتحلیلگر شرکت خدمات مشاوره J. Gold Associates می گوید: «این برای منواقعاً ناخوشایند است که تمامی فهرست تماس من بجای آنکه بر روی گوشی خودمباشد در جایی از ابر محاسباتی قرار بگیرد. بعضی چیزها هستند که شما دوستدارید همیشه با خودتان باشند.»

ترویج توسعه نرم افزارهای وب-محورتوسط گوگل به همان میزان که در خدمت منافع کاربران است، منافع این شرکت رانیز فراهم می آورد. هرقدر تعداد بیشتری از کاربران گوشی های هوشمندمرورگرهای خود را برای انجام کارهایشان باز کنند، به همان میزان شانس آنکهتبلیغات گوگل که در سراسر وب پراکنده است را ببینند بیشتر است. بنا بهگفته جک گلد: «گوگل خواهان باز بودن همه چیز است و دلیل این خواسته ایناست که باز بودن امکان اینکه وسایل بیشتری به محدوده بازی گوگل وارد شوندرا بیشتر می کند.»

بنا به گفته یکی از سخنگویان گوگل ادامه پیشرفتدر مرورگرهای موبایل -- به عنوان مثال امکان ذخیره سازی داده ها در موردتاریخچه گشت و گذار در وب حتی در زمانی که مرورگر بسته است -- جایگزینمتقاعد کننده و قابل قبولی را برای "برنامه های بومی" که کاربران میتوانند آنها را بر روی گوشی خود دانلود نمایند در اختیار توسعه دهندگانقرار می دهد.

مانعی به نام پهنای باند

توسعه دهندگان ممکناست به دنبال رویکرد جدیدی برای توسعه نرم افزار موبایل باشند. از زمانیکه کمپانی اپل در جولای 2008 فروشگاه برنامه های خود را تحت عنوان AppStore معرفی نمود کاربران آیفون و iPod Touch تا کنون بیش از 1.5 میلیاردبرنامه را دانلود کرده اند و توسعه دهندگان نیز میلیونها دلار از طریقفروش برنامه ها و بازی ها در این فروشگاه بدست آورده اند. اما تحلیلگرانبر این اعتقادند که پیروز واقعی کمپانی اپل است، و این تنها به دلیل آننیست که 30 درصد از فروش فروشگاه برنامه ها به این کمپانی می رسد. چارلزوولف تحلیلگر Needham & Co می گوید: «تمامی هدف فروشگاه App Store کمکبه فروش گوشی آیفون است.»

هنوز هم موانعی بر سر راه خیل عظیم توسعهدهندگانی که به یک مرتبه وارد عرصه وب موبایل شده اند وجود دارد. بسیاریاز انواع برنامه ها منجمله بازی هایی که از گرافیک سنگینی برخوردارند برایآنکه سریع و مطمئن اجرا شوند و نیز برای آنکه بتوانند از مزیت فناوری هایمتداول وب مثل فلش کمپانی ادوبی (Adobe Systems' Flash) بهره گیرندنیازمند ذخیره سازی بر روی گوشی هستند. محدودیت پهنای باند اپراتورهایموبایل نیز یک عامل بازدارنده است.

شاید بزرگترین مانع بر سر راهتوسعه وب موبایل بدیهی ترین مانع باشد: موفقیت فروشگاه برنامه های اپل.این فروشگاه به فروش برنامه ها بصورت متمرکز در یک محل می پردازد که بهسادگی قابل جستجو است و امکان نسبتاً ساده ای را برای توسعه دهندگان فراهممی آورد که به سودآوری بپردازند -- دو عاملی که طرفداران وب موبایل هنوزنتوانسته اند آنها را فراهم کنند.

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به نقل از بیزینس ویک