سخنگوی سازمان انرژی اتمی از پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در چهارشنبه این هفته خبر داد.
بهگزارش شبكه خبر به نقل از ایرنا، پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهرباحضور رضا آقازاده و سرگئی کرینکو، روسای سازمان های انرژی اتمی ایران وروسیه، برگزار خواهد شد.

سرگئی کرینکو که قرار است در راس هیئتیبه تهران سفر کند، روز چهارشنبه هفتم اسفند از نیروگاه اتمی بوشهر و بخشهای مختلف آن بازدید می کند.

به گفته دلاویز، سخنگوی سازمانانرژی اتمی، قرار است کرینکو و آقازاده پس از بازدید از نیروگاه بوشهر، دریک نشست خبری مشترک به پرسش های خبرنگاران خارجی و داخلی پاسخ دهند.

نیروگاه اتمی بوشهر، هزار مگاواتی و از نوع آب سبک است که در 15 کیلومتری جنوب شهر بوشهر قرار دارد.

احداثاین نیروگاه در سال 1974 میلادی با کمک یک شرکت آلمانی آغاز شد، اما پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، طرف آلمانی حاضر به همکاری با جمهوری اسلامی ایراننشد و سرانجام در 25 اوت 1992 میلادی، تهران و مسکو موافقتنامه جامعهمکاری های هسته ای را امضا کردند که بر اساس آن، شرکت روسیه "اتماسترویاکسپورت"، هشتم ژانویه 1995 میلادی، عملیات تکمیل نیروگاه بوشهر رابرعهده گرفت.

بر اساس نخستین تاریخ توافق شده ایران و روسیه،قرار بود این نیروگاه در هشتم ژوئیه 1999 تکمیل شود، اما تاریخ بهرهبرداری از آن تا کنون حدود 10سال است که به تعویق افتاده است.

هماکنون این نیروگاه در مراحل نهایی تکمیل است و شرکت پیمانکار روس برشمارنیروهای خود برای افزایش سرعت کار در این نیروگاه افزوده است.

روسیه همچنین از روز 16 دسامبر 2007، تحویل سوخت هسته ای به نیروگاه را آغاز کرد.

عرضه سوخت بر اساس توافقنامه بین دولتی روسیه و ایران و تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شد.