نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: قهر کردن نشانه چیست؟

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  قهر کردن نشانه چیست؟

  گاهی وقتها دست خودت نیست؛ بدون اینكه بخواهی قهر میكنی، بدون اینكه فكركنی قهر میكنی، اگر چیزی دلخواهت نباشد قهر میكنی و این قدر این كار راادامه میدهی تا درونت آرام شود. حالا فرقی نمیكند به آن چیزی كهمیخواستی رسیده باشی یا نه. مهم این است كه یك جوری مخالفت خود را اعلامكنی. قهر طبیعی است اما به شرطی كه در حد طبیعی و منطقی باشد، نه مثل توكه این روزها مرزها را برداشتهای و سر هر مساله كوچكی قهر میكنی. به قهرمعتاد شدهای، كلافهات كرده، هیچ جوری هم دست از سرت بر نمیدارد. شایدتو هم از سر او دست بر نمیداری؛ نه؟!
  یكی از نشانههای تنبیه، قهراست كه افراد در مقابل رفتارهای دیگران به صورت یكی از شكلهای دیداری(ارتباط نداشتن)، چشمی، كلامی (قطع كلام) بروز میدهند كه میتواند ریشهدر زندگی بدوی یا اولیه افراد داشته باشد.
  از دیدگاه پرویز رزاقی، روانشناس، قهر از واكنشهای طبیعی انسان است كه به صورت سرشتی، ژنتیكی یامحیطی به افراد منتقل میشود تا جایی كه افراد در موقعیتهای كسان بهشكلهای گوناگون قهر میكنند. كودك، زن یا مرد تفاوتی نمیكند، همه اینافراد در موقعیتهایی كه با ناكامی مواجه میشوند یا به نیازهای مطلوب خوددست پیدا نمیكنند، برای ادای حق و ... به درجات متعددی متوسل به قهرمیشوند. بنا به گفتههای دكتر رزاقی قهر در روابطی كه افراد انتظاراتبیشتری از هم دارند و در تعاملات بیشتر هستند به مراتب، بیشتر رخ میدهد.كنشها و واكنشها، خوسته یا ناخواسته، افراد را به سمت قهر سوق میدهد.

  قهر استرس زا است
  بهگفته دكتر رزاقی، قهر و عوامل ایجاد آن استرسزا هستند. اغلب افرادی كهسعی میكنند با توسل به قهر به سمت خواسته خود قدمی مثبت بردارند متحملاسترسهای زیادی میشوند.
  خیلی از شما شاید تجربه هجوم افكار منفی وخیال بافی را در قهر دارید و این اضطرابهای دوران قهر برایتان نا آشنانیست اما با این حال در سالهای اخیر به نظر میرسد افراد بیشتر به اینشرایط تن میدهند كه كم حوصلگی و بیارزش شدن روابط میتواند از جملهدلایل آن باشد.

  مردها كمتر قهر میكنند
  اما شاید برای شما جالبباشد اگر بدانید برخی مردان در برابر این واكنش طبیعی انسان كه جنسیتنمیشناسد موضع گیریهایی دارند. به این ترتیب كه وقتی در موقعیتی قرارمیگیرند كه واكنش قهر را میطلبد با تصور اینكه این عمل متناسب با زناناست از اعمال آن خودداری میكنند.
  دكتر رزاقی در رابطه با چنیناعتقاداتی میگوید: "قهر در هر دو جنس طبیعی است اما شواهد عینی نشان دادهاست كه قهر بیشتر در زنان دیده میشود، هر چند كه تحقیقات منسجمی در اینرابطه وجود ندارد اما اغلب زنان برای احقاق حق بیشتر از این رفتار استفادهمیكنند."
  شاید یكی از علتهای مهم این تفاوت به نوع نگرش این دو جنسبر میگردد. اغلب مردان قهر را یك ضعف تلقی میكنند در حالی كه زنان اینگونه به آن نگاه نمیكنند. به طور معمول بر مردان قانون همه یا هیچ حكمفرما است، یا رابطهای را قطع میكنند یا به آن ادامه میدهد اما زنان اینطور نیستند.
  دكتر رزاقی هم با تایید این موضوع میگوید: "در بسیاری ازموارد مردان غریبه پس از یك دعوای اتفاقی با هم دوست و رفیق شدهاند اماخانمها برعكس. از سویی دیگر به نظر میرسد چون ارتباط كلامی در خانمهاقویتر است درنتیجه آنها بیشتر از قهر استفاده میكنند چرا كه قهر روندیاست كه نشان میدهد ارتباط به طور كامل قطع نشده و دوباره آشتی اتفاقمیافتد كه در این ارتباط و تعامل دوباره ارتباط كلامی كمك كننده است اماچون مردان به طور معمول در ارتباطات كلامی ضعیفاند رابطه را قطع میكنندیا ادامه میدهند و رابطه حد واسطی به نام قهر نمیشناسند."

  قهرت را درمان كن
  هیچفكر كردهایم ما یا دیگران چرا قهر میكنیم؟ لطفا این موضوع اگر برایتانمهم نیست سعی كنید مهم باشد چرا كه بیش از دیگر آزاری شما را آزار میدهد.
  دكتررزاقی درباره افرادی كه بیشتر قهر میكنند، میگوید: "این افراد احتیاج بهمطرح شدن، حل مشكلات یا جلب توجه دارند و بسیاری از مواقع از نداشتناعتماد به نفس رنج میبرند. در حالی كه این قهرها راه درمان دارد و اگرنمیخواهید بیش از این دوستان و آشنایان خود را از دست بدهید و میخواهیدكمتر خودتان را آزار بدهید دست به كار شوید و از این داروها برای درمانقهر استفاده كنید:

  7 توصیه پایانی
  1. قوه شناخت خود را نسبت بهعوامل تنبیه دیگر بالا ببرید و بدانید قهر به تنهایی چارهساز نیست. برایمثال پاداش و امكانات را حذف كنید.

  2. از روشهای ارتباطی جایگزین برای اعلام احساس و نظر خود استفاده كنید.

  3. اعتماد به نفس خود را فزایش دهید.

  4. مهارتهای كلامی خود را تقویت كنید.

  5.چون افراد درونگرا ارتباط كلامیشان ضعیفتر است به نسبت بیشتر از قهراستفاده میكنند پس یكی از راهكارها افزایش تعاملات اجتماعی است.

  6. به دیگران هم برای ابراز نظر و احساس اجازه بدهید. شاید دیگران حرفی برای گفتن دارند كه موجب رفع قهر میشود.
  7. افكار و رفتار منفی را كمكم دور بریزید و بیشتر به موضوعهای مثبت فكر كنید.
  6 شرط قهر جوانمردانه
  1. موضوع قهر را برای طرف مقابل مشخص كنید.

  2. از قهر در جمع استفاده نكنید.

  3. راه آشتی را باز بگذارید و هر چیزی از دهانتان بیرون آمد، نگویید.

  4. قهر نباید طولای مدت باشد چون از میزان تاثیرگذاری آن كم میشود.

  5. اگر موضوع قهر برای طرف مقابل مهم نیست قهر چاره كار شما نیست.
  6.در قهر و آشتی به ویژه در رابطه مادر و فرزندی، والدین بلافاصله عذرخواهیمكرر كودك را نپذیرند. چرا كه این امر موجب تكرار رفتار غلط و تقویتعذرخواهی مكرر و درنتیجه اصلاح نشدن رفتار نامناسب و درنهایت كاربردنامناسب قهر از سوی والدین میشود، البته در نپذیرفتن عذرخواهی هم زیادهروی نكنید.

  گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

 2. #2
  کاربرسایت hasan21 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۱۱-۲۴
  نوشته ها
  6
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: قهر کردن نشانه چیست؟

  هوالمحبوب
  امام صادق عليه‏السلام :

  هيچ گاه دو مرد(انسان) با حالت قهر از يكديگر جدا نشوند ، مگر اين كه يكى از آن دو سزاوار بيزارى (خدا و رسولش از او) و لعنت باشد

  و چه بسا كه هر دوى آنها سزاوار اين امر باشند .

  معتّب عرض كرد : خدا مرا فدايتان گردانت ، ظالم ، درست (مستحق اين كيفر هست) امّا مظلوم چرا ؟.

  حضرت فرمود : براى آن كه برادرش را به آشتى با خود دعوت نمى‏كند و از سخن او چشم نمى‏پوشد .

  شنيدمپدرم مى‏فرمود : هرگاه دو نفر با هم ستيزه كردند و يكى از آن دو بر ديگرىچيره آمد ، بايد آن كه در حقّ او ستم شده نزد آن ديگرى برود

  و به او بگويد : اى برادر ، ستمكار (و مقصّر) من هستم ، تا قهر و جدايى ميان او و رفيقش برطرف شود ؛

  زيرا خداوند تبارك و تعالى داورى عادل است و حقّ ستمديده را از ستمگر مى‏ستاند .

  الكافي : 2 / 344 / 1
  برگرفته از مرکز نشر اعتقادات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. فکر چیست؟
  توسط کشف الیقین در انجمن فلسفه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۱ آذر ۸۸, ۲۱:۰۶
 2. قاتل شهید شوشتری کیست؟
  توسط hamid192 در انجمن اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آبان ۸۸, ۰۰:۳۱
 3. تشیع چیست؟ شیعه کیست؟
  توسط SHAHRIAR-NOVIN در انجمن مذهبی religions
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۳۰ فروردین ۸۸, ۲۱:۲۰
 4. خون این بچه به گردن کیست؟
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۸ آبان ۸۷, ۲۳:۴۹
 5. فروهر چیست؟
  توسط HAMIDREZA در انجمن تاریخ ایران باستان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۴ بهمن ۸۶, ۱۹:۱۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •