نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نخستين گوساله شبيهسازي شده ايران متولد شد

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  نخستين گوساله شبيهسازي شده ايران متولد شد

  [HIGHLIGHT=#c4bd97]به همت محققان پژوهشكده رويان[/HIGHLIGHT]
  [HIGHLIGHT=#c3d69b]نخستين گوساله شبيهسازي شده ايران متولد شد[/HIGHLIGHT]
  [HIGHLIGHT=#f2dcdb]خبرگزاريفارس: نخستين گوساله شبيهسازي شده ايران در ساعت 15:05 دقيقه امروز (شنبه20 تير) پس از گذراندن 270 روز كامل حاملگي با انجام عمل سزارين در مجتمعدامپروري نصر متولد شد. [/HIGHLIGHT]
  [JUSTIFY]بهگزارش خبرگزاري فارس، محمدحسين نصر اصفهاني، مدير پايگاه تحقيقاتي روياناصفهان، با دستيابي به اين موفقيت بزرگ، آخرين و مهمترين حلقهتوانمنديهاي دانش جنينشناسي كشور در جهت نيل به اهداف بزرگ بيوتكنولوژيدارويي و زيستي در كشور كامل شد.

  توليد اين گوساله به دنبال يكرشته تحقيقات دامنهدار از سال 1382 و حصول موفقيتهاي چشمگير در توليدانواع حيوانات مزرعهاي حاصل از IVF ، كلونينگ و مهندسي ژنتيك بوده كهمنجر به تولد گوسفند شبيه سازي شده «روياما» و بز شبيه سازي «حنا» شدهاست.

  تولد اين گوساله كه «بنيانا» به مفهوم بنيادين و پايهاينام گرفته اولين تولد موفق گوساله شبيه سازي شده در خاورميانه محسوبميشود كه كشورمان را در جايگاه معدود كشورهاي صاحب توانمندي در شبيه سازيانواع حيوانات مزرعهاي (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.

  بهگزارش پژوهشكده رويان اين موفقيت حاصل تلاش بي وقفه محققان پژوهشكده رويانجهاد دانشگاهي و انجام حدود 50 آزمايش مقدماتي، 200 آزمايش اصلي، توليدبيش از 2 هزار جنين شبيه سازي شده و انتقال 300 جنين به 100 گاو گيرنده درطول مدت دو سال تحقيق بوده است.

  ميزان كارآمدي حاصله در توليدجنينهاي شبيهسازي شده آزمايشگاهي در پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي دربالاترين ميزان جهاني قرار دارد كه مشابه آمار كشورهاي صاحب تكنولوژي شبيهسازي از جمله نيوزلند دانمارك و آمريكا است.

  عليرغم ميزان بسياربالاي آبستني اوليه حاصل طي روند انتقال جنين تعداد بسيار زيادي از اينآبستنيها در مرحله بسيار حساس گذر از ماه سوم حاملگي سقوط شدند و از سويديگر تعداد 3 مورد آبستني از 5 مورد ادامه يافته و در ماه ششم آبستنيعوارض اوليه بيماري حاد هيدروآلانتوئيس يا آب آوردگي شديد كيسه جنيني رابروز دادند كه شايعترين علت سقط آبستنيهاي شبيه سازي شده گاو به حسابميآيد.

  بدين لحاظ حصول اين موفقيت در مقطع كنوني يك دستيافتبزرگ علمي است و در حال حاضر پژوهشگران پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهياولين رده سلولي تراريخت بز حاوي ژن توليد داروي t-PA را توليد كردهاندكه اميد است در آيندهاي نزديك اولين بز تراريخت (ترانسژن) را كه توانتوليد داروي درمان سكته قلبي را در شير خود دارد توليد كنند.

  همچنيناين مركز آمادگي خود را براي حفظ گونههاي در حال انقراض كشور از طريقتكنولوژي شبيه سازي اعلام كرده است. تاكنون چندين كشور دنيا از جملهنيوزلند، انگليس، آمريكا، ايتاليا گونههاي جانوري در حال انقراض خودراازطريق تكنولوژي شبيه سازي احيا كردهاند.

  تولد گوساله بنيانا درساعت 15:05 روز شنبه بيستم تير و پس از گذراندن 270 روز كامل حاملگي باانجام عمل سزارين در مجتمع دامپروري نصر تحقق يافت.

  محققانپژوهشكده رويان اميدوارند كه پس از تولد بنيانا ظرف چند روز آينده تولددومين گوساله شبيه سازي شده را نيز در مجتمع دامپروري فوكا وابسته بهتأمين اجتماعي اعلام كنند.

  به اعتقاد مهندس جليل نژاد، مديرمجتمع دامپروري فوكا موفقيتهاي اخير در زمينه جنينشناسي كشور از يك سونشان از رشد بي سابقه اين دانش در كشور هم تراز با كشورهاي پيشرفته دارد واز سوي ديگر نشان دهنده تحول ويژه درارتباط صنايع توليدي دامي و مراكزتحقيقاتي است. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/JUSTIFY]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: نخستين گوساله شبيهسازي شده ايران متولد شد


  [HIGHLIGHT=#b8cce4]تولد دومین گوساله شبیه سازی تا چند روز آینده/ "تامینا" به "بنیانا" می پیوندد[/HIGHLIGHT]


  پساز تولید اولین گوساله شبیه سازی شده خاورمیانه در مجتمع دامپروری نصردومین گوساله شبیه سازی شده خاورمیانه نیز تا چند روز آینده در مجتمعدامپروری فوکا وابسته به تامین اجتماعی به دنیا می آید.
  به گزارشخبرنگار مهر، دومین گوساله شبیه سازی شده خاورمیانه (تامینا) که از منشاسلولی مشابه اولین گوساله شبیه سازی شده یعنی بنیانا است با تلاش محققانکشورمان تا چند روز آینده در مجتمع دامپروری فوکا وابسته به تامین اجتماعیمتولد می شود.
  مهندس جلیل نژاد مدیر این مجتمع دامپروری با اشاره بهموفقیتهای اخیر در زمینه جنین شناسی گفت: این موفقیت از یک سو نشان دهندهرشد این دانش در کشور و از سوی دیگر نشان دهنده تحول ویژه در صنایعدامپروری کشور است.
  اولین گوساله شبیه سازی شده خاورمیانه با تلاشمحققان کشورمان ساعت 15:05 امروز شنبه در سن 270 روز حاملگی و پس از عملسزارین در مجتمع دامپروری نصر به دنیا آمد و کشورمان را در جایگاه معدودکشورهای صاحب توانمندی در شبیه سازی انواع حیوانات مزرعه ای قرار داد.

  مهر
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. شبيهساز پرواز مايكروسافت به روز ميشود
  توسط HRG در انجمن نرم افزار
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۳۰ مرداد ۸۹, ۱۹:۳۵
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۳ شهریور ۸۸, ۱۸:۲۷
 3. "بنيانا " نخستين گوساله شبيهسازي شده زنده نماند
  توسط hamid192 در انجمن دامداری و دامپروری
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۴ مرداد ۸۸, ۲۲:۰۲
 4. تامينا دومين گوساله شبيهسازي شده متولد شد
  توسط hamid192 در انجمن دامداری و دامپروری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۴ مرداد ۸۸, ۲۱:۵۸
 5. پنج هزار تومان هزينه فعالسازي GPRS همراه اول
  توسط hamid192 در انجمن تازه ها و اخبار تلفن همراه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۰ مرداد ۸۷, ۱۵:۵۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •