عاداتتان را تغییر دهید

جملهکلیشه ای که هیچوقت از زبان ها نمی افتد: “قدیم ها چیزها خیلی ارزانتربود.” بله، تورم روی ارزش پولی که به زحمت درآورده اید بی تاثیر نیست.درست است، قبلاً با هزار تومان خیلی چیزها می شد خرید اما مردم معمولاًفراموش می کنند که ارزش پولشان بستگی به دورانی دارد که در آن زندگی میکنند. درست است که سی سال پیش میتوانستید با هزار تومان کلی چیز بخرید،اما حواستان باشد که آن روزها هم درآمدتان خیلی کمتر از الانتان بود.

مثلاًاگر یک چیز در سال ۱۹۶۰ یک دلار برایتان تمام می شد. امروز باید برای آنحداقل ۶ دلار بپردازید. تازه این درمورد دلار است، درمورد پول ایران کهوضع خیلی مصیبت بارتر است.

صرفنظر از دورانی که در آن زندگی میکنید، لازم است که با راه های اصلی پس انداز پول آشنا شوید که پدرها وپدربزرگهای شما برای رسیدن به زندگی بهتر از آن استفاده می کردند.


الفبای پس انداز

اکثروالدین معمولاً درمورد اینکه توانسته اند شرایط تحصیلات مناسب را برایفرزندانشان فراهم کنند، به خود می بالند. اما متاسفانه آنها فراموش میکنند تا راه و روش پس انداز کردن پول را هم به فرزندانشان آموزش دهند.

در این مقاله قصد داریم شما را با چند و چون پس انداز و ذخیره ی پول آشنا کنیم.


۱- واقعیت را بررسی کنید

قبلاز خرید هر چیز گرانقیمت و بزرگ، اطمینان پیدا کنید که این خرید را از رویاحساس انجام نمی دهید. مردم عادت دارند که خریدهایی غیر ضروری را فقط ازروی هوس انجام دهند و نه در واقع از روی نیاز. توصیه ی ما این است که قبلاز هر خرید، خوب موقعیت خود را بررسی کنید و واقع بین باشید.


۲- قیمت ها را مقایسه کنید

قبلاز هر خرید، ما توصیه میکنیم که همه جا را ببینید. اگر با دیدن یک چیز دریک فروشگاه سریعاً دست به خرید آن بزنید ممکن است سرتان را کلاه بگذارند.سوال کردن از فروشگاه های دیگر و پرس و جوی قیمت چندان زحمتی هم نمی برد.

اگروقت کافی برای پرس و جوی قیمت ندارید، توصیه می کنیم که همه ی جزئیات رااز یک فروشنده سوال کنید و بعد با فروشگاه های دیگر برای چک کردن و مقایسهی قیمت ها تماس بگیرید. وقتی ارزانترین فروشگاه را پیدا کردید، بعد دست بهخرید بزنید.


۳- چانه بزنید

بعضی مردم خجالت می کشند یابیش از این مغرور هستند که بخواهند سر قیمت چیزی با فروشنده چانه بزنند.اما جالب است بدانید که پولدارترین مردم همیشه بیش از سایرین هنگام خریدچانه می زنند. همین دلیل ثروتمند بودن آنها را می رساند. چون آنها ارزشپولی که به زحمت به دست آورده اند را می دانند و هیچوقت آن را الکی دورنمی اندازند.


قدم به قدم تا پس انداز پول

بدانید که هیچوقت برای پس انداز کردن پول دیر نیست. در اینجا میخواهیم تکنیک های جمع کردن پول و پس انداز را برایتان معرفی کنیم:


۱- همه ی حقوقتان را خرج نکنید

کاررا با نگهداشتن میزان حتی خیلی کمی از حقوقتان شروع کنید. سعی کنید هر ماه۱۰ تا ۲۰ درصد از حقوق دریافتیتان را کنار بگذارید، اما اگر نتوانستیدآنقدر هم پس انداز کنید باز نگران نباشید. مهم این است که پیوسته مقداریهرچند هم کم را پس انداز کنید.


۲- تعداد برداشت از حساب خود را کمتر کنید

هروقت که با استفاده از دفترچه حسابتان، پولی برداشت می کنید، یک نرخ اضافیهزینه می کنید. مخصوصاً اگر برداشت را در بانک خودتان هم انجام ندهید، اینهزینه بیشتر خواهد شد.

پس به جای برداشت های مختلف، هزینه ی یکهفته ی خود را برآورد کرده و همان میزان پول از حساب برداشت کنید و هرمقدار که آخر هفته از آن پول باقی ماند را به پس انداز خود اضافه کنید.


۳- حواستان به پولتان باشد

بهخوبی مراقب دخل و خرجتان باشید. ببینید پولتان را کجا خرج می کنید. آندسته از افرادی که می دانند پولشان را بابت چه خرج میکنند، معمولاً کمترخرج کرده و بیشتر پس انداز می کنند. با یادداشت کردن همه ی خرج ومخارجتان، هیچوقت بیش از بودجه تان خرج نخواهید کرد.


۴- کمتر سراغ وام های کوتاه مدت برید

پولیکه صرف سود وام می شود، پولی است که می تواند پس انداز شود. تا آنجا که میتوانید سعی کنید کمتر سراغ وام گرفتن بروید. به خصوص وام های کوتاه مدتمثل وام دانشجویی، وام ماشین و امثال اینها.


۵- برنامه ریزی منظم پس انداز داشته باشید

بهندرت پیش می آید که کسی پس انداز را جزء برنامه ی منظم زندگی خود قراردهد. اما توصیه ما به شما این است که سعی کنید هر ماه، هر چقدر که میتوانید، حتی ۲۰،۰۰۰ تومان هم که شده است، اما به طور مداوم و منظم پسانداز کنید.


همین امروز شروع کنید

شما هیچ وقت نمی دانید که در آینده چه اتفاقی می افتد و کی به مقداری پول ضروری احتیاج پیدا می کنید.

۱۵سال آینده که فرزندان تان می خواهند به دانشگاه بروند، چه می شود؟ آیا اینمحترم از پسِ خرج و مخارج دانشگاه آنها برمی آئید؟ اگر کارتان را از دستبدهد چه؟

به خاطر همین است که پس انداز کردن پول به یکی از مهمترینمسائل زندگی تبدیل می شود. چون هیچکس نمی داند روز مبادا کی است و چهاتفاقی برایش می افتد!

منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]