نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آشنایی با NLP با ديد بهتر

 1. #1
  کاربرسایت موفقيت آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۰
  نوشته ها
  413
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 4 در 2 پست

  آشنایی با NLP با ديد بهتر

  ، مخفف Neuro Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی عصبی ، کلامی است .

  NLP،دانش تاثیر زبان شفاهی و غیر شفاهی (رفتار غیر کلامی ) بر دستگاه اعصاباست منظور از زبان غیر کلامی ، تغییرات فیزیکی و رفتار چون حرکت چشم، دستو پا و نظایر آن است.

  مبتکران NLP، ریچارد باندلر و جان گریندر دراوایل دهه 1970 تحقیقات در این زمینه را در دانشگاه کالیفرنیا بطور مشترکآغاز کردند . آنان در بدو امر عوامل موفقیت استادان بزرگ را در تغییررفتار دیگران مورد مطالعه و ارزیابی قرار دادند و به الگوهای قابل ملاحظهو گاها اعجاب آوری دست یافتند .

  در واقع NLP ، فراگیری نحوه رفتار انسان های موفق است.

  ایندو محقق رفتارهای افراد موفق را مطالعه کردند و دریافتند چگونه می توان بادیگران ارتباط موثر برقرار کرد و نتایج اعجاب آوری بدست آورد .

  درواقع NLP ، فن مدل سازی است . هدف اصلی دوره های آموزشی NLP: فراگیری شیوه هایی است که در آن الگو سازان NLP می آموزند تا فرد به کمک مدل سازی، موفقیت عالی کسب کند . و مهمتر اینکه چگونه افراد بتوانند این مدل را درضمیر ناخود آگاهی خود بکارند.

  برای الگو سازی سه بخش کلیدی وجود دارد .

  1- سامانه های ایجاد کننده باورها

  2- راهکارها

  3- فیزیولوژی

  NLP یا برنامه ریزی عصبی – کلامی به صورت زیر توضیح داده می شود.

  عصبی(Nuro): شناخت مغز ، سیستم اعصاب و اعمال آن ، چگونگی دریافت پیام واطلاعات به کمک حواس پنجگانه و نحوه پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات درمرکز عصبی مغز .

  کلامی (Linguistic ) : چگونگی برقراری ارتباطکلامی و غیر کلامی ( زبان بدن ) با خود و دیگران یعنی در یافت از طریقزبان و ارتباط غیر کلامی ، چگونه فرمان های عصبی رمز گردانی می شوند.

  برنامه ریزی (Programming) : برقراری الگوهای فکری و رفتاری و مدل سازی آنها در مغز یا ذهن به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر .

  [/color][/size]

 2. #2
  کاربرسایت موفقيت آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۰
  نوشته ها
  413
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 4 در 2 پست

  Re: آشنایی با NLP با ديد بهتر

  برنامهريزي عصبي – كلامي يا NLP ، براي سرعت دادن به تغيير روشهاي روزمره وپيشرفت در مهارتهاي زندگي كاربرد دارد. به اين ترتيب NLP كاتاليزوري برايشفاي درون قلمداد مي شود.
  NLP روشهايي براي تندرستي، تغيير باورهاي منفي و روبرويي با آنها را پيشنهاد مي كند و باعث افزايش خصايل مثبت مي شود.
  مهارتهايNLP در هر شخص، خانواده و به طور كلي اجتماع موثر است. يك كارشناس برنامهريزي عصبي – كلامي، مي تواند ذهن يا حتي علائم عاطفي و روحي را كه پايهبيماريها و مشكلات افراد است، كشف كند و بشناسد. اين، اولين گام براي شفايدرون است.
  NLP نه تنها جايگزيني براي ساير روشهاي شفايابي است بلكه نسبتاً قويتر و كاملتر از آنهاست.
  اين برنامه، تكنولوژي راه حل يا نتيجه يابي است. NLP سعي دارد تا تمايلات و آرزوهاي دست نيافته گذشته را محقق سازد.
  آيا تا به حال در موقعيتهاي اضطراري با اين گونه سؤالات مواجه شده ايد:
  مشكلچيست؟ چرا اين مشكل را داريد؟ چه مدت است كه با اين مشكل مواجه هستيد؟چهكسي مسئول است؟ اين سوالات بيشتر شما را دچار خطا مي نمايد تا رفع مسائلومشکلات .

 3. #3
  کاربرسایت موفقيت آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۰
  نوشته ها
  413
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 4 در 2 پست

  Re: آشنایی با NLP با ديد بهتر

  برنامه ریزی عصبی _ کلامی چیست ؟  عصب با ذهن و چگونگی کارکرد آن ، کلام با روش هایی که افراد تجربیات خود را از جهان منعکس می کنند و برنامه ریزی با این واقعیت که افراد طبق برنامه ها ی فردی عمل می کنند ؛ ارتباط دارد.
  ان . ال . پی روش هایی را در اختیار فرد قرار می دهد و به او کمک می کند تا در انجام دادن کارهایش تواناتر باشد و افکار ، احساسات و اعمالش را بیشتر مهار کند ، به زندگی خوش بین باشد و بهتر بتواند به نتایج خود دست یابد.
  ان . ال . پی امکانات زیادی را در اختیار فرد قرار می دهد ؛ اما این در صورتی کارساز است که فرد ماجراجو و انعطاف پذیر باشد و به آنچه که زندگی در اختیار او قرار می دهد ؛ احساس رضایت کند.
  ان . ال . پی بر پایه ی عملکرد و اصولی استوار است که در زیر به بعضی از آن ها اشاره شد ه است :
  - مطلوبیت عملی ، می تواند مورد بررسی قرار گیرد و از فردی به فرد دیگر انتقال یابد .

  - عملکرد مطلوب به رشد مهارت ها و رشد حالات جسمی و ذهنی سازگار ، نیاز دارد .
  - حالات فیزیکی و ذهنی ، می تواند به عناصر متمایز و کوچک تقسیم شود و تغییر پیدا کند تا نتایج مطلوب را به دست آورد .
  آنچه ان . ال . پی را از رشته های دیگر متمایز می کند ، تمرکز آن بر الگوسازی است . به طور خلاصه ، الگوسازی کسب مجموعه ای از الگوها در ان . ال . پی است ؛ الگوها نشان دهنده ی چگونگی عمل افراد به بهترین صورت می باشند و نشان می دهند انسان ها چگونه از تجربه ی افراد موفق استفاده می نمایند تا به پیشرفت نایل شوند .
  ویژگی های مشخص ان . ال . پی اجرای تکنیک های خاص برای تحلیل اجزای عملکرد و چگونگی تحلیل پردازش اطلاعات و روش های به کارگیری راهبردهای پیشرفت می باشد . ان ال پی تحلیل تمام حوزه های عملکرد فردی و حرفه ای مانند : انگیزش ، یاد گیری ، تداوم سلامت ، فعالیت های ورزشی ، ارتباطات ، مذاکره ، سخنرانی در مکان های عمومی ، گروه سازی و مدیریت تغییر را در بر می گیرد .
  در اصل ان . ال . پی رویکردی منظم و کلی نگر برای درک اثر بخشی فردی و سازمانی است .
  تعاریف
  افراد مختلف درک متفاوتی از ان . ال . پی دارند و برداشت های مختلفی را از آن به دست می آورند . بنابراین تعاریف موجود برای ان . ال . پی بی شمار و متفاوت است و به صورت ها ی زیرتعریف شده است :
  - علم و هنر رسیدن به موفقیت و کمال
  - کنجکاوی بیش از حد درباره ی انسان ها و روش های شناختی که مجموعه ای از تکنیک ها را در بر می گیرد .
  - راهنمای ذهنی
  - مطالعه تجربیات ذهنی
  - مطالعه ساختار عینی
  - نرم افزار مغز
  - علم جدید پیشرفت
  - مطالعه عملکرد مطلوب انسانی

  - توانایی برای بهبود در بیشتر مواقع
  - راهنمایی برای استفاده منظم از خلاقیت
  - تجربه ی هیجانی موفق
  استفاده از الگوها در << ان . ال . پی >>
  الگوهای موجود در پیشرفت شامل اهداف ، رفتار، افکار ، باورها ، احساسات و معنویات است ( گوردن ، داویز ، دیلتز ) اگر هر عنصر را یک به یک در نظر بگیریم می توان دید چگونه ان . ال .پی افراد را قادر می سازد تا به بررسی و بهبود عملکردشان بپردازند.
  اهداف
  اهداف را طوری تعیین کنید که قادر به رسیدن آن در کوتاه مدت باشید .
  رفتار
  یاری رساندن به دیگران _ همنوایی با دیگران _ بکارگیری الگوهای زبانی متناسب با شخصیت افراد .استفاده از زبان برای برقراری ارتباط و تاثیر .
  این جا کیفیت های متعددی وجود دارد که شامل موارد زیر است :
  - تشخیص شخصیت و الگوهای انگیزشی افراد با استفاده از الگو های زبانی آنان.
  - تشخیص این که دیگران به چه حواسی وابسته اند ، از طریق گوش دادن ، به کلماتی که آنان به کار می برند.
  - توانایی کلی گویی یا جزئی گویی در جای مناسب ، برای کسب نتایج خاص
  - استفاده غیرمستقیم از زبان برای تشخیص و تاثیر .
  - احترام به کلمات و عبارت های دیگران ، چرا که کلمات ، بیانگر تجربه آن ها از واقعیت است.
  تفکر
  شامل قدرت تولید و قدرت ادراک است.
  عناصر تفکر شامل دیدن ( دیداری ) شنیدن ( تصور صداها یاداشتن گفت و گوهای درونی ) ، تجربه احساسات ( عاطفی یا بساوشی ) و حس کردن بوها یا مزه ها است . در هریک از این حوزه ها ، ان . ال . پی کمک می کند تا این افراد متوجه افکارشان باشند و در صورت نیاز آن ها را تغییر دهند .
  برای مثال ممکن است از کسی بخواهید درباره گلی فکر کند ابتدا او می تواند ، تصور کند که گل چگونه است ؛ سپس او بوی آن را در نظر می آورد. آنگاه احساس خود درباره ی گل را به ذهن آورد و در آخر مزه آن را تصور کند . بعضی گل ها خوراکی هستند . تا این جا تجربه فرد از گل تقلید از واقعیت بوده است .
  شما از فردی بخواهید که گل واقعی را تصور کند آن گونه که قابل ادراک است ؛ تجربه ی ذهنی خود را تغییر دهد تا چیز کاملا جدیدی را در تصور خود ایجاد کند . برای مثال شما ممکن است از او بخواهید که گلی را با رنگ ، اندازه و بوی متفاوت و غیره تصور کند . توانایی ذهن برای انجام دادن این تغییرات ، اساس یادگیری و نوآوری است و اگر شما تجربه کافی نداشته باشید ممکن است با تغییرات به وجود آمده حاصل از تغییرات ذهنی شگفت زده شوید .
  توانایی تغییر حواس در ان . ال .پی افراد را قادر می سازد تا تجربیات کم و بیش خوشایندی را در خود ایجاد کنند و اگر از ایجاد تجربه ای ناخوشایند در ان . ال .پی شگفت زده هستند ؛ به چگونگی آموزش افراد برای دور نگه داشتن دستان خود از آتش ، یا به چگونگی مطمئن ساختن افراد برای دوری کردن از رانندگی بعد از مصرف مشروبات الکلی فکر کنند.

  احساسات
  روش دیگری که در ان . ال .پی با عواطف پیوند دارد از طریق ارتباط آن با رفتار است . از آنجا که ارتباط نزدیکی بین بدن و ذهن وجود دارد ؛ ایجاد تغییرات ذهنی با تغییر موقعیت بدن ، یک نمونه از این نوع ارتباط است .
  اغلب مردم از روی عادت موقعیت های مختلفی در ارتباط با حالت های عاطفی متفاوت دارند ، برای مثال وقتی که آن ها پر انرژی هستند ، فضای بیشتر و هنگام نگرانی ، فضای کمی را اشغال می کنند . با تغییر موقعیت بدن ، امکان تغییر افکار و احساسات وجود دارد .
  باورها / ارزش ها / فرض ها
  یکی از نقاط قوت ان . ال . پی توانایی آن برای تحت تاثیر قراردادن تغییر سطوح اساسی است . اگر چه آموزش مهارت های جدید؛ تغییراتی را به وجود می آورد ، ولی این باورها ، ارزش ها و فرض هایی هستند که اساس هر فرد را تشکیل می دهند.
  نشان دادن یک گوجه فرنگی سبز به فردی که باور می کند گوجه فرنگی ها همیشه قرمز هستند و یا تشویق فردی از اقلیتی برای درخواست شغلی که باور نمی کرد ، به آن شغل دست یابد ؛ از جمله این موارد است .

  معنویت
  « ان . ال . پی» راه های کاوش ماورای تجربه های زندگی روزمره را نیز تحت تاثیر قرار می دهد . بعد معنوی مفهومی نسبتا متفاوت از مفاهیم دیگر مثل : افکار ، احساسات ، رفتار و باورهاست که مورد بحث قرار می گیرد ؛ بنابراین انتقال این مفاهیم به دلیل این که مردم فهم یکسانی از آن ها دارند آسان تر است .
  برای مثال در بحث سنجش میزان توجه یا عدم توجه دانش آموز کارنسبتا آسانی است . با این وجود با معنویت ، تجربه هر فردی درونی و منحصر به فرد است و کلمات برای بیان آن محدود است .
  برای مثال دو فرد ممکن است از منطقه ای در خارج از شهر دیدن کنند و ازمناظر ، صداهای حیوانات تابش آفتاب واز بوهای خوش آنجا لذت ببرند یکی از آن ها ممکن است ، به سادگی روز خوبی را در بیرون از منزل تجربه کند ، ولی برای  شخص دیگر بیرون بودن از خانه به منزله آگاهی از چیزی ماورای تجربه او باشد . شاید دیدن آن منطقه احساس دست یافتن به چیزی ، احساس یکپارچگی ، احساس قدرت یا کیفیتی باشد که حواس او را اشباع می کند . اگر چه شخص دوم کاملا از این تجربه فردی آگاه باشد توضیح آن در زبان روزمره برای او دشوار است . برخلاف چنین محدودیت هایی بسیاری از افرادی که با ان . ال .پی کار می کنند . به افراد دیگر کمک می کنند تا حس و آگاهی معنوی خود را توسعه بخشند.
  مشخصه های ان . ال. پی
  - ان . ال . پی یک رویکرد کلی نگر است .
  - ان . ال . پی با جزئیات سروکار دارد .
  - ان . ال . پی بر اساس توانایی و الگوسازی نقشی است .
  - ان . ال . پی بر پردازش ذهنی تمرکز دارد .
  - ان . ال . پی طرح های زبانی خاص را به کار می برد .
  - ان . ال . پی هم با ذهن هشیار و هم با ذهن ناهشیار کار می کند .
  - ان . ال . پی در فرایندها و نتایج سرعت عمل دارد.
  - ان . ال . پی رویکردی خنثی است .
  - ان . ال . پی در رفتار خود به افراد احترام می گذارد .
  پیش فرض ها
  تجربه برای خود ساختاری دارد .
  ذهن و جسم هر دو به یک سیستم وابسته هستند .
  افراد کارهای خود را تمام و کمال انجام می دهند .
  اگر انجام کاری برای کسی ممکن است ، هر فرد دیگری قادر به انجام آن کار می باشد.
  هر فردی از تمامی منابع مورد نیاز برخوردار است .
  شکست اصلا معنایی ندارد ، هر چه هست بازخورد است .
  اگر آن چه را انجام می دهید ؛ موثر نیست کار دیگری انجام دهید .
  بعضی اوقات شما آنچه را که بهترین است ، به نحو احسن انجام می دهید .
  در پشت همه رفتارها یک مقصد اصلاحی وجود دارد.
  معنای یک ارتباط پاسخی است که دریافت می کنید
  ادراک افراد دریافت کننده ، موثر بودن یک تعامل را مشخص می کند ؛ نه قصد فرد شروع کننده آن تعامل .
  ارتباطات
  با توجه به سرعت بالای « ان . ال .پی » چگونه می توان از آن استفاده بهینه کرد؟
  اگر شما عادت به انجام دادن کارها در مدت زمان طولانی داشته باشید ، سرعت عمل کاری ممکن است مورد ظن و گمان شما باشد . برای نمونه شما ممکن است که بگویید ، به سالیان سال مطالعه نیاز هست تا بتوان تفاوت های بین گیاهان وحشی را یاد گرفت ، اما برخورد با خارهای یک گیاهان وحشی می تواند ، به خوبی ظاهر و بوی آن را در ذهن شما تداعی کند و برای همیشه در ذهنتان بماند .
  به این دلیل که رویکردهای معمول روان شناسی به طور سنتی وقت گیر بوده اند باور کردن سرعت عمل ان . ال . پی می تواند مشکل ساز باشد . با این حال سرعت عمل ان . ال . پی در کسب نتایج به اثبات می رسد.
  چارچوب ها ، الگوها ؛ تکنیکها
  دیاگرام تجربی :
  در اصل این دیاگرام دو نوع کاربرد دارد : تغییر فردی و الگوسازی و بهبود عملکرد . این دیاگرام پیج عنصر را که بر عملکرد تاثیر دارند ، ارایه می دهد :
  - نتایج
  - رفتار
  - راهبرد های ذهنی
  - عواطف
  - باورها
  یک سخن مورد قبول در ان . ال .پی این است که اگر شما همیشه آن چیزی را انجام دهید که قبلا انجام می دادید ، به همان خواسته قبلی خود می رسید .
  سطوح عصبی _ زبانی ( سطوح منطقی )
  این چاچوب ( که رابرت دیلتز آن را توسعه داد ) ، به تفکر درباره یادگیری وتغییر و رشد فردی کمک می کند و دارای شش سطح اساسی است که در آن فرد می تواند ، عمل کند .
  این شش سطح ، به ترتیب اهمیت عبارتند از :
  - محیط ( کی و کجا چیزها اتفاق می افتد ؟ فرصت ها و محدودیت ها )
  - رفتار ( آنچه که فرد انجام می دهد . عمل ها و عکس العمل ها )
  - توانایی ها ( چگونه فرد کارها را انجام می دهد و آن فرد چگونه انگیزش پیدا می کند ؟ )

  - هویت ( تفکر فرد درباره ی خود ، معنایی از خود و ماموریت فردی )
  - معنویات ( فرد برای چه چیزی اعمالی را انجام می دهد ، به خاطر خانواده ، جامعه و یا به خاطر آن چه که فراسوی فرد است )
  این سطوح اساسی در سلسله مراتبی قرار می گیرند که در آن معنویت در بالاترین سطح و محیط در پایین ترین سطح قرار دارد و هر سطح نسبت به دیگر سطوح نورولوژی بیشتری را شامل می شود . این سطوح بعضی اوقات ، به عنوان دایره هایی در درون دایره های دیگر نشان داده می شوند ، اما در اغلب موارد ، به عنوان مثلث هایی در نظر گرفته می شوند که در آن 5 سطح اول اساس مثلث را تشکیل داده و سطوح بالاتر ؛ به عنوان یک مثلث واژگون در درون مثلث اول در نظر گرفته می شوند.
  این چارچوب را می توان در روش های مختلفی به کاربرد ، یک روش مهار ، تناسب و هم خوانی بین سطح است . به عنوان مثال ، برای یک فرد ممکن است که به موقع سرقرار حاضر شدن مهم باشد ؛ اما در عمل اغلب دیر کند. بنابراین این باور ( اهمیت حضور به موقع در ملاقاتها ) با رفتار ( دیرکردن ) در تضاد است .
  این چارچوب به افراد کمک می کند ، تا دریابند که بین تفکر و عملکرد آن ها و ارزش و هویتشان هماهنگی وجود دارد ، یا خیر ، تضاد بین این سطوح به استرس ، سوء تفاهم ها و عملکرد ضعیف منجر می شود .
  این چارچوب برای سازمان ها نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد .
  اگر شرکتی از یک مشاور دعوت کند تا مطالبی را درباره توجه به مشتری ها ارائه دهد ، سئوالات مرتبط به سطوح نورولوژی ، به شناسایی ناهماهنگی های موجود در شرکت کمک می کند .
  ناهماهنگی هایی مانند : نامرتب بودن کارگاه یا عدم توجه کارکنان به دیدگاههای مشتریان . این ناهماهنگی ها می تواند ؛ با باور آن سازمان که توجه به مشتری است ، در تضاد باشد .
  همچنین در بعضی اوقات افکارهای کارکنان درباره توجه به مشتری با افکار سازمان مطابقت ندارد و به انتقال پیام های نامشخص ، به ملاقات کنندگان و با مشتریان منتهی می شود .

  خطوط زمانی :
  خطوط زمانی یک چارچوب مفهومی است که با چگونگی ادراک فرد از زمان سروکار دارد و نشان می دهد که افراد اطلاعات را بر اساس زمان به روشهای مختلف ذخیره می کنند .یونانیان باستان با مفهوم خطوط زمان آشنا بودند و آن رادر افکار و نوشته های خود در طول قرن ها منعکس کرده اند .
  نظریه ی خطوط زمانی ؛ یعنی این که افراد زمان را به روش های گوناگونی واکنش نشان می دهند . یک مثال ساده نشان می دهد که زمان اغلب وقتی که غیر قابل کنترل ، به نظر می رسد آهسته می گذرد ( برای مثال : منتظر شدن در یک ترافیک سنگین ) و درطول لحظه های لذت بخش ، به سرعت می گذرد . پس زمان یک مفهوم ثابت نیست ، بلکه مفهومی است که بر طبق درک ما از آن تغییر می کند .
  ان . ال . پی مفهوم زمان را بیشتر مورد توجه قرار می دهد و ما را قادر می سازد تا خود را در زمان ها و مکان ها ی مختلف تصور کنیم .
  برای روشن شدن مطلب ، مفهوم حرکت زمان را در نظر می گیریم . بدین گونه که خطی در کف اتاق تصور کنیم که یک سر آن زمان گذشته و سردیگر آن زمان آینده را نشان دهد ، زمان حال بین این دوتاست .
  این امکان وجود دارد که ما روی خط در نقطه ای بایستیم که زمان حال را نشان بدهد و به آینده نگاه کنیم وتصور کنیم که آینده چگونه می تواند باشد . مثلا تصور می کنیم که فعالیت خاصی را انجام می دهیم . همچنین می توانیم گذشته را به همان ترتیب تصور کنیم و رفتار خود در گذشته را به خاطر بیاوریم . چنین تصوراتی به فردکمک می کند تا احساسات خود را درباره ی حوادث خاص تصور کند .
  باز ممکن است که فرد به طور فیزیکی در چنین خطی حرکت کند ، مثل این که گذشته را مرور می کند ، یا به آینده حرکت می کند . بدین ترتیب دسترسی مجدد به احساساتی که با حوادث خاص در ارتباط است، نسبتا آسان می شود . وقتی که فرد این تصورات را به وجود می آورد ، امکان ارزشیابی از یک دیدگاه دیگری را که به ظاهر وجود دارد می بینید و می تواند از پاسخها ی خود مطلع شده ، تغییرات مناسب را به وجود آورد . مفهوم خطوط زمانی ، که در حقیقت یک روش استعاری است . روشی عالی را در کار با موضوعات و کسب دیدگاه ها و رشد بیشتر فردی فراهم می کند .
  نظریه ی هماهنگ سازی حوزه ای :


  یاری از متخصصان درباره ی تبدیل رشته ان . ال .پی به یک چارچوب و هماهنگ سازی آن اندیشیده اند . رابرت دیلتز چارچوبی را ارائه می دهد وعقیده دارد که همزمان با پیشرفت ؛ ان . ال . پی از شکل منظم فاصله گرفت و به رویکردهای مرحله به مرحله خطی نزدیک شد . اگر چه این مساله به انتقال سریع تکنیک ها و مهارت ها انجامید ، از سویی به از دست رفتن تصویر بزرگ تر منتهی شد .
  بنابراین بسیاری از دانشجویان ان .ال .پی تلاش می کنند ، تا دریابند که چگونه ابزار و تکنیک هایی که آموخته اند ؛ با یکدیگر تناسب پیدا می کنند . در جهت حل این مشکل ، دیلتز چارچوبی را برای فهم عملکرد انسانی ارائه داد. این چارچوب دارای سه عنصر است :
  · سطوح عملکرد ( سطوح منطقی )
  · زمان
  · دیدگاه ( موقعیت ادراکی )
  (ان . ال . پی ) جدید
  ان . ال . پی جدید یک روش کل نگر در دستیابی به پتانسیل انسانی است . کتاب " همسفر با لاک پشت ها " اثر جان گریندرو دلوزیر بعضی از ایده های موجود در ان . ال . پی جدید را بیان می کند . ان . ال . پی جدید نتیجه ی کار و حاصل تجربه کارلوس کاستاندا و گری گوری باتسون ، در رابطه با سرخ پوستان آمریکا و طبل زنی ، پایکوبی و آواز خوانی آفریقایی ها و نتیجه مطالعات آن ها در زمینه ی انسان شناسی و داستان گویی می باشد . بعضی از رویکردهای آن شامل خواب دیدن های فعال ، رشد علوم شهودی و انجام تمرینات ، به منظور هماهنگ سازی فعالیت های مغزی است .
  الگوی TOTE :
  جرج میلر، یوجین گالانتر و کارل پریبرام الگوی TOTE را توسعه دادند و در کتاب خودشان به نام " طرح ها و ساختارهای رفتاری " چارچوب آن را مشخص کردند . از این الگو می توان در حل مساله ، خلاقیت و رشد کمک گرفت . این الگو با مکانیزم های دفاعی کار می کند و این ایده را ارائه می دهد که اگر ما یک نتیجه مطلوب را به دست نمی آوریم به اقدامات بیشتری برای موفقیت نیاز داریم . الگوی TOTE شامل سه عنصر زیر است :
  · T = آزمون
  · O = عملیات

  · · · · · · E = خروج
  اگر ما استارت زدن یک ماشین را در نظر بگیریم ، به روشن کردن موتور قبل از حرکت ماشین نیاز می باشد . آزمون این است که آیا موتور روشن است ؟ اگر روشن نیست ، نیاز به انجام کاری هست . عملیات با چرخش کلید موتور روشن می شود . در این صورت ازمون را می توان دوباره تکرار کرد . آیا موتور روشن است ؟ جواب این دفعه مثبت است ، بنابراین فرد از آزمون خارج می شود .
  این فرایند هدف یا نتیجه را در نظر دارد و یک سری روش های دست یابی به آن هدف ها را دنبال می کند ، با به کارگیری رویکردهای مختلف می توان به هدف دست یافت . یک فرایند معمولی با به کارگیری الگوی TOTE در روابطه درون فردی ، به قرار زیر باشد :
  o آیا فروشنده به من کمک کرده است ؟ ( آزمون )
  o در عوض من چه کاری می توانم انجام دهم ؟ درباره تبسم کردن چطور ؟ ( عمل کردن )
  o ایا فروشنده این بار کمکی می کند ، یا نه ؟ ( آزمون مجدد)
  o بلی ( خیلی خوب _ خروج)
  الگویTOTE به افراد کمک می کند تا آنچه را که انجام می دهند ، مورد ارزیابی قرار دهند و به منظور به دست آوردن نتایج خوب انعطاف پذیر باشند . دیاگرام زیر این فرایند را در عمل نشان میدهد.
  الگوی ROLE :
  الگوی ROLE که رابرت دیلتز آن را گسترش داد ، به تشخیص تفکر افراد و در نتیجه رفتار آن ها کمک می کند و چهار عنصر زیر را در بر می گیرد :
  R . سیستم های بازنمایی ( افراد کدام یک از حواس بینایی ، شنوایی ، چشایی ، بویایی و لامسه را دریک مرحله خاصی از تفکرشان بیشتر به کار می برند)
  O .جهت گیری ( فرد جهت گیری درونی _ به طرف حافظه یا خیال ، یا بیرونی _به طرف دنیای خارج دارد ؟ )
  L . ارتباط ( چگونه یک مرحله از راهبرد با مراحل بعدی در یک زنجیره ارتباط پیدا می کند _ آیا مراحل مختلف هم پوشی دارند ، یا به صورت مرحله به مرحله و به ترتیب می باشد ؟ )
  E . اثر ( اثر ، نتیجه یا هدف یک مرحله در راهبرد چیست ؟ برای مثال دسترسی به اطلاعات ، سازماندهی ، ارزیابی یا قضاوت درباره ی اطلاعات )

  با در نظر گرفتن این عناصر این امکان وجود دارد که نقشه ی تجربه فکری فرد را طرح کرد و اثر بخشی را بهبود بخشید .
  الگوی Score :
  این الگو که حاصل کار دیلتز و اپستاین است با حل است با حل مشکلات دریک روش خلاق سرو کار دارد و دخالت پنج عنصر در این فرایند را پیشنهاد می کند که عبارتند از :
  S علائم ( نمایه ها ) : مشخص ترین و هوشیارترین جنبه های یک مشکل و تداوم نسبی برای مدت زمانی
  C علت ها ( عناصر اساسی مسئول ایجاد و ابقای علایم ) که تمایل دارند در مقایسه با علایم کمتر آشکار باشند .
  O نتایج ( حالت ها یا اهداف مطلوب که جای علایم را می گیرند)
  R منابع ( عناصر مسئول انتقال علایم و ایجاد و ابقای نتایج ، یا تاثیرات )
  E اثرات ( پاسخ ها یا نتایج کسب یک هدف ، که ممکن است در چگونگی تاثیر آنها بر انگیزش مثبت یا منفی باشد )
  این پنج عنصر با یکدیگر ارتباط درونی داشته و می توانند مورد سنجش قرار گیرند و در روش ها ی مختلفی برای دستیابی به راه حل ها به کاربرده شوند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. عکس هایی از خانه های زیبا و رویایی
  توسط HRG در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۸ شهریور ۸۹, ۱۵:۵۴
 2. عکسهایی بسیار زیبا از نمایشگاه صنایع هوایی سنگاپور
  توسط HRG در انجمن بخش هواپیما و صنایع هوایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۶ بهمن ۸۸, ۱۹:۵۰
 3. پاسخ هایی به چرایی ناتوانی رژیم صهیونیستی در تعرض به ایران
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار سیاسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آبان ۸۸, ۰۰:۴۰
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۵ بهمن ۸۷, ۱۶:۰۰
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۳ آبان ۸۶, ۱۵:۲۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •