در گشت و گذارم در يك سايت تجاري ؛ مقاله ي جالبيرو در مورد بي ارزش ترين اسكناس هاي جهان خوندم كه ترجمه ش رو خالي از لطفنديدم. متاسفانه و در كمال ناباوريم كشورمون هم در اين رده بندي كه مربوطبه سال 2008 هست حضور داره.
1-دلار زيمبابوهدرسال 2008 تورم در كشور زيمبابوه به رقم نجومي 100,000 درصد رسيد. چنينتورم حيرت انگيزي دولت این کشور را مجبور به معرفی جدید اسكناس 10،000،000دلاري كرد.
به گزارش نيويورك تايمز یک بسته کاغذ توالت در زیمبابوههزینه اي در حدود صد و پنجاه هزار دلار زيمبابوه اي دارد. که حدود 69 سنتآمریکایی است! با اين تفاسير اسكناس هاي 500 دلاري اين كشور از يك برگكاغذ توالت هم بي ارزش تر است !!

2- دنگ ويتنامواحدپول ويتنام "دنگ" است كه هر 500,000$ دنگ كه بزرگترين اسكناس چاپ شده اينكشور هست ارزشي برابر 31.37 دلار آمريكا را دارد. با شروع دهه1980 و تحريمهاي ايالات متحده و كاهش شديد صادرات ويتنام و انباشته شدن كالاهايصادراتي در داخل كشور؛ ويتنام براي مقابله با تورم فزاينده دست به چاپاسكناس و تزريق پول به بازار داخلي شد كه البته اين اقدام نتيجه اي جز بياعتباري شديد پولي در اين كشور نداشت .

3- روپيه اندونزيهرصد هزار روپيه ي اندونزي ارزشي در حدود 11.05 دلار آمريكا دارد . بحراناقتصادي آسياي شرقي در سال 1997 باعث سقوط 80 درصدي روپيه اندونزي شد.همچنين انقلاب گل سرخ و برچيده شدن دولت در چند سال اخير در سقوط ارزشواحد پولي اين كشور بي تاثير نبود.

4-ريال ايرانبزرگتريناسكناس چاپي ايران ؛ 50,000 رياليست كه ارزش آن برابر با 5.35 دلارآمريكاست. بعد از انقلاب اسلامي سال 1979 در ايران نرخ تورم به رقمي درحدود 15% رسيد. با شروع جنگ با عراق و اجبار دولت به تزريق اسكناس برايتامين مخارج بالاي جنگ روند افزايش تورم خصوصا در سالهاي اوليه ي پس ازجنگ به شدت افزايش داشت و تا رقمي حدود 50 درصد هم رسيد . از ديگر عواملسقوط ارزش ريال؛ تحريم هاي سياسي اقتصادي موجود جهاني بر روي اين كشور است.

5- ساموئه و پرنسيپه
كشوري واقع درافریقا و خليج گينه است . این کشور از دو جزیره به نام : سائوتوم وپرنسیپه تشکیل شده است. ارز اين كشور تحت عنوان "dobra" ميباشد كه هر50,000 دوبرا ارزشي در حدود 3.47$ داراست . دليل بي ارزشي پول در اين كشورناپايدار بودن حكو.مت و از طرفي بي ثباتي در قيمت تنها محصول صادراتي اينكشور يعني كاكائو ميباشد.6- فرانك گينه


هر10,000 فرانك كشور آفريقايي گينه برابر 2.33 دلار آمريكاست. گينه از غنيترين معادن آلومينيم،آهن، طلا، الماس و اورانيوم برخودار است ولي به دليلفساد شديد در نظام اقتصادي و بانكي اين كشور؛ روز به روز از ارزش فرانكاين كشور كاسته ميشود. به طوريكه اكثر معاملات در اين كشور با واحد پولكشورهاي همسايه مانند سنگال استفاده ميشود .


منبع : مجله اقتصادي [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به نقل از :
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]