بر پایه یک نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه نظرسنجی آمریکایی «ورلد پابلیک آپینیون» به مناسبت روز جهانی زن، عموم مردم دنیا از برابری کامل حقوق زنان و مردان حمایت می کنند.

به گزارش عصر ایران نتایج این نظرسنجی که در 22 کشور جهان صورت گرفت، نشان داد 86 درصد مردم جهان بر اهمیت برخورداری زنان از حقوق برابر در مقایسه با مردان تاکید کردند.

در این میان بخش بزرگی از کشورهای اسلامی مورد بررسی در این نظرسنجی اعلام کردند: برابری حقوق زن و مرد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

78 درصد ایرانی ها، 83 درصد اردنی ها، 85 درصد آذربایجانی ها، 90 درصد مصری ها، 91 درصد اندونزیایی ها، 91 درصد ترکیه ایها و 93 درصد ساکنان سرزمین های فلسطینی، برخورداری زنان از حقوق برابر در مقایسه با مردان را «بسیار مهم» و «مهم» ارزیابی کردند.

در ایران 44 درصد (بخش آبی پررنگ در نمودار زیر) برابری حقوق زن و مرد را «بسیار مهم» تلقی کردند در حالی که 34 درصد (بخش آبی کم رنگ در نمودار زیر) این شاخص را «مهم» دانستند.

به علاوه در آمریکا 97 درصد پاسخگویان اعلام کردند که حقوق برابر برای زنان مهم (77 درصد) یا بسیار مهم (20 درصد) است.

در این نظرسنجی همچنین اکثریت کشورهای مورد بررسی اعلام کردند دولت ها باید تلاش بیشتری برای رفع تبعیض به عمل آورند. در این بین 58 درصد در آمریکا با این نظر موافق بودند، در حالی که 35 درصد آمریکایی ها گفتند اقدامات دولت کافی است.

در همین حال حدود دو سوم از پاسخگویان در سراسر جهان با این نظریه موافق بودند که سازمان ملل باید اقدامات بیشتری برای حمایت از حقوق زنان صورت دهد.

«استیون کال»، مدیر موسسه نظرسنجی «ورلد پابلیک آپینیون» با بیان اینکه یک توافق گسترده جهانی در مورد حقوق برابر و حمایت دولت ها از رفع تبعیض وجود دارد اظهار داشت: "این ایده که زنان باید حقوق برابری با مردان داشته باشند ایده نسبتاً جدیدی در در تاریخ بشر است."
نمودار مربوط به نظرسنجی «اهمیت حقوق زنان» در 22 کشور جهان به صورت زیر است؛ آبی پررنگ مربوط به درصد کسانی است که از نظر آنها برابری کامل حقوق زن و مرد «بسیار اهمیت» دارد و آبی کم رنگ نیز درصد کسانی را نشان می دهد که این برابری را «تا حدی مهم» دانسته اند.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]