خبرگزاري کار ايران
در آستانه جشن عظيم ملت ايران به مناسبت سيامين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ،ماهواره ملي اميد با فرمان دکتر محمود احمدينژاد، رئيس جمهور با موفقيت به فضا پرتاب شد ودر مدار پيشبيني شده قرارگرفت.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اطلاع‏رساني دولت، متن فرمان رئيس جمهور به اين شرح است:
"بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصروجعلنا من خير انصاره واعوانه والمستشهدين بين يديه.
با استعانت از خداي يگانه وخالق زمين وآسمانها حضرت حق وبا توسل به انبيا واولياء الهي به ويژه آخرين ستاره تابناک اسمان امامت و ولايت حضرت مهدي (عج) و با سلام و درود بيپايان به روح بلند امام راحل عظيمالشأن و شهداي گرانقدر انقلاب و در ايام خجسته دهه مبارک فجر و سيامين سالگرد پيروزي عظيم "ملت ايران و بشريت" در انقلاب اسلامي، اجازه پرتاب ماهواره ملي اميد به وسيله "ماهواره بر سفير 2" را صادر ميكنم وبه مناسبت شعارهاي ملت ايران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز اين حرکت نوين قرار مي‏دهم.
الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.
انشاء الله بر ملت ايران وهمه ملتهاي ازاده مبارک باشد."
ماهواره ملي اميد بوسيله ماهواره بر سفير 2 که به صورت کاملاً بومي در کشور طراحي و ساخته شده است، درمدارزمين قرار گرفت.
ماهواره ملي اميد از نوع ماهواره سبک است، اين ماهواره با هدف برقراري ارتباطات متقابل ماهواره و ايستگاه زميني، تعيين مشخصات مداري و تله متري مشخصات زيرسامانهها، در مدار زمين قرار داده شده است، ماهواره اميد هر 24 ساعت 15 بار به دور زمين ميچرخد و در هر دور، دو بار به وسيله ايستگاههاي زميني دورسنجي و بردسنجي کنترل و هدايت ميشود.
ماهواره ملي اميد با دو باند فرکانسي و هشت آنتن، اطلاعاتي را به زمين ارسال و از زمين دريافت ميکند.
موشك ماهواره بر سفير 2 نيز به عنوان پرتابگري دقيق و هدايت پذير، قادر است ماهوارههاي سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پيش بيني شده قرار دهد. کليه قطعات و اجزاء اين ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژي بسيار بالايي برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرين صنايع هوافضاي کشور طراحي و توليد شده است.
اين ماهواره در اولين اقدام قرار است پيام رئيس جمهور با صداي وي را به زمين مخابره كند.
يادآوري ميشود ماهواره اميد در بهمن ماه سال گذشته با حضور رئيس جمهور رونمايي و ماهواره بر سفير (1) در خرداد ماه سال جاري با حضور رياست جمهوري به صورت آزمايشي با موفقيت پرتاب شد.
گفتني است موشك ماهوارهبر سفير 2مرحلهاي بوده و در هر مرحله از موتورهاي جداگانه استفاده شده است. طول اين ماهوارهبر 22 متر، قطر آن 25/1 متر و وزن آن بيش از 26 تن است. سفير داراي ارتفاع حضيض 250 كيلومتر و ارتفاع اوج 500 كيلومتر است و امكان قرار دادن محمولههاي سبك در مدار پايين را به كشور ميدهد.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]