به گزارش خبرنگار مهر، خبر تولید فیلمی درباره زندگی شاعر و عارفبلندآوازه ایرانی قرن هفتم هجری نخستین بار پائیز سال 86 در حالی منتشر شدکه خبرگزاری ایتالیایی AKI هزینه آن را 25 میلیون دلار اعلام کرده و قراربود شرکت ایتالیایی ایستار پروداکشن با همکاری کمپانی دی ـ سون مستقر دردبی فیلم را تولید کنند.
اما دو روز پیش مشخص شد بنیاد توسعه آموزشی،علمی و اجتماعی قطر حمایت خود را از تولید فیلم سینمایی زندگی مولانااعلام کرد و قرار است این پروژه در شرکت فیلمسازی تازهتاسیس فاین پرلاستودیوز در قطر تولید شود. فعلا فقط همکاری مظفر علی فیلمساز هندی ودیوید وارد فیلمنامهنویس برنده اسکار در این پروژه قطعی شده است.
از راست: مظفر علی، دیوید وارد و محمود بونب

علیدرباره تجربه تازه خود گفت: من تلاش کردهام هنرمندان سراسر جهان را گردهم آورم تا با هم به سفر برویم؛ سفری برای خلق یک شاعر روی نوار سلولوئید.یعنی شبیه همان کاری که مولانا با واژهها روی کاغذ کرد. خوشحالم کهقطریها به من اعتماد و در این پروژه بزرگ سرمایهگذاری کردند.
محمودبونب مدیر اجرایی شرکت فاین پرل نیز از همکاری شرکتهای اروپایی وآمریکایی در پخش گسترده فیلم زندگی مولانا در جهان خبر داد و گفت: اینپروژهها برای پر کردن فاصله میان فرهنگها کلید میخورند و زمینه را برایفعالیت خلاقانه استعدادهای فیلمسازی فراهم میکنند.
مظفر علی شاعر وفیلمساز 65 ساله نخستین فیلم خود "رفتن" را در 1978 ساخت و به خاطر آنطاووس نقرهای هیئت داوران هفتمین جشنواره فیلم دهلی نو را برد. او درمقام کارگردان بیش از 20 فیلم سینمایی و تلویزیونی در کارنامه دارد و سال1982 برای فیلم تحسینشده Umrao Jaan برنده جایزه بهترین کارگردان جوایزفیلمفیر شد.
مظفر علی سال 2004 بنیاد رومی را با هدف ایجاد پلی میانفرهنگ شرق و غرب راه انداری کرد. دیوان شمس، مثنوی معنوی و فیه ما فیه ازمعروفترین آثار مولاناست که در ششم ربیعالاول سال 604 در شهر بلخ متولدشد و در پنجم جمادیالاولی سال 672 هجری قمری در سن 68 سالگی در قونیهدرگذشت.
دیوید س. وارد فیلمنامهنویس 64 ساله 16 فیلمنامه سینمایینوشته و در مقام کارگردان شش فیلم در کارنامه دارد. او سال 1974 براینوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی "نیش" به کارگردانی جرج روی هیل جایزه اسکاربرد و 20 سال بعد در 1994 با "بیخواب در سیاتل" نورا افرون نامزد اسکارفیلمنامهنویسی شد.