نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: خليجي هميشه فارس

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  خليجي هميشه فارس

  خليجي هميشه فارس
  خبرگزاري فارس: اصطلاح«خليج عربي» براي نخستين بار در دوره تحت قيمومت شيخ نشينهاي خليج فارستوسط كارگزاران انگليس و بطور ويژه از طرف يكي از نمايندگان سياسي انگليسمقيم در خليج فارس به نام رودريك اوون در كتابي به نام حبابهاي طلايي درخليج عربي در سال 1958 به كار رفت.


  خليجفارس از سمت شمال با ايران، از غرب با كويت و عراق و از جنوب با عربستان،بحرين و امارت متحده عربي همسايه است. وسعت آن 240،000 كيلومتر است و پساز خليج مكزيكو و خليج هودسن سومين خليج بزرگ جهان محسوب ميشود.
  اينخليج توسط تنگه هرمز به درياي عمان و از طريق آن به درياهاي آزاد مرتبطاست و جزاير مهم آن عبارتاند از: خارك، ابوموسي، تنب بزرگ، تنب كوچك،كيش، قشم، و لاوان كه تمامي آنها به ايران تعلق دارد.
  خليج فارس وسواحل آن معادن سرشار نفت و گاز دارد و مسير انتقال نفت كشورهايي چونكويت، عربستان و امارات متحده عربي است. به همين دليل، منطقهاي مهم واستراژيك محسوب ميشود. بندرهاي مهمي در حاشيه خليج فارس وجود دارد كه ازآنها ميتوان بندر شارجه، دوبي، ابوظبي و بندر عباس را نام برد.
  دريانوردي در خليج فارس سابقه بسيار طولاني دارد ولي اولين مدارك قطعي در اين زمينه به قرن چهارم قبل از ميلاد مربوط است.
  پساز بسته شدن راه تجارت بين شرق و غرب در دوره عثماني، پرتغاليها متوجهاهميت اين خليج شدند، به طوري كه سراسر قرن شانزدهم ميلادي خليج فارس رادر تصرف خود داشتند. اما پس از آن انگلستان توانست كشورهاي رقيب را از آنخارج كند و در آغاز قرن نوزدهم بر آن تسلط يابد. با اين حال، در سالهايبعد نيز كشورهاي حاشيه جنوبي آن به تدريج مستقل شدند و انگلستانپايگاههاي خود را از دست داد.
  كشورهاي ايران، عمان، عراق، عربستان سعودي، كويت، امارات متحده عربي، قطر و بحرين در كناره خليج فارس هستند.
  به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خليج فارس و سواحل آن، اين آبراهه در سطح بينالمللي، منطقهاي مهم و راهبردي بشمار ميآيد.
  زمينشناسان معتقدند كه در حدود پانصدهزار سال پيش، صورت نخستين خليج فارس دركنار دشتهاي جنوبي ايران تشكيل شد و به مرور زمان، بر اثر تغيير و تحولدر ساختار دروني و بيروني زمين، شكل ثابت كنوني خود را يافت.
  خليجفارس و سواحل آن معادن سرشار نفت و گاز دارد و مسير انتقال نفت كشورهايايران، عراق، كويت، عربستان و امارات متحده عربي است، و به همين سبب،منطقهاي مهم و راهبردي به شمار ميآيد. بندرهاي مهمي در حاشيه خليج فارسوجود دارد كه از آنها ميتوان بندرعباس، بوشهر، بندرلنگه و بندر ماهشهر درايران، و شارجه، دوبي و ابوظبي را در امارات متحده عربي نام برد.

  نام خليج فارس
  خليجفارس نامي است به جاي مانده از كهنترين منابع، زيرا كه از سدههاي پيش ازميلاد سر بر آوردهاست، و با پارس و فارس - نام سرزمين ملت ايران - گرهخوردهاست. در سالهاي اخير نام خليج عربي نيز در برخي منابع بطور محدودبكار رفته كه مخالفت ايرانيان و غيرايرانيان را برانگيختهاست.

  از ديدگاه حقوق بينالملل
  سازمانملل متحد در چندين نوبت در بيانيهها، اصلاحيهها و مصوبههاي گوناگون وبا انتشار نقشههاي رسمي، نه تنها بر رسمي بودن نام «خليج فارس» تاكيدكرده، بلكه از هياتهاي بينالمللي خواسته كه در مكاتبات رسمي به ويژه دراسناد سازمان ملل از نام كامل «خليج فارس» استفاده نمايند.

  فهرست اسناد سازمان ملل درباره نام «خليج فارس»
  سندشماره 61 نشست بيست و سوم سازمان ملل متحد در وين (28 مارس تا ?4 آوريل2006) با عنوان «رسميت تاريخي، جغرافيايي و حقوقي نام خليج فارس»
  سند ST/CS/SER.A/29/Add.? در تاريخ 18 اوت1994 (27 مرداد 1373)
  قطعنامه UNLA 2845. در تاريخ 10 اوت 1984 (19 مرداد 1363)
  قطعنامه UNAD 311/Qen در تاريخ 5 مارس 1971(14 اسفند 1349)
  نقشه رسمي كميسيون اقتصادي و اجتماعي غرب آسيا، شماره 3978 چاپ سازمان ملل (سپتامبر 2007)
  نقشه رسمي ايران، شماره 3891 چاپ سازمان ملل (ژانويه 2004)
  نقشه رسمي غرب آسيا، شماره 3978 چاپ سازمان ملل (نوامبر 1998)

  فهرست اسناد سازمان هاي مهم درباره نام «خليج فارس»
  1-در وب سايت معروف [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]كه سايت فدراسيون جهاني فوتبال ميباشد.دربخش اطلاعات جغرافياي كشورهايحاشيه خليج فارس به هر چهار زبان اصلي خود يعني (انگليس،آلماني،اسپانيوليو فرانسوي ) ازلغات هم معني خليج فارس
  (persian gulf,golfepersique,persischer golf,golfo persico) استفاده شده است.لازم بذكر استكه گستردگي فيفا تاحدي است كه تعداد كشورهاي عضو آن از تعداد كشورهاي عضوسازمان ملل بيشتر است.
  2-در همين فرهنگنامه بزرگ ويكيپديا به دههازبان زنده دنيا در هنگام معرفي خليج فارس از واژه هم معني استفاده شده استوحتي در بخش زبان عربي نيز نقشه نمايشگر خليج فارس رابالغت Persian gulfنمايش داده است.همچنين نقشه اي قديمي از خليج فارس در يكي از موزههايامارت متحده عربي به نمايش گذاشته شده است ودرآن نقشه قديمي، خليج فارس رابانام persian gulf معرفي كرده است ولي مسئولين موزه لغت persian را بطورناشيانه پاك كرده اند بطوري كه جاي آن مشخص است وجالب اينجاست كه دربخشانگليسي از ويكي پديا آن نقشه مورد نمايش گذاشته شده است وباطعنه در موردحذف نام persian درنقشه توسط مسئولين موزه توضيح داده است.

  در دوران باستان
  قدمتخليج فارس با همين نام چندان ديرينهاست كه عدهاي معتقدند«خليج فارسگهواره تمدن جهان يا خاستگاه نوع بشر است.» ساكنان باستاني اين منطقه،نخستين انسانهايي بودند كه روش دريانوردي را آموخته و كشتي اختراع كرده وشرق و غرب را به يكديگر پيوند دادهاند.

  دوران هخامنشي
  دريانورديايرانيان در خليج فارس، قريب پانصد سال پيش از ميلاد مسيح و در دورانسلطنت داريوش اول آغاز شد. داريوش بزرگ، نخستين ناوگان دريايي جهان را بهوجود آورد. كشتيهاي او طول رودخانه سند را تا كرانههاي اقيانوس هند ودرياي عمان و خليج فارس پيمودند، و سپس شبه جزيره عربستان را دور زده و تاانتهاي درياي سرخ كنوني رسيدند. او براي نخستين بار در محل كنوني كانالسوئز فرمان كندن كانالي را داد و كشتيهايش از طريق همين كانال به دريايمديترانه راه يافتند. در كتيبهاي كه در محل اين كانال به دست آمده نوشتهشدهاست:
  «من پارسي هستم. از پارس مصر را گشودم. من فرمان كندن اينكانال را دادهام از رودي كه از مصر روان است به دريايي كه از پارس آيد پساين جوي كنده شد چنان كه فرمان دادهام و ناوها آيند از مصر از اين آبراهبه پارس چنان كه خواست من بود.»
  سفرنامه فيثاغورث570 قبل از ميلاد تاسال 1958 در تمام منابع مكتوب جهان نام خليج فارس و يا معادلهاي آن درديگر زبانها ثبت شدهاست.
  در دوره داريوش دوم ناوگاني ايراني بهرهبري سردار صداسپ ماموريت يافت تا جهان را دور بزند. وي عازم دريايمديترانه و سواحل شنقيط (موريتاني) تا نزديك اشانتي و سواحل بنين پيشرفتند ولي در اثر برخورد با اقوام وحشي سفر را ناتمام كذاشتند.
  داريوشدر اين كتيبه از خليج فارس به نام «دريايي كه از پارس ميآيد» نامبردهاست. در كتاب اوستا اگرچه از نام خليج فارس بطور صريح نام برده نشدهاما در مهر يشت در مبحث مهر يا ميترا اشارهاي نيز به اروندرود شدهاست كهدر آن دوره ارونگ گفته ميشدهاست:
  دارنده دشتهاي فراخ و اسبهايتيزرو كه از سخن راستين آگاه است و پهلواني است خوش اندام و نبرد آزما،داراي هزار گوش و هزار چشم و هزار چستي و چالاكي ياد شده، كسي است كه جنگو پيروزي با اوست، هرگز نميخسبد، هرگز فريب نميخورد، اگر كسي با اوپيمان شكند خواه در شرق هندوستان باشد يا بر دهنه شط ارنگ، از ناوك اوگريز ندارد، او نخستين ايزد معنوي است كه پيش از برآمدن خورشيد فنا ناپذيرتيز اسب بر بالاي كوه هرا بر ميآيد و از آن جايگاه بلند سراسرمنزلگاههاي آريايي را مينگرد.

  در ميان يونانيان باستان
  يونانيهايباستان اين خليج را «پرسيكوس سينوس» يا «سينوس پرسيكوس» كه همان خليج فارساست، ناميدند. از آنجا كه اين نام براي نخستين بار در منابع درست و معتبرتاريخي كه غير ايرانيان نوشتهاند آمدهاست، هيچ گونه شائبه نژادي در وضعآن وجود ندارد. چنان كه يونانيان بودند كه نخستين بار، سرزمين ايران رانيز «پارسه» و «پرسپوليس» يعني شهر يا كشور پارسيان ناميدند. استرابنجغرافيدان سده? نخست ميلادي نيز به كرات در كتاب خود از خليج فارس نامبردهاست. وي محل سكونت اعراب را بين درياي سرخ و خليج فارس عنوان ميكند.همچنين فلاريوس آريانوس مورخ ديگر يوناني در كتاب تاريخ سفرهاي جنگياسكندر از اين خليج به نام «پرسيكون كيت» كه چيزي جز خليج فارس، نيست نامميبرد.
  البته جستوجو در سفرنامهها يا كتابهاي تاريخي بر حجمسندهاي خدشه ناپذيري كه خليج فارس را «خليج فارس» گفتهاند، ميافزايد.اين منطقه آبي همواره براي ايرانيان كه صاحب حكومت مقتدر بودهاند وامپراتوري آنها در سدههاي متوالي بسيار گسترده بود هم از نظر اقتصادي وهم از نظر نظامي اهميت خارق العادهاي داشت. آنها از اين طريقميتوانستند با كشتيهاي خود به درياي بزرگ دسترسي پيدا كنند و به هدفهاياقتصادي و نظامي دست يابند.

  در صدههاي اخير
  تا قرن 19ميلادي، تقريبا در تمامي اسناد موجود، اين آبراهه در فارسي با نام خليجفارس يا درياي فارس، در عربي با نامهاي الخليج الفارسي يا بحرالفارسي يابحرالعجم، و در زبانهاي اروپايي با نامهايي مانند Persian Gulf، SinusPersicus، Persische Golf، و Golfo di Persia ناميده ميشده است.
  دربازه زماني كوتاهي در قرن 17 ميلادي، در اسناد بريتانيايي از اين آبراههبا عنوان خليج بصره نام برده شده بود كه حكايت از اهميت بصره در تجارت آندوران داشته است. احتمالا از آنجايي كه بصره در كنار خليج فارس واقع نشده،استفاده از اين نام پس از مدت كوتاهي متوقف شد.


  در زبان عربي
  خليجفارس با نام بحر فارس مشخص شده استآثار عرب زبان نيز بهترين و غنيترينمنابعي هستند كه براي شناسايي و توجيه كيفيت تسميه اين دريا ميتواند دراين بررسي مورد استفاده قرار گيرد. در تمام منابع عربي تا قبل از سال 1958خليج فارس با نام بحر فارس و يا خليج فارس ثبت شدهاست در اين منابع وآثار از درياي فارس و چگونگي آن بيش از آثار فرهنگي موجود در هر زبانديگري گفت و گو شدهاست. در آثار ابن بطوطه، حمدالله مستوفي، ياقوت حموي،حمزه اصفهاني، ناصرخسرو قبادياني، ابوريحان بيروني، ابن بلخي و ديگراني كهاكثر آنان كتابهاي خود را به زبان عربي نيز نوشتهاند، و همچنين در آثارنويسندگان جديد عرب از نام «خليج فارس» بدون كم و كاست ياد شدهاست.

  بحر فارس
  بحرفارس نامي است كه عربها در قرون اوليه اسلام بجاي درياي پارس بكارميبردند و اين مفهوم شامل خليج فارس و درياي عرب نيز ميشد ولي در قرنهاياخير تنها به پهنه آبي كه شامل تنگه هرمز تا دهانه اروند رود ميشود وبجاي بحر فارس خليج فارس ميگفتند تا اينكه از سال 1958به دنبال يكفراخوان از سوي رهبران قوم پرست در اتحاديه عرب مقرر شد كه خليج فارس راخليج عربي نامند و اكنون اين نام جديد در 22 كشور عربي به كار ميرود و دربعضي از رسانههاي غربي نيز اين نام جديد بكار گرفته ميشود. كه اين امراعتراض شديد ايرانيان را برانگيختهاست. ايرانيان بر اين باور هستند كهنام جديد جعلي و با انگيزه سياسي و از روي تعصب قومي بكار ميرود و همچناننام تاريخي خليج فارس بايد استفاده شود.

  پيشينه تغيير نام خليج فارس
  دربارهنام خليج فارس تا اوايل دهه 1960ميلادي هيچ گونه بحث و جدلي در ميان نبودهو در تمام منابع اروپايي و آسيايي و آمريكايي و دانشنامهها و نقشههايجغرافيايي اين كشورها نام خليج فارس در تمام زبانها به همين نام يادشدهاست.
  اصطلاح «خليج عربي» براي نخستين بار در دوره تحت قيمومت شيخنشينهاي خليج فارس توسط كارگزاران انگليس و بطور ويژه از طرف يكي ازنمايندگان سياسي انگليس مقيم در خليج فارس به نام رودريك اوون در كتابي بهنام حبابهاي طلايي در خليج عربي در سال 1958 نوشت كه «من در تمام كتب ونقشههاي جغرافيايي نامي غير از خليج فارس نديده بودم ولي در چند سالاقامت در سواحل خليج فارس متوجه شدم كه ساكنان ساحل عرب هستند بنابر اينادب حكم ميكند كه اين خليج را عربي بناميم» وي و فرد ديگري به نام سرچارلز بلگريو به قصد تفرقه بين ايران و كشورهاي عرب اين موضوع را مطرحكردند.
  سر چارلز بلگريو كه بيش از 30 سال نماينده سياسي و كارگزاردولت انگليس در خليج فارس بودهاست، پس از بازگشت به انگلستان در سال 1966كتابي درباره سواحل جنوبي خليج فارس منتشر كرد و در آن نوشت كه «عربهاترجيح ميدهند خليج فارس را خليج عربي بنامند».
  بلافاصله پس ازانتشار كتاب سرچارلز بلگريو كه نام قبلي سواحل جنوبي خليج فارس يعني «ساحلدزدان» را بر روي كتاب خود نهاده اصطلاح «الخليج العربي» در مطبوعاتكشورهاي عربي رواج پيدا كرده و در مكاتبات رسمي به زبان انگليسي نيزاصطلاح «عربين گولف» جايگزين اصطلاح معمول و رايج قديمي «پرشين گولف» شد.

  نظر قومگرايان افراطي عرب
  دربيست سال گذشته، مقالات و كتابهايي كه در دفاع از تغيير نام خليجفارس درهمين كشورهاي تازه تأسيس، منتشر شده، بر سه موضوع استوار است:
  در سال 1762 «كارستن نيبور» نوشتهاست: سواحل خليجفارس تابع دولت ايران نيست!
  «رودريكاوون» در كتاب «حبابهاي طلايي در خليج عربي» نوشتهاست: در همه نقشههاييكه ديدهام، خليجفارس در آنها ثبت شده، اما من با زندگي در بحريندريافتم كه ساكنان دو سوي اين دريا عرب هستند، پس ادب حكم ميكند كه ايندريا را «خليج عربي» بناميم.
  كشورهاي عربي بيشتر از ايران هستند.
  فقط ايرانيها آن آبراه را خليج فارس مينامند!

  خليج انگليسي و خليج آمريكايي
  انگليسهانخستين عاملان كاشته شدن اين تخم نفاق بودند زيرا از قديم در صدد بودند كهخليج فارس را تبديل به يك درياي انگليسي كنند. بعدها در دهه1980 ميلاديآمريكاييها هم به پيروي از آنها از تبديل خليج فارس به خليج آمريكاييسخن گفتند. از نظر آمريكاييها و اروپاييها اين منطقه «شريان حياتي غرب»در منطقه «استراتژيك غربي» و «حوزه منافع ويژه» است، لذا اگر قادر باشندخليج فارس را به طور مستقيم يا غير مستقيم تحت تسلط خود در ميآورند.

  تلاشهاي دولت ايران در برابر تغيير نام
  دولتايران در روز 13 مرداد سال1337 به دليل تغيير نام خليج فارس به خليج عربياز سوي عراق و برخي ديگر از كشورهاي عربي و انگليس اعتراض خود را به دولتجديد عراق به رهبري قاسم كه با يك كودتاي نظامي بر سر كار آمده بود وتمايل به حركتهاي آزادي خواهانه مصر به رهبري جمال عبدالناصر داشت، اعلامكرد.
  همچنين دولت ايران در همان زمان در برابر اين نام مجعول واكنشنشان داد و گمرك و پست ايران از قبول محمولههايي كه به جاي خليج فارس نامخليج عربي بر روي آن نوشته شده بود، خودداري كرد. ايران همچنين در مجامع وكنفرانسهاي بينالمللي نيز در صورت به كار بردن اين اصطلاح ساختگي از سوينمايندگان كشورهاي عرب واكنش نشان ميداد. در اين زمان بعضي از كشورهايعربي حتي اعتبار هنگفتي از محل درآمدهاي كلان نفتي خود در اختيار بعضي ازماموران سياسي در خارج ميگذاردند تا با تطميع مطبوعات خارجي نام مجعولخليج عربي را به جاي خليج فارس رواج بدهند.
  در نيمه نخست بهمن ماهسال 1370 سر ويراستار سازمان ملل متحد با اشاره به اعتراضهاي پياپينمايندگان ايران در آن سازمان به استفاده از نام ساختگي خليج عربي دراسناد اين سازمان از كاركنان سازمان ملل خواسته تا اعتراض دولت ايران راهميشه در نظر داشته باشند. كار به جايي رسيد كه در يازدهم شهريور سال 1371هنگامي كه حيدر ابوبكر العطاس نخست وزير جمهوري يمن در اجلاس سران جنبشعدم تعهد كه در جاكارتا پايتخت اندونزي برگزار ميشد، از نام ساختگي خليجعربي استفاده كرد، با اعتراض شديد نمايندگان ايراني رو به رو شد. اوسرانجام از نمايندگان ايران عذرخواهي كرد. و اين كار را غير عمد خواند.
  اماواقعيت مطلب اين است كه خليج فارس يك نام كهن تاريخي است كه از بدو تاريخبر روي اين خليج گذاشته شدهاست و انگيزه تلاش حساب شدهاي كه براي تغييراين نام به عمل ميآيد جز ايجاد فتنه و اختلاف بين كشورهاي اين منطقهنيست. همچنان كه ژان ژاك پريني نويسنده كتاب خليج فارس اعتراف ميكند.«ملتها و قومهاي بسياري بر كرانههاي خليج فارس استيلا يافته وفرمانروايي كردهاند ولي روزگارشان سپري شده و منقرض شدهاند. تنها قومپارس است كه با هوش و درايت خود همچنان پا برجا زيسته و ميراث حاكميت خودرا تاكنون نگهداري كردهاست.»
  خليج فارس
  اي خــــليج فارس ، جاويدان تويي
  مــــظهر ايـــراني وايــــــران تويي
  اشك ما، خود قطره درياي توست
  تا ســــري داريم خــاك پاي توست
  صـــــخره تو پـــــيكر پـــولاد مـــا
  اي وجــــــــودت مـــــــــايه ايجاد ما
  شوري آب تو زاشك شور ماست
  موج هايت موج شوق وشورماست
  نمي گــــــذاريمت جدا از ما شوي
  تا جهان باقي ست ، كي تنها شوي؟
  كي ســــخن از كفر واسلام توست
  نــــام ايـــــــران در كنار نام توست
  تا تن تو پاره اي از جـــان ماست
  پـــاره بي تو – پــيكر ايران ماست
  بي تو هرگز مادر ايــــــران مباد
  زنده در ايران زمـــين يك تن مباد
  اثر : استاد نواب صفا
  منابع :
  خليج فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  تاريخچه نام گذاري خليج فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  ماهيهاي خوراكي خليج فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  شناسايي كوسه ماهيان خليج فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  خليج فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  ماهيهاي خوراكي خليج فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  خليج هميشه فارس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


  منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: خليجي هميشه فارس

  همايش خليج فارس؛ طرح تدوين دانشنامه -1

  ولايتي:ملت ايران از اهداف پشت پرده تغييرنام خليج فارس آگاه است


  خبرگزاريفارس: مشاوربينالملل مقام معظم رهبري در نشست خليج فارس تاكيد كرد كه ملتايران با هوشياري كامل موضوع تغيير نام خليج فارس و اهداف پشت پرده آن رادنبال ميكند.

  به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس علي اكبرولايتي مشاور بين المللي مقام معظم رهبري در اولين نشست خليج فارس برايطرح تدوين دانشنامه خليج فارس گفت: با توجه به اينكه نام خليج فارس باعثاختلافاتي شده و ممكن است بعضيها به اين نام اهميت ندهند ولي ملت ايرانبا هوشياري متوجه اين موضوع شده كه اين تغيير نام ابتداي كارهاي ديگري استو با آن به مقابله برخاسته است.
  وي ادامه داد:اين موضوعات و تصميم گيريها ، سياسي و نامطلوب است كه در منطقه ميبينيم و اين يك مسئله گذرا است.
  ولايتي در ادامه اظهار داشت:اميدواريم به جايي برسيم كه در مورد نام خليج فارس حتي شبهه افكنان بين المللي در اين باره ترديد نكنند.
  مشاوربين المللي مقام معظم رهبري خاطر نشان كرد: خليج فارس سومين خليج بزرگجهان است كه شايد اولين بار داريوش كبير از اين خليج بنام آبراهه فارس نامبرده است و اصطلاح مجعول خليج عربي ابتدا توسط يك كار گزار انگليسي مطرحشد كه در كتابش نوشته بود همه جا نام اين خليج نوشته بود كه من در همه جااين خليج را به اسم خليج فارس ديدم. ولي چون ساكنان اطراف آن همه عرببودند ادب حكم ميكند كه آن را خليج عربي بناميم.
  ولايتي در ادامه با اشاره به استنادات تاريخي به صحيح بودن نام خليج فارس تاكيد كرد.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •