واحدخبر mobile.ir : با رونق گیری محاسبات موبایل که به لطف ظهور وسایلالکترونیکی پرقدرت تر رخ داده، کمپانی مایکروسافت بیش از پیش خود را درمعرض تهدید از طرف رقبای جدید و بعضاً قدیمی می یابد.

فناوریموبایل کمپانی مایکروسافت در مقایسه با فناوری آیفون که محصولی از حریفقدیمی مایکروسافت یعنی کمپانی اپل است و نیز فناوری بلک بری از کمپانیریسرچ این موشن متحمل خساراتی شده است. این در حالیست که سازندگان گوشی --نظیر شرکت موتورولا و پالم -- که پیش از این از سیستم عامل موبایلمایکروسافت پشتیبانی می کردند در حال روی آوردن به استفاده از فناوری هایدیگری هستند.

رامون لاماس تحلیل گر IDC می گوید: «سیستم عامل هایدیگر بسیار شهودی ترند.» انتظار می رود که بروزرسانی عمده سیستم عاملموبایل مایکروسافت -- ویندوز موبایل 7 -- این وضعیت را بهبود بخشد. هرچندزمانبندی ارائه این سیستم عامل هنوز مشخص نیست.

این در شرایطیست کهبه نظر می رسد مشکلات مایکروسافت در عرصه تجارت محاسبات و اینترنت بطورفزاینده ای وابسته به مقبول واقع شدن ویندوز موبایل داشته باشد.

اماتسلط این غول نرم افزاری بر بازار موبایل به اندازه تسلطی که بر بازارکامپیوترهای شخصی داشته است نیست. بر اساس اطلاعات IDC، سیستم عامل بلکبری از کمپانی RIM بیش از 48 درصد کل بازار گوشی های هوشمند را در ایالاتمتحده در اختیار دارد. سیستم عامل Mac OSX که گوشی آیفون اپل به آن مجهزاست با در اختیار داشتن 19 درصد بازار در مکان دوم قرار دارد.در این میانویندوز موبایل 15 درصد سهم بازار را در اختیار دارد.

شاید مشکل سازترین مورد برای مایکروسافت رشد دو تازه وارد این بازار باشد. نخستین تازهوارد سیستم عامل اندروید است که توسط کمپانی گوگل توسعه داده شده و در حالحاضر تنها 7.5 درصد بازار را در اختیار دارد اما بر اساس نظر IDC پیش بینیمی شود که تا پنج سال آینده تا 15 درصد بازار را در اختیار بگیرد. دومینتازه وارد این میدان سیستم عامل webOS شرکت پالم است که گوشی تازه عرضهشده Pre به آن مجهز است و انتظار می رود در مدت پنج سال به سهمی 8 درصدیاز بازار دست یابد.

والتر پریچارد تحلیلگر Cowen & Co معتقداست که در حالی که مایکروسافت از جایگاهی مطمئن در رأس صنعت محاسبات شخصیبرخوردار است، اما اگر فروش گوشی موبایل به روند برتری خود نسبت به فروشکامپیوترهای شخصی ادامه دهد، این جایگاه ممکن است مورد تهدید واقع شود.

پریچاردمی گوید: «اگر گوشی موبایل جایگزین کامپیوتر شخصی شود، مایکروسافت به مشکلبر می خورد و سایه این اتفاق در حال نمایان شدن است.»

تمرکز سرمایه گذاری

ویندوزموبایل که همواره یک محصول کلیدی با جایگاه نسبتاً پائین برای مایکروسافتبوده است هرگز نقطه تمرکز سرمایه گذاری این شرکت نبوده.

بنا بهگزارش واحد سرگرمی و وسایل مایکروسافت، در سه ماهه ای که در ماه مارس بهپایان رسید هزینه های تحقیق و توسعه با افزایش 18 درصدی به 66 میلیون دلاربالغ شد. بر اساس بایگانی کمیسیون معاملات و امنیت این امر در وحله نخستمنعکس کننده افزایش هزینه های نیروی انسانی مرتبط با بستر وسایل ویندوزموبایل است.

علاوه بر این مایکروسافت در تلاش است تا سرویس هایاینترنتی موبایل را که بطور مجزا از سیستم عامل قادر به اجرا هستند ارتقاءدهد. به عنوان مثال اخیراً این کمپانی رقبای خود را در معامله بر سر بدستآوردن جایگاه سرویس جستجوی پیش فرض برای وریزون وایرلس شکست داده.

ازطرفی از دست دادن سهم بازار سیستم عامل مایکروسافت تهدیدی برای قابلیت اینکمپانی در افزایش قلمرو خود در عرصه وسایل قابل حمل و گوشی تلفن همراهاست. بنا به گفته سندیپ آگاروال -- تحلیلگر پوشش دهنده تحلیل های مرتبط باکمپانی مایکروسافت برای Collins Stewart LLC -- «اگر آنها جای پای خوبی درسیستم عامل نداشته باشند قادر نخواهند بود تا برخی از برنامه های خود رابرای کاربران موبایل به پیش ببرند.»

بنا به گفته تحلیلگران بخشی ازچالش مایکروسافت ممکن است این باشد که این شرکت اقدام به ساخت گوشی موبایلخودش نکرده تا بتواند آنرا با نرم افزار خود جفت کرده و ارائه دهد.

اینمسئله وقتی بیشتر به چشم می آید که مشاهده می کنیم برخی از تولیدکنندگانیکه شرکای کلیدی مایکروسافتند در حال فاصله گرفتن از این کمپانی هستند.پالم که از نظر پیشینه با ارائه گوشی های هوشمند سری Treo یکی ازپشتیبانان قوی ویندوز موبایل به حساب می آمده هم اینک تمام توان خود راصرف پشتیبانی از بستر موبایل خود یعنی webOS می کند. دریکی از کنفرانس هایمالی اخیر، مدیران پالم از دادن پاسخ به این سؤال که آیا این کمپانی هنوزقصد ساخت گوشی های مبتنی بر ویندوز موبایل را دارد یا خیر اجتناب کردند.

موتورولا-- یکی دیگر از شرکای سنتی مایکروسافت -- اکنون تمرکز خود را بر روی ساختمحصولات جدید برای بستر اندروید گوگل قرار داده است. انتظار می روداینگوشی ها تا پایان امسال معرفی گردند.

ابهام در بروزرسانی

انتظار می رود عرضه نسخه 7 ویندوز موبایل کمپانی مایکروسافت را از نظر توسعه ویژگی های کاربرپسند همپای رقبای خود قرار دهد.

لاماساز IDC اشاره می کند که در ماه های اخیر شاهد عرضه گوشی Pre -- که می توانآنرا نسخه جدیدی از آیفون اپل دانست -- از کمپانی پالم و نیز گوشی بلک بریجدیدی از کمپانی RIM بوده ایم. او می گوید: «ما همگی اینجا نشسته ایم و میگوییم ویندوز موبایل، تو پیروزی!»

یکی از سخنگویان مایکروسافت میگوید که این کمپانی هنوز نمی تواند تاریخ دقیقی برای عرضه نسخه 7 ویندوزموبایل ارائه دهد، چرا که این کمپانی هم اکنون تمرکز خود را بر روی عرضهنسخه 6.5 ویندوز موبایل قرار داده است.

لاماس می گوید کمپانیمایکروسافت از زمان عرضه نسخه 4 ویندوز موبایل تا کنون نوآوری چندانیارائه نکرده و این در حالیست که رقبایی مثل گوگل با عرضه سیستم عاملاندروید که از نقطه صفر بازار شروع کرده اند چنین کاری را انجام داده اند.آنچه لاماس می گویدنشان می دهد که چرا همه برای بروزرسانی عمده نسخه بعدیویندوز موبایل نفسها را در سینه حبس کرده اند.

تقریباً در اوایلسال پیش استیو بالمر -- مدیر عامل مایکروسافت -- نسخه 7 ویندوز موبایل رابه عنوان یک نگارش کلیدی از این محصول قلمداد کرده بود. در کنفرانس MPVSummit مایکروسافت که در ماه آوریل سال 2008 برگزار شد استیو بالمر ازنسخه 7 ویندوز موبایل چنین یاد کرد: «عرصه ای از نوآوری های عمده برایکمپانی مایکروسافت در مسیر حرکت رو به جلوی این کمپانی.»

چارلزگلوین -- تحلیلگر فورستر ریسرچ -- پیشبینی ها برای نسخه 7 ویندوز موبایلرا نه تنها قانع کننده نمی داند بلکه می گوید این پیش بینی ها غیر واقعیهستند. او می گوید: «من فکر می کنم تصوردست یافتن به نسخه 7 ویندوز موبایلدر امسال ممکن است سطح توقعات را بسیار بالا برده باشد.»

ربودن گوی سبقت

با وجود آنکه کاربران منتظر نسخه 7 ویندوز موبایل هستند، اما آنها گزینه های رو به فزونی دیگری را نیز در اختیار دارند.

دراوایل ماه ژوئن، کمپانی پالم پس از ماه ها انتظار گوشی Pre را عرضه نمود.اولین گروه از این گوشی ها به سرعت پس از عرضه شدن فروخته شدند.

پساز موفقیت کمپانی اپل حداقل در عرضه برنامه های کاربردی برای گوشی خود ازطریق راه اندازی یک فروشگاه اختصاصی، پالم و دیگر کمپانی ها نیز به اهمیتاین نکته پی بردند.

کمپانی اپل شاهد تقاضای بسیار گسترده ای برایهزاران برنامه کاربردی عرضه شده در فروشگاه خود (App Store) بوده و گوگلنیز به تبعیت از اپل هزاران برنامه کاربردی را در فروشگاه مخصوص گوشی هایاندروید ارائه کرده است. پالم نیز هم اکنون ده ها برنامه کاربردی را ازطریق یک کاتالوگ دیجیتال عرضه نموده.

مایکروسافت هم به ناچار برایآنکه از قافله عقب نیفتد از پائیز اقدام به ارائه برنامه های کاربردیموبایل از طریق فروشگاه مخصوص ویندوز موبایل (Window Marketplace forMobile) خواهد نمود. در حالی که یکی از مسئولین این کمپانی اخیراً اظهارداشته که این فروشگاه در آغاز 600 برنامه کاربردی را دارا خواهد بود،نماینده مایکروسافت می گوید: «الآن خیلی زود است که بطور قطعی بدانیم چهتعداد برنامه در آغاز کار عرضه خواهد شد.»

کمپانی اپل هم اینک بیش از 50,000 برنامه کاربردی را از طریق فروشگاه خود (App Store) عرضه کرده است.

هرچندموفقیت اپل و دیگران در توسعه گوشی مخصوص خود آشکار است، اما معلوم نیستآیا مایکروسافت روزی به این نتیجه می رسد که گوشی مخصوص خود را بسازد تابتواند آنرا با نرم افزار موبایل خود جفت کرده و عرضه کند.

نماینده مایکروسافت می گوید: «تجارت مایکروسافت نرم افزار است.»

پریچارداز Cown & Co می گوید مایکروسافت احتمالاً بطور دقیق به ساخت گوشی فکرکرده است، هرچند الآن بعید به نظر می رسد که این کار را عملی کند. پریچاردمی گوید: «گوشی های دیگر سال هاست عرضه شده اند اما آنها کاری انجام ندادهاند.»

لاماس از IDC میگوید مایکروسافت ممکن است تحت فشار زیادیبرای توسعه گوشی خود نباشد چرا که با ساخت و عرضه نرم افزار برای گوشی هایساخته شده توسط کمپانی هایی نظیر سامسونگ، اچ تی سی، موتورولا و دیگران بهاندازه کافی درآمد کسب می کند.

لاماس می گوید: «مایکروسافت درحوزهموبایل تنها به معنی سیستم عامل است. سیستم عامل DNA آنهاست. چه بهتر و چهبدتر آنها این کار را به خوبی انجام می دهند. این که بگویند شما رتبه سومرا دارید چیزی نیست که به آن اهمیت ندهید. چیزی که می ماند این است که ازموقعیت کنونی به کجا می خواهید برسید.»

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به نقل از وال استریت ژورنال