هاکی روی یخ(در انگلیسی: Ice hockey) نام یکی از رشتههای پرطرفدار ورزشی است که درآمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) از آن تنها به عنوان هاکی یادمیشود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام میشود. ورزشهاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارایمحبوبیت بسیار زیادی است، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کاناداهاکی ورزش اول آن کشورها به حساب میاید. هاکی یکی از چهار بازی اصلی درآمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفـهای آن کـه به لیگ برتر مشهـور است وبـا نـام لیگ ملی هاکی (NHL) و بـرای زنـان بـا نـام لیگ ملی هاکی زنان(NWHL) دارای محبوبیت و طرفداران زیادی است

هاکی در فصلسرما، ورزش ملی کانادا و محبوب ترین بازی ورزشی در کشور فنلاند است. هاکیهمچنین در بخشهایی از ایالات متحده آمریکا از جمله در شمال شرقی، مرکز وآلاسکا دارای طرفداران بسیاری است. شهرهای بوفالو، دیترویت، پیتسبرگ،مینسوتا، شیکاگو، بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، تمپا، دنور، سن خوزه وکلمبوس از شهرهایی در ایالات متحده هستند که شهروندانشان به هاکی علاقهفراوان دارند.

با اینکه ۶۴ کشور جهان عضو فدراسیون بینالمللیهاکی روی یخ (IIHF) هستند، اما در مسابقات جهانی هاکی از جمله در بازیهایالمپیک زمستانی و جام جهانی هاکی روی یخ کشورهای کانادا، جمهوری چک،فنلاند، روسیه، اسلواکی، سوئد و ایالات متحده آمریکا حرفی برای گفتن دارندو قالبا درصدر جدول مسابقات جای دارند. بطوری که از ۶۳ مدالی که درمسابقات هاکی مردان در بازیهای المپیک زمستانی از سال ۱۹۲۰ تاکنون توضیحشدهاست، تنها ۶ مدال به کشورهایی جز چند کشور نامبرده رسیدهاست.
بازی هاکی روی یخ ورزشی بسیار فیزیکی است که در آن سه عامل سرعت، تکنیک و قدرت فیزیکی نقشی اساسی دارد.

زمان بازی و وقتهای اضافه
اینبازی شامل سه ست ۲۰ دقیقهای میباشدو زمان بازی فقط هنگامی محاسبه میشودکه توپ در حال حرکت باشد. در بازیهای غیر حرفهای و بازیهای کودکان زمانهر دوره بازی گاها کوتاهتر خواهد بود. اگر در پایان ست سوم نتایج مساویبود وقت اضافه نیز در نظر گرفته میشود.
اصطلاحات انگلیسی خاص بازی هاکی'Chirpin (جیرجیر زدن) به فحاشی بازیکنان به یکدیگر.
Mucking it up (کثافتکاری) به درگیرشدن فیزیکی در هنگامی که پاک هاکی در کرنرها قرار دارد.
Up on the roof (رو-طاقی) شوتی که به بالای طاق دروازه بنشیند.
Cement Head (کلهخر) بازیکن متهاجم که به دنبال دعوا و فیزیکی شدن باشد.
Gong Show (نمایش ضرب چینی) به بازیکن و یا تیمی که بازی هاکی را بد بازی کند.
Top Shelf (سجاف) به گلی که پاک هاکی از کُرنر هر یک از دو طاق دروازه به ثمر نشسته باشد.
Duster (گردگیر) به بازیکنی که همیشه روی نیمکت ذخیره به دستور مربی مینشیند و بازی داده نمیشود.
Grinder (جانکن) به بازیکنی که هم خشن است و هم زحمت کش