نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: زن آرمانی، مرد آرمانی

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  زن آرمانی، مرد آرمانی

  در معماری زندگی مشترک آشنایی «آغاز»، شناخت « پیشرفت »، و ازدواج «کامیابی» محسوب میشود ، اما با هم خوشبخت بودن و احساس رضایت از یکدیگرهدف نهایی زوجین در ازدواج موفق است که برای دستیابی به این هدف ارزشمند ،باید نیازهای عاطفی و مهم تر از آن تفاوتهای فردی یکدیگر را بشناسیم و بهآنها احترام بگذاریم.

  گرچه اکثر ما نیازهای خود را به طور کاملمیدانیم، ولی متأسفانه اغلب گمان میکنیم دیگران، به خصوص همسرمان نیزهمین نیازها را دارد و از او انتظار داریم آنچه را که ما میپسندیم،بپسندد و آن گونه که ما فکر میکنیم، بیندیشد.

  به اعتقاد روانشناسان، همه افراد به لحاظ شخصیتی یک سری تفاوتهایی با یکدیگر دارند کهبرخی از این تفاوتها به دلیل جنسیت افراد میباشد اما این مسأله به معنایفاصله انداختن و جدا کردن نیست، بلکه در سایه با هم بودن میتوانند ما رابه کمال و آسایش برسانند. البته مشروط بر آن که آنها را بشناسیم تا درصددرشد و تکامل یکدیگر برآییم.  1- فرصتِهای شیرینی که نباید از دست داد

  گرچهاکثر ما نیازهای خود را به طور کامل میدانیم، ولی متأسفانه اغلب گمانمیکنیم دیگران، به خصوص همسرمان نیز همین نیازها را دارد و از او انتظارداریم آنچه را که ما میپسندیم، بپسندد و آن گونه که ما فکر میکنیم،بیندیشد.

  در این میان خیلی از ما تصور میکنیم اگر همسرمان دوستماندارد ، باید به همان گونه که ما با او رفتار میکنیم، با ما رفتار کند ،ولی این را نمیدانیم که چنین طرز تفکری موجب میشود تا فرصتهای شیرینیکه میتوانیم در صورت با هم بودن خلق کنیم را از دست بدهیم، زیرانمیدانیم با وجود شباهتهای موجود ، تفاوتهایی از نظر جنسیتی با همداریم. پس بهتر است در مورد این تفاوت ها و نیازهای مرتبط با آن به طورواضح و روشن صحبت کنیم تا در سایه شناخت آنها به رضایت خاطر و آسودگی خیالبرسیم.  2- زن خواهان احترام است و مرد طالب تشکر

  وقتیمرد به گونه ای با همسرش رفتار کند که خانم مطمئن شود شوهر حقوق،خواستهها و نیازهای او را در اولویت قرار داده و به او احترام گذاشتهاست، او نیز نشان میدهد که از رفتار و تلاش همسرش راضی است. در نتیجه مردحس میکند که همسرش قدردان زحمتها و تلاشهای اوست و چون مورد تقدیر وتشکر قرار میگیرد ، راسخ تر میشود تا بر تلاش خود در زندگی بیفزاید وانگیزه پیدا می کند تا بیشتر به همسرش احترام بگذارد. در این شرایط زندگیبرای هر دوی آنان دلپذیرتر خواهد شد.  3- ابراز علاقه ، اعتماد میآورد

  وقتیزن با همسرش طوری رفتار کند که مرد متوجه شود مورد اعتماد اوست، شوهر نیزاز تمام توان خود برای خوشبختی همسرش کمک میگیرد. پس این واکنش زن (مثبتاندیشی درباره توانایی های شوهر) پیامدهای خوشایندی را به همراه دارد.

  همچنینزمانی که مرد به احساسات همسرش توجه میکند و از صمیم قلب به خشنودی اومیاندیشد، زن مطمئن میشود شوهرش به او علاقه دارد و نسبت به زندگی دلگرمتر میشود که حاصل آن طراوت و شادابی محیط خانواده است.

  بایدتوجه داشت همان طور که زن نیازمند مهرورزی از سوی همسر است، مرد نیزاحتیاج به تحسین دارد. پس چه بهتر که زن هم از ویژگی ها و استعدادهای اواز قبیل صداقت، شرافت، صبر و مهربانی و مقاومت احساس خرسندی کرده و اینمسأله را به او بازگو کند.

  3- زن تشنه مهرورزی و مرد تشنه تحسین است

  اگرمرد ، نیازهای همسرش را در اولویت قرار دهد و با افتخار خود را متعهدبداند که از همسرش حمایت و نیازهای او را برآورده کند ، زن نیز متوجهمیشود که شوهرش او را دوست دارد و احساس بالندگی میکند. در این جاست کهمرد با مهم جلوه دادن احساسات و نیازهای همسرش، در کنار کارهای مورد علاقهخود مثل کار، مطالعه، ادامه تحصیل و تفریح موجب میشود نیاز همسرش بهمهرورزی نیز برآورده شود. بنابراین وقتی زن احساس کند شوهرش در زندگی تنهابه او میاندیشد و به خاطر خوشبختی او تلاش میکند ، به شوهرش افتخارخواهد کرد و این رفتار وی را مورد تحسین قرار میدهد.  بایدتوجه داشت همان طور که زن نیازمند مهرورزی از سوی همسر است، مرد نیزاحتیاج به تحسین دارد. پس چه بهتر که زن هم از ویژگی ها و استعدادهای اواز قبیل صداقت، شرافت، صبر و مهربانی و مقاومت احساس خرسندی کرده و اینمسأله را به او بازگو کند. در چنین شرایطی، زندگی برای هر دوی آنها کانونعشق و علاقه میشود و لحظه، لحظه آن سرشار از لطف و آرامش خواهد بود.

  سایت تبیان

 2. #2
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: زن آرمانی، مرد آرمانی

  ویژگیهای زن و مرد خوب

  شناخت ویژگیهای مناسب و مطلوب هر یک از مرد و زن و انتخاب همسر براساس آنها امری مهم است جوانان می خواهند شاخصهای مثبت را برای یک ازدواج موفق بدانند تا بر پایه آنها همسر و شریک آینده زندگی خود را انتخاب کنند این ویژگیها چه در باره خانم ها و چه در خصوص آقایان ضرورتی انکارناپذیر است به طور قطع دختر خانم ها و آقا پسرها در محیطهای زندگی شخصی و اجتماعی گوناگون، متفاوت تربیت می شوند و همین تربیتهای متفاوت موجب نگرانی و دردسرهای آینده زندگی مشترک می شود، پس این پرسش که زن خوب یا مرد خوب کیست، و چه ملاکهایی را در انتخاب همسر رعایت کنیم، امری مهم و حائز اهمیت است.

  ویژگیهای زن خوب

  بیان کلی پارسا بودن زن به عنوان معیاری برای یک زن خوب انسان را در تعیین مصادیق آن دچار تردید می کند بنابراین ملاکهایی را برای زن خوب بیان می کنیم. مشخص ترین معیار زن شایسته خوب شوهرداری است. در خبر از حضرت امام باقر (ع) نقل شده است حضرتش فرمود: «خداوند بر مردان و زنان هر دو جهاد نوشته است جهاد مرد بذل مال و جان است تا کشته شود و جهاد زن آن است که بر غیرت و ناراحتیهای شوهر صبر کند».

  بنابراین صبر زن در مقابل ناملایمات و ناسازگاری شوهر در حد جهاد شوهر ستوده شده است و هم چنین جهاد زن خوب شوهر داری توصیف شده است.

  بهترین زنان در توصیف پیامبر اسلام زیباترین آنان هستند که کم مهره ترین باشند، هم چنین فرمود می خواهید بهترین زنان را معرفی کنم؟ گفتند: آری یا رسول ا... فرمود: بهترین زنان آنست که بچه زیاد می آورد و با عاطفه و محبت و عفیف و پوشیده باشد، در خانواده اش عزیز و محترم و برای شوهر متواضع و فروتن باشد، با شوهر شوخ و مزاحگر و نسبت به دیگران و اغیار مستور و خوددار باشد به سخن شوهر گوش فرا دهد، فرمانبرداری نماید در خلوت خود را برای او بیاراید.

  مردی به محضر پیامبر اسلام (ص) آمد و گفت: ای رسول خدا، همسری دارم که چون به خانه می روم به پیشبازم می آید و وقتی بیرون می روم بدرقه ام می نماید و اگر مرا غصه دار ببیند می گوید غم مخور که اگر غم روزی می خوری خداوند آن را به عهده گرفته و اگر برای آخرت غم داری و فکر می کنی خداوند بر فکر و غم تو بیفزاید. پیامبر (ص) فرمود: او را بشارت بهشت ده و به وی بگو که تو یکی از عاملان خداوندی و در هر روز پاداش ۷۰ شهید برای تو خواهد بود (مکارم الاخلاق ج ۱ ص ۳۸۲)

  در کتاب تهذیب شیخ طوسی جلد ۷ آمده است ابی حمزه از جابر انصاری، صحابه پیامبر (ص) نقل کرد که شنیدم جابرانصاری سخن می گفت از جلسه ای که در محضر رسول خدا (ص) داشتند و درباره زنان و فضیلت بعضی از آنان نسبت به بعضی دیگر سخن به میان آمده بود پیامبر اسلام (ص) فرمود: آیا مایلید از بهترین زنان شما خبر دهم؟ حضار گفتند: بلی یا رسول ا... سپس پیامبر (ص) فرمود بهترین زنان شما زنانی هستند که فرزند به دنیا آورند و محبوب و پوشیده باشند در بین خانواده خود با عزت، و نزد شوهرشان متواضع و فروتن باشند برای شوهرشان خود را بیارایند و از اغیار خود را بپوشانند و امر شوهر را اطاعت کنند و خود را در اختیار وی قرار دهند.

  آنگاه از رسول خدا (ص) نقل شده است بهترین زنان آنست که خوشبو و خوش غذا باشد. اگر خرج کند در راه صحیح و خوب خرج کند و اگر امساک نماید به روش صحیح باشد.

  از امام صادق (ع) نقل شده است: بهترین زنان آنست که اگر خشمگین شود به شوهر گوید دست من در دست توست یعنی در اختیار تو هستم به بستر خواب نخواهم رفت تا این که از من خشنود شوی از تمام روایات پیش گفته این مهم استفاده می شود. که بهترین زنان آنانی هستند که صفات جمال و کمال را با هم داشته باشند و زیبایی زن در چهره و اندام و موهای بلند او است و کمال زن در فهم و تواضع در برابر شوهر و غیرت در مقابل اغیار است.

  زن خوب به عنوان همسر و زوجه مرد آن قدر در اسلام تاکید شده است که حضرت رسول (ص) فرمود: هیچ مردی بعد از اسلام نفعی بالاتر از همسر مسلمان عایدش نمی شود که چون به او بنگرد مسرور گردد و چون به او فرمانی دهد اطاعت نماید و در نبود شوهر مال او و ناموس خود را حفظ کند.


  تبیان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. یک عکس خانوادگی، یک دزد بدشانس
  توسط HRG در انجمن اخبار عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۷ شهریور ۸۹, ۱۷:۱۷
 2. بهانه جوئی، بد غذا خوردن و بی اشتهائی کودکان و فرزندان
  توسط ANDISHEH در انجمن کودکان ونوزادان
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۰ دی ۸۸, ۲۲:۰۲
 3. اصطلاحات بازرگانی، بیمه و گمرک
  توسط hamid192 در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۵ اسفند ۸۷, ۰۱:۲۱
 4. مقاومت اسلامی، اسرائیل ، از دفاع تا تهاجم
  توسط chieftain در انجمن دانشکده جنگ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۶ دی ۸۷, ۱۶:۰۳
 5. فرایند سرمایه گذاری، دوره سرمایه گذاری
  توسط hrg1356 در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۰ مرداد ۸۶, ۲۱:۳۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •