نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: ISA Server چیست؟

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  ISA Server چیست؟

  Server که مخفف ISA Server است. نرم افزاری محصول شرکت Microsoftاست که بهمنظور افزایش امنیت در ارتباطات اینترنتی و دسترسی سریعتر به شبکه وبطراحی و پیاده سازی شده است.
  به عبارتی دیگر این نرم افزار یک دروازهامنیتی است که شبکه را از دسترسی هکرها و کرمهای مزاحم موجود که به طرقمختلف به شبکه دسترسی دارند.مصون میدارد و این کار را از طریق فیلتر کردندر سطحapplication و پاکتهای داده انجام میشود. در شبکه دادها برای انتقالبه بخشهای کوچکتری شکسته میشوند که در اصطلاح به آنها پاکت گفتهمیشود.آمارها نشان میدهد که این نسخه ISA Server، یازده بار سریعتر ازنسخه پیشین خود یعنیMicrosoft proxy server است.
  ISA Server در محیطهایی با سیستم عامل های مختلف کار میکند;ولی در عین حال بیشترین بهره وریرا در کار با سیستم عامل ویندوز دارد.ISA Serverدر کنار امکانات موجود درسیستم عامل ویندوز از قبیلMicrosoft active directory و VPn(VirtualPrivate Network) و در اجتماع با آنها به کارایی بالاتر و مدیریت بهتر درشبکه کمک می کند. cache کردن یا به عبارتی ذخیره سازی دادها از طریقISAServerو پاسخ دادن به درخواست های که دادهای آنها در Web cache موجوداست.ترافیک در شبکه اینترنت را کاهش داده که این باعث کاهش ازدحام در شبکهو افزایش میزان پهنای باند برای پاسخ دهی بهتر به دیگر درخواست ها در شبکهمیشود.ISA Serverدسترسی به شبکه را در موارد مختلف از قبیل زمان,دسترسیکاربران,نوعapplicationها و.... محدود میکند و این کار کیفیت مدیریت درشبکه را ارتقا میدهد در نهایت ISA Server محصول قابل توجهی از سوی شرکتمایکروسافت است که در زمینه امنیت در شیکه ها ارائه شده است

 2. #2
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  اشاره
  شرکت مایکروسافت نرم افزارهای متعددی را تحت عنوانMICROSOFT SERVER SYSTEM در کنار سیستم عامل اصلی سرور خود یعنی ویندوز 2000 تا 2003 عرضه کرده که وظیفه ارایه سرویس های متعددی را از انواع شبکه ای گرفته تا امنیت وغیره به عهده دارند در شماره گذشته با سرور بانک اطلاعات مایکروسافت یعنی SQL SERVER آشنا شدیم و در این شماره قصد داریم به سرور کنترل ارتباط شبکه یعنی ISA SERVER بپردازیم.
  آشنایی
  برنامه قدرتمند ارتقاء و امنیت شبکه مایکروسافت ISA SERVER نام دارد این برنامه با استفاده از
  سرویس های و سیاست های وامکاناتی که در اختیار کاربران قرار می دهد قادر است به عنوان راه حلی در شبکه های مجازی (VPN)و یا برپا کردن فضای حایل به عنوان CACHE جهت دسترسی سریع تر به صفحات وب مورد استفاده قرار گیرد. همچین این برنامه قادر است با ایجاد یک دیواره آتش در لایه APPLICATION شبکه فعالیت سرویس هایمختلف یک شبکه ویندوزی مثل وب سرور IIS سرویس های دسترسی از راه دور (ROUTING AND REMOTE ACCESS) را از طریق فیلترگذاری و کنترل پورت ها تحت نظر گرفته و فضای امنی را برای آن ها فراهم کند. این برنامه با اسنفاده از نظارت دایمی خود بر پروتکل امنیتی SSI و فیلتر کردن درخواست های HTTP که به سرور می رسد وب سرور و ایمیل را از خطر حمله هکر ها دور نگه می دارد .به همین ترتیب کلیه ارتباطات شبکه ای که با یک سرور بر قرار
  می شود از ارتباط DIA UP ساده گرفته ا ارتباط با سرور EXCHANGE و یا IIS باید مشکوک با سرور مسدود گردد.
  سایت مایکروسافت برای بررسی اهمیت وجود ISA ذر یک شبکه کلیه راه حل های این برنامه را که با استفاده از سرویس ها و امکانات ویژه موجود در آن ارایه گشته است به هفت سناریو یا وضعیت مختلف تقسیم کرده که به آن ها می پردازیم.

  سناریوی اول
  از ISA برای تأمین امنیت ایمیل ها استفاده می شود .ISA SERVER با استفاده از دو روش استاندارد یعنی SSL DECRYOTION و همچنین HTTP FILTERING اولا از ورود کد های مشهور به MALICIOUS که عمدتا بدنه انواع کرم ها و ویروس ها را می سازند جلوگیری به عمل می آورد و ثانیا محتوای در خواست های HTTP را برای بررسی مجوز دسترسی آن ها و صلاحیت دریاف و ارسال اطلاعات مورد کنکاش قرار می دهد .در این حالت,ISA همچنین از هر نوع اتصال افراد با اسم کاربردی ANONYMOUS که می تواند منشأ شکستن رمز عبور های مجازی یک سرویس دهنده ایمیل شود,جلوگیری می کند. به هر حال با وجود این که یک ایمیل سرور مثلEXCHANGE راه حل های امنیتی مخصوص به خود را دارد.اما وجود ISA به عنوان دیواره آتش یک نقطه قوت برای شبکه به حساب می آید.
  ضمن این که در نسخه های جدید ISA امکان ایجاد زنجیره ای از سرور های ISA که بتوانند با یک سرور EXCHANGE در تماس بوده و در خواست های کاربرانرا با سرعت چند برابر مورد بررسی قرار دهد باعث شده تا اکنون به ISA عنوان فایروالی که با قدرت انجام توازن بار ترافیکی,سرعت بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد در نظر گرفته شود.(شکل 1)
  سناریوی دوم
  ISA می تواند در تأمین امنیت و دسترسی از راه دور نیز مورد استفادهقرار گیرد.در این سناریو,یک شرکت برخی از اطلاعات سازمان خود را برای استفاده عموم در معرض دید و یا استفاده کاربران خارج از سازمان قرار می دهد.بهعنوان مثال بسیاری از شرکت ها مسایل تبلیغاتی و گاهی اوقات سیستم سفارش دهی خود را در قالب اینترنت و یا اینترانت برای کاربران باز می گذارند تا آن ها بتوانند از این طریق با شرکت ارتباط برقرار نمایند.در این شورتISA می تواند به صورت واسط بین کاربران و سرویس های ارایه شده توسط وب سرور یا بانک اطلاعاتی SQL SERVER که مشغول ارایه سرویس به محیط خارج است,قرار گرفته و بدین وسیله امنیت دسترسی کاربران به سرویس های مجاز و حفاظت از منابع محرمانه موجود در سیستم را فراهم آورد.(شکل2)

  سناریوی سوم
  در این سناریو,دو شبکه LAN مجزا متعلق به دو شرکت مختلف که در برخی موارد همکاری اطلاعاتی دارند,توسط فضای اینترنت و از طریق سرور ها و دروازه های VPN با یکدیگر در ارتباط هستند.به عنوان مثال یکی از شرکای یک شرکت تجاری,محصولات آن شرکت را به فروش رسانده و درصدی از سود آن را از آن خود می کند.در این روش به صورت مداوم و یا در ساعات معینی از شبانه روز,امکان ردوبدل اطلاعات بین دو شرکت مذکور وجود دارد.در این زمانISA می تواند با استفاده از روش ENCRYPTION از به سرقت رفتن اطلاعات ارسالی و دریافتی در حین مبادله جلوگیری کند.در حالی که هیچکدام از دو طرف احساس نمی کنند که فضای حایلی ذر این VPN مشغول کنترل ارتباط بین آنهاست.به علاوه این که با وجود ISA ,کاربران برای اتصال به سایت یکدیگر باید از دو مرحله AUTHENTICATION (احراز هویت) یکی برای سرور یا دروازه VPN طرف مقابل و ذیگری برای ISA عبور کنند که در این حالت یکی از بهترین شیوه های بر قراری امنبت در شبکه های VPNاست.
  در این سناریو,وجود یک ISA SERVER تنها در طرف سایت اصلی یک شرکت می تواند,مدیریت برقراری امنیت در کل فضای VPN هر دو طرف را به عهده می گیرد و با استفاده از دیواره آتش لایه APPLICATION از عبور کد های مشکوک جلوگیری کند.(شکل3)

  سناریوی چهارم
  در سناریوی چهارم ,یک شدکت قصد دارد به عنوان مثال تعدادی از کارمندان خود را قادر به کار کردن با سیستم های درونی شرکت از طریق یک ارتباط VPN اختصاصی بنماید.در این حالت برای دسترسی این قبیل کارمندان به سروس شرکت وعدم دسترسی به سرورهای دیگریا جلوگیری از ارسال ویروس و چیزهای مشابه آن ,یک سد محکم به نام ISA ترافیکاطلاعات ارسالی و یا درخواستی را بررسی نموده و در صورت عدم وجود مجوز دسترسی یا ارسال اطلاعات مخرب آن ارتباط را مسدود می کند.(شکل 4)

  سناریوی پنجم
  سناریوی بعدی زمانی,مطرح می شود که یک شئکت قصد دارد با بر پایی یک سیستم مرکزی ذر محل اصلی شرکت , سایر شعبات خود را تحت پوشش یک سیستم (مثلا یک بانک اطلاعاتی) متمرکز درآورد. از این رو باز هم در اینجا مسأله اتصال شعبات شرکت از طریق VPN مطرح می شود.در این صورت ISA با قرار ذاشتن در سمت هر شعبه و همچنین دفتر مرکزی به صورت آرایه ای از دیوارهای آتش (ARRAY OF FIREWALL) می تواند نقل و انتقال اطلاعات از سوی شعبات به دفتر مرکزی شرکت و بالعکس را زیر نظر داشته باشد . این مسأله بهعث می شود تا هر کدام از شعبات و دفتر مرکزی به منابع محدودی از یکدیگر دسترسی داشته باشند . در ضمن با وجود امکان مدیریت و پیکربندی متمرکز کلیه سرورهای ISA , نیهزی به مسولین امنیتی برای هر شعبه نیست و تنها یک مدیر امنیت , از طریق ISA سرور موجود در دفتر مرکزی می تواند کلیه ISA سرورهای شعبات را تنظیم و پیکربندی کند.(شکل 5)

  سناریوی ششم

  کنترل ذسترسی کاربران داخل دفتر مرکزی به سایت های اینترنتی , سناریوی ششم کاربرد ISA محسوب
  می شود. در این جا ISA می تواند به کمک مدیر سیستم آمده , سایت ها , لینک ها ی URL و یا انواع
  فایل ها یی که از نظر وی نامناسب تشخیص داده شده , را مسدود کند. در همین هنگام فایروال نیز کار خود را انجام می دهد و با استفاذه از سازگاری مناسبی که بین ISA و ACTIVE MESSING ویندوز وجود
  دارد , اولا از دسترسی افراد غیر مجاز یا افراد مجاز ذر زمان هایغیر محاز به اینترنت جلوگیری شده و ثانیا می توان از اجرا شدن برنامه هایی که پورت های خاصی از سرور را مثلا جهت استفاده برنامه های INSTANT MESSAGING مورد استفاده قرار می دهند , جلوگیری نمود تا بدین وسیله ریسک ورود انواع فایل های آلوده به ویروس کاهش یابد . (شکل 6)

  سناریوی هفتم
  در تمام سناریوی قبلی که ISA در بر قراری ارتباط مناسب و امن بین سایت های اینترنت , کاربران یا شعبات شرکت نقش مهمی را ایفا می کرد , یک سناریوی دیگر نیز نهفته است و آن سرعت انتقال اطلاعات بین تمام موارد فوق از سایت های اینترنتی گرفته تا اطلاعات سازمانی است. سیستم ARRAY CACHE موجود در این برتامه باعث می شود تا هرکدام از کاربران چه در محل اصلی شرکت و چه از محل شعبات بتوانند برای دیدن اطلاعات یا سایت های مشابه راه میان بر را رفته و آن را از هر کدام از ISA های موجود در شبکه VPN یا LAN دریافت کنند و بدین وسیله حجم انتقال اطلاعات با با محیط خارج را تا حدود زیادی در سیستم متوازن نمایند .

  عملکرد
  ISA SERVER کلیه سناریوهای تعیین شده را بر اساس سه قاعده مختلف یعنی سیستم, شبکه و دیواره آتش محقق می سازد که در ایتجا به این سه قاعده اشاره می کنیم.

  1-NETWORK RULE
  ISA SERVER با استفاده از قوانین شبکه ای موجود و تعریف شده در بانک اطلاعاتی خودش نحوی ارتباط دو یا چند شبکه را به یکدیگر در یک فضای معین , مشخص می سازد. در این قاعده که توسط مدیر سیستم قابل تنظیم است مشخص می گردد که شبکه های مورد نظرطبق کدام یک از دو روش قابل طرح , به یکدیگر متصل می شوند . این دو روش عبارتند از :

  الف-NAT (Network Address Translation )
  این روش , یک ارتباط یک طرفه و منحصر به فرد است. بدین معنی که همیشه یکی از شبکه ها نقش شبکه اصلی و داخلی (INTERMAL) و بقیه شبکه ها نقش شبکه های خارجی (EXTERMAL) را بازی می کنند. در این روش شبکه داخلی می تواند قمانین و شیوه دسترسی به اطلاعات و ردوبذل شدن آن ها در فضای بین شبکه ها را تعیین کند ولی این امکان از سایر شبکه های خارجی سلب گردیده و آن ها تابع قوانین تعریف شده درشیکه داخلی هستند. در این روش همچنین ISA آدرس IP کامپیوترهای مبدأ یک ارتباط NAT را به وسیلهعوض کردن آن ها در IP خارجی خودش , از دید کامپیوترهای یک شبکه (چه کامپیوترهای متصل از طریق LAN و چه کامپیوترهای خارجی ) مخفی می کند . به عنوان مثال , مدیر یک شبکه می تواند از ارتباط بین کامپیوترهای متصل شده از طریق VPN را با ضای اینترنت از نوع یک رابطه NAT تعریف کند تا ضریب امنبت را ذر این ارتباطات بالا ببرد.

  ب-ROUT
  این نوع ارتباط یک ارتباط , دو طرفه است. بدین معنی که هر دو طرف می تونند قواعد امنیتی خاصی را برای دسترسی شبکه های دیگر به شبکه محلی خود تعریف کنند. به عنوان مثال ارتباط بین شبکه های متصل شده به یکدیگر در فضای VPN می توند یک ارتباط از نوع ROUT باشد.
  با توجه به ین مسایل ارتباطات فابل اطمینان یک شبکه با شبکه های مجاور (مثل شعبات شرکت ) می تواند از ROUT و ارتباطات مختاطانه شبکه با کاربران خارجی و کسانی که از طریقRADIUS یا وب به شبکه دسترسی ذارند می تئاند از نوع NAT تعریف شود .

  2-Firewall Rule
  علاوه بر نقش مستقیمی که سیاست های تعریف شده در قواعد دیواره آتش در نخوه ارتباط بین شبکه ها بازی می کند و می توند موجب مسدود شدن ارتباطات خرج از قواعد تعریف شده در NETWORK RULE شود , این قواعد همچنین می تواند با تعریف دقیقی که از پروتکل های HTTP , FTP , ONS , RPC و ........
  انجام دهند , کلیه درخواست های ازانواع مذکور را زیر نظر گرفته و به عبارتی فیلتر نمایند. در این روش مدیر امنیت شبکه می تواند امکان دسترسی تعدادی از کاربران را در ساعات خاص و به محتوای مشخص مجاز یا غیر مجاز کند. به عنوان مثال وی میتواند تصاویر موجود بر روی صفحات وب را از طریق فیلتر کردن فهرستی از پسوندهای انواع فایل های گرافیکی در یک قاعده از نوع HTTP , مسدود کند در حالی که کاربران همچنان بتوانند آن فایل ها را از طریق پروتکل دیگری مثل FTP دریافت یا ارسال کنند.
  همچنین در قواعد مربوطه به فایروال می توان دسترسی کاربران و یا گروه های کاربری را به تعدادی از آدرس های URL یا IP های مشخص مسدود کرد. ضمن آنکه قواعد مربوط به نخوه دسترسی کاربران برای انجام اموری مثل انتشار صفحات وب (WEB PUBLISHING ) و امثال آن هم در همین جا تعریف می گردد.

  3-SYSTEM RULE
  در این قسمت بیش از سی قاعده مربوط به دسترسی وجود دارد که قابل انتساب به شبکه محلی می باشند. این قواعد نحوه ارتباط سرویس های یک شبکه را با یکدیگر و همچنین با ISA مشخص می نماید. به عنوان مثال سرویس DHCP که کلیه درخواست ها و پاسخ های مربوط به انتساب دینامیک آدس IP به کامپیوترهای یک شبکه را مدیریت می کند , یا سرویس DSN که وظیفه ترجمه اسامی و آدرس های شبکه را انجام می دهد , مورد استفاده ISA قرار گرفته تا بتواند هم موقعیت خود در شبکه و با سرورهایی که سرویس های فوق را ارایه می دهند تشخیص دهد و هم با اطلاع از نحوه پیکربندی شبکه و ارتباط آن با مخیط خارج اقدام به کنتذل آن از طریق قواعد مربوطبه شبکه و دیواره آتش بنماید. به طور کلی سیاست های موجود در قواعد سیستمی روابط میان ISA و سایر منابع و سرورهای موجود در شبکه را مشخص می نمایند

 3. #3
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  نرم افزار ISA يا Internet Securityand Acceleration توسط شرکت Microsoft براي Win2k عرضه گرديده است. اين نرم افزار که در حقيقت نسخه جديدي از MSProxy است داراي قابليتها و تواناييهاي جالبي است. اما متأسفانه هنوز هيچ کتابي در اين مورد به زبان فارسي نوشته نشده است. حتي اکثر کساني که از اين نرم افزار استفاده مي کنند با بسياري از قابليتهاي ISA آشنا نيستند. در سايتها و وب لاگهاي کامپيوتري هم کمتر کسي پيدا مي شود که حتي اشاره اي به ISA کرده باشد.
  با توجه به اين نياز تصميم دارم تا در حد توان و بضاعت علمي خود در چند قسمت مختلف به بررسي ISA بپردازم. از تمامي دوستاني که در اين زمينه تحقيقات و يا مطالعاتي دارند هم خواهش مي کنم که مطالبشان را به آدرس alikia@mail.com بفرستند تا با نام خودشان در سايت قرار گيرد.

  نرم افزار ISA (بخش1)

  نرم افزار ISA داراي دو قابليت اصلي است.
  1- Firewall - 2 Cache
  با استفاده از قابليت Caching مي توان Request هاي Http و Ftp کاربران شبکه را Cache کرد تا در هنگام درخواستهاي تکراري با صرفه جويي در زمان و پهناي باند بتوان به آن درخواستها از طريق اطلاعات Cache Server پاسخ گفت.

  Cache
  بخش Caching خود، داراي قابليتهاي زير است:
  1) Automatic & Scheduled Caching : در اين قابليت ISA بطور هوشمندانه در ساعات مشخصي (ساعاتي که ترافيک شبکه کم است) به سراغ سايتهايي که قبلا Cache شده اند اما زمان TTL آنها تمام شده است و Expire شده اند رفته و بطور اتوماتيک آنها را Update مي کند. ISA اين عمل را با اولويت سايتهاي محبوب (سايتهايي که بيش از ساير سايتها توسط کاربران درخواست شده اند) انجام مي دهد. نتيجه اين کار اين است که سايتهاي محبوب کاربران همواره بصورت Update شده در ISA براي تحويل به کاربران فراهم است. ضمن اينکه ما بصورت دستي نيز مي توانيم ساعاتي را براي Update کردن سايتهاي دلخواهمان تعيين کنيم.

  2) Reverse Caching : با استفاده از اين قابليت ISA مي تواند اطلاعاتي را که بر روي Web Server داخلي شبکه قرار دارند را پس از آنکه يکبار در اختيار کاربران موجود در اينترنت قرار داد بر روي خود Cache نموده و در صورت تقاضاي مجدد بدون مراجعه به Web Server اطلاعات Cache شده را در اختيار کاربران Internet قرار دهد. اين خاصيت موجب کاسته شده ترافيک بر روي Web Server مي شود.


  3) TransparentCache: يکي از قابليتهاي ISA اين است که هم بصورت Proxy Base و هم بصورت Transparent قابليت Cache کردن را دارد. در جلسات بعد در اين مورد بيشتر صحبت خواهيم کرد.

  4) Distributed and Hierarchical Caching : مي توان بجاي يک ISA Cache از چند ISA Cache در شبکه استفاده کرد. سپس همه آنها را بصورت يک Array درآورد. در اين حالت تمام ISAها دست به دست هم داده و يک Cache يکپارچه را تشکيل مي دهند. درصورتيکه Objectهاي Cache شده از لحاظ فيزيکي بر روي اين ISA Server ها توزيع شده است و هر کدام قسمتي از اطلاعات را Cache نموده اند. ضمنا" ما مي توانيم از يک Root System نيز استفاده کنيم بگونه اي که يک يا چند ISA Server به اينترنت مستقيما" وصل بوده و Object هاي مورد نياز خود را از طريق ISA Serverهاي بالاتر تأمين نمايد. در اين حالت با استفاده از پروتکلCARP يا CacheArray Routing Protocol اطلاعات مورد نياز Clientها از روي يک Array جمع آوري شده و در اختيار آنها قرار مي گيرد.


  Firewall
  امروزه Firewallها در دو نوع سخت افزاري و نرم افزاري وجود دارند. مزيت عمده Firewallهاي سخت افزاري در سرعت آنهاست. از نمونه هاي سخت افزاري مي توان به Cisco PIX Firewall اشاره کرد که شکل آنرا ملاحظه مي کنيد:

  جالب اينجاست که MicroSoft ادعا مي کند تمامي قابليتهاي يک Firewall سخت افزاري در ISA گنجانده شده است و بدليل قيمت بسيار کمتر براي استفاده اقتصادي تر است.

  بطور کلي مي توان گفت قابليتهاي نرم افزار ISA در زمينه Firewall عبارتند از:

  1- کنترل استفاده از اينترنت: در ISA مي توان با استفاده از Policyها ترافيک ورودي و خروجي را بر مبناي سايتها , Protocolها و محتويات Packetها Filter کرد.

  2- مي توان Packetها را بر اساس لايه ها (از لايه Network تا Application) فيلتر نموده و حتي ترافيک هاي مربوط به DNS را کنترل کرد.

  3- ISA با استفاده از قابليت Intrusion Detection مي تواند جلوي نفوذ هکرها را بگيرد. بر روي ISA روشهاي معروف Hack تعريف شده است و در صورتيکه فردي اقدام به استفاده از اين روشها نمايد ISA جلوي او را خواهد گرفت. به عنوان مثال ISA مي تواند Scan شدن Portها را تشخيص داده و جلوي آنرا بگيرد.

  در بخشهاي بعدي ادامه اين بحث را پي مي گيريم. مجددا" از تمامي دوستان مي خواهم که نظرات , پيشنهادات و انتقادات خود را به آدرس jalal.khousheh@mail.com ارسال نمايند.

 4. #4
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  نگاه امروز:
  معمولا" وقتي صحبت از Cache مي شود نرم افزارهايي مثل Squid ,CacheXpress, RealCache و ... به ذهنــمــان خــطــور مــي*کــند. ايــن ها هـمـه Request هــاي کــاربـــران شـبـکه مــحــلــي را Cache مــي کـنـنـد. امـا همـانطور که در توضيحـات فوق گفتـه شـد نـرم افـزارهــايي هــم وجـــود دارند که به صورت Reverse Caching عمل مي*کــنــند. اين نــرم افـــزارهـــا در شـــبـــکه مـــحــلــي و قــبــل Web Server قــرار مي*گــيـــرنــد و تــقــاضــاهــاي وارده از ايــنــتــرنت براي دستيابي به Web Server و يا Web Server ها را Cache مي کنند تا ترافيک را روي Web Serverها کاهش دهند. ديديم که ISA اين کار را مي تواند انجام دهد. در بخش نگاه امروز يک نرم افزار ديگر را معرفي مي کنيم که اين کار را انجام مي دهد. اين نرم افزار XCache نام دارد. براي آگاهي بيشتر و نيز Download کردن نسخه آزمايشي به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه کنيد.
  و اما ادامه بحث:

  ISA داراي قابليتهاي مختلفي است که مي توان آنها را بصورت زير خلاصه کرد:

  1- قابليت اعمال Policy هاي مختلف.
  2- امکان کنترل Bandwidth (Qos).

  توجه: اگر به ياد داشته باشيد در بخش چهارم آموزش هنگام مقايسه Linux و Windows گفتيم در Windows امکان کنترل Bandwidth وجود ندارد. در اينجا تصريح مي کنيم که امکان کنترل Bandwidth در ISA بر اساس اولويت است. در صورتيکه در Linux و يا Cisco Routers شما مي توانيد Bandwidth کاربران را به يک سقف معين محدود کنيد. (بعدها در اين مورد بيشتر صحبت خواهيم کرد.)

  3- امکان پشتيباني از VPN.
  4- امکان Publish کردن Webserverهاي داخلي شبکه.

  پس از Publish کردن Webserverهاي داخلي هرگاه يک کاربر از طريق Intenet بخواهد به Webserver ما دسترسي پيدا کند اطلاعات مورد نياز او از طريق ISA در اختيارش قرار مي گيرد. در نتيجه هيچکس از طريق Internet نمي تواند مستقيما" به Webserver هاي ما دسترسي داشته باشد.
  5- H.323GateKeeper: ويژه برنامه هايي است که از IP تلفني استفاده مي نمايند. (مثل NetMeeting)
  6- Monitoring & Alerts.

  نکته: ذکر اين نکته لازم است که هر سيستم عاملي که Http (ver 1.1) را پشتيباني کند مي تواند به عنوان يک WebProxyClient عمل نمايد. اگر بخواهيم از ISA به عنوان يک Firewall استفاده نماييم بايد Clientها داراي Win95 به بعد باشند. Clientها مي توانند به عنوان SecureNAT Client عمل کرده و از خيلي از قابليتهاي ISA بهره-مند شوند.

 5. #5
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  ISA Server مي تواند در دو حالت زير نصب شود:

  1- Stand-alone : در اين حالت ISA Server ها مستقل از يکديگر عمل کرده و به يکديگر متصل نمي شوند.
  مزاياي اين روش عبارت است از:
  - هزينه کمترو تنظيمات کمتري نياز دارد.
  - تمام قابليتهاي Caching و Firewall را داراست.
  - از هرنوع Connection حتي Dialup مي تواند استفاده کند.
  معايب اين روش هم عبارت است از:
  - داراي Enterprise Policy نيست. بنابراين اگر از چند Stand-alone استفاده کنيم بايد هرکدام را جداگانه کنترل کنيم.
  - Single Point of Failure: در حالت Stand alone همه چيز وابسته به ISA است و اگر ISA دچار مشکل گردد Internet قطع خواهد شد.

  2- Enterprise Array: پياده سازي اين روش فقط بر روي Active Directory امکان پذير است. در اين روش يک Array مرکب از چندين ISA Server تشکيل مي شود که همگي بصورت منطقي از يک نقطه کنترل مي گردند. ضمنا" هر کدام از اعضاي Array قسمتي از اطلاعات را Cache مي کنند. در صورت نياز مي توان Array را گسترش داد. نکته قابل توجه اين است که يک Array فقط تحت يک Domain واحد قابل پياده سازي است. يعني اعضاي يک Array بايد همگي عضو يک Domain باشند.
  مزاياي اين روش:
  - امکان اعمال Enterprise Policy.
  - امکان مديريت متمرکز
  - No Single Point of Failure: در اين حالت اگر يک يا چند ISA Server دچار اختلال شود اختلالي در شبکه بوجود نمي آيد.
  معايب اين روش:
  - نيازمند ايجاد تغييراتي در توپولوژي شبکه است.
  - از نظر هزينه نسبت به روش قبلي گرانتر است.
  - در ابتداي کار نياز به مطالعه , تحقيق , برنامه ريزي و صرف وقت بيشتري براي پياده سازي دارد.

  قابليت ArrayChains: اين قابليت (Hierarchical Caching) اجازه مي دهد که يک ISA Server بدون آنکه مستقيما" به اينترنت متصل باشد از طريق Cache يک ISA Server ديگر به تعدادي Client سرويس دهد.


  Publishing: در اين حالت تمام کساني که بخواهند از طريق اينترنت به WebServer ما دسترسي پيدا کنند مستقيما" با آن ارتباط ندارند بلکه ISA اين اطلاعات را در اختيار کاربران قرار مي دهد.

  مزاياي Publish کردن:


  - بالا رفتن Security شبکه درحالي که اطلاعات سرورهاي ما بدون هيچ مشکلي از طريق اينترنت قابل دريافت است.
  - امکان ReverseCaching به کمک Publish کردن فراهم مي شود.
  معايب Publish کردن:
  - اگر طراحي را به دقت انجام ندهيم بار زيادي بر روي ISA Server اعمال مي شود.
  - نياز به انجام تنظيمات دقيق داريم در نتيجه هنگام بروز مشکل براي رديابي آن به مدت زمان بيشتري نياز داريم.
  در بخشهاي بعدي ادامه اين بحث را پي مي گيريم. مجددا" از تمامي دوستان مي خواهم که نظرات , پيشنهادات و انتقادات خود را به آدرس alikia@mail.com ارسال نمايند.


  نگاه امروز:
  در بخش نگاه امروز روشي براي انتقال کامل کاربران Windows از يک کامپيوتر يا Domain به کامپيوتر و يا Domain ديگر را معرفي مي کنيم.

  اين کار معمولا" وقتي بکار مي رود که Windows شما دچار اشکال شده باشد و شما مجبور باشيد که مجددا" Windows خود را نصب کنيد. همچنين اگر بخواهيد از Password کاربران خود بطور کامل Backup بگيريد از اين روش استفاده مي شود. در اين روش Passwordهاي عضو Domain بطور کامل قابل انتقال هستند. در حقيقت در اين روش يک کپي از فايل Sam تهيه مي شود و به کامپيوتر جديد منتقل مي شود.
  هشدار: برخي افراد سودجو ممکن است از اين روش براي دستيابي به اهداف پليد خود سوء استفاده کنند. مثلا" ممکن است يک نفر با تهيه يک کپي از فايل Sam شما آنرا به کامپيوتر خودش کپي کند و با استفاده از نرم افزارهايي نظير LC4 بتواند به اصل Passwordهاي شما و کاربرانتان دست يابد. همچنين ممکن است کسي از فايل Sam کپي تهيه کند سپس Password يک يا چند کاربر را عوض کند و از Account آنها مدتي سوء استفاده نمايد سپس Sam فايل را مجددا" به جاي خود برگرداند تا کسي متوجه نشود او Passwordها را عوض کرده و از آنها سوء استفاده نموده است.

  ابتدا فايل CopyPassword.zip (حجم: 40KB) را Download کنيد و آنرا Unzip کنيد.
  سپس دستور زير را اجرا کنيد.
  Copypwd DUMP > Copypwd.txt
  توجه داشته باشيد که نام فايل حتما" بايد Copypwd.txt باشد.
  پس از اجراي اين دستور فايلي بنام Copypwd.txt ساخته مي شود. اين فايل شامل Usernameها و Password کاربران است. البته Password بصورت Hash ديده مي شود.
  اکنون اين فايل را بر روي کامپيوتر جديد کپي کنيد. شما بايد در کامپيوتر جديد همه کاربران را بدون وارد کردن Password بطور دستي در Windows ايجاد کنيد. اگر تعداد کاربران خيلي زياد است مي توانيد از نرم افزارهايي که از طريق يک Text File نام کاربران را Import کرده و آنها را در NT ايجاد مي کنند استفاده کنيد. (مثل ISPUtil - البته اين نرم افزار بدون قفل سخت افزاري قابل اجرا نيست!) نرم افزارهايي از اين قبيل در اينترنت براحتي يافت مي شوند.
  شما کافيست اين فايل را به يک کامپيوتر ديگر کپي کرده و دستور زير را بر روي آن اجرا کنيد.
  CopyPwd SET
  با اين کار Password کاربران موجود در فايل Copypwd.txt به حالت اوليه بازگردانده مي شود!

 6. #6
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  و اما ادامه بحث:

  ISA داراي قابليتهاي مختلفي است که مي توان آنها را بصورت زير خلاصه کرد:

  1- قابليت اعمال Policy هاي مختلف.
  2- امکان کنترل Bandwidth (Qos).

  توجه: اگر به ياد داشته باشيد در بخش چهارم آموزش هنگام مقايسه Linux و Windows گفتيم در Windows امکان کنترل Bandwidth وجود ندارد. در اينجا تصريح مي کنيم که امکان کنترل Bandwidth در ISA بر اساس اولويت است. در صورتيکه در Linux و يا Cisco Routers شما مي توانيد Bandwidth کاربران را به يک سقف معين محدود کنيد. (بعدها در اين مورد بيشتر صحبت خواهيم کرد.)

  3- امکان پشتيباني از VPN.
  4- امکان Publish کردن Webserverهاي داخلي شبکه.

  پس از Publish کردن Webserverهاي داخلي هرگاه يک کاربر از طريق Intenet بخواهد به Webserver ما دسترسي پيدا کند اطلاعات مورد نياز او از طريق ISA در اختيارش قرار مي گيرد. در نتيجه هيچکس از طريق Internet نمي تواند مستقيما" به Webserver هاي ما دسترسي داشته باشد.
  5- H.323GateKeeper: ويژه برنامه هايي است که از IP تلفني استفاده مي نمايند. (مثل NetMeeting)
  6- Monitoring & Alerts.

  نکته: ذکر اين نکته لازم است که هر سيستم عاملي که Http (ver 1.1) را پشتيباني کند مي تواند به عنوان يک WebProxyClient عمل نمايد. اگر بخواهيم از ISA به عنوان يک Firewall استفاده نماييم بايد Clientها داراي Win95 به بعد باشند. Clientها مي توانند به عنوان SecureNAT Client عمل کرده و از خيلي از قابليتهاي ISA بهره-مند شوند.

  ISA Server مي تواند در دو حالت زير نصب شود:

  1- Stand-alone : در اين حالت ISA Server ها مستقل از يکديگر عمل کرده و به يکديگر متصل نمي شوند.
  مزاياي اين روش عبارت است از:
  - هزينه کمترو تنظيمات کمتري نياز دارد.
  - تمام قابليتهاي Caching و Firewall را داراست.
  - از هرنوع Connection حتي Dialup مي تواند استفاده کند.
  معايب اين روش هم عبارت است از:
  - داراي Enterprise Policy نيست. بنابراين اگر از چند Stand-alone استفاده کنيم بايد هرکدام را جداگانه کنترل کنيم.
  - Single Point of Failure: در حالت Stand alone همه چيز وابسته به ISA است و اگر ISA دچار مشکل گردد Internet قطع خواهد شد.

  2- Enterprise Array: پياده سازي اين روش فقط بر روي Active Directory امکان پذير است. در اين روش يک Array مرکب از چندين ISA Server تشکيل مي شود که همگي بصورت منطقي از يک نقطه کنترل مي گردند. ضمنا" هر کدام از اعضاي Array قسمتي از اطلاعات را Cache مي کنند. در صورت نياز مي توان Array را گسترش داد. نکته قابل توجه اين است که يک Array فقط تحت يک Domain واحد قابل پياده سازي است. يعني اعضاي يک Array بايد همگي عضو يک Domain باشند.
  مزاياي اين روش:
  - امکان اعمال Enterprise Policy.
  - امکان مديريت متمرکز
  - No Single Point of Failure: در اين حالت اگر يک يا چند ISA Server دچار اختلال شود اختلالي در شبکه بوجود نمي آيد.
  معايب اين روش:
  - نيازمند ايجاد تغييراتي در توپولوژي شبکه است.
  - از نظر هزينه نسبت به روش قبلي گرانتر است.
  - در ابتداي کار نياز به مطالعه , تحقيق , برنامه ريزي و صرف وقت بيشتري براي پياده سازي دارد.

  قابليت ArrayChains: اين قابليت (Hierarchical Caching) اجازه مي دهد که يک ISA Server بدون آنکه مستقيما" به اينترنت متصل باشد از طريق Cache يک ISA Server ديگر به تعدادي Client سرويس دهد.


  Publishing: در اين حالت تمام کساني که بخواهند از طريق اينترنت به WebServer ما دسترسي پيدا کنند مستقيما" با آن ارتباط ندارند بلکه ISA اين اطلاعات را در اختيار کاربران قرار مي دهد.

  مزاياي Publish کردن:


  - بالا رفتن Security شبکه درحالي که اطلاعات سرورهاي ما بدون هيچ مشکلي از طريق اينترنت قابل دريافت است.
  - امکان ReverseCaching به کمک Publish کردن فراهم مي شود.
  معايب Publish کردن:
  - اگر طراحي را به دقت انجام ندهيم بار زيادي بر روي ISA Server اعمال مي شود.
  - نياز به انجام تنظيمات دقيق داريم در نتيجه هنگام بروز مشکل براي رديابي آن به مدت زمان بيشتري نياز داريم.
  در بخشهاي بعدي ادامه اين بحث را پي مي گيريم. مجددا" از تمامي دوستان مي خواهم که نظرات , پيشنهادات و انتقادات خود را به آدرس alikia@mail.com ارسال نمايند.


  نگاه امروز:
  در بخش نگاه امروز روشي براي انتقال کامل کاربران Windows از يک کامپيوتر يا Domain به کامپيوتر و يا Domain ديگر را معرفي مي کنيم.

  اين کار معمولا" وقتي بکار مي رود که Windows شما دچار اشکال شده باشد و شما مجبور باشيد که مجددا" Windows خود را نصب کنيد. همچنين اگر بخواهيد از Password کاربران خود بطور کامل Backup بگيريد از اين روش استفاده مي شود. در اين روش Passwordهاي عضو Domain بطور کامل قابل انتقال هستند. در حقيقت در اين روش يک کپي از فايل Sam تهيه مي شود و به کامپيوتر جديد منتقل مي شود.
  هشدار: برخي افراد سودجو ممکن است از اين روش براي دستيابي به اهداف پليد خود سوء استفاده کنند. مثلا" ممکن است يک نفر با تهيه يک کپي از فايل Sam شما آنرا به کامپيوتر خودش کپي کند و با استفاده از نرم افزارهايي نظير LC4 بتواند به اصل Passwordهاي شما و کاربرانتان دست يابد. همچنين ممکن است کسي از فايل Sam کپي تهيه کند سپس Password يک يا چند کاربر را عوض کند و از Account آنها مدتي سوء استفاده نمايد سپس Sam فايل را مجددا" به جاي خود برگرداند تا کسي متوجه نشود او Passwordها را عوض کرده و از آنها سوء استفاده نموده است.

  ابتدا فايل CopyPassword.zip (حجم: 40KB) را Download کنيد و آنرا Unzip کنيد.
  سپس دستور زير را اجرا کنيد.
  Copypwd DUMP > Copypwd.txt
  توجه داشته باشيد که نام فايل حتما" بايد Copypwd.txt باشد.
  پس از اجراي اين دستور فايلي بنام Copypwd.txt ساخته مي شود. اين فايل شامل Usernameها و Password کاربران است. البته Password بصورت Hash ديده مي شود.
  اکنون اين فايل را بر روي کامپيوتر جديد کپي کنيد. شما بايد در کامپيوتر جديد همه کاربران را بدون وارد کردن Password بطور دستي در Windows ايجاد کنيد. اگر تعداد کاربران خيلي زياد است مي توانيد از نرم افزارهايي که از طريق يک Text File نام کاربران را Import کرده و آنها را در NT ايجاد مي کنند استفاده کنيد. (مثل ISPUtil - البته اين نرم افزار بدون قفل سخت افزاري قابل اجرا نيست!) نرم افزارهايي از اين قبيل در اينترنت براحتي يافت مي شوند.
  شما کافيست اين فايل را به يک کامپيوتر ديگر کپي کرده و دستور زير را بر روي آن اجرا کنيد.
  CopyPwd SET
  با اين کار Password کاربران موجود در فايل Copypwd.txt به حالت اوليه بازگردانده مي شود!
  ISA
  Demilitarized Zone) DMZ):
  در واقع شبکه کوچکي است که از شبکه داخلي مجزا بوده و رنج IP هاي مورد استفاده در آن با IPهاي شبکه داخلي متفاوت است. IPهاي DMZ در داخلLATيا(Local Address Table) قرار ندارد.

  کلا" DMZ مي تواند به دو شکل زير پياده سازي شود:
  1) Tree homed DMZ: در اين حالت يکي از NICهاي ISA به اينترنت , يکي به شبکه محلي و سومي به DMZ متصل مي باشد.

  2-Back to Back DMZ: همانطور که در شکل زير مشاهده مي شود در اين حالت از دو ISA استفاده مي شود که DMZ در بين آنها قرار دارد. در اين حالت امنيت شبکه داخلي بيشتر خواهد بود. زيرا براي نفوذ به داخل آن بايد از دو ISA عبور کنيم. ولي در عوض از نظر هزينه, گرانتر است.

 7. #7
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  [ارسال پیغام خصوصی [کاربر آفلاین


  پاسخ : ISA Server چیست؟
  « پاسخ #2 : دیروز - 17:27:13 بعدازظهر »
  نقل قولنقل قول
  نرم افزار ISA يا Internet Securityand Acceleration توسط شرکت Microsoft براي Win2k عرضه گرديده است. اين نرم افزار که در حقيقت نسخه جديدي از MSProxy است داراي قابليتها و تواناييهاي جالبي است. اما متأسفانه هنوز هيچ کتابي در اين مورد به زبان فارسي نوشته نشده است. حتي اکثر کساني که از اين نرم افزار استفاده مي کنند با بسياري از قابليتهاي ISA آشنا نيستند. در سايتها و وب لاگهاي کامپيوتري هم کمتر کسي پيدا مي شود که حتي اشاره اي به ISA کرده باشد.
  با توجه به اين نياز تصميم دارم تا در حد توان و بضاعت علمي خود در چند قسمت مختلف به بررسي ISA بپردازم. از تمامي دوستاني که در اين زمينه تحقيقات و يا مطالعاتي دارند هم خواهش مي کنم که مطالبشان را به آدرس alikia@mail.com بفرستند تا با نام خودشان در سايت قرار گيرد.

  نرم افزار ISA (بخش1)

  نرم افزار ISA داراي دو قابليت اصلي است.
  1- Firewall - 2 Cache
  با استفاده از قابليت Caching مي توان Request هاي Http و Ftp کاربران شبکه را Cache کرد تا در هنگام درخواستهاي تکراري با صرفه جويي در زمان و پهناي باند بتوان به آن درخواستها از طريق اطلاعات Cache Server پاسخ گفت.

  Cache
  بخش Caching خود، داراي قابليتهاي زير است:
  1) Automatic & Scheduled Caching : در اين قابليت ISA بطور هوشمندانه در ساعات مشخصي (ساعاتي که ترافيک شبکه کم است) به سراغ سايتهايي که قبلا Cache شده اند اما زمان TTL آنها تمام شده است و Expire شده اند رفته و بطور اتوماتيک آنها را Update مي کند. ISA اين عمل را با اولويت سايتهاي محبوب (سايتهايي که بيش از ساير سايتها توسط کاربران درخواست شده اند) انجام مي دهد. نتيجه اين کار اين است که سايتهاي محبوب کاربران همواره بصورت Update شده در ISA براي تحويل به کاربران فراهم است. ضمن اينکه ما بصورت دستي نيز مي توانيم ساعاتي را براي Update کردن سايتهاي دلخواهمان تعيين کنيم.

  2) Reverse Caching : با استفاده از اين قابليت ISA مي تواند اطلاعاتي را که بر روي Web Server داخلي شبکه قرار دارند را پس از آنکه يکبار در اختيار کاربران موجود در اينترنت قرار داد بر روي خود Cache نموده و در صورت تقاضاي مجدد بدون مراجعه به Web Server اطلاعات Cache شده را در اختيار کاربران Internet قرار دهد. اين خاصيت موجب کاسته شده ترافيک بر روي Web Server مي شود.


  3) TransparentCache: يکي از قابليتهاي ISA اين است که هم بصورت Proxy Base و هم بصورت Transparent قابليت Cache کردن را دارد. در جلسات بعد در اين مورد بيشتر صحبت خواهيم کرد.

  4) Distributed and Hierarchical Caching : مي توان بجاي يک ISA Cache از چند ISA Cache در شبکه استفاده کرد. سپس همه آنها را بصورت يک Array درآورد. در اين حالت تمام ISAها دست به دست هم داده و يک Cache يکپارچه را تشکيل مي دهند. درصورتيکه Objectهاي Cache شده از لحاظ فيزيکي بر روي اين ISA Server ها توزيع شده است و هر کدام قسمتي از اطلاعات را Cache نموده اند. ضمنا" ما مي توانيم از يک Root System نيز استفاده کنيم بگونه اي که يک يا چند ISA Server به اينترنت مستقيما" وصل بوده و Object هاي مورد نياز خود را از طريق ISA Serverهاي بالاتر تأمين نمايد. در اين حالت با استفاده از پروتکلCARP يا CacheArray Routing Protocol اطلاعات مورد نياز Clientها از روي يک Array جمع آوري شده و در اختيار آنها قرار مي گيرد.


  Firewall
  امروزه Firewallها در دو نوع سخت افزاري و نرم افزاري وجود دارند. مزيت عمده Firewallهاي سخت افزاري در سرعت آنهاست. از نمونه هاي سخت افزاري مي توان به Cisco PIX Firewall اشاره کرد که شکل آنرا ملاحظه مي کنيد:

  جالب اينجاست که MicroSoft ادعا مي کند تمامي قابليتهاي يک Firewall سخت افزاري در ISA گنجانده شده است و بدليل قيمت بسيار کمتر براي استفاده اقتصادي تر است.

  بطور کلي مي توان گفت قابليتهاي نرم افزار ISA در زمينه Firewall عبارتند از:

  1- کنترل استفاده از اينترنت: در ISA مي توان با استفاده از Policyها ترافيک ورودي و خروجي را بر مبناي سايتها , Protocolها و محتويات Packetها Filter کرد.

  2- مي توان Packetها را بر اساس لايه ها (از لايه Network تا Application) فيلتر نموده و حتي ترافيک هاي مربوط به DNS را کنترل کرد.

  3- ISA با استفاده از قابليت Intrusion Detection مي تواند جلوي نفوذ هکرها را بگيرد. بر روي ISA روشهاي معروف Hack تعريف شده است و در صورتيکه فردي اقدام به استفاده از اين روشها نمايد ISA جلوي او را خواهد گرفت. به عنوان مثال ISA مي تواند Scan شدن Portها را تشخيص داده و جلوي آنرا بگيرد.

  در بخشهاي بعدي ادامه اين بحث را پي مي گيريم. مجددا" از تمامي دوستان مي خواهم که نظرات , پيشنهادات و انتقادات خود را به آدرس jalal.khousheh@mail.com ارسال نمايند.


  نگاه امروز:
  معمولا" وقتي صحبت از Cache مي شود نرم افزارهايي مثل Squid ,CacheXpress, RealCache و ... به ذهنــمــان خــطــور مــي*کــند. ايــن ها هـمـه Request هــاي کــاربـــران شـبـکه مــحــلــي را Cache مــي کـنـنـد. امـا همـانطور که در توضيحـات فوق گفتـه شـد نـرم افـزارهــايي هــم وجـــود دارند که به صورت Reverse Caching عمل مي*کــنــند. اين نــرم افـــزارهـــا در شـــبـــکه مـــحــلــي و قــبــل Web Server قــرار مي*گــيـــرنــد و تــقــاضــاهــاي وارده از ايــنــتــرنت براي دستيابي به Web Server و يا Web Server ها را Cache مي کنند تا ترافيک را روي Web Serverها کاهش دهند. ديديم که ISA اين کار را مي تواند انجام دهد. در بخش نگاه امروز يک نرم افزار ديگر را معرفي مي کنيم که اين کار را انجام مي دهد. اين نرم افزار XCache نام دارد. براي آگاهي بيشتر و نيز Download کردن نسخه آزمايشي به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه کنيد.
  و اما ادامه بحث:

  ISA داراي قابليتهاي مختلفي است که مي توان آنها را بصورت زير خلاصه کرد:

  1- قابليت اعمال Policy هاي مختلف.
  2- امکان کنترل Bandwidth (Qos).

  توجه: اگر به ياد داشته باشيد در بخش چهارم آموزش هنگام مقايسه Linux و Windows گفتيم در Windows امکان کنترل Bandwidth وجود ندارد. در اينجا تصريح مي کنيم که امکان کنترل Bandwidth در ISA بر اساس اولويت است. در صورتيکه در Linux و يا Cisco Routers شما مي توانيد Bandwidth کاربران را به يک سقف معين محدود کنيد. (بعدها در اين مورد بيشتر صحبت خواهيم کرد.)

  3- امکان پشتيباني از VPN.
  4- امکان Publish کردن Webserverهاي داخلي شبکه.

  پس از Publish کردن Webserverهاي داخلي هرگاه يک کاربر از طريق Intenet بخواهد به Webserver ما دسترسي پيدا کند اطلاعات مورد نياز او از طريق ISA در اختيارش قرار مي گيرد. در نتيجه هيچکس از طريق Internet نمي تواند مستقيما" به Webserver هاي ما دسترسي داشته باشد.
  5- H.323GateKeeper: ويژه برنامه هايي است که از IP تلفني استفاده مي نمايند. (مثل NetMeeting)
  6- Monitoring & Alerts.

  نکته: ذکر اين نکته لازم است که هر سيستم عاملي که Http (ver 1.1) را پشتيباني کند مي تواند به عنوان يک WebProxyClient عمل نمايد. اگر بخواهيم از ISA به عنوان يک Firewall استفاده نماييم بايد Clientها داراي Win95 به بعد باشند. Clientها مي توانند به عنوان SecureNAT Client عمل کرده و از خيلي از قابليتهاي ISA بهره-مند شوند.

  ISA Server مي تواند در دو حالت زير نصب شود:

  1- Stand-alone : در اين حالت ISA Server ها مستقل از يکديگر عمل کرده و به يکديگر متصل نمي شوند.
  مزاياي اين روش عبارت است از:
  - هزينه کمترو تنظيمات کمتري نياز دارد.
  - تمام قابليتهاي Caching و Firewall را داراست.
  - از هرنوع Connection حتي Dialup مي تواند استفاده کند.
  معايب اين روش هم عبارت است از:
  - داراي Enterprise Policy نيست. بنابراين اگر از چند Stand-alone استفاده کنيم بايد هرکدام را جداگانه کنترل کنيم.
  - Single Point of Failure: در حالت Stand alone همه چيز وابسته به ISA است و اگر ISA دچار مشکل گردد Internet قطع خواهد شد.

  2- Enterprise Array: پياده سازي اين روش فقط بر روي Active Directory امکان پذير است. در اين روش يک Array مرکب از چندين ISA Server تشکيل مي شود که همگي بصورت منطقي از يک نقطه کنترل مي گردند. ضمنا" هر کدام از اعضاي Array قسمتي از اطلاعات را Cache مي کنند. در صورت نياز مي توان Array را گسترش داد. نکته قابل توجه اين است که يک Array فقط تحت يک Domain واحد قابل پياده سازي است. يعني اعضاي يک Array بايد همگي عضو يک Domain باشند.
  مزاياي اين روش:
  - امکان اعمال Enterprise Policy.
  - امکان مديريت متمرکز
  - No Single Point of Failure: در اين حالت اگر يک يا چند ISA Server دچار اختلال شود اختلالي در شبکه بوجود نمي آيد.
  معايب اين روش:
  - نيازمند ايجاد تغييراتي در توپولوژي شبکه است.
  - از نظر هزينه نسبت به روش قبلي گرانتر است.
  - در ابتداي کار نياز به مطالعه , تحقيق , برنامه ريزي و صرف وقت بيشتري براي پياده سازي دارد.

  قابليت ArrayChains: اين قابليت (Hierarchical Caching) اجازه مي دهد که يک ISA Server بدون آنکه مستقيما" به اينترنت متصل باشد از طريق Cache يک ISA Server ديگر به تعدادي Client سرويس دهد.


  Publishing: در اين حالت تمام کساني که بخواهند از طريق اينترنت به WebServer ما دسترسي پيدا کنند مستقيما" با آن ارتباط ندارند بلکه ISA اين اطلاعات را در اختيار کاربران قرار مي دهد.

  مزاياي Publish کردن:


  - بالا رفتن Security شبکه درحالي که اطلاعات سرورهاي ما بدون هيچ مشکلي از طريق اينترنت قابل دريافت است.
  - امکان ReverseCaching به کمک Publish کردن فراهم مي شود.
  معايب Publish کردن:
  - اگر طراحي را به دقت انجام ندهيم بار زيادي بر روي ISA Server اعمال مي شود.
  - نياز به انجام تنظيمات دقيق داريم در نتيجه هنگام بروز مشکل براي رديابي آن به مدت زمان بيشتري نياز داريم.
  در بخشهاي بعدي ادامه اين بحث را پي مي گيريم. مجددا" از تمامي دوستان مي خواهم که نظرات , پيشنهادات و انتقادات خود را به آدرس alikia@mail.com ارسال نمايند.


  نگاه امروز:
  در بخش نگاه امروز روشي براي انتقال کامل کاربران Windows از يک کامپيوتر يا Domain به کامپيوتر و يا Domain ديگر را معرفي مي کنيم.

  اين کار معمولا" وقتي بکار مي رود که Windows شما دچار اشکال شده باشد و شما مجبور باشيد که مجددا" Windows خود را نصب کنيد. همچنين اگر بخواهيد از Password کاربران خود بطور کامل Backup بگيريد از اين روش استفاده مي شود. در اين روش Passwordهاي عضو Domain بطور کامل قابل انتقال هستند. در حقيقت در اين روش يک کپي از فايل Sam تهيه مي شود و به کامپيوتر جديد منتقل مي شود.
  هشدار: برخي افراد سودجو ممکن است از اين روش براي دستيابي به اهداف پليد خود سوء استفاده کنند. مثلا" ممکن است يک نفر با تهيه يک کپي از فايل Sam شما آنرا به کامپيوتر خودش کپي کند و با استفاده از نرم افزارهايي نظير LC4 بتواند به اصل Passwordهاي شما و کاربرانتان دست يابد. همچنين ممکن است کسي از فايل Sam کپي تهيه کند سپس Password يک يا چند کاربر را عوض کند و از Account آنها مدتي سوء استفاده نمايد سپس Sam فايل را مجددا" به جاي خود برگرداند تا کسي متوجه نشود او Passwordها را عوض کرده و از آنها سوء استفاده نموده است.

  ابتدا فايل CopyPassword.zip (حجم: 40KB) را Download کنيد و آنرا Unzip کنيد.
  سپس دستور زير را اجرا کنيد.
  Copypwd DUMP > Copypwd.txt
  توجه داشته باشيد که نام فايل حتما" بايد Copypwd.txt باشد.
  پس از اجراي اين دستور فايلي بنام Copypwd.txt ساخته مي شود. اين فايل شامل Usernameها و Password کاربران است. البته Password بصورت Hash ديده مي شود.
  اکنون اين فايل را بر روي کامپيوتر جديد کپي کنيد. شما بايد در کامپيوتر جديد همه کاربران را بدون وارد کردن Password بطور دستي در Windows ايجاد کنيد. اگر تعداد کاربران خيلي زياد است مي توانيد از نرم افزارهايي که از طريق يک Text File نام کاربران را Import کرده و آنها را در NT ايجاد مي کنند استفاده کنيد. (مثل ISPUtil - البته اين نرم افزار بدون قفل سخت افزاري قابل اجرا نيست!) نرم افزارهايي از اين قبيل در اينترنت براحتي يافت مي شوند.
  شما کافيست اين فايل را به يک کامپيوتر ديگر کپي کرده و دستور زير را بر روي آن اجرا کنيد.
  CopyPwd SET
  با اين کار Password کاربران موجود در فايل Copypwd.txt به حالت اوليه بازگردانده مي شود!
  و اما ادامه بحث:

  ISA داراي قابليتهاي مختلفي است که مي توان آنها را بصورت زير خلاصه کرد:

  1- قابليت اعمال Policy هاي مختلف.
  2- امکان کنترل Bandwidth (Qos).

  توجه: اگر به ياد داشته باشيد در بخش چهارم آموزش هنگام مقايسه Linux و Windows گفتيم در Windows امکان کنترل Bandwidth وجود ندارد. در اينجا تصريح مي کنيم که امکان کنترل Bandwidth در ISA بر اساس اولويت است. در صورتيکه در Linux و يا Cisco Routers شما مي توانيد Bandwidth کاربران را به يک سقف معين محدود کنيد. (بعدها در اين مورد بيشتر صحبت خواهيم کرد.)

  3- امکان پشتيباني از VPN.
  4- امکان Publish کردن Webserverهاي داخلي شبکه.

  پس از Publish کردن Webserverهاي داخلي هرگاه يک کاربر از طريق Intenet بخواهد به Webserver ما دسترسي پيدا کند اطلاعات مورد نياز او از طريق ISA در اختيارش قرار مي گيرد. در نتيجه هيچکس از طريق Internet نمي تواند مستقيما" به Webserver هاي ما دسترسي داشته باشد.
  5- H.323GateKeeper: ويژه برنامه هايي است که از IP تلفني استفاده مي نمايند. (مثل NetMeeting)
  6- Monitoring & Alerts.

  نکته: ذکر اين نکته لازم است که هر سيستم عاملي که Http (ver 1.1) را پشتيباني کند مي تواند به عنوان يک WebProxyClient عمل نمايد. اگر بخواهيم از ISA به عنوان يک Firewall استفاده نماييم بايد Clientها داراي Win95 به بعد باشند. Clientها مي توانند به عنوان SecureNAT Client عمل کرده و از خيلي از قابليتهاي ISA بهره-مند شوند.

  ISA Server مي تواند در دو حالت زير نصب شود:

  1- Stand-alone : در اين حالت ISA Server ها مستقل از يکديگر عمل کرده و به يکديگر متصل نمي شوند.
  مزاياي اين روش عبارت است از:
  - هزينه کمترو تنظيمات کمتري نياز دارد.
  - تمام قابليتهاي Caching و Firewall را داراست.
  - از هرنوع Connection حتي Dialup مي تواند استفاده کند.
  معايب اين روش هم عبارت است از:
  - داراي Enterprise Policy نيست. بنابراين اگر از چند Stand-alone استفاده کنيم بايد هرکدام را جداگانه کنترل کنيم.
  - Single Point of Failure: در حالت Stand alone همه چيز وابسته به ISA است و اگر ISA دچار مشکل گردد Internet قطع خواهد شد.

  2- Enterprise Array: پياده سازي اين روش فقط بر روي Active Directory امکان پذير است. در اين روش يک Array مرکب از چندين ISA Server تشکيل مي شود که همگي بصورت منطقي از يک نقطه کنترل مي گردند. ضمنا" هر کدام از اعضاي Array قسمتي از اطلاعات را Cache مي کنند. در صورت نياز مي توان Array را گسترش داد. نکته قابل توجه اين است که يک Array فقط تحت يک Domain واحد قابل پياده سازي است. يعني اعضاي يک Array بايد همگي عضو يک Domain باشند.
  مزاياي اين روش:
  - امکان اعمال Enterprise Policy.
  - امکان مديريت متمرکز
  - No Single Point of Failure: در اين حالت اگر يک يا چند ISA Server دچار اختلال شود اختلالي در شبکه بوجود نمي آيد.
  معايب اين روش:
  - نيازمند ايجاد تغييراتي در توپولوژي شبکه است.
  - از نظر هزينه نسبت به روش قبلي گرانتر است.
  - در ابتداي کار نياز به مطالعه , تحقيق , برنامه ريزي و صرف وقت بيشتري براي پياده سازي دارد.

  قابليت ArrayChains: اين قابليت (Hierarchical Caching) اجازه مي دهد که يک ISA Server بدون آنکه مستقيما" به اينترنت متصل باشد از طريق Cache يک ISA Server ديگر به تعدادي Client سرويس دهد.


  Publishing: در اين حالت تمام کساني که بخواهند از طريق اينترنت به WebServer ما دسترسي پيدا کنند مستقيما" با آن ارتباط ندارند بلکه ISA اين اطلاعات را در اختيار کاربران قرار مي دهد.

  مزاياي Publish کردن:


  - بالا رفتن Security شبکه درحالي که اطلاعات سرورهاي ما بدون هيچ مشکلي از طريق اينترنت قابل دريافت است.
  - امکان ReverseCaching به کمک Publish کردن فراهم مي شود.
  معايب Publish کردن:
  - اگر طراحي را به دقت انجام ندهيم بار زيادي بر روي ISA Server اعمال مي شود.
  - نياز به انجام تنظيمات دقيق داريم در نتيجه هنگام بروز مشکل براي رديابي آن به مدت زمان بيشتري نياز داريم.
  در بخشهاي بعدي ادامه اين بحث را پي مي گيريم. مجددا" از تمامي دوستان مي خواهم که نظرات , پيشنهادات و انتقادات خود را به آدرس alikia@mail.com ارسال نمايند.


  نگاه امروز:
  در بخش نگاه امروز روشي براي انتقال کامل کاربران Windows از يک کامپيوتر يا Domain به کامپيوتر و يا Domain ديگر را معرفي مي کنيم.

  اين کار معمولا" وقتي بکار مي رود که Windows شما دچار اشکال شده باشد و شما مجبور باشيد که مجددا" Windows خود را نصب کنيد. همچنين اگر بخواهيد از Password کاربران خود بطور کامل Backup بگيريد از اين روش استفاده مي شود. در اين روش Passwordهاي عضو Domain بطور کامل قابل انتقال هستند. در حقيقت در اين روش يک کپي از فايل Sam تهيه مي شود و به کامپيوتر جديد منتقل مي شود.
  هشدار: برخي افراد سودجو ممکن است از اين روش براي دستيابي به اهداف پليد خود سوء استفاده کنند. مثلا" ممکن است يک نفر با تهيه يک کپي از فايل Sam شما آنرا به کامپيوتر خودش کپي کند و با استفاده از نرم افزارهايي نظير LC4 بتواند به اصل Passwordهاي شما و کاربرانتان دست يابد. همچنين ممکن است کسي از فايل Sam کپي تهيه کند سپس Password يک يا چند کاربر را عوض کند و از Account آنها مدتي سوء استفاده نمايد سپس Sam فايل را مجددا" به جاي خود برگرداند تا کسي متوجه نشود او Passwordها را عوض کرده و از آنها سوء استفاده نموده است.

  ابتدا فايل CopyPassword.zip (حجم: 40KB) را Download کنيد و آنرا Unzip کنيد.
  سپس دستور زير را اجرا کنيد.
  Copypwd DUMP > Copypwd.txt
  توجه داشته باشيد که نام فايل حتما" بايد Copypwd.txt باشد.
  پس از اجراي اين دستور فايلي بنام Copypwd.txt ساخته مي شود. اين فايل شامل Usernameها و Password کاربران است. البته Password بصورت Hash ديده مي شود.
  اکنون اين فايل را بر روي کامپيوتر جديد کپي کنيد. شما بايد در کامپيوتر جديد همه کاربران را بدون وارد کردن Password بطور دستي در Windows ايجاد کنيد. اگر تعداد کاربران خيلي زياد است مي توانيد از نرم افزارهايي که از طريق يک Text File نام کاربران را Import کرده و آنها را در NT ايجاد مي کنند استفاده کنيد. (مثل ISPUtil - البته اين نرم افزار بدون قفل سخت افزاري قابل اجرا نيست!) نرم افزارهايي از اين قبيل در اينترنت براحتي يافت مي شوند.
  شما کافيست اين فايل را به يک کامپيوتر ديگر کپي کرده و دستور زير را بر روي آن اجرا کنيد.
  CopyPwd SET
  با اين کار Password کاربران موجود در فايل Copypwd.txt به حالت اوليه بازگردانده مي شود!
  ISA
  Demilitarized Zone) DMZ):
  در واقع شبکه کوچکي است که از شبکه داخلي مجزا بوده و رنج IP هاي مورد استفاده در آن با IPهاي شبکه داخلي متفاوت است. IPهاي DMZ در داخلLATيا(Local Address Table) قرار ندارد.

  کلا" DMZ مي تواند به دو شکل زير پياده سازي شود:
  1) Tree homed DMZ: در اين حالت يکي از NICهاي ISA به اينترنت , يکي به شبکه محلي و سومي به DMZ متصل مي باشد.

  2-Back to Back DMZ: همانطور که در شکل زير مشاهده مي شود در اين حالت از دو ISA استفاده مي شود که DMZ در بين آنها قرار دارد. در اين حالت امنيت شبکه داخلي بيشتر خواهد بود. زيرا براي نفوذ به داخل آن بايد از دو ISA عبور کنيم. ولي در عوض از نظر هزينه, گرانتر است.  نصب ISAServer:

  ISA Server داراي دو نسخه Enterprise و Standard Edition است. هنگام نصب بايد يکي از حالتهاي Caching, Firewall و يا Integrted را انتخاب نماييم.

  در حالت Caching فقط Requestهاي FTP و HTTP کاربران Cache مي شود تا سرعت دسترسي کاربران به اينترنت افزايش يابد.

  در حالت Firewall دسترسي کامپيوترها و کاربران به منابع مختلف کنترل گرديده و نظارت مي شود.
  در حالت Ientegrated هر دو حالت فوق باهم بصورت تلفيقي وجود دارند.

  نکته: اگر بخواهيم از Caching استفاده کنيم حداقل به يک پارتيشن NTFS نياز داريم. البته جهت بالا بردن Security پيشنهاد مي شود که تمام Driveها به NTFS فرمت شوند.

  هنگام نصب ISA بصورت پيش فرض به ميزان 100MB از فضاي بزرگترين پارتيشن NTFS جهت استفاده Cache انتخاب مي شود. به شرطي که حداقل150MB فضا بر روي آن وجود داشته باشد. ضمنا" حداقل اندازه Cache برابر با 5MB است.

  ميزان ظرفيت Cache چقدر باشد؟

  در همه Cacheها يک نقطه مشترک وجود دارد و آن هم تعيين CacheSize است. در تماس با برخي از دوستان و مديران شبکه هاي اطلاع رساني چه در تهران و چه در شهرستانها به وفور به اين مسئله برخورد کرده ام که آنها براي بالا بردن سرعت شبکه ميزان Cache Size را بالا مي برند تا به اين ترتيب حجم بيشتري از اطلاعات در Cache Server ذخيره شود. در صورتي که اين کار درست نيست! مثلا" فرض کنيد ميزان Cache Size برابر با 50GB باشد. آنگاه اگر کاربري تقاضاي يک URL کند Cache Server بايد در 50GB اطلاعات بدنبال آن URL بگردد! وجود چنين Cacheي نه تنها سرعت را بالا نمي برد بلکه نتيجه معکوس به همراه دارد.

  تعيين اندازه Cache Size به تعداد Requestهاي کاربران در واحد زمان بستگي دارد. همچنين نوع کاربران (Lan يا Dialup) هم در تعيين ميزان Cache Size مؤثر است. به طور تقريبي مي توان گفت که يک کاربرDialup معمولا" در 90% زمان اتصال به شبکه Browse انجام مي دهد. و بطور متوسط در هرثانيه به ميزان 0.02 Request دارد. بنابراين از فرمول زير مي توان PeakRequest Rate را براي کاربران Dialup بدست آورد.
  Peak Request Rate =(Number of Lines) X.02
  کاربران Lan هم هرکدام معمولا" فقط در 10% زمان کار خود Browse انجام مي دهند و بطور متوسط در هرثانيه به ميزان 0.002 Request دارند. بنابراين از فرمول زير مي توان Peak Request Rate را براي کاربران Lan بدست آورد.
  Peak Request Rate = (Number of Lan Users) X .002
  براي تعيين اندازه Cache Size دو مقدار فوق را باهم جمع کنيد تا Request Rate بدست آيد. اينک مطابق فرمول زير ميزان Cache Size بدست مي آيد.
  Cache Size(MB) = (request rate) X 432
  مثلا" اگر شما 10 کاربر Lan و 30 کاربر Dialup داشته باشيد ميزان Cache Size شما بايد تقريبا" برابر با 268MB باشد! با اين مقدار بطور تقريبي Cache Server شما بهترين Performance را خواهد داشت.
  البته شرکت Microsoft درباره ISA فرمول زير را توصيه کرده است:
  [(Cache Size = [100 MB + (n/2

  که در آن n تعداد Clientها است. طبق اين فرمول اگر ما 40 کاربر داشته باشيم بايد ميزان Cache Size را معادل 120MB قرار دهيم. مجددا" تأکيد مي کنم که بالا بردن بي رويه رقم Cache Size اثر منفي در نتيجه کار خواهد داشت.
  بگذريم! ISA فايلهاي مربوط به Cache را در داخل شاخه اي با نام URLCache ذخيره مي کند. اگر بخواهيم بيش از 10GB در يک درايو Cache کنيم تعداد فايلهاي ما بيش از يک فايل خواهد بود. زيرا هرکدام از فايلهاي Cache حداکثر مي توانند 10GB باشند.

  ATيا(Local Address Table):
  شامل فهرست IPهاي شبکه داخلي است. ISA با استفاده از LAT ,IPهاي داخل و خارج از شبکه را تشخيص مي دهد. در هنگام نصب ISA مي توان IPهاي LAT را معرفي کرد.


  نگاه امروز:

  چندي پيش اتفاقي به سايتي برخوردم که اسمش عجيب و جالب توجه بود. شما هم اگر بشنويد تعجب خواهيد کرد. واقعا" عجب دنيايي شده!؟ اول اينترنت بوجود مي آيد. بعد عده اي جمع مي شوند و کلي مطالعه مي کنند که ببينند به چه روشهايي مي شود به شبکه هاي ديگران نفوذ کرد تا از اين راه پول دربياورند! بعد عده ديگري جمع مي شوند و کلي مطالعه و تحقيق و برنامه نويسي مي کنند تا ببينند چگونه مي توان جلوي Hackerها را گرفت! سپس کلي برنامه Firewall و روش براي جلوگيري از ورود Hackerها به شبکه ابداع مي کنند تا آنها هم پولدارتر از گروه اول شوند. سپس عده اي ديگر بازهم دور هم مي نشينند و تحقيقات وسيع تري مي کنند که ببينند چگونه مي توانند Firewallها را بي اثر کنند!! و پس از چندي برنامه هاي AntiFirewall مي سازند تا پولدارترتر از همه شوند!!!
  دوباره عده اي دور هم مي نشينند .... و الي آخر.

  باور نمي کنيد؟ به سايت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]برويد تا باور کنيد. مطالبي که در اين سايت نوشته شده اگر حقيقت داشته باشند از نقطه نظر فني جالب و عجيب است. چون ادعا کرده تمام Firewallها يعني کشک! (حتي همين ISA که ما داريم آموزش مي دهيم!)

  من که هنوز فرصت نکرده ام نرم*افزار Download شده را نصب کنم. (البته نسخه Demo را) راستش را بخواهيد بخاطر مسائل امنيتي جرأت هم نکرده ام. به هر حال اگر کسي از دوستان اين نرم افزار را تست کرد و يا نسخه اصلي آنرا گير آورد به ما هم يک ندايي بدهد.

 8. #8
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  ISA
  Policyها در ISA:
  Administrator با استفاده از Policy مي تواند با توجه به سياستهايش دسترسي افراد را به Internet کنترل نمايد. براي مثال مي تواند فرد و يا گروهي از افراد را در ساعات مشخصي از روز به يک سايت معين محدود کند. و يا مي تواند پهناي باند معيني به آنها بدهد و يا .... .

  براي پياده سازي يک Policy ابتدا بايد عناصر اصلي يا پايه يک Policy را تنظيم نماييم و با ترکيب آنها يک Policy نهايي ايجاد نماييم. مهمترين Policyهاي قابل تنظيم در ISA عبارتند از:

  1- Schedules: با استفاده از اين پارامتر مي توان زمان (روز و ساعت) اعمال يک Policy را تعيين کرد.

  2- Destination Sets: با استفاده از اين قسمت مي توانيم يک IPRange يا HostName مشخص را مشخص نماييم و از دسترسي شبکه داخلي (يا برخي از اعضا) به اين آدرسها جلوگيري نماييم. در اين قسمت علائم Wild Cards (* و ? ) هم قابل استفاده هستند.

  3- Configure Client Address Sets: با استفاده از اين قسمت مي توان يک يا تعدادي از کامپيوترهاي داخل شبکه را انتخاب کرد تا محدوديتهاي تعيين شده بر روي آنها اعمال شود.

  4- Protocol Definition: با استفاده از اين قسمت مي توانيم استفاده از پروتکلهاي معين از اينترنت را Allow و يا Deny نماييم. در ISA اکثر پروتکلهاي معروف و رايج تعريف شده اند و قابل استفاده اند. مانند Http , FTP, MSN, Telnet , SMTP و ... . همچنين شما مي توانيد به تعريف پروتکلهاي دلخواه خود بپردازيد.

  5- Bandwidth Priorities: با استفاده از اين قسمت مي توانيم اولويتهاي مختلفي را براي استفاده از پهناي باند تنظيم نماييم تا با استفاده از آنها در يک Policy , پهناي باندي را که به يک پروتکل يا افراد مي خواهيم اختصاص دهيم مشخص نماييم.

  6- Content Groups:با استفاده از اين قسمت مي توانيم مجوز دسترسي به يکسري فايل مشخص و معلوم را صادر و يا رد کنيم.

  7- Dialup Entries: در اين قسمت مي توانيم با استفاده از Dialup Connectionهايي که قبلا" تعريف نموده ايم امکان استفاده از آنها را Allow يا Deny کنيم.

  Array & EnterprisePolicy:

  بر روي يک Array مي توان Enterprise Policy وPolicy Array را اعمال نمود. اما براي پياده سازي بايد به نکات زير توجه کرد:

  1- يک Enterprise Policyيا(EP) را مي توان بر روي چندين Array اعمال نمود.

  2- يکArray Policy نمي تواند مجوزهاي دسترسي را گسترش دهد بلکه فقط مي تواند دسترسي هاي افراد را محدودتر کند.

  3- Userهايي که عضو Enterprise Admins و يا Domain Admins هستند مي توانند EP ها را تعريف کرده و يا تغيير دهند.

  4- در صورت نياز مي توان جلوي تعريف Array Policy را گرفت تا Administratorهاي Arrayها نتوانند دسترسي ها را محدودتر نمايند.

  5- تا جايي که ممکن است Policyها بايد کم و ساده باشند و بدون دليل دسترسي افراد را محدود نکنند.

  6- هيچ ترتيبي در اعمال Policyها وجود ندارد. همواره Policyهايي که دسترسي ها را deny مي کنند بر روي Policyهايي که Allow مي کنند Override مي نمايند.

  نحوه عملکرد Cache در ISA:

  وقتي يک Client درخواستي را جهت دريافت Data از اينترنت به ISA ارسال نمايد به ترتيب مراحل زير رخ مي دهند:

  1- ISA ابتدا Enterprise Policy و Array Policyها را چک مي کند تا ببيند درخواست انجام شده مجاز است يا خير.

  2- اگر مجوز دسترسي وجود داشته باشد ISA در Cache خود بررسي مي کند تا اگر مورد درخواست شده در آن موجود باشد آنها را به سرعت در اختيار Client قرار دهد.

  3- اگر مورد درخواستي در Cache وجــود نــداشته باشند ISA آنها را از ايــنــتــرنــت دريـــافـــت مي کـــنـــد و يــک TTLيا(Time to Live) به آنها اختصاص مي دهد و پس از Cache نمودن , آنها را در اختيار Client قرار مي دهد.

  4- اگر باز هم قبل از آنکه موارد Cache شده Expire شوند دوباره درخواست شوند , ISA بدون مراجعه به اينترنت آنها را از طريق Cache خود در اختيار Client ها قرار مي دهد.

  CARPيا(Cache Array Routing Protocol)

  با استفاده از اين پروتکل مواردي که قرار است Cache شوند بر روي ISA Serverهاي عضو Array ذخيره مي گردند. جالب اينجاست که از ديد Clientها فضاي تک تک ISAهاي عضو Array کلا" بصورت يک Cache منطقي و واحد تلقي مي شود! اين پروتکل داراي الگوريتمي مي باشد که موارد Cache شده را را بر روي ISA Server ها ذخيره مي کند. هرگاه يک Client از يک ISA که داخل Array باشد چيزي را درخواست کند آن ISA Server با استفاده از پروتکل CARP محل دقيق آنرا بر روي ISA Server هاي ديگر تشخيص داده و پس از دريافت آن موارد آنها را در اختيار Client مربوطه قرار مي دهد. در گذشته از پروتکل ICPيا(Internet Cache Protocol) بجاي CARP استفاده مي شد. در ICP هرگاه درخواستي از Proxy Server مي شد ابتدا آن سرور مورد جستجو قرار مي گرفت و درصورت پيدا نشدن مورد درخواست شده از Cache Serverهاي ديگر وجود و يا عدم وجود آن مورد را بررسي قرار مي داد.

 9. #9
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: ISA Server چیست؟

  مزاياي CARP به ICP:

  1- سرعت در اختيار قرار دادن موارد درخواست شده در CARP بيشتر است. چون در CARP دقيقا" محل URL مورد تقاضا مشخص بوده و ديگر نيازي به جستجو نيست.

  2- ترافيک ايجاد شونده توسط پروتکل CARP در شبکه LAN بسيار کمتر است. چون جهت يافتن موارد Cache شده در نيازي به Search نيست.

  نکته: با استفاده از Chains که ترکيبي از دو يا چند Array مي باشد مي توانيم يک Hierarchical Caching بوجود بياوريم.

  فکر مي کنم براي امروز تا همين جا کافيست. ادامه بحث را در بخش بعدي پي مي گيريم. از تمامي دوستاني که از طريق Email با من در ارتباطند متشکرم. مجددا" از دوستان مي خواهم چنانچه نوشته و يا تحقيقي در زمينه ISA دارند براي بخش آموزش دزنگار ارسال نمايند تا با نام خودشان در اين صفحه قرار گيرد. به اميد داشتن وبلاگهاي پربارتر از هميشه. و اما بخوانيد نگاه امروز را:

  نگاه امروز:
  از Email هاي دوستان اين*چنين به نظر مي رسد که بخشهاي مختلف نگاه امروز مورد توجه بسياري از دوستان قرار گرفته است. بي شک تماس*هاي شما دوستان عزيز موجب دلگرمي بيشتر براي درج مطالب مفيدتري در اين بخش خواهد شد.
  يکي از مواردي که معمولا" هر کاربر مي خواهد از آن آگاهي داشته باشد ميزان حداکثر پهناي باندي است که او مي تواند از آن استفاده کند. شما وقتي به شبکه اي Connect مي کنيد ممکن است Modem شما با سرعت 56Kb/s به ISP وصل شود. اما آيا شما واقعا" و عملا" مي توانيد به ميزان 56Kb/s از شبکه استفاده کنيد؟؟
  شايد شما بخواهيد کيفيت سرويس دو ISP را باهم مقايسه کنيد. واقعا" چه معياري براي اين کار داريد؟
  در بخش نگاه امروز يک روش آسان را براي اندازه گيري ميزان واقعي پهناي باند معرفي مي کنيم. امروزه سايتهاي فراواني در اينترنت يافت مي شوند که از طريق يک Backbone قوي پهناي باند واقعي شما را اندازه مي گيرند. تعدادي از اين سايتها را در اينجا معرفي مي کنيم.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  البته توجه داشته باشيد براي دستيابي به نتيجه دقيقتر هنگام اندازه*گيري پهناي باند بهتر است از اينترنت استفاده نکنيد.
  ISA
  Negative Caching
  وقتي زمان TTL (زمان حيات) يک Object در Cache به پايان برسد آن مورد Expire مي شود. اما اگر ISA از نظر فضاي فيزيکي دچار محدوديت نشده باشد موارد Expire شده را پاک نمي کند. به اين ترتيب هرگاه يک کاربر درخواستي انجام دهد و اين درخواست از جمله همان مواردي باشد که Cache گرديده و Expire شده اند, ISA ابتدا سعي مي کند با مراجعه به اينترنت آنها را دوباره Cache کرده و Update نمايد. اما اگر به هردليلي امکان برقراري ارتباط با اينترنت و يا Server مربوط به Object درخواستي فراهم نشود با توجه به تنظيماتي که در قسمت Advanced واقع در Cache Configuration Properties انجام داده ايم ISA مي تواند از همان موارد Expire شده در Cache در اختيار Client قرار دهد.

  Active Caching
  يکي از قابليتهاي جالب ISA است. با فعال شدن Active Caching بطور هوشمندانه سايتهايي که مراجعه کننده و متقاضي زيادي دارند قبل از اينکه TTL آنها به پايان برسد و Expire شوند دوباره Cache مي شوند تا دسترسي کاربران به آنها سريعتر باشد.

  Scheduled ContentDownload
  با استفاده از اين قابليت مي توانيم از ISA بخواهيم تا صفحات و سايتهايي را که مراجعه کنندگان زيادي دارند در ساعات و تاريخهاي مشخصي Download نموده و Cache نمايد تا در هنگام نياز به سرعت در اختيار کاربران قرار گيرد.

  توجه: بهتر است زماني را براي اجراي اين Jobها انتخاب کنيم که در در آن ساعات ترافيک شبکه پايين باشد. (مثل ساعات اوليه صبح)

  FIREWALL
  همانطور که قبلا" هم گفتيم ISA شامل يک Firewall چندلايه مي باشد که مي تواند Data ردوبدل شده از حالت Packet تا لايه Application را کنترل نمايد. شما با توجه به سياستهاي حفاظتي خود مي توانيد از قابليتهايي مثل Access Policy , IP Packet Filtering, Intrusion Detection , Application Filters,LAT , LDT و ... استفاده کنيد.

  ApplicationFilters
  ISA مي تواند با تمام برنامه هاي سازگار با Winsock کار کند. بدين معنا که با استفاده از Firewall مي توانيم تبادل Data بين دو کامپيوتر مختلف را که در دوطرف ISA قرار داشته و از يک Winsock استفاده مي نمايند , امکانپذير ساخته و کنترل نماييم.

  LDTيا(Local DomainTable)
  در اين قسمت مي توانيم نام Domain هايي را که در شبکه داخلي ما قرار دارند وارد نموده و با اين کار Domainهاي Local را به ISA معرفي کنيم. هرگاه يک Client بخواهد نام يک Client ديگر را به IPآن Resolve کند پس از آنکه ISA, DNSQuery آن Client را دريافت کرد با بررسي LDT تشخيص مي*دهد که آن درخواست را بايد به يک DNS داخلي و يا يک DNS موجود در Internet ارجاع دهد. LDT را مي توانيم در قسمت Network Configuration تنظيم کنيم.

  نکته: هنگام اضافه کردن يک مورد جديد به LDT اگر قصد اضافه کردن تمام کامپيوترهاي عضو يک Domain را داشته باشيم مي توانيم از فرمت domainname.* استفاده کنيم.

  SystemHardening
  با استفاده از اين قابليت مي توانيم سرويسهايي را که يک ISA در اختيار ديگران قرار مي دهد مشخص و معلوم نماييم تا Security سيستم افزايش يابد. تنظيم اين قابليت در سه حالت است:

  1- Secure: در اين حالت علاوه بر آنکه ISA سرويسهاي Firewall و Caching را ارائه مي کند, مي تواند سرويسهاي مربوط به برنامه هاي ديگر را نيز ارائه کند.

  2- Limited Services: دراين حالت ISA فقط به عنوان Firewall و Caching ايفاي نقش مي کند.

  3- Dedicated: در اين حالت فقط Firewall فعال مي باشد.

  براي انجام System Hardening بايد IP Packet Filter را در قسمت Access Policy ها انتخاب کرده و در پنجره سمت راست Secure your ISAServer , Computer را انتخاب مي کنيم. از اين روش زماني استفاده مي شود که نمايش Consol در حالت View/Taskpad باشد. راه ديگر انجام اين کار کليک راست بر روي کامپيوتر مربوطه در قسمت Computers و انتخاب Secure مي باشد.

  در جلسه آينده بحث را در زمينه Firewall ادامه مي دهيم.

  نگاه امروز:
  امروز قصد داريم تعدادي نرم افزار Remote Control را معرفي کنيم. به کمک اين نرم افزارها شما از راه دور و از طريق اينترنت قادريد يک PC متصل به اينترنت را در هر نقطه جهان Monitor و کنترل کنيد. يعني شما مي توانيد بدون حضور فيزيکي دقيقا" Desktop آن کامپيوتر را مشاهده نماييد و با آن کار کنيد. شرکت Microsoft اين نياز را پيش بيني کرده و Terminal Service را در Windows براي اين منظور معرفي کرده است. اما توجه داشته باشيد که Terminal Service نمي تواند Desktop طرف مقابل را عينا" به شما نشان دهد. بلکه يک Session جديد در Windows تشکيل مي دهد و از طريق Consol اصلي فعاليتهاي کسي که از طريق Remote به کامپيوتر وصل شده است و مشغول کار است ديده نمي شود.

  آقاي Norton معروف هم با درک اين نياز PCAnywhere را عرضه کرده است که حتما" با آن آشنا هستيد. اين نرم افزار از ميان نرم افزارهاي مشابه داراي قدمت بيشتري است.
  نرم افزار Remote Admin هم يک نرم افزار بسيار خوب و سبک براي کنترل يک کامپيوتر از راه دور است. اين نــرم افــزار بــايــد هــم روي کــامپــيوتر مبدأ و هم روي کامپيوتر مقصد نصب شود. آدرس براي Download اين نرم افزار:
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  :Serial
  08US9A95I+lKa9nbOLXqv0V8xqdDvKGcNcTpN2wV11iSqOCVuA6A 5KKZRHc5GVMIybWomK6rNwoj8mYy8LXRFi23
  يکي ديگر از نرم افزارهاي خوب در اين زمينه VNC مي باشد که از محبوبيت خوبي برخوردار است. يکي از امکانات منحصر به فرد اين برنامه اين است که از طريق Internet Explorer هرکامپيوتري و تنها با وارد کردن IP (به همراه پورت VNC) کامپيوتري که برنامه VNC روي آن نصب است مي توان Desktop آنرا مشاهده کرد و آنرا در اختيار گرفت.
  Remote Desktop در xp هم همين کار را انجام مي دهد.

  توجه داشته باشيد که در همه نرم افزارهاي فوق لازم است که نرم افزار مربوطه بر روي کامپيوتر ميزبان نصب شود. اما يک نرم افزار جالب ديگر بنام Dameware وجود دارد که مي تواند از راه دور Client خود را بر روي کامپيوتر ميزبان نصب کند! و سپس آن کامپيوتر را مانيتور کند. آن نرم افزار قابليتهاي بسيار زيادي دارد. به کمک اين نرم افزار مي توان از راه دور عمليات مختلفي بر روي کامپيوتر ميزبان به اجرا در آورد که برخي از آنها عبارتند از:

  - Shutdown کردن کامپيوتر از راه دور.
  - مشاهده درايوهاي يک کامپيوتر از راه دور.
  - مشاهده Userهاي يک کامپيوتر از راه دور و ايجاد و حذف يک User.
  - نصب و يا حذف کردن سرويسها در کامپيوتر از راه دور.
  - در اختيار گرفتن Command Prompt کامپيوتر از راه دور.
  و... .

  البته همه اينها در شرايطي است که شما سطح دسترسي Administrator به کامپيوتر ميزبان داشته باشيد. (البته براي مشاهده ليست کاربران نياز به سطح دسترسي Administrator نيست. به اين ترتيب شما با داشتن IP مربوط به Server اصلي هر ISP مي توانيد ليست کاربران تعريف شده در آنرا مشاهده نماييد!!! )
  به کمک اين نرم افزار حتي مي توانيد ماوس و Keyboard اصلي سيستم را Lock کنيد تا فقط خودتان کنترل سيستم را بر عهده بگيريد و کسي که در مقابل کامپيوتر اصلي نشسته است نتواند کاري بکند.
  به هرحال اين نرم افزار داراي قابليتهاي بي شمار و جالبي مي باشد. به حرفه اي*ها توصيه مي*کنم که حتما" اين نرم افزار را Download کرده و از آن استفاده کنند.
  اين نرم افزار شامل دو بخش NT Utilities و Mini Remote Control است که از اين طريق قابل دريافت هستند:
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  بازهم از همه دوستان به خاطر تأخير در ارائه درس جديد عذرخواهي مي کنم و با عرض پوزش بايد بگويم که اين تأخير در درسهاي بعد هم ادامه خواهد داشت. چون بدليل پاره اي مشکلات شخصي نمي توانم روي اين کار وقت زيادي بگذارم. چون همانطور که گفتم اين کار وقت زيادي را مي طلبد. من چند بار از دوستان خواستم که اگر مطالبي در زمينه ISA يا هر چيز مناسب ديگر دارند برايمان بفرستند تا با نام خودشان در سايت قرار گيرد. اما متأسفانه هيچ کس دست ياري دراز نکرد. اميدوارم که حداقل بحثهايمان را در زمينه ISA به جاي خوبي برسانيم و کارمان را تمام کنيم(!)
  ISA
  ISA Authentication
  قبل از آنکه يک Client بتواند از ISA درخواستي کند بايد Authenticate شود.
  در ISA روشهاي زير براي Authenticate کردن وجود دارد:

  1- Basic: در اين روش Username و Password بصورت Clear text ارسال مي گردد.

  2- Digested: در اين روش يکسري Data به Username و Password اضافه مي گردد تا تشخيص آن براحتي انجام نپذيرد. اگرچه در اين روش Password ها Encrypt نمي شوند ولي داراي Security بيشتري نسبت به روش قبل است.

  3- Windows Integrated: در اين روش از Kerberos V.5 استفاده مي شود.

  علاوه بر روشهاي فوق ISA داراي قابليت Passthrough Authentication نيز مي باشد. با استفاده از اين قابليت يک Client داخل شبکه مي تواند بر روي يک WebServer در اينترنت Authenticate شود. اين قابليت Kerberos را پشتيباني نمي کند. يکي ديگر از مزاياي اين قابليت اين است که اگر يک Client از طريق يک Downstream موجود در يک Chain بخواهد به اينترنت متصل شود کافيست که فقط بر روي همان Downstream شناسايي گردد. شناسايي شدن آن با استفاده از اين قابليت به Upstream Array موجود در Chain نيز ارسال مي شود.

  Application Filters
  در قسمت Extensions واقع در يک Array با انتخاب Application Filter مي توانيم از Filterهايي که قبلا" بر روي ISA تعريف شده اند استفاده کنيم. به عنوان مثال Http Redirector يکي از اين فيلترهاست که از آن مي توان براي ارجاع Requestهاي خاص کاربران به يک آدرس ديگر استفاده کرد. مثلا" شما مي توانيد تمام Requestها به مقصد [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] را به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] هدايت (Redirect) کنيد. اگر کمي زيرکي به خرج دهيد مي توانيد از اين فيلتر براي گذاشتن تبليغ بر روي سايتهاي مختلف (مثلا" Yahoo) استفاده کنيد! (منظور اين است که مي خواهيم هرگاه کاربرانمان به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه مي کنند ضمن اينکه سايت Yahoo براي آنها به نمايش درمي آيد در کنار آن تبليغ ISP هم بازشود!) فکر مي کنم از روي توضيحات فوق روش انجام اين کار را پيدا کرده باشيد. اصلا" خوب است يک مسابقه ترتيب دهيم و از شما بخواهيم روش اين کار را بنويسيد. پس سئوال مسابقه به اين شکل است:

  ايجاد و تنظيم Array
  در صورت نياز مي توانيم بر روي Servers و Arrays کليک راست کرده و يک Array جديد ايجاد کنيم. در هنگام ايجاد يک Array بايد سايت و Domainي را که آن Array در آن قرار خواهد داشت مشخص کنيم. درضمن چگونگي اعمال Policy بر روي هر Array را نيز مي توان مشخص نمود. پس از ايجاد Array مي توانيم بر روي آنRight-Click نموده و با انتخاب Properties تنظيمات مربوط به آن Array را انجام دهيم.

  Policy Tab:
  در اين Tab مي توانيم در صورت نياز يک Enterprise Policy دلخواه را که از قبل تعريف شده است را بر روي Array مربوطه اعمال نموده و در ضمن با Optionهاي اضافي امکانهايي از قبيل Array Level Policy , Publishing Rules و Packet Filtering را انجام دهيم.
  ضمنا" در Outgoing Web Requests مي توانيم ISA Server هايي را که به درخواست Clientها جهت اتصال به اينترنت گوش مي کنند و آنها را به اينترنت متصل مي کنند مشخص و تنظيم نماييم.
  توجه: بصورت Default تمام Serverهاي موجود در يک Array به تمام درخواستهايي که به IP هاي داخلي آنها ارسال مي شود گوش مي کنند.

  در Incoming Web Requests مي توانيم ISAهايي را که قرار است به درخواستهاي انجام شده از طرف اينترنت جهت اتصال به شبکه داخلي گوش کرده و به آنها پاسخ دهند مشخص مي نماييم.
  توجه: بصورت Default هيچ سروري اين کار را انجام نمي دهد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تشیع چیست؟ شیعه کیست؟
  توسط SHAHRIAR-NOVIN در انجمن مذهبی religions
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۳۰ فروردین ۸۸, ۲۱:۲۰
 2. Windows Server Hacks
  توسط Unknown در انجمن رایانهcomputer
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۳ مرداد ۸۶, ۱۸:۵۶
 3. SQL Server 2005 Collection
  توسط Unknown در انجمن رایانهcomputer
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۳ مرداد ۸۶, ۱۴:۰۲
 4. Windows Server 2003 R2 Enterprise
  توسط hrg1356 در انجمن Utility
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۵ مرداد ۸۶, ۱۳:۱۱
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۹ تیر ۸۶, ۲۱:۴۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •