ور چیست؟
پارکوریک ورزش و هنر است ، هنر جا به جایی. برای مثال یک فرد عادی وقتی به یکارتفاع می رسد دنبال پله برای پایین آمدن از آن می گردد اما یک پارکور کاراز آن ارتفاع می پرد. یک آدم عادی وقتی به یک مانع می رسد مسیرش را عوض میکند اما یک پارکور کار آن مانع را با یکی از حرکات پارکور پشت سر میگذارد. البته منظورم این نیست که از این به بعد بجای از پله بالا و پایینرفتن از در و دیوار بپرید بالا و پایین و این کار در قالب ورزش انجام میشود نه زندگی روزمره !
اگر بخوام رسمی تر توضیح بدم میشه پارکور یعنی رفتن از نقطه A به B در سریعترین زمان با استفاده از توانایی های بدن انسان.
پارکوردر ایران ورزش جا نیفتاده ای هست و خیلی ها تا حالا اسم آن را هم نشنیدهاند و بدتر از آن عده ای درک نادرستی از این ورزش دارند مثلآ میگن اینورزش مال دزد هاست که از در و دیوار بری بالا یا عده ای فکر می کنند کهپارکور جنگولک بازی ، بدل کاری ، حرکات آکروباتیک ، کلکل و… این چیز هاستکه همگی اشتباه و غلط محض است.
پارکور مثل سایر ورزش ها ذهن شما رو ازاین دنیای کثیف آزاد می کنه و استرس رو به شدت کاهش می ده. به شما یادمیده چطوری با مشکلات زندگی مبارزه کنید. چون کم کم یاد می گیرید که نبایدبه خاطر وجود یک مانع مسیرتان را عوض کنید. باید مانع را از سر راهتانبردارید.
پارکور در دسته ورزش های بسیار خطرناک (Extreme) قرار نمیگیره ولی خوب ورزش خطرناکی هست و باید در آن سیاست ، صبر ، خود باوری ،شجاعت و… داشته باشید که با تمرین همه اینها را بدست میارید که در زندگیبسیار کمکتون می کنه.
واسه انجام تمرینات مطلوب پارکور باید کمی آمادگیبدنی (انعطاف و وزن مناسب و…) داشته باشید ولی با نداشتن اینها هم میتونیدتمرینات پارکور را در حد خودتان انجام دهید.
عده ای فکر می کنند پارکوریعنی کله خر بودن ! میگن وقتی پله هست چرا از دیوار بپریم؟ خوب وقتی میتونید توپ رو با دست ور دارید و بدوید توی دروازه حریف و توپ رو بندازیداونجا چرا انقدر جون می کنید با پا بهم پاس می دید و… ، وقتی می تونید باهلی کوپتر یا تله کابین بروید بالای کوه چرا کوه نوردی می کنید که آخرش هماز اونجا بیفتید پایین؟
پس می بینید که ذات ورزش همین است و ذات پارکورهم مثل سایر ورزش ها گذر از موانع است. ورزشکاران بخاطر علاقه ورزش میکنند لازم نیست حتمآ با دید سود و منفعت جویی به ورزش نگاه کنید.
پارکورمثل همه ورزش های دیگه دنیایی از تکنیک و فلسفه است. یک انسان عادی وقتیاز ارتفاع ۴ متری بپرد بدون شک آسیب می بیند در حالی که یک پارکور کار بهسادگی از آن ارتفاع می پرد بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببیند ، او بااستفاده از فنون پارکور فشار وارد بر پاها را دفع می کند و صحیح و سالم میرود.


تاریخچه پارکور
پارکور از قدیم وزمانی که انسان نیاز به شکار کردن و شکار نشدن داشت وجود داشته است اماجرقه های پارکور به معنی امروزی توسط یک سرباز فرانسوی جنگ ویتنام به نامریموند بل (Raymond Belle) زده شد. او در جنگ نیاز به هنری برای تعقیب وفرار ، امداد و نجات داشت. او از جمله آتش نشان های دلیر نیز بود و چندینماموریت بسیار خطرناک را انجام داده بود. حدودآ ۲۸ سال پیش در یکی ازروستاهای اطراف فرانسه پسر ریموند ، دیوید بل ([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید])بعضی از این حرکات پدر خود را با بازی های کودکانه با دوستانش آمیخته بود.وقتی بزرگتر شدند روی این هنر کار کردند و آن را به این شکل امروزی تبدیلکردند. در اصل پدران این رشته دیوید بل و سباستین فوکان ([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]) هستند.
بعداز مدتی بین سباستین فوکن و دیوید بل اختلافاتی بر سر عقاید مختلف بوجودآمد که منجر به تقسیم شدن این رشته به دو بخش متفاوت شد. سباستین معتقدبود که در پارکور باید کمی حرکات نمایشی و خلاقانه و زیبا وجود داشته باشد، اما دیوید می گفت زیبایی حرکات هیچ اهمیتی در پارکور ندارد. پس سباستینرشته جدیدی به نام Free Running را پایه گذاری کرد.

تفاوتFree Running با Parkour در طرز تفکر برای گذر از موانع است.Parkour :رسیدن از نقطه A به B در سریعترین زمان ممکن با استفاده از توانایی هایبدن انسان.
Free Running : رسیدن از نقطه A به B با زیبا ترین ،خلاقانه ترین ، هارمونیک ترین حرکات در کوتاه ترین زمان ممکن با استفادهاز توانایی های بدن انسان.
اگر می خواهید درباره این رشته بیشتر بدانید می توانید به سایت های زیر مراجعه کنید :
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

پارکور در ایران
اولین نشانه از حضور پارکور به صورت حرفهای در ایران، حضور امیرحسین ایمانی و کوشا فتحینژاد در مستند [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]- ۲۰۰۳) بود. هدف این فیلم نشان دادن گسترش پارکور در دنیا بود، برای همینمنظور از گروههای مطرح و فعال پارکور در دنیا تقاضای همکاری نمودند وگروه irPk که بعدا به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]تغییر نام داد نیز در این پروژه همکاری کرد. در آن زمان(۱۷ سپتامبر ۲۰۰۴)گروه اینترنتی Parkour_Iran توسط گروه irPk تشکیل شد که با وجود غیرفعالبودن هنوز دارای بیشترین عضو در بین گروه های پارکور می باشد،
باگسترده شدن پارکور در ایران و احساس نیاز به آموزش حرفه ای تر،امیرحسینایمانی در تابستان سال ۲۰۰۴ برای آموزش دیدن زیر نظر یکی از موفق ترینگروه های پارکور دنیا به لندن رفت. و سایت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] از تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۰۴ با اجازه آن گروه شروع به کار کرد
در پاییز همان سال بود که این گروه به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]تغییر نام داد و اولین دوره کلاس های پارکور با هدف انتقال تجربه هایشاندر مجتمع ورزشی شهید چمران (بولینگ عبدو) برگزار کردند و سایت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] نیزشروع به کار کرد توجه رسانه ها با اجرای نقش دو نفر از اعضای گروه رها(احسان دادفر و آرمان خاشعی) در کلیپی به نام کبوتر (تابستان ۱۳۸۴) تولیدفیلمی کوتاه برای جشنواره پلیس ، مصاحبه با نشریات مختلف (مانند ۴۰چراغ )و خبرگزاری [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و شرکت در نمایشگاه بین المللی ورزش ۲۰۰۸ ... به این ورزش بیشتر شده و علاقه مندان بسیاری شروع به تمرین کرده اند. هم چنین گروه [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]برای آشنا شدن مخاطبان با این ورزش به دعوت رییس کمیته ايروبیک حرفه ای ومهارتی در مراسم افتتاحیه اولین دوره مسابقه ايروبیک حرفه ای کشور (۲۵آبان ۱۳۸۵) در ورزشگاه شهید چمران به ایفای نقش پرداختند.
به مرور زمان گروه های دیگری در سطح ایران شروع به فعالیت کردند که می توان به گروه [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ،[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و ... [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] اشاره کرد که گروه شفق اولین همایش پارکور در تهران با حضور اکثر علاقه مندان به این رشته را در تابستان ۸۷ برگزار کرد

محل تمرین

برخلاف بسیاری ورزش های دیگر پارکور تا کنون در زمین یا ورزشگاه اختصاصبتمرین نمی شود ، البته تلاش هایی در این رابطه صورت گرفته است تراسورهادر محیط های شهری مانند سالن های ورزش ، پارک ها ،زمین های بازی و سازه هاو ساختمان های رها شده تمرین می کنند که باعث به وجود آمدن نگرانی هاییمانند تجاوز به حریم شخصی ،آسیب رساندن به اموال عمومی و تمرین در مکانهای نامناسب شده است .
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

وسایل و تجهیزات
پارکوروسیله و تجهیزات خاصی احتیاج ندارد و تراسور ها معمولا لباس های ورزشی یامعمولی سبک و راحت می پوشند . تنها چیزی که توصیه شده است یک کفش ورزشیسبک با چسبندگی زیاد است بعضی از تراسورها از مچ بند برای محافظت از مچهایشان استفاده می کنند . برخی نیز از دستکش های نازک ورزشی برای حفاظت ازکف دستهایشان استفاده می کنند که به علت کم کردن چسبندگی و حس باعث موضعمنفی بعضی از تراسورها می شود.

واژهتوضیح
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
فرود آمدن Landing خم کردن زانو هنگامی که انگشتان پا با زمین برخورد میکنند ( هرگز با تمام پا فرود نیایید )
تعادل Balance راه رفتن متعادل روی لبهی بالایی یک مانع
تعادل گربهای Cat balance حرکت چهارپاگونه روی لبهی بالایی یک مانع
زیرمیله Underbar,jump through پریدن یا تاب خوردن از بین و زیر موانع برای ردکردن فاصله
ولشدن ،جدا شدن Dismount,swinging jump
جهش وارونه ،جهش 360 Reverse vault پریدن از روی مانع با کمک دو دست همراه باچرخش 360