نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: درباره حیوانات خانگی

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  درباره حیوانات خانگی

  درباره حیوانات خانگی
  [JUSTIFY]دربرخی جوامع بخصوص جوامع غربی «pet» یک عضو خانواده محسوب میشود و به همانمیزان توجه و جایگاه خاص خود را داراست.همدمی انسان با حیوانات بهزمانهای دور برمیگردد. نقل است که 4 هزار سال است گربهها با انسانزندگی میکنند و از دیرباز تاکنون افسانهها و خرافات بسیاری راجع به اینحیوان و دیگر انواع حیوانات خانگی نقل شده است به طوری که شنیده ایم که درمصر باستان گربه نمادی از خدایان بود و در قرنهای بعد بسیاری او را نمادشیطان میدانستند.


  در برخی جوامع نیز بخصوص جوامع غربی «pet»یا همان حیوان خانگی یک عضو خانواده محسوب میشود و به همان میزان توجه وجایگاه خاص خود را داراست.
  در همین خصوص و با توجه به اهمیت بهداشت و شیوه همزیستی با حیوانات خانگی گفتوگویی با یحیی الماسیدامپزشک درباره چگونگی نگهداری حیوانات خانگی و رعایت بهداشت داشته ایم تااز این طریق خانواده در مورد نوع برخورد و نگهداری این حیوانات آگاهیبیشتری پیدا کند.
  در این گفتوگو به انواع بیماریهای مشترک بینانسان و حیوان اشاره شده است و آنچه محور اصلی بحث قرار گرفته شیوههایرعایت بهداشت در محیطی است که یک یا چند حیوان اهلی نگهداری میشود.


  چندوقتی است که شاهدیم تعداد خانوادههایی که مایل به نگهداری حیوانات اهلیهستند روبه افزایش است از طرفی همه خانوادهها از شرایط نگهداری اینحیوانها مطلع نیستند. در ابتدای بحث بهتر است در مورد خطرات وبیماریهایی که ممکن است از حیوانات خانگی به انسان منتقل شود صحبت کنید.

  برایشروع بهتر است مختصری راجع به تاریخچه همدمی انسان با حیوان اشاره کنیم تابعد از آن بتوانیم به شیوههای نگهداری حیوانات خانگی هم بپردازیم. انساندر زمانهای بسیار دور برای آن که بتواند بهتر زندگی کند به نوعی ازحیوانات کمک میگرفت و آنها را برای این کار اهلی میکرد و نزد خود نگهمیداشت، مانند سگ و اسب. امروزه شاید دیگر نیاز مستقیم به این حیواناتنباشد اما برای انسانها هنوز برخی حیوانها مانند یک همدم در زندگی محسوبمیشوند و از همین روست که شیوههای نگهداری آنها و لزوم رعایت بهداشتضروری به نظر میرسد.
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  باتوجه به این که ما در فرهنگ خود و در جامعه شهری زمینه نگهداری از حیواناتاهلی را پیشتر نداشتهایم، بهتر است توضیحات خود را با جزئیات و با شرحتمام موارد خطرناک برای انسان ذکر کنید.
  ما در فرهنگمان و در جوامعشهری سابقه نگهداری از حیوانات اهلی را داشته ایم مثل حضور پرندگان مختلفدر خانهها مانند طوطی، فنچ، کاسکو، مرغ عشق و... و آنچه اخیرا باب شدهاست نگهداری حیوانات پستاندار مثل سگ و گربه در خانه است یا برخی دیگر همعلاقه به پرورش سنجاب، موش، خرگوش و لاکپشت دارند که هرکدام از اینحیوانات روش نگهداری مختلف متفاوت دارند و به همان نسبت رعایت بهداشت درموردشان تفاوت پیدا میکند.
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  * اما به نظر میآید که یک اصول کلی برای مراقبت از حیوانات خانگی باید باشد.[/JUSTIFY]
  بله
  بیماریهایی هست که فقط از طریق حیوانات خانگی به انسان منتقل میشود مثلآنفولانزا، سل، یا یک سری بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی که از پرندگان بهانسان منتقل میشود.
  سگو گربه قطعا میتوانند ناقل یک سری بیماریهایی به انسان باشند وعمدهترین مسئله علاوه بر میکروبی که از طریق سگ یا گربه وارد دستگاهگوارش انسان میشود عاملی دیگر هم به نام تکسوپلاسما هست که باعث سقط جنینمیشود و چنین است که
  عوام میگویند زن حامله نباید گربه نگه دارد.
  سگهم میتواند عفونتها و ویروسهای گوارشی به انسان منتقل کند. علاوه براین یک سری عوارض جدی مثل انگلها از حیوان به انسان میرسد. لاکپشت،سنجاب و... میتوانند علاوه بر آنچه سگ و گربه منتقل میکنند یک سریعفونتهای ناشناخته وارد بدن انسان کنند.
  نوعدیگری از حیوانات هستند که نگهداری از آنها در جوامع ایرانی شایع نیست امابرخی خانوادههای غربی این نوع حیوانات را در منزل خود نگه میدارند مانند«مار و عقرب» که حضور آنها در خانه خطرات خود را دارد.

  *با توجه به خطراتی که ممکن است از جانب حیوانات خانگی انسان را تهدید کندو همچنین با توجه به شیوع علاقه به نگهداری آنها در خانه بهترین روشهابرای خرید و نگهداری از این نوع حیوانات چیست؟
  ب
  هترینراه این است که اول از سلامت کامل حیوان باخبر باشیم و اصولیترین راه،مراجعه به دامپزشک متخصص است تا اگر لازم باشد روی حیوان آزمایش انجام شودیا واکسن تزریق شود تا ناقل بیماری به انسان نباشد.
  [JUSTIFY]
  پس از طی این راهها حیوان دارای شناسنامه بهداشتیمیشود. قدم دوم آن است که از منابع مطمئن، حیوان خریداری شود. بعضیهاحیوانات ولگرد مثل گربههای خیابانی را نگهداری میکنند و از سلامتشخبردار نیستند. روش مطمئن دیگر محل نگهداری حیوان است که باید یک جایگاهمشخص داشته باشد تا هم حیوان احساس آرامش و امنیت کند و هم این که اگرعارضهای داشته باشد در همان محل مداوا شود.

  *روشهای اطمینان بخش دیگر برای حضور یک حیوان در خانه چیست.
  باید دورههای درمان یا تزریق واکسن به حیوان کامل شود. خانوادهای که اقدام به نگهداری حیوان میکند باید مراقب سلامت حیوان باشد.


  * در مورد تغذیه حیوانات خانگی مطمئنا روشهای مناسب و قاعدهبندی وجود دارد.
  بلهباید توجه بشود که حیوان از چه نوعی است و چه غذایی را نیاز دارد. اگرپرنده است غلات و دانههایی برایش تهیه بشود که نیاز او را تامین کند یااگر حیوان گوشتخوار است باید تغذیه مناسب بشود تا خود و بالطبع انسان رابیمار نکند.


  * آیا حیوان خانگی احتیاج به تربیت خاصی دارد.
  بلهتربیت حیوان مراتبی دارد که با توجه به خلق و خوی او مراحل تربیت هم تغییرمیکند. برخی حیوانها تربیتناپذیرند مثل خرگوش و برخی بسیارتربیتپذیرند مثل سگ. به هر حال وقتی حیوان تربیت بشود محیط را کمتر آلودهمیکند و از بودن در کنار او آرامش و نشاط بیشتری حاصل میشود.


  *نظافت حیوان چطور؟ آیا این کار هم با توجه به نوع حیوان تغییر میکند.
  مطمئناچنین است. در مورد حیوانهایی که مو دارند باید در مورد نظافت آنها وسواسداشت و همچنین باید ناخنهای او مرتب شود، موهایش قشو کشیده شود تا درمنزل نریزد یا قاطی مواد غذایی نشود همچنین باید به این نکته هم اشاره کردکه تمام وسایل حیوان از محل نگهداری او گرفته تا ظرف غذایش کاملا مجزا اززندگی دیگر اهالی خانواده باشد. همچنین باید رفتارهای غیرطبیعی حیوان رامدنظر داشت که نشانهای از بیماری اوست و بلافاصله نزد دامپزشک برده شود.

  * موارد قابل ذکر دیگر چه چیزهایی است.
  نکتهمهم دیگر نوع ارتباط حیوان با حیوانات دیگر است به این ترتیب که حیوانمخصوصا پستانداران فقط با صاحب خود بیرون برده شود و باید بشدت مراقب اوباشند چرا که
  ارتباط با حیوانات ولگرد ممکن است انواع بیماریها را به حیوان خانگی منتقل کند.

  همچنین به طور جدی باید در مورد تغذیه حیوان خانگی حساس بود،
  به هیچوجه ته مانده سفره را به حیوان به عنوان غذا ندهند.
  هرحیوان نیاز طبیعی خود را دارد و باید غذایی را بخورد که نیاز اوست. بهعنوان مثال برخی خانوادهها فکر میکنند پرنده فقط تخمه میخورد. نیاز بدنپرندگان با غلات سرشار از مواد غذایی تهیه میشود و با خوراندن تخمه،پرنده ضعیف میشود در برابر بیماریها مقاوم نخواهد بود.
  همچنینیادآوری این نکته هم لازم است که همزمان با پیشرفت، تمایل به پرورش ونگهداری انواع حیوانات در خانه منابع اطلاعرسانی مثل کتابها و مجلاتمختلف که منتشر میشود میتواند سطح آگاهی خانواده را بالا ببرد نیز اینکه در برخی فروشگاهها مشاهده میشود که خوراک مخصوص سگ یا گربه به فروشمیرسد که میتوان با خرید آنها غذای مناسب و در خور نیاز طبیعی بدن حیوانخانگی را به آنها تغذیه کرد تا هم در برابر بیماریها مقاوم باشند و هماین که از بودن در کنار آنها احساس لذت بیشتری برد.
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]منبع: mypersianforum.com[/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: درباره حیوانات خانگی

  حیوان خانگی خطر یا امنیت!؟


  [JUSTIFY]بحثیکه این روزها در محافل خانواده ها مطرح است نگهداری یا عدم نگهداری حیوانخانگی و همچنین خطر بیماریزایی این موجودات است. اما انگیزهایی که سبب میشود تا افراد مبادرت به تهیه و نگهداری حیوان خانگی کنند بسیار حائز اهمیتاست بنابراین در ابتدا این افراد را دسته بندی می کنیم و بعد به بیماریزابودن یا عدم بیماریزا بودن آن می پردازیم.افرادی که حیوان خانگی تهیه ونگهداری می کنند شامل موارد زیر هستند:[/JUSTIFY]  [JUSTIFY]1- کسانیکه عاشق حیوانات می باشند و بار مسئولیت اشرف مخلوقات بر دوش آنها سنگینیمی کند. این افراد از کودکی با حیوانات آشنا بودند. این افراد حیوانی راکه تهیه و نگهداری می کنند همچون عضوی از خانواده خود می پندارند و بهتمام مسایل بهداشتی و درمانهای بموقع انگلی و واکسیناسیون این حیواناتاهمیت می دهند. خود این افراد به دو دسته تقسیم می شوند:الف_ آنهای که بهصورت افراطی علاقه به حیوانات دارند و کلا انسان را مزاحم و نابود کنندهحریم حیوانات می دانند.ب- آنهای که به صورت معقولتر علاقه به حیواناتدارند و کلا تلاش می کنند که حیوانات در کنار و حمایت انسان به زندگی خودادامه دهند.[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]2- افرادیکه تنها هستند و به دنبال موجود و یا فردی می گردند تا تنهای خود را با آنپر کنند. این افراد امکان دارد علاقه خاصی به حیوان نداشته باشند در صورتیکه حیوان مورد نظر انتظار آنها را برطرف کند آنها نسبت به حیوان علاقمندمی شوند و در غیر این صورت از نگهداری حیوان خانگی پشیمان می شوند.[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]3-افرادی که دچار بیماریهایی افسردگی و یا اختلالات روانی شده اند. اینافراد حتما باید با روانشناس خود مشورت نمایند. این افراد بهتر است حیوانبالغ و تربیت شده تهیه نمایند تا انتظارات آنها را برآورده کند، کسانی کهبه این منظور حیوان خانگی تهیه می کنند باید بدانند که حیوان خانگی در برطرف کردن اختلات روانی بسیار موثر است ولی همان حیوان می تواند سبب آشفتگیهای روانی بیشتر نیز شود ( افسردگی صاحب حیوان بدلیل بیماری، یا اختلالاترفتاری خود حیوان خانگی).[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]4-مد پرستها: این افراد کسانی هستند که بیشتر برای اینکه به دیگران نشاندهند که آنها هم در جامعه مدرن، دارای جایگاهی هستند اقدام به تهیه حیوانخانگی می کنند. از دید دامپزشکان این افراد بیشترین خطر برای بهداشت عمومیجامعه و دوستداران حیوانات هستند. چون این افراد به حیوان خانگی همانندکالای جهت تبلغ خود می نگرند و ارزش درمانی و بهداشتی برای حیوان خانگیقائل نیستند. این افراد جهت نشان دادن مد حیوان خانگی خود را به نمایشعموم می گذارند و سعی می کنند ناتوانیها و سرخوردگی در نزد جامع را توسطحیوانات معصوم و بی گناه پوشش دهند. این افراد عموما برهم زننده نظم عمومیجامعه هستند.[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]5-کودکان و نوجوانان: اصرار و پافشاری آنها موجب می شود تا والدین اقدام بهتهیه حیوان خانگی برای آنها نمایند. توصیه می شود والدین قبل از تهیهحیوان خانگی با دامپزشک در مورد شرایط نگهداری حیوان خانگی مشورت نمایند.این افراد نیز به دو دسته تقسیم می شوند:[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]الف-کودکان و نوجوانانی که در دست دوستان خود حیوان خانگی دیده اند و علاقمندبه حیوان خانگی می شوند. بیشتر این افراد دچار علاقه گذرا می شوند و بعداز مدتی از تهیه حیوان خانگی پشیمان می شوند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]ب-کودکان و نوجوانانی که کاملا علاقه به حیوانات دارند. این افراد بایدشرایط محیطی و خانوادگی به آنها یاد آوری شود زیرا اگر خانواده و یااجتماعی که با آن زندگی می کنند حیوان آنها را نپذیرد دچار سرخوردگی شدیدمی شوند. فکر میکنم با کسانی که مبادرت به تهیه حیوانات می کنند آشنا شدهایم[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]سوالاین است که آیا حیوان خانگی بیماریزا است یا خیر؟ یزدان یکتا هیچ موجودیرا بی حکمت خلق نکرد، مرغی که می تواند در سبد غذایی انسان جایگاه ویژهداشته باشد می تواند سبب بیماری خطرناکی همانند آنفلوانزای فوق حادپرندگان شود و سبب مرگ و میر وسیع در میان انسانها شود. خوکی که نجس استمی تواند راهگشایی بسیاری از شبیه سازیها و پیونده های اعضا باشد. هرحیوانی می تواند سبب ایجاد بیماری شود و یا می تواند عامل کمک به ما باشد.این ما انسانها هستیم که بدلیل عدم مراقبتها بهداشتی موجب گسترش بیماری ویا بیمار شدن حیوانات می شویم. زمانی طاعون بعنوان عامل مرگ آور شناخته میشد و موشها از ناقلین این بیماری محسوب می شدند. بعدها انسانها یاد گرفتندکه چگونه زباله های خود را معدوم کنند و چگونه آب را تصفیه کنند و چگونهاز موشها در جهت پیشبرد اهداف آزمایشگاهی و تحقیقاتی خود استفاده کنند وچگونه جمعیت موشهای ولگرد را کنترل کنند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]ماانسانها می توانیم با برنامه های بهداشتی که توسط دامپزشکان به ما داده میشود حیوان خانگی را مطابق شرایط بهداشتی خود و جامعه نگهداری کنیم و یاآنها را مانند یک ویروس متحرک در سطع جامعه گسترش دهیم. در کشورهایپیشرفته مشاهده می شود که از حیوانات خانگی جهت کمک به بیمارانی که سیستمایمنی آنها تقلیل یافته است استفاده می شود ولی همان حیوان در ایران یخاطرعدم رعایت نکات بهداشتی عامل بسیار خطرناک برای بیماریها خاص و حتی افرادسالم جامعه می شود.بنابراین نتیجه می گیریم در صورت بالا بودن فرهنگبهداشتی جامعه نگهداری حیوان خانگی نمی تواند بیماری زا باشد. [/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]منبع: vetcounseller.persianblog.ir[/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 3. #3
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: درباره حیوانات خانگی

  نکاتی در این باب:

  [JUSTIFY]● خوب است بدانیم
  پژوهشگران معتقدند کسانی که از حیوانات خانگی نگه داری می کنند ۵۹/۲ درصد بیشتر از دیگران به آسم مبتلا می شوند.
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY][/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  امروزهنگه داری از حیوانات خانگی و گاه پرندگان زینتی گوشه ای از زندگی ماشینی وبخشی از اوقات فراغت خانواده های ایرانی را به خود اختصاص داده است. اینکه می گوییم امروزه به این معنا نیست که در قدیم از این خبرها نبوده است؛خیر، گذشتگان ما هم از حیوانات نگه داری می کردند اما شرایط آن دوره زمانهکجا و شرایط امروز کجا؟


  امروزه نگه داری از حیوانات خانگی وگاه پرندگان زینتی گوشه ای از زندگی ماشینی و بخشی از اوقات فراغت خانوادههای ایرانی را به خود اختصاص داده است. این که می گوییم امروزه به اینمعنا نیست که در قدیم از این خبرها نبوده است؛ خیر، گذشتگان ما هم ازحیوانات نگه داری می کردند اما شرایط آن دوره زمانه کجا و شرایط امروزکجا؟ آن روزها حیوانات در حیاط های بزرگ نگه داری می شد اما حالا انسان ها۲ وجب جا برای زندگی خودشان دست و پا کنند شاهکار کرده اند، آن روزهامعتقد بودند اگر حیوانی را در خانه نگه دارند، اگر خدای نکرده بلایی قراراست نازل شود حیوان سپر بلا می شود.گذشته از همه این ها هر حیوانی که درگذشته نگه داری می شد به طور حتم برای اهالی منزل صرفه اقتصادی داشت. مرغو خروس را برای تخم و گوشتش نگه می داشتند؛ گاو و گوسفند را برای شیر وپشم و کودش، سگ را برای محافظت از منزل و باغ و خلاصه هر حیوانی که نگهداری می شد،یعنی یک جورهایی به درد می خورد وگرنه نگه داری اش مضحک به نظرمی رسید. اما امروزه دیگر نه از آن حیاط های بزرگ خبری هست که بگوییم جاکه زیاد است ۲ تا مرغ و خروس هم پرورش می دهیم، نه صرفه اقتصادی مثل گذشتهمطرح است، مضاف بر همه این ها خانواده ها نسبت به قدیم کوچک تر شده اند وبخش اعظم وقت شان در بیرون از منزل سپری می شود و این یعنی فرصت چندانیبرای نگه داری و مراقبت از حیوانات وجود ندارد. با این همه هنوز هم شاهدنگه داری حیوانات در برخی منازل شهری هستیم. این گزارش به بررسی علل اینکار و تبعات مثبت یا منفی گرایش به نگه داری از حیوانات خانگی می پردازد.


  از زالوی ۲۰۰ تومانی تا تمساح یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  اینیک واقعیت است که با صنعتی شدن زندگی و کم عمق شدن روابط انسانی، انسان هابه دنبال جایگزینی برای خلاء عاطفی خود باشند و از این رو بسیاری از افرادبه داشتن حیوان خانگی تمایل پیدا می کنند. این حیوانات اغلب برای همنشینیبا انسان ها مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه تنوع آن ها بسیار فراتراز گذشته شده است.نگه داری از انواع پرندگان، دام ها، حیوانات کارگر و یاهر حیوان دیگری که جنبه تفریحی و گاهی اقتصادی داشته باشد امروزه بخشی اززندگی برخی شهرنشینان را به خود اختصاص داده است.نگاهی به سایت هایاینترنتی ما را با واقعیتی شگرف که می تواند زنگ هشداری جدی نیز باشد روبهرو می کند. انواع سگ های خانگی، نگهبان، گارد، شتر مرغ، کاکادو، مرغ مینا،مرغ عشق، قرقاول، طوطی، سنجاب، قناری، گربه، مار، لاک پشت، خرگوش، انواعآبزیان از ماهی قرمز گرفته تا هشت پا و عروس دریایی، عقرب، سوسمار و ...را در این سایت ها تبلیغ می کنند و تاکید می شود که با خرید هر یک از اینحیوانات، حمل و نقل آن به در خانه رایگان خواهد بود. همه جور قیمتی را هممی توان مشاهده کرد، از یک زالوی ۲۰۰ تومانی تا عقرب ۴۰ هزار تومانی وتمساح یا توله خرس یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی و شاهین یک میلیون و ۴۰۰هزار تومانی. البته در استان ما که به وضوح چنین خرید و فروش هایکمرشکنی(!) انجام نمی شود ولی همین اندازه که پای سایت ها به این قضیه بازشده، باید نگران بود چرا که خرید، خرید اینترنتی و آن لاین است و حالا هرکسی در هر نقطه ای از کشور می تواند یک عدد تمساح یا میمون را در منزلشتحویل بگیرد!

  ● این ۳ دسته
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  بهطور عمده امروزه حیوانات خانگی را به دلیل علاقه یا تفریح در منزل نگهداری می کنند. به هر صورت انگیزه ای که افراد را متمایل به داشتن یک حیوانخانگی می کند بسیار مهم و حائز اهمیت است. دسته اول کسانی هستند که عاشقحیوانات هستند و از کودکی این علاقه را با خود یدک کشیده اند. دسته دومافرادی هستند که برای فرار از تنهایی به این کار روی آورده اند و این هر ۲دسته، هر کدام بنا به ویژگی خاص زندگی خود، به حیوان خود علاقه دارند ومراقب مسائل بهداشتی و طرز نگه داری از آن نیز هستند اما دسته سومی هموجود دارد که بسیاری از نگرانی ها به این نوع افراد مربوط می شود. اینگونه انسان ها تابع مد هستند و مشخص است که برای چه حیوان خانگی نگه داریمی کنند، یا برای فخرفروشی است یا برای عقب نیفتادن از مد روز و باتوجه بهاین خصوصیت، نگاه شان به حیوان مثل نگاه به لباس یا خودرو مد روزشان است.لابد در تلویزیون حیواناتی را مشاهده کرده اید که شکل و سر و وضع عجیب وغریبی دارند. به عنوان مثال سگ هایی که بخشی از موهای بدن شان تراشیده شدهاست و حالت زنگوله را پیدا کرده اند، گربه هایی که موهای بدن شان را بهشکل خاصی سشوار کرده اند و میمون هایی که به آن ها لباس پوشانده اند.

  ● هر کاری در زندگی فرهنگ خاص خود را دارد
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  تحتتاثیر قرار گرفتن زندگی انسان از حیوان نکته ای است که نمی توان به سادگیاز کنار آن گذشت. به هر حال باید پرسید آیا نگه داری از حیوانات در منزلکاردرستی است یا خیر؟ پاسخ چندان هم ساده نیست. ایجاد مزاحمت های ناشی ازسر و صدا یا بوی حیوان به خصوص اگر در آپارتمان نگه داری شود و همین طورناراحتی بخش عمده ای از جامعه به دلیل مسائل اعتقادی و یا افرادی که نسبتبه این قضیه وسواس دارند. باعث شده که نگه داری از حیوانات به عملی که جزوناهنجاری های اجتماعی است تبدیل شود. به هر حال از هرچه که بگذریم از برخیموارد نمی توان گذشت مثل بیماری های مشترک بین انسان و حیوان که ممکن استاز طریق تماس مکرر با حیوان یا فضولات آن به انسان سرایت کند.نگه داری ازحیوانات مثل هر کار دیگری در زندگی فرهنگ خاص خود را می طلبد که در صورتتوجه نکردن به آن نه تنها باعث دردسر صاحب حیوان و ناراحتی همسایگان بلکهباعث آزار و اذیت خود حیوان زبان بسته هم می شود.


  ● ۶ گام برای نگه داری از حیوان خانگی [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  اگروقت آزاد زیاد دارید، منزل مسکونی تان هم هنوز از قوطی کبریت کوچک تر نشدهو تمایل دارید حیوان خانگی نگه داری کنید، به این نکات توجهبفرمایید:اطمینان از سلامت حیوان با مراجعه به دام پزشک و در صورت نیازتزریق واکسن و سپس دریافت شناسنامه بهداشتی حیوان.درنظر گرفتن مکان خاصیبرای حیوان در منزل به صورتی که هم حیوان در آسایش و راحت باشد و هم اهلمنزل از خطرات احتمالی ناشی از حیوان دور بمانند.برخی حیوانات خانگی تربیتپذیرند و برخی نیز تربیت ناپذیر، آگاهی از این نکته در نگه داری ازحیوانات حائز اهمیت است چرا که حیوان تربیت پذیر ایمن تر است. پس قبل ازاین که مبادرت به نگه داری از حیوان در منزل بکنید، از تربیت پذیر یاناپذیر بودن آن آگاهی کسب کنید؛ نه تنها برای بحث ایمنی بلکه برای راحتیاعصاب خودتان و زجر نکشیدن حیوان زبان بسته چرا که یک گربه هرگز مثل شماقادر به تکلم نخواهد بود که به جای میو بگوید مایونز و یا یک مرغ خانگی رانمی توانید وادار به پریدن از پشت بام خانه چند طبقه تان بکنید، نهایتش ۲متر خواهد پرید یا نه!
  بعضی حیوانات نیاز به تزریق واکسن هایی مثل هاری دارند.

  ● حیوانات خانگی در خراسان شمالی [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  سراغاداره کل دام پزشکی خراسان شمالی رفتیم تا ببینیم چند نفر در استان ما ازحیوانات خانگی نگه داری می کنند. معاون فنی اداره کل دام پزشکی استان درگفت و گو با خبرنگار خراسان گفت: امسال فقط برای سگ هایی که واکسن تزریقشده قلاده صادر شده است.دکتر حمید رمضانی با اعلام این که ۱۵ مرکز درمانیخصوصی و ۱۲ داروخانه دام پزشکی در استان وجود دارد، به کسانی که ازحیوانات خانگی نگه داری می کنند پیشنهاد کرد هر ۳ ماه یک بار به مراکزدرمانی خصوصی مراجعه کنند تا حیوان خود را از نظر بیماری های انگلی معاینهو در صورت نیاز درمان کنند.دکتر رمضانی دریافت واکسن برای حیوانات رانیازمند مراجعه سالانه به دام پزشکی دانست و افزود: ۱۸۰۰ نوع بیماریشناخته شده است که ۵۰ درصد آن ها بیماری های عفونی است و از این تعداد ۷۰درصد بین انسان و حیوان مشترک می باشند.وی سپس با اشاره به خطرناک بودنبرخی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان از جمله سیاه زخم، کیستهیدراتیک، سالک و توکسوپلاسموز تصریح کرد: در همنشینی با حیوانات دقتبیشتری شود به خصوص برخی بیماری ها مثل توسکوپلاسماز که از طریق حیواناتگوشت خوار مثل گربه به انسان منتقل و موجب نازایی و سقط جنین در بانوان میشود.معاون فنی اداره کل دام پزشکی خراسان شمالی گفت: اگر شکایت های مردمیاز حیوانات خانگی مثل سگ ها وجود داشته باشد، بحث قضایی مطرح می شود وستاد اتلاف سگ های ولگرد دام پزشکی در محل حاضر می شوند و حیوان را تلف میکنند چرا که متاسفانه هیچ مرکزی برای نگه داری از این نوع حیوانات دراستان وجود ندارد.

  منبع: daneshju.ir[/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 4. #4
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: درباره حیوانات خانگی

  [JUSTIFY]انتخاب خزندگان به عنوان حيوانات دست آموز خانگي [/JUSTIFY][JUSTIFY][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] [/JUSTIFY][JUSTIFY] [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/JUSTIFY][JUSTIFY] [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  دراغلب جوامع كنوني نگهداري از حيوانات دست آموز خانگي، بخش مهمي از زندگيافراد را تشكيل مي دهد و تجربه نگهداري از آن ها وقتي شيرين تر مي شودكهاين انتخاب با توجه به محيط خانه و خانواده و شرايط زندگي افراد صورتگرفته باشد. متاسفانه اغلب وقتي اين حيوانات انتظارات صاحب خود را برآوردهنمي كنند، رها مي شوند. پس بايد در زمينه ي انتخاب يك حيوان مناسب براينگهداري، كاملا آگاهانه تصميم گرفت.
  بنابراين كمي زمان صرف كنيد، خانوده خود را كاملا در جريان بگذاريد و به مطالبي كه در ادامه مطرح مي شود به دقت توجه كنيد.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  ويژگي هاي خزندگان
  خزندگانيكي از قديمي ترين گونه هاي جانوري موجود در جهان هستند. موجوداتي جذاب ورنگارنگ كه براي زندگي در شرايط محيطي مختلف مانند آب و خشكي، با اين محيطها سازگاري پيدا كرده و حتي قادر به تغيير رنگ پوست خود نيز هستند. برخياز خزندگان ازجمله مارها تنها 1 بار در هفته غذا مي خورند و اين موضوعنگهداري از آن ها را (حتي زماني كه از آن ها دور هستيد) آسان تر مي كند.عمدتا خزنده ها نسبت به حيوانات دست آموز ديگر مثل سگ ها و گربه ها بهمراقبت هاي روزانه كمتري نياز دارند. [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  انتخاب گونه مناسب
  اگرقصد داريد خزنده اي را به عنوان حيوان خانگي خود به منزل بياوريد، انتخابهاي زيادي پيش روي شما قرار خواهد داشت. مي توانيد از بين گونه هاي مختلف،مارها و لاك پشت ها آبزي گزينه مورد علاقه خود را انتخاب كنيد.
  برخياز گونه هاي خزنده ها اغلب اوقات در آب زندگي مي كنند و برخي ديگر اغلب درخشكي و اما بسياري از آن ها در هر دو محيط قادر به زندگي هستند.
  مسالهديگر نوع غذاي خزندگان است. با توجه به گونه هاي موجود، خزندگان از نظررژيم غذايي به 3 دسته كلي تقسيم مي شوند: علفخوار، حشره خوار و گوشتخوار.نكته جالب ديگر اين است كه اغلب آنها مي توانند همزمان از چند رژيم غذايياستفاده كنند و يا اينكه بر حسب شرايط، رژيم غذايي خود را تغيير دهند. [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  نيازهاي ويژه خزندگان
  خزندگانبا توجه به نوع گونه شان، احتياجات متنوعي دارند. عموما اين موجودات قادربه كنترل دماي خود نيستند و بايد در محيطي نگهداري شوند كه درجه حرارت آنداراي دامنه تغييرات خاص و متناسب با آن گونه باشد. تغييرات رطوبت هوا نيزمانند تغييرات درجه حرارت اهميت بسياري دارد كه البته كنترل آن توسطبسياري از افراد و بخصوص طي فصل زمستان و در نواحي سردسير، به آنان ممكننيست.
  موضوع ديگري كه در نگهداري خزندگان حايز اهميت است نوعمناسبي از نور و ميزان آن مي باشد كه نقش مهمي در سلامتي حيوان ايفا ميكند. به شكلي كه اگر اين حيوانات در محل و شرايط مناسب نگهداري شوند تاهنگام بلوغ، رشد قابل توجهي خواهند داشت.
  از آن جا كه هر گونهخاص از خزندگان خصوصيات منحصر به فردي دارد، بايد قبل از انتخاب يكي ازاين گونه ها به عنوان حيوان خانگي، در مورد آن به خوبي تحقيق كرد واطلاعات كافي در مورد رژيم غذايي و شرايط آب و هوايي مورد علاقه شان راكسب كرد.
  فراهم كردن محيط مناسب براي حيوان دست آموز از نكاتبسيار مهم به شمار مي رود. به عنوان مثال: برخي از خزنده ها به ستون ها وشاخه هايي نياز دارند تا از آن ها بالا بروند. در حالي كه برخي ديگر بهسطوح صاف علاقه مندند و احتياج به فضاهايي براي مخفي شدن دارند. برخي ازآن ها نقب مي زنند* در حالي كه سايرين اغلب وقتشان را در آب سپري مي كنند.برخي ديگر به خواب زمستاني مي روند. اكثرشان پوست اندازي مي كنند. شايانذكر است كه در طي اين مرحله نبايد حيوان را جابه جا كرد و يا مزاحم آن شد.
  ابتدا كاملا مطمئن شويد كه توانايي تغذيه گونه اي كه انتخاب كردهايد را داريد. به عنوان مثال اگر يك مار گوشتخوار را انتخاب كنيد، بايد آنرا با موش و يا خرگوش تغذيه كنيد.
  با وجود اينكه، اغلب تصور ميشود خزنده ها حيوانات درنده اي هستند، اما بسياري از آن ها طعمه حيواناتديگر مي شوند. وجود حيوانات ديگر در محل نگهداري آن ها فشار عصبي زيادي رابه آن ها وارد مي كند به عنوان مثال به دليل اينكه برخي از مارها ازمارهاي ديگر تغذيه مي كنند نگهداري همزمان آن ها در محيط مشترك امرياشتباه است. حتي سگ ها، پرنده ها و ساير حيوانات دست آموز نيز فشار عصبيزيادي بر خزندگان دست آموز شما تحميل مي كنند.
  انتخاب شخص مناسب براي نگهداري از جانور
  خانوادهها معمولا كودكانشان را نيز در نگهداري خزنده دست آموزشان شريك مي كنند،اما كودكان براي انجام اين امر نيازمند كمك بزرگترها مي باشند.
  چنانچهقصد سفر داريد، بهتر است كه خزنده دست آموز خود را در همان محيط نگهداريخود رها كرده و مراقبت از آن را به يك فرد مورد اعتماد بسپاريد. در نظرداشته باشيد كه بسياري از مردم از خزندگان مي ترسند و يا اينكه علاقه ايبه غذا دادن به آن ها ندارند، بنابراين يافتن كسي كه از آن مراقبت كند كارمشكلي خواهد بود. متاسفانه نگهداري از خزندگان مي تواند سلامتي انسان راتهديد كند و به عنوان مثال بسياي از خزندگان ممكن است ناقل باكتريسالمونلا باشند كه براي انسان بيماري زا است. بنابراين هنگام نگهداري آنها بايد اصول بهداشتي را كاملا رعايت كرد. قابل توجه است كه چنانچه كودكاندر مورد رعايت اصول بهداشتي در نگهداري از حيوانات دست آموز آموزش نديدهباشند بيشتر در معرض خطر قرار دارند. [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  تناسب گونه انتخاب شده با سبك زندگي
  خزنده ها براي افرادي كه نسبت به حيواناتي كه بدنشان از خز يا پر مي باشد حساسيت دارند نيز انتخابي مناسبي هستند.
  بهنظر مي رسد اغلب خزندگان از لمس شدن توسط انسان ها و توجه آن ها لذت ميبرند و اين در حالي است كه گونه هاي مشابه ديگر ترجيح مي دهند كه تنهابوده و تنها مشاهده شوند، اگرچه اغلب آن ها وابستگي شديدي با شخصي كه ازآن ها مراقبت مي كند دارند.
  موضوعات ديگري كه بايد در انتخابگونه به آن ها توجه كرد عبارت است از مراقبت هاي عمومي از جانور، طول عمرو ميزان رشد آن، به عنوان مثال طول بسياري از آن ها به 2/1 متر هم مي رسداز اين رو نگهداري و جابه جايي آن ها به هنگام بلوغ بسيار مشكل خواهد بود.
  رشد جانور سبب اعمال تغييراتي در مكان و شيوه هاي نگهداري آن مي شود كه اين تغييرات ممكن است مناسب شرايط زندگي شما نباشد.
  بسيارياز خزندگان براي گرمتر نگه داشتن خود و تنظيم فعاليت هاي متابوليكي ازقبيل سيستم ايمني و كنترل سطح كلسيم خونشان به خورشيد وابسته اند. بديهياست كه خزندگان در اقليم گرم تر و به واسطه زندگي در فضاي آزاد بهتر وراحت تر به شرايط فوق دست مي يابند. با توجه به اين موضوع فراهم آوردنشرايط ايده آل براي جانور در محيط خانه كار بسيار مشكلي است.*
  بسيارياز خزنده ها در صورت احساس خطر حتي ممكن است صاحب خود را نيز گاز بگيرند وبرخي از آن ها سمي نيز هستند. برخي از خزندگان، حيوانات دست آموز مناسبيمحسوب نمي شوند چرا كه با وجود ظاهري جذاب و منحصر به فرد، خطرناك نيزهستند. نگهداري برخي از گونه هاي خزندگان احتياج به اخذ مجوز دارد و حتينگهداري برخي از گونه هاي آنها در بسياري از كشورها براساس قانون منع شدهاست.
  قيمت خزندگان با توجه به گونه، كمياب بودن، سن، اندازه، وتنوع رنگ بسيار متنوع مي باشد. اغلب ملزومات نگهداري آن ها از هزينه خودخزنده بسيار گران تر تمام مي شود. از آن جايي كه خزندگان مانند سايرحيوانات خانگي بيمار مي شوند و نيازمند جراحي يا ديگر مراقبت هاي دامپزشكيدر طول دوره زندگي خود مي باشند، چكاپ دايم توسط دامپزشك بسيار با اهميتاست. [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  از كجا مي توان يك خزنده را تهيه نمود؟
  اكثرمردم خزندگان را از فروشگاه حيوانات خانگي، نمايشگاه خزندگان يا به ندرتاز گروه هاي نجات و پناهگاه ها تهيه مي نمايند. اكثر خزندگان خانگي دراسارت زاد و ولد نموده اما تعدادي نيز به صورت غيرقانوني از زيستگاه شانصيد شده و به عنوان حيوان خانگي به فروش مي رسند. شما مي بايست در رابطهبا اين مورد از فروشگاه حيوانات خانگي يا نمايشگاه خزندگان سوال نموده تاباعث پرورش تجارت غيرقانوني نشويد. [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  چگونه مي توان يك خزنده سالم را برگزيد؟
  خزندگانيكه در اسارت متولد شده و پرورش يافته اند به عنوان يك حيوان خانگي، سالمتر بوده و بيشتر از آن هايي كه از حيات وحش گرفته شده اند عمر مي كنند وخدمات پس از فروش آن ها در قبال توليد مثل و مديريت خزنده مسوول مي باشد.
  عمومابهتر است تنها يك گونه را به عنوان حيوان خانگي نگهداري نماييد. اين هااغلب زماني كه از لحاظ جنسي به بلوغ مي رسند حالت تهاجمي پيدا مي كنند وحتي ممكن است با ديدن ساير حيوانات دچار استرس شوند. سعي كنيد كه با وزننرمال، رنگ و فعاليت و گونه اي كه قصد خريد آن را داريد، آشنا باشيد. بهدقت اطراف حيواني كه قصد خريد آن را داريد نگاه كنيد. شما مي بايست هيچانگل خارجي از قبيل جرب ها و كنه ها روي بدان حيوان مشاهده ننماييد و رنگچشم خزنده مي بايست شفاف باشد. درخشندگي و رنگ پوست براساس گونه، سن وزمان پوست اندازي بسيار متنوع است.
  نه تنها دامپزشك، (مخصوصا آنهايي كه داراي اطلاعات مخصوص در مورد خزندگان مي باشند) صلاحيت لازم رابراي ارزيابي سلامت همنشين جديد شما دارد بلكه مي تواند در ارتباط باتغذيه مناسب برنامه كنترل انگل ها، نگهداري، سلامت، اجتماعي سازي و ديگرمراقبت هايي كه ممكن است براي اطمينان از سلامت و حفظ حقوق حيوان خانگيجديد شما ضروري باشد، مشاوره دهد. شروع تست سلامت را برنامه ريزي نماييدتا دامپزشكتان بتواند وضعيت سلامت عمومي خزنده خانگي شما را ارزيابي نمودهو انگل هاي خارجي و داخلي آن را چك نمايد.
  از آن جايي كه حيواناتجديد مي بايست حداكثر يك ماه قرنطينه شده و از ساير خزندگان موجود در خانهدور نگه داشته شود، دامپزشك شما مي تواند زمان مناسب براي معرفي خزندهجديد را تعيين نمايد.
  اگر به اين نتيجه برسيد كه خزنده را بهعنوان خانگي خود نمي خواهيد، با دامپزشك خود، متخصص خزندگان يا سازمان هايمحلي كنترل حيوانات براي پيدا كردن يك خانه جديد براي خزنده تماس حاصلنماييد. هيچ گاه خزنده را در فضاي بيرون جايي كه نمي تواند زنده بماند رهانسازيد زيرا مي تواند خطري براي سلامت انسان ها و ساير حيوانات باشد.
  وقتيشما حيوان خانگي مي گيريد، مسووليت سلامت و آرامش يك جاندار ديگر را بهعهده گرفته ايد. شما حتي مسوول ارتباط حيوان خود با اعضاي خانواده، دوستانو جامعه مي باشيد. يك حيوان خانگي براي چندين سال بخشي از زندگي شماست.زمان را غنيمت بشمريد و تلاش هاي ضروري براي اينكه سال هاي خوبي را با همسپري مي كنيد، انجام دهيد. وقتي حيوان خانگي را انتخاب مي كنيد. شما قولداده ايد از آن در تمام زندگي اش پرستاري نماييد. عاقلانه انتخاب نماييد.
  به قول خود وفادار باشيد و از يكي از بهترين تجربيات ارضاكننده لذت ببريد.
  *گودال هاي زيرزميني حفر مي كنند.
  *البته لامپ هاي مخصوص پرورش خزندگان نقش موثري در فراهم آوردن اين شرايط در فضاي بسته خواهند داشت. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]نويسنده: دكتر امير قرباني ، دكتر محمد ملكان [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]منبع: iranagrimagazine.com[/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 5. #5
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: درباره حیوانات خانگی

  [JUSTIFY]خطرات پنهان انس با حيوانات خانگي! [/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  سالانهتعداد زيادي از انسان ها به علت تماس با حيوانات، بيمار مي شوند يا جانخود را از دست مي دهند. همچنين با رواج برخي از سبك هاي زندگي غربي كه بهصورت ناقص و بدون آگاهي در جامعه ما مورد تقليد قرار مي گيرد، شاهد افزايشحضور حيوانات در محيط زندگي به ويژه در شهرها هستيم كه اين حضور، ناخواستهپيامدهايي از جمله افزايش بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان را به دنبالداشته است. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  اين يك واقعيت است كهبا صنعتي شدن زندگي و با كم عمق شدن روابط انساني، تمايل به داشتن حيواناتخانگي بالطبع افزايش پيدا مي كند. حيوانات خانگي انواعي از حيوانات هستندكه براي همنشيني انسان ها مورد استفاده قرار مي گيرند كه از آن جمله ميتوان به برخي پرندگان، دام ها، حيوانات كارگر و يا هر حيواني كه به دلايلاقتصادي و... نگه داشته مي شود، اشاره كرد. به صورت عمومي حيوانات خانگيرا به دليل علاقه به بازيگوش بودن و يا صداي زيباي آنها نگهداري مي كنند.حيواناتي مانند پستانداران (از جمله سگ و گربه) و حيوانات كوچك ديگريمانند پرنده ها، بزمجه ها و ماهي ها كه حيوانات خانگي نام گرفته اند. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  تحتتاثير قرارگرفتن زندگي انسان از حيوان نكته اي است كه نمي توان به سادگياز آن گذشت، اما اين تاثيرپذيري از حيوان چندان قابل توجيه نيست زيرا همينوابستگي مي تواند باعث ارضاءظاهري نياز انسان به همدم و در نهايت جداييانسان از جمع و جامعه شود. به هر حال بايد پرسيد كه آيا نگهداري يك حيواندر منزل درست است؟ پاسخ دادن به اين سؤال كار چندان آساني نيست؛ ايجادمزاحمت ناشي از سر و صداي حاصل از وجود حيوان در واحدهاي مسكوني آپارتمانيو علاوه بر آن ناراحتي افراد به دليل اعتقادات مذهبي حاكم بر جامعه، اينعمل را جزء ناهنجاري هاي اجتماعي قرار داده است. اما خطر اصلي حيواناتهمان بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان هستند. اين بيماري ها مي تواننداز طريق حيوانات يا فضولات حيوانات يا از يك رابطه مستقيم به انسان سرايتكنند. در نتيجه نگهداري از حيوانات مانند هر مقوله ديگر، فرهنگ خاص خود رامي طلبد كه چنانچه با عدم اطلاع كافي همراه باشد نه تنها موجب دردسر برايصاحب آن مي شود؛ بلكه آزار و اذيت را براي خود حيوان نيز به همراه دارد. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  باوجود مطالب گفته شده اگر كسي باز هم اصرار به نگهداري حيوانات داشت باتوجه به خطراتي كه ممكن است از جانب حيوانات خانگي انسان را تهديد كند وهمچنين با توجه به شيوع علاقه به نگهداري آنها در منازل، بهترين روش هابراي خريد و نگهداري از اين نوع حيوانات و فراهم كردن مقدماتي براي حضورحيوان در خانه اين است كه اول از سلامت كامل حيوان باخبر شويم كه اصوليترين راه، مراجعه به دامپزشك است تا اگر لازم باشد روي حيوان آزمايش انجامشود يا واكسن تزريق شود تا ناقل بيماري به انسان نباشد و پس از طي اين راهها حيوان داراي شناسنامه بهداشتي شود؛ روش مطمئن ديگر محل نگهداري حيواناست كه بايد يك جايگاه مشخص داشته باشد تا هم حيوان احساس آرامش و امنيتكند و هم اين كه اگر عارضه اي داشته باشد در همان محل مداوا شود.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  حيوانخانگي همچنين احتياج به تربيت خاصي دارد. برخي حيوان ها تربيت ناپذيرندمثل خرگوش و برخي بسيار تربيت پذيرند مثل سگ. به هر حال وقتي حيوان تربيتبشود محيط را كمتر آلوده مي كند و از بودن در كنار او آرامش و نشاط بيشتريحاصل مي شود. نبايد فراموش كرد كه در مورد حيوان هايي كه مو دارند بايد درمورد نظافت آنها وسواس داشت، بايد ناخن هاي آنها مرتب شود، موهايشان تميزشود تا در منزل نريزد يا قاطي مواد غذايي نشود؛ هر چند كه حيوانات خانگينياز به نوازش صاحبان خود دارند، اما همانگونه كه گفتيم آنها مي توانندانگل هايي را هم با خود منتقل كنند كه البته شما با انجام اقداماتي سادهمي توانيد مانع انتقال انگل ها و بيماري ها از حيوانات خانگي به اعضايخانواده شويم به طوري كه ذكر شد كساني كه پرنده نگه مي دارند بايد بدانندكه در معرض بيماري هاي مختلفي هستند. چون اين افراد در تماس مستقيم بامخروجات پرندگان در قفس و يا در هر جايي كه پرنده را نگه مي دارند هستندپس بايد هميشه قفس را تميز نگه دارند و ضدعفوني كنند؛ زيرا حتي يك تماسكوچك دست هم مي تواند باعث ابتلابه بيماري شود.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  حيواناتخانگي نياز به مراجعه فصلي يا شش ماه يك بار به دامپزشك دارند. در مدفوعبسياري از اين حيوانات انگل هايي وجود دارد كه با تجويز داروهاي مناسب ازبين مي روند. همچنين تعدادي از حيوانات خانگي مثل سگ و گربه نياز بهواكسيناسيون منظم دارند تا نسبت به بيماري هايي مثل هاري ايمن شوند چهدامپزشكان معتقدند كه اگر اين مراقبت ها با دقت انجام شود ميزان مشكلاتبهداشتي حيوانات خانگي به حداقل مي رسد. و نكته آخر كه از بعد سلامت روانيداراي اهميت است اين است كه اكثر حيوانات خانگي عمر كوتاهي دارند و اگر پساز يك وابستگي عاطفي چند ساله شما را ترك كنند، بايد به جاي خالي شان عادتكنيد! در پايان نيز بايد گفت كه در دين مبين اسلام گرچه بر خوش رفتاري باحيوانات تاكيد شده است اما روايات اسلامي به صورت غيرمستقيم با بياناحكامي بر عدم اختلاط حيوان در زندگي انسان تاكيد دارند و هر چند در كشورما به لحاظ اسلامي بودن تنها درصد كمي از جوانان و افراد مرفه هستند كه دراكثر موارد نيز به دليل تقليد و چشم و هم چشمي هاي رايج- دست به اين كارمي زنند، اما به هر حال اين پديده در ميان اقشار متوسط جامعه رو به گسترشاست و لازم است اطلاعات كافي در ارتباط با نحوه نگهداري، تغذيه، بيماريهاي منتقله و... حيوانات خانگي در اختيار افراد جامعه قرار گيرد.
  سعيد كريمي- كارشناس بهداشت عمومي؛
  دانشگاه علوم پزشكي كردستان[/JUSTIFY][JUSTIFY]منبع: magiran.com[/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 6. #6
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: درباره حیوانات خانگی

  آنچه درباره سرطان حیوانات باید بدانيم
  [JUSTIFY]نئوپلازیدر حیوانات خانگی نسبتاً شایع است و رخداد آن با افزایش سن ارتباط مستقیمدارد. تخمین زده می شود که نیمی از مرگ و میر حیوانات خانگی بالای ده سالسن به دلیل سرطان است. سگها بیش از گربه ها به سرطان مبتلا می شوند.
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]نئوپلازی ، تومور و سرطان چیست؟[/JUSTIFY][JUSTIFY]نئوپلازیرشد غیرقابل کنترل و غیرطبیعی سلولها یا بافتها در بدن است و این رشدغیرطبیعی را هم نئوپلاسم یا تومور می نامند. تومور ممکن است خوش خیم یابدخیم باشد. تومورهای خوش خیم از سرعت رشد تهاجمی و شدید برخوردار نیستند، به بافتهای اطراف دست اندازی نمی کنندو در سطح بدن منتشر نمی گردند.تومورهای بدخیم به سرعت رشد کرده ، به بافتهای اطراف حمله نموده و در نقاطمختلف بدن منتشر می گردند و متاستاز می دهند.
  کلمهتومور یا توده اغلب برای تشریح تورم یا ظاهر فیزیکی یک نئوپلاسم بکار میرود. واژه سرطان هم اغلب با نئوپلازی اشتباه گرفته می شود اما باید دانستتنها نئوپلاسم بدخیم را سرطان حقیقی به حساب می آوریم.
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  نئوپلازی و سرطان چقدر شایع هستند؟
  نئوپلازیدر حیوانات خانگی نسبتاً شایع است و رخداد آن با افزایش سن ارتباط مستقیمدارد. تخمین زده می شود که نیمی از مرگ و میر حیوانات خانگی بالای ده سالسن به دلیل سرطان است. سگها بیش از گربه ها به سرطان مبتلا می شوند.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  تشخیص عارضه چگونه است؟
  بهنئوپلازی اغلب بر اساس تاریخچه و معاینه فیزیکی مشکوک می شویم. ابزارهایدیگر نظیر رادیوگرافی، آزمایش خون و سونوگرافی هم ممکن است برای تأییدتشخیص نیاز باشند. بیوپسی (برداشت بخشی از بافت مبتلا برای مشاهده زیرمیکروسکوپ) معمولاً انجام می شود تا خوش خیم و بدخیم بودن نئوپلاسم مشخصگردد. گاهی هم برای تشخیص متاستاز ، بیوپسی از سایر بافتها نظیر عقده هایلنفاوی انجام می شود.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  آیا نئوپلازی قابل پیشگیری است؟
  متأسفانه، علت اکثر بیماریهای نئوپلاستیک شناخته شده نیست و به این سبب پیشگیریمشکل است. البته تشخیص زود و به موقع و درمان مناسب بهترین راه مدیریتنئوپلازی در حیوانات خانگی است.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  انواع شایع نئوپلازی در حیوانات خانگی :
  پوست- تومورهای پوستی در سگهای مسن بسیار متداولند اما در گربه های از شیوعکمتری برخوردارند. اغلب تومورهای پوستی گربه ها بدخیم هستند اما در سگهااین مسئله برعکس و خوش خیم است.
  پستان- نیمی از تومورهای پستانی در سگها و بیش از 85% تومورهای پستانی گربه هابدخیم اند. عقیم نمودن حیوان قبل از یک سالگی می تواند به طور قابل توجهیاحتمال ابتلا به این نوع سرطان را کاهش دهد.
  سرو گردن - نئوپلازی دهان در سگها متداول است ولی در گربه ها خیلی متداولنیست. علائم معمولاً به صورت مشاهده توده یا تومور در لثه ، خونریزی ، بویبد یا سخت غذا خوردن است. از آنجایی که بسیاری از توده ها بدخیم هستند ،لذا درمان باید هر چه سریعتر انجام گیرد. نئوپلازی ممکن است به داخل بینیهم در سگ و هم در گربه گسترش یابد. خونریزی از بینی ، سختی تنفس یا تورمصورت از علائم درگیری بینی است.
  لنفوما- این نوع هم نئوپلازی شایعی در سگها و گربه ها است و بوسیله بزرگی یک یاتعدادی از عقدههای لنفاوی بدن مشخص می شود. در برخی گربه ها ویروس لوسمیواگیردار گربه ها می تواند علت لنفوما باشد.
  بیضهها - تومورهای بیضه در گربه به ندرت و در سگها نسبتاً شایع مشاهده می شود.بخصوص در مواردی که بیضه به طور طبیعی از شکم به داخل کیسه بیضه نمی آیداین احتمال بیشتر است.
  تومورهایشکمی - گرچه این نوع از تومورها شایع اند اما تشخیص زودهنگام آنها سختاست. کاهش وزن یا تورم شکمی از مهمترین علائم این تومورها هستند.
  استخوان- تومورهای استخوانی در سگهای با جثه بزرگ و سگهای با سن بیش از هفت سالبیشتر و در گربه ها به ندرت دیده می شوند. استخوان پا و نزدیک مفاصل ازجمله مهمترین محل های ابتلا هستند. درد پایدار و مداوم ، لنگش و تورم محلمبتلا از جمله علائم شایع ابتلا محسوب می شوند.
  بایددانست بسیاری از علائم اشاره شده در بالا در وضعیت های غیر نئوپلاستیک همدیده می شود اما باید بر حسب احتیاط با دیدن این علائم نگاهی به سرطان همداشت.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  درمان :
  هرنوع از نئوپلازی مراقبت خاص خود را می طلبد و یک یا گاهی ترکیبی از چندروش درمانی نظیر جراحی، شیمی درمانی ، پرتودرمانی ، cryosurgery ،hyperthermia و ایمن درمانی بکار می رود. بعضی از انواع نئوپلازی قابلدرمان و برخی دیگر قابل کنترل اند. یعنی می توان روند و سرعت رشد آنراکاهش داد. گاهی اوقات اتانازی هم مدنظر قرار می گیرد.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  ده علامت شایع نئوپلازی در حیوانات خانگی :
  1 - تورم غیرطبیعی که پایدار باشد یا بزرگتر شود
  2 - زخم هایی که بهبود نمی یابند
  3 - کاهش وزن
  4 - از دست رفتن اشتها
  5 - خونریزی یا ترشحات از منافذ طبیعی بدن
  6 - بوی نامطبوع
  7 - سختی در خوردن غذا یا بلع
  8 - سختی در تمرین و ورزش
  9 - لنگش مداوم یا سفتی عضلات
  10 - سختی در تنفس ، ادرار کردن یا دفع مدفوع[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]منبع: persianpet.org[/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۸ مرداد ۹۳, ۲۰:۳۳
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۸ مرداد ۹۳, ۲۰:۲۳
 3. 400 سال دیوانگی
  توسط ANDISHEH در انجمن زبان شناسی و فرهنگ و تمدن
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۱ بهمن ۸۸, ۲۱:۴۸
 4. عجیب ترین دیوار جهان...!!!
  توسط hamid192 در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۳ آبان ۸۸, ۱۰:۰۵
 5. تزیین دیوار ها با کاغذ دیواری هوشمند
  توسط mina در انجمن بایگانی اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۷ اردیبهشت ۸۷, ۲۳:۵۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •