این سوالها، سوالهایی همیشگی هستند: فرق لینوکسهای مختلف با هم چیست؟میز کار چیست؟ گنوم و کی.دی.ای. چه فرقی دارند؟ بهترین توزیع کدام است؟ و... در دنیای آزاد میگویند که سوال هوشمندانه، جواب هوشمندانه میگیرد.اینبار هم سوال خوب و مفصل و دقیق حمیدرضا، باعث شده تصمیم بگیرم یک جوابدقیق و مفصل به همه این سوالها بدهم (:
سیستم عامل چیست؟ لینوکس در مقابل گنو/لینوکس
برنامههای ما سه دسته هستند: هسته سیستم عامل، اجزای دیگر سیستم عامل و برنامههای مستقل.

مااز کامپیوتر چه میخواهیم؟ اجرای برنامههای مورد نظر. گاهی این برنامههاسطح بالا و عمومی هستند (مثل فایرفاکس) و گاهی سطح پایینتر و خاص تر مثللاگین از راه دور در یک سرور. گاهی ساده و تک منظوره مثل کپی فایل و گاهیبا قابلیت انجام کلی کار مثل برنامههای چت چندپروتکله. این برنامههابعضی وقتها بخشی از سیستم عامل هستند (مثل دستور کپی) و گاهی برنامههایمستقل (مثل فایرفاکس). اما به هرحال همه اینها توسط یک بخش داخلیتر ازسیستم عامل به اسم «هسته/کرنل/Kernel» کنترل میشوند.

کرنل یا هستهیک سیستم عامل، بخش اصلی یک سیستم عامل است که ما معمولا با آن ارتباطینداریم ولی همیشه مثل یک قلب یا مغز آن پشت نشسته و درخواستهای ما را (کهتوسط برنامهها به آن میرسند) به شکل مناسب به حافظه، سیپییو ودستگاههای جانبی میرساند.
....
توزیع چیست؟ داستان ردهت و دبیان و اوبونتو و مینت و سورس میج و سابایون و ... چیه؟

لینوکسگام به گام توسط استفاده کننده برای استفاده کننده ساخته شده. پس برگردیدبه بحث قبلی تا یک قدم جلوتر برویم. گفتیم که پروژه گنو/لینوکس از پیوستنابزار سیستم عامل گنو و هسته لینوکس به وجود آمد. حالا فرض کنید شمابخواهید آن را نصب کنید. چکار باید بکنید؟ در حالت قدیم، باید یک متخصصکامل یونیکس باشید. باید هسته را بگیرید و کمپایل کنید. بعد یک دیسک رافرمت کنید و بوت سکتور را جوری تنظیم کنید که از این کرنل بوت شود. بعددستورات (برنامههای) دیگر را روی آن کپی کنید و تمام وابستگیها را همرعایت کنید... اگر فکر میکنید سخت است باید بگویم که یا واقعا حرفهایهستید یا متوجه اصل جریان نشدهاید (: این روند از نظر من غیرممکن است (:

برایحل این مشکل، افراد و شرکتهایی آمدهاند و دیسترو/Distro ها را ساختهاندکه ترجمه خوبش، توزیع است. در همان سال ۱۹۹۲ که هسته لینوکس آمد، توزیعهاهم ظاهر شدند. آدمها هسته را به همراه چند برنامه اصلی و یک برنامه نصبکننده روی یکی دو فلاپی جا میدادند و بین دیگران پخش میکردند. حالا دیگرکافی بود فلاپی اول را در درایو بگذارید و روند نصب را پی گیری کنید تا درنهایت به یک کامپیوتر گنو/لینوکس کامل برسید. توزیعها کم کم زیاد شدند.هر شرکت یا گروهی کرنل را برمیداشت و به همراه برنامههای گنوی انتخابی وحتی برنامههای مستقل ولی آزاد (مثل اپن آفیس، فایرفاکس، پخش کننده ویدئوو ..) روی یک سی دی یا دی وی دی رایت میکرد و بین بقیه پخش میکرد.
...
میز کار کار چیست؟ گنوم یا کی.دی.ای.؟

تاحالا میدانید که لینوکس هسته است. یک هسته کار گرافیکی نمیکند. برایارتباط گرافیکی با کامپیوتر (همان چیزی که این روزها به آن عادت داریم)باید یک مدیر پنجره نصب کنیم و روی آن یک میز کار. از نظر فنی این دومرحله برای کاربران شفاف هستند و اکثر توزیعها یکی از میزکارهای مرسوم رابه شکل پیش فرض انتخاب میکنند. در این مرحله بهتر است با مفهوم مدیرپنجره درگیر نشوید و برویم به سراغ میزکار. میزکار مجموعه آیکونها،پنجرهها، تولبارها، فولدرها، عکسهای پس زمینه و ویجتهای دسکتاپ است.دقیقا همان چیزی که وقتی پشت ویندوز مینشینید با آن طرفید. در ویندوزمیتوانید تمها را عوض کنید، پس زمینه را تغییر دهید، آیکونها را تغییردهید و غیره ولی امکان تغییر کل برنامهای که این چیزها را کنترل میکندرا ندارید. در لینوکس این انتخاب هم مثل بقیه انتخابها وجود دارد. دو تااز مشهورترین میزکارهای لینوکس گنوم و کی.دی.ای. هستند. شکل زیر دو نمونهاز این میزکار را نشان میدهد:


آیا لینوکس با سختافزار من سازگار است؟

دهسال پیش میگفتند که نصب برنامه در لینوکس سخت است. پنج سال پیش میگفتندکه لینوکس با سختافزارها سازگار نیست. الان هر دوی این گزارههانادرستند. لینوکس بر خلاف ویندوز که نیاز به درایور و دیسک و سی دی راهانداز دارد، به شکل خودکار سخت افزارها را میشناسد و از آنها استفادهمیکند. مشکل وقتی خواهد بود که یک سختافزار غیر مرسوم در دنیا داشتهباشید (مثلا یک مودم ویندوزی یا یک پرینتر خیلی خاص یا یک جوی استیکغیرمرسوم یا یک کارت گرافیکی که سازنده درایورهایش را به اشتراک نگذاشتهباشد). در این حالت دردسر خواهید داشت. متاسفانه هنوز بعضی از سازندگانسختافزار، درایورهای لینوکسیشان را آماده نکردهاند و در نتیجه ممکن استدر سختافزار به مشکل بخورید. بهترین توصیه این است که اول کامپیوترتان رابا نسخه لایو (زنده) توزیع مورد نظر بوت کنید و سازگاری سختافزاری آن رابررسی و در صورت خوب بودن همه چیز، آن را نصب کنید.
خلاصه! کدام توزیع را انتخاب کنم؟

بستگیبه نیازهایتان دارد و علاقمندیها. اگر تازه کار هستید بهتر است سراغتوزیعی بروید که کاربران زیادی دارد و پشتیبانی از سختافزارهای مختلف راهدف قرار داده. این روزها اوبونتو یک گزینه خوب است. در ایران هم توزیععالی پارسیکس را داریم که بر خلاف پروژههایی مثل لینوکس ملی و غیره، بهشکل غیرانتفاعی و با هدف در دسترس قراردادن یک گنو/لینوکس عالی ایجاد شده.

توزیعهایگنو/لینوکس خیلی خیلی زیادند. بهتر است با توزیعهای بسیار مشهور شروعکنید و بعد بر اساس نیاز، بقیه را امتحان کنید. تنها نکته مهم این است کههمیشه از جدیدترین نسخه توزیعی استفاده کنید که انتخابش کرده اید. استفادهاز نسخههای قدیمی معمولا مشکل شناسایی سخت افزار و اینجور چیزها را بهوجود خواهد آورد. فراموش نکنید که وارد دعواهای این از آن بهتر است نشوید.شما از گنو/لینوکس استفاده می کنید نه از زوزه یا اوبونتو یا ردهت یادبیان یا حتی گنوم و کی دی ای. ما همه در یک دنیای آزاد هستیم و مهمترینچیز برایمان همین آزادی و حق انتخاب است.
موخره

بیشتر بخوانید.گنو/لینوکس یک ابزار است و باید قبل از انتخاب دربارهاش فکر کرد و بررسیتا بعدا ناراحت کننده نشود. من از هر آدمی که به دنیای لینوکس اضافه شودخوشحال میشوم ولی آگاهانه (: فعلا لینوکس مد شده. بد نیست ولی خطرناک همهست. لینوکس بسیار قویتر از ویندوز است و واقعا زیبا. اما با نصب لینوکس،کسی هکر نمیشود. باید تمرین کرد و یاد گرفت و قدم به قدم پیش رفت (:

متن کامل :
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]