نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: وزارت بهداشت کشورمان نیز اولين مورد بيماري آنفلوآنزاي خوكي ر

 1. #1
  کاربرسایت MARYAM آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۰
  نوشته ها
  98
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  وزارت بهداشت کشورمان نیز اولين مورد بيماري آنفلوآنزاي خوكي ر

  آیا مراقب خود هستید؟

  گزارش سازمان بهداشت جهانی از شیوع ویروس آنفولانزای خوکیH1N1 در منطقهمدیترانه شرقی حاکی از این حقیقت است که ویروس مذکور در کشورهای بحرین،مصر، اردن،کویت، لبنان، مراکش، عمان، فلسطین، قطر، عربستان صعودی ، عماراتمتحده عربی و یمن مشاهده شده است . از بین مبتلایان این منطقه تا کنونمورد فوتی اعلام نشده است.

  وزارت بهداشت کشورمان نیز اولين مورد بيماري آنفلوآنزاي خوكي را در ایران تایید کرده است.

  و اما تذکرات سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزای خوکی
  برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس توصیه می شود که از تماس با افرادی کهدارای علائم آنفولانزا هستند به شدت اجتناب کنید و فاصله خود را با آنهاحداقل به میزان یک متر رعایت کنید. در ضمن
  1- از دست زدن و لمس دهان و بینی اجتناب کنید.
  2- دستان خود را با آب و صابون بشویید و یا با مواد شوینده الکلی آن ها را پاکیزه کنید (به خصوص بعد از تماس با محل یا فرد آلوده)
  3- از تماس نزدیک با فرد آلوده اجتناب کنید.
  4- از حضور طولانی مدت در اماکن پر جمعیت اجتناب کنید.
  5- با باز گذاردن پنجره ها جریان هوا را در اتاق و محل حضور خود بیشتر کنید .
  6- عادت های خوب و سالم را دنبال کنید. مثل داشتن خواب کافی، خوردن غذاهای مقوی و داشتن فعالیت بدنی منظم.


  آیا مصرف داروهای ضد ویروسی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس لازم است؟
  نه. از مصرف داروهای ضد ویروسی تنها در صورت تجویز پزشک استفاده کنید.خرید شخصی این داروها تنها به منظور پیشگیری و بدون داشتن نسخه جایز نیست.به خصوص توصیه می شود که از خرید اینترنتی داروهای ضد ویروسی مثلoseltamivir،zanamivir اجتناب کنید.

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: وزارت بهداشت کشورمان نیز اولين مورد بيماري آنفلوآنزاي خوكي ر

  خبرگزاري فارس: رئيس مركز مديريت بيماريهايواگير وزارت بهداشت گفت: 104 كشور دنيا درگير بيماري آنفلوانزاي خوكيشدهاند. همهگيري اين بيماري تا 2 سال آينده ادامه دارد، هيچ كشوري ازاين بيماري مصون نيست و طي اين مدت يك سوم مردم تمام كشورها در خطر ابتلابه موارد خفيف تا شديد اين بيماري هستند.

  به گزارشخبرنگار اجتماعي فارس، محمدمهدي گويا امروز در يك نشست خبري در محل وزارتبهداشت، افزود: عنوان بيماري آنفلوانزاي خوكي ممكن است اين تصور را بهوجود آورد كه اين بيماري از خوك به انسان منتقل ميشود، در حالي كه اكثرموارد ابتلا به اين بيماري در بين انسانها از انسان به انسان و از طريقترشحات و قطرات تنفسي بوده است.
  وي ادامه داد: اولين موارد اينبيماري اوايل فروردين امسال در مكزيك مشاهده شد و بعد از آن به آمريكا،كانادا و بعد به انگلستان و كشورهاي آمريكاي جنوبي گسترش يافت و تا امروز60 هزار نفر در 104 كشور دنيا به اين بيماري مبتلا شدهاند، 263 نفر فوتكردهاند و شيوع اين بيماري به خصوص در نيمكره جنوبي، استراليا و كشورهايآمريكاي جنوبي مانند شيلي و آرژانتين در روزهاي اخير بسيار زياد بوده است.
  گويا گفت: سازمان بهداشت جهاني ابتدا از اينكه فاز 6 يعني آخرين فازهمه گيري اين بيماري را اعلام كند، از ترس اينكه تجارت و مسافرت بينكشورها مختل شود، هراس داشت اما بعد به اتفاق نظر تمام صاحبنظران برجستهدنيا به اين نتيجه رسيد كه اين فاز همه گيري را اعلام كند كه هفته گذشتهاتفاق افتاد.
  وي افزود: هيچ كشوري از همهگيري اين بيماري مصون نيست.مدت همه گيري اين بيماري ممكن است 2 تا 3 سال طول بكشد، اين بيماري يك موجندارد و موجهاي متعدد آن تكرار ميشود، الان موج اول اين بيماري در مكزيكرو به اتمام است و هر موج اين بيماري بين 6 تا 8 هفته طول ميكشد.

  * يك ميليون نفر در آمريكا به نوع خفيف آنفلوانزاي خوكي مبتلا هستند

  رئيسمركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت اضافه كرد: شدت اين بيماري ازخفيف تا خيلي شديد متفاوت است، اكثر افراد مبتلا به اين بيماري به نوعخفيف اين بيماري مبتلا ميشوند، مثلاً در آمريكا تاكنون 27 هزار موردبيمار ثبت شده است اما پيش بيني ميشود كه بيش از يك ميليون نفر به نوعخفيف اين بيماري مبتلا شده باشند.

  * قدرت انتقال ويروس آنفلوانزاي خوكي 3 برابر آنفلوانزاي فصلي است

  ويادامه داد: علايم بيماري آنفلوانزاي خوكي شبيه آنفلوانزاي فصلي است، سرفه،عطسه، تب از جمله اين علايم است و ميتواند از يك زكام ساده تا يكآنفلوانزاي خيلي شديد متفاوت باشد، افرادي كه داراي بيماريهاي زمينهايشامل بيماري ريوي، تنفسي، ناراحتي قلبي و كليوي دارند بيش از ديگران درمعرض خطر اين بيماري هستند.
  وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس دربارهميزان مرگ و مير ناشي از اين بيماري گفت: حدود يك درصد افراد مبتلا بهبيماري آنفلوانزاي خوكي جان خود را از دست ميدهند با وجود اين خطر بيماريزايي ويروس H1N1 نوع A كه عامل بروز اين بيماري است بين 2 تا 3 برابرآنفلوانزاي فصلي است كه علت آن توانايي بيشتر ويروس اين بيماري برايبيماري زايي و ايمن نبودن مردم در برابر اين ويروس است.

  *راههاي پيشگيري از بيماري آنفلوانزاي خوكي

  ويگفت: رعايت بهداشت فردي بهترين راه پيشگيري از بروز اين بيماري است،مهمترين اقدام، استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه است، بايد فرد مبتلاو مشكوك به آنفلوانزا از افراد ديگر حداقل يك متر فاصله بگيرند از روبوسيو دست دادن بپرهيزند حتي از دست زدن به جاهايي كه فرد بيمار قبلاً به آندست زده باشد خودداري شود و مهمتر از همه شست و شوي مداوم دستها با آب وصابون است.
  وي ادامه داد: قرنطينه يا غربالگري از اين بيماريامكانپذير نيست زيرا اكثر افراد مبتلا به ويروس آنفلوانزا هيچ علامتيندارند و كاملاً سالم به نظر ميرسند و خيلي زود خوب ميشوند. در كشوراستراليا نيز كه اخيراً شاهد گسترش اين بيماري هستيم. 40درصد افرادي كهمورد آزمايش قرار گرفتند مبتلا به آنفلوانزاي فصلي بودند و 60 درصد ديگرويروس آنفلوانزاي خوكي را داشتند.
  وي اضافه كرد: براي شناسايي ميزانچرخش بيماري در جامعه 2 راه وجود دارد يكي كنترل مرزها و شناسايي مواردجديد بيماري و ديگر مشاهده وضع بيمارستانهاست كه شيوع و شدت بيماري رانشان ميدهد به همين علت بر اساس مصوبه كميته كشوري آنفلوانزا كه برجستهترين كارشناسان اين حوزه در آن حضور دارند، نظام مراقبت از اين بيماري درفرودگاهها، مرزهاي رسمي و بيمارستانهاي كشور در حال اجراست.

  نظام قرنطينه براي بيماري آنفلوانزاي خوكي نداريم

  ويگفت: نظام قرنطينه نداريم اما در بخش بيمارستاني در كشور اتاق ايزولهآماده شده كه براي بيماريهاي مختلفي كه نياز به ايزوله بيمار باشد از آناستفاده ميشود. ايجاد اين بخشها ربطي به بروز بيماري آنفلوانزاي خوكي درماههاي اخير ندارد.
  گويا افزود: براي توليد واكسن اين بيماري سازمانبهداشت جهاني بعد از اينكه تعداد كافي از انواع ويروس آنفلوانزاي خوكي راجمع آوري كرد آنها را در اختيار 5 كارخانه معتبر توليد واكسن قرار داد كهتا 3 ماه آينده واكسن اين بيماري كه بي خطر باشد در اين مراكز توليدميشود اما براي توليد انبوه اين واكسن و ميزان آن بعد از 3 ماه آيندهسازمان بهداشت جهاني با مشاهده وضع اين بيماري نيز شيوع آنفلوانزاي فصليدر جهان تصميم مي گيرد زيرا توليد بيشتر واكسن آنفلونزاي خوكي مستلزم كاهشتوليد واكسن آنفلونزاي فصلي است و بايد ديد چنين كاري درست است يا نه.
  رئيسمركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت اضافه كرد: در 1976 مشابه همين همهگيري بيماري آنفلوانزاي خوكي در جهان رخ داد كه متعاقب آن واكسن آن توليدو توزيع شد و عواقب خطرناكي داشت و باعث نگراني و شكايت بسياري از مردمدنيا شد، اكنون با گذشت 30 سال از آن زمان علم پزشكي پيشرفت كرده وپيچيدگي و حساسيت موضوع بيشتر مورد توجه است.

  * واكسن آنفلوانزاي فصلي ربطي به آنفلوانزاي خوكي ندارد

  ويادامه داد: واكسن آنفلوانزاي فصلي هيچ كمكي به پيشگيري از بروز بيماريآنفلوانزاي خوكي نميكند و بيشتر به افراد مبتلا به بيماري ريوي، كليوي،ديابت و آسم هستند و نيز افراد بالاي 60 سال كه در فصل سرما از اين واكسناستفاده كنند.
  وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره تأمين دارويدرمان آنفلوانزاي خوكي در كشور بدون علام ميزان موجودي اين دارو گفت: داروبه اندازه كافي در كشور موجود است و از اين نظر نگراني نداريم.

  * خطر جهش ويروس آنفلوانزاي خوكي

  گوياافزود: نگراني بيشتري كه اكنون وجود دارد اين است كه ويروس H1N1 كه مربوطبه بيماري آنفلوانزاي خوكي است، همزمان با ويروس آنفلوانزاي فصلي يا حتيآنفلوانزاي پرندگان به طور مشترك در بدن يك فرد وارد شود و با جهش اينويروس ها ويروس جديدي به وجود آيد كه قدرت بيماري زايي بيشتري داشته باشددر آن صورت خطر همه گيري بيماري آنفلوانزا در جهان به مراتب بيشترميشود.

  * بيماري آنفلوانزاي پرندگان و خوكي همزمان در بدن يك بيمار تايلندي

  ويگفت: اخبار تأييد نشدهاي وجود دارد كه در بيمار تايلندي همزمان هر دوويروس آنفلونزاي خوكي و آنفلوانزاي پرندگان ديده شده است كه اگر باعث جهشويروس شده باشد بسيار نگران كننده است.
  وي درباره شيوع بيماريآنفلوانزاي پرندگان در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس گفت: اين بيماري به طورعجيبي در دنيا فروكش كرده است و به مراحل اوليه خود بازگشته است. اكنونفقط از كشورهاي آسياي جنوب شرقي و مصر مواردي از اين بيماري گزارش ميشود.

  * سفر به عربستان هيچ وقت ممنوع نميشود

  رئيس مركز مديريتبيماريهاي واگير وزارت بهداشت ادامه داد: در عربستان كه حجاج براي سفر بهاين كشور ميروند تاكنون گردش ويروس آنفلوانزاي خوكي گزارش نشده است.موارد محدودي كه مشاهده شده فقط در بين مسافران بوده است بنابراين هيچمنعي براي سفر به اين كشور وجود ندارد و حتي اگر گردش اين ويروس درعربستان نيز در آينده گزارش شود باز هم ممنوعيت سفر برقرار نميكنيم اماممكن است مانند كشورهاي كه اكنون شاهد چرخش ويروس اين بيماري در آنهاهستيم مانند مكزيك، آمريكا، كانادا، انگلستان، برزيل، شيلي، فيليپين وآرژانتين به مردم توصيه كنيم از سفرهاي غير ضرور به اين كشورها خودداريكنند و اگر سفر ضروري داشتند بعد از بازگشت 7 روز در خانه بمانند تا اگرعلايم بيماري بروز كرد به مراكز درماني كه اعلام شده است مراجعه كنند.

  * منتظر اعلام نظر سازمان بهداشت جهاني درباره حج تمتع هستيم

  ويگفت: در مورد سفر حج تمتع منتظر اعلام نظر سازمان بهداشت جهاني هستيم كهقرار است در نزديكترين زمان ممكن به زمان حج تمتع با مشاهده وضع بيماري ازسوي اين سازمان اعلام شود.
  گويا اضافه كرد: در مورد مدارس چون فعلاًتعطيل هستند، نگراني چنداني وجود ندارد اما با آموزش و پرورش هماهنگ شدهاست كه با شروع مدارس علاوه بر اطلاع رساني وسيع درباره اين بيماري، بهمحض مشاهده اين بيماري در يك مدرسه يا كلاس درس حتي آن مدرسه يا كلاس راتعطيل كنيم كه البته تصميم گيري در اين زمينه قطعاً با همكاي آموزش وپرورش انجام ميشود.
  وي تأكيد كرد: اطلاع رساني درباره اين بيماريبايد فقط از سوي وزارت بهداشت انجام شود و دادن پيامهاي غير معتبر ماننداستفاده از ماسك در جامعه هيچ سودي براي مردم ندارد. جز اينكه ممكن استنگرانيها را افزايش دهد و هزينههاي غير ضرور را به مردم تحميل كند.
  محمود،نبوي، معاون مركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت نيز در اين نشستگفت: بيماري آنفلوانزاي خوكي و كلاً تمام انواع آنفلوانزا بيشتر در فصولسرد سال گسترش مييابند، به همين علت اكنون نيمكره جنوبي بيشتر درگير اينبيماري است و نيمكره شمالي و از جمله كشور ما با شروع فصل سرما شاهد گسترشاين بيماري خواهد بود و هيچ گريزي اين وضع نيست.
  وي افزود: افرادمبتلا به اين بيماري يا مشكوك به آن بايد 7 روز در خانه بمانند، به مراكزدرماني مراجعه كنند و با رعايت اصول بهداشت فردي اجازه ندهند اين ويروسوارد فاز چرخش در محيط شود.

  فارس
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. عجيب*ترين جرايم فيس *بوكي
  توسط HRG در انجمن خبرهای دنیای مجازی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۳۰ مرداد ۹۰, ۱۸:۵۷
 2. انقلاب هاي فيس بوكي
  توسط hamid192 در انجمن دانشکده سیاست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۵ آبان ۸۸, ۲۰:۰۱
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۴ مرداد ۸۸, ۱۷:۴۱
 4. نوزاد ناقص الخلقه تبریز
  توسط PARI در انجمن اخبار پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۸ آبان ۸۷, ۱۹:۴۲
 5. روش اعجاب انگیز آموزش زبان انگلیسی!
  توسط hrg1356 در انجمن آموزش عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۶ مرداد ۸۶, ۱۳:۵۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •