ناوگان زیردریایی روسیه شامل 60 زیردریایی اتمی و دیزلی است
یک مقام آگاه ستاد کل نیروی دریایی فدراسیون روسیه اطلاع داد که نیروهای ناوگان زیر دریایی نیروی دریایی روسیه امروزه در حدود 60 زیردریایی در اختیاردارد که از نسل سوم هستند.
لازم به یادآوری است که روز 29 اسفندماه (19 مارس) در روسیه روز خدمه زیردریایی نامیده می شود.
وی گفت: در میان 60 فروند مذکور 10 زیر دریایی اتمی استراتژیکی، بیش از 30 فروند زیردریایی اتمی چند منظوره و بقیه زیردریایی های دیزلی و ویژه هستند.
به گفته این مقام نظامی پایه اصلی نیروهای هسته ای استراتژیکی دریایی را زیردریایی های طرح "667 -ب د ار ام" و" 667- ب د ار" (بر اساس کلاسه بندی ناتو "دلتا-4" و "دلتا-3") تشکیل می دهند. بزرگترین زیردریایی های اتمی موشک بر جهان طرح 941 "آکولا" (کوسه) (بر اساس کلاسه بندی ناتو "تایفون") نیز هنوز هم در حال خدمت هستند.


یکی از زیردریایی های این طرح به نام "دمیتری دانسکوی" برای آزمایش جدید ترین موشک های بالستیکی دریایی موسوم به "بولاوا-ام" مدرنیزه شده است. دو زیر دریایی دیگر هم طرح نیز در سورودوینسک مستقر هستند. هنوز در مورد آنها تصمیمی اتخاذ نشده است اما به احتمال قوی آنها برای حمل موشک های بالدار، مشابه طرح آمریکایی "اوهایو" مدرنیزه خواهند شد.
امسال [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] جدیدترین زیردریایی نسل چهارمی (طرح"بوری") به نیروی دریایی تحویل داده خواهد شد. این مقام نظامی افزود: زیردریایی در ماه ژوئن برای انجام آزمایشات سکانی وارد دریای سفید خواهد شد. تصمیم استفاده از آن در نیروی دریایی به موفقیت آزمایش موشک "بولاوا" بستگی دارد. بدون آن ما این زیر دریایی را تحویل نخواهیم گرفت.
برخی از مشخصات زیردریایی "یوری دولگاروکی" عبارتند از: ظرفیت -14700/24000 تن؛ ابعاد- 170×13,5×9 متر؛ حداکثر عمق -450 متر؛ خدمه-107 نفر از جمله 55 افسر.کلیه زیردریایی های طرح "بوری" به موشک های جدید "بولاوا" مجهز خواهند شد. هر زیردریایی اتمی 12 موشک قاره پیمای بالستیکی با سوخت جامد مدل "بولاوا-ام" که مجهز به کلاهک های تقسیم شونده به 10 کلاهک هستند را حمل خواهد نمود.
زیردریایی همچنین به اژدرهایی نیز مجهز خواهد شد. موتور هسته ای تک پره ای این زیردریایی قادر است که سرعت آن را در زیر آب تا 15 گره دریایی و در سطح تا 29 گره دریایی برساند. زیردریایی های این طرح به کپسول های نجاتی مجهز خواهد شد که برای کل خدمه در نظر گرفته شده است.


برای احداث زیردریایی هایی این طرح از آخرین دستاوردهای تولید ابزار رادیوالکترونیکی دریایی و سیستم های کاهش سر و صدا استفاده شده است.
"الکساندر نفسکی" و "ولادیمیر موناماخ" دو زیردریایی دیگر این طرح در کارخانه "سوماش" قرار دارند. کلا بر اساس برنامه تسلیحاتی تا سال 2015 قرار است که تا 8 زیردریایی این طرح در اختیار نیروی دریایی فدراسیون روسیه قرار گیرد.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]