در اینکه هنوز هم مرورگر فایرفاکس سریعترین و قدرتمندترین مرورگر دنیاست شکینیست ، این مرورگر که از سرعت بسیار بالایی در بارگزاری صفحات وب بهره میبرد امنیت بسیار بالایی نیز دارد. شاید مهم ترین مشکلی که بتوان به اینمرورگر گرفت مصرف نسبتا بالاتر آن با توجه به مرورگرهای دیگر از فضای سختافزاری سیستم باشد. میزان فضایی از حافظه رم که در هنگام استفاده از اینمرورگر مصرف می شود شاید بیشترین میزان در مقایسه با دیگر مرورگرها باشد؛در این ترفند جالب که هیچ نیازی به نرم افزار خاصی ندارد قصد داریم تاافزایش سرعت مرورگر فایرفاکس را ا دو برابر تضمین کرده و در عین حال فضایمصرفی حافظه رم را در هنگام اجرای فایرفاکس تا حد زیادی کاهش دهیم. نکتهمهم این است که این ترفند تنها برای کاربرانی که از ارتباط اینترنتی ADSLبهره می برند مناسب بوده و تاثیرگذار خواهد بود. پس از انجام این ترفندساده مطمئنا متوجه تفاوت آن نسبت به قبل خواهید شد. انجام این ترفند شاملچند قسمت خواهد شد:

برای کاهش میزان فضای مصرفی کش داخلی فایرفاکس از رم سیستم کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

درنوار آدرس فایرفاکس عبارت about:config را تایپ نموده و وارد یک صفحه جدیدشوید. در صفحه با پیغامی رو به رو می شوید که می بایست با زدن دکمه I’llbe careful , I promise وارد صفحه اصلی تغییرات شوید . ( توضیح این که درتمامی موارد ترفند : این مرحله نیز تکرار خواهد شد )

عبارت ”browser.sessionhistory.max_total_viewers ” را با جست و جو پیدا نموده وبا کلیک برروی آن مقدار آن را که به صورت پیش فرض ۱- است را به ” ۰ ”تغییر دهید.

اما برای افزایش سرعت لود نمودن صفحات وب نیز باید مراحل زیر صورت گیرد:

وارد صفحه about:config شوید .

” network.http.pipelining ” را پیدا نموده و مقدار آن را با دوبار کلیک به ” True ” تغییر دهید.

” network.http.proxy.pipelining ” را پیدا نموده و مقدار آن را با دوبار کلیک به ” True ” تغییر دهید.

”network.http.pipelining.maxrequests ” پیدا نموده و با دوبار کلیک مقدارآن را برای مثال به عددی مانند ۳۰ تغییر دهید. این عمل باعث می شود که دریک لحظه ۳۰ بار مرورگر شما از سرورسایت برای گرفتن اطلاعات درخواست دهد.

درآخرین مرحله با راست کلیک برروی صفحه و از گزینه ” New ” وارد قسمت ”Integer ” شده نام را ” nglayout.initialpaint.delay ” قرار داده و مقدارآن را ” ۰ ” قرار دهید. انجام این مرحله هم باعث می شود که مرورگر شمابرای دسترسی به اطلاعات سایت ۰ ثانیه صبر کند.

ساخت و تغییر مقدار ” network.dns.disableIPv۶ ” به ” False “

ساختو تغییر مقدار ” content.notify.backoffcount ” به ” ۵ ” و ساخت و تغییرمقدار ” ui.submenuDelay ” به ” ۰ ” انجام این مرحله در افزایش سرعت را بهپایان خواهد رساند.ضمنا این سه مقدار باید به صورت Integer ساخته می شوند.

انجاماین مراحل تا حد زیادی در سرعت بارگزاری مرورگر فایرفاکس تاثیر گذار خواهدبود به طوری که پس از مدت کوتاهی حتما متوجه این تغییر در سرعت نیز خواهیدشد.

مرحله پایانی هم برای کاهش ۱۰ مگابایتی حافظه مصرفی رم در زمان minimize بودن فایرفاکس است:

بازهم وارد صفحه ” about:config ” شوید.

باراست کلیک در صفحه و انتخاب گزینه ” Boolean ” ، از زیر مجموعه های گزینه” New ” ، نام را ” config.trim_on_minimize ” و مقدار را ” True ”انتخاب کنید.

حالا مرورگر خود را یک بار Restart کرده و از سرعت بالا هم در اجرا و هم در بارگزاری صفحات لذت ببرید.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]