به نام ایزد یکتا

پرتاب لنگه کفش به رییس جمهور چین
گویا نهضت جهانی پرتاب لنگه کفش در حال گسترش است...از منظرالزیدی شروع شد و رسید به دانشگاههای ایران بعدش رفت تو تظاهرات های ضدآمریکایی حالا رسید به نخست وزیر چین...
ببینیم مشتری بعدی کیه؟
هنگامی که ون جیابائو (Wen Jiabao)، نخستوزیر چین در حال سخنرانی در دانشگاه کمبریج بود، یکی از معترضان کفشش را به سوی وی پرتاب کرد و او را «دیکتاتور» خواند.
کفش با فاصلهی حدود یک متر از آقای ون فرود آمد و ماموران امنیتی جوان معترض را به بیرون هدایت کردند. ون که پیش از این در آخرین روز از بازدید سه روزهاش از بریتانیا، چند قرارداد همکاری تجاری با گردون براون به امضا رسانده بود، این حادثه را «نفرتانگیز» توصیف کرد.
به گفتهی شاهدان عینی، این حادثه زمانی رخ داد که آقای ون در بخش پایانی سخنرانیاش در دانشگاه کمبریج با موضوع اقتصاد جهانی قرار داشت. Press Association گزارش داد که کفش از انتهای سالن پرتاب شد و با فاصلهی زیادی نسبت به او فرود آمد. به گزارش رویترز، فرد معترض در حالی که فریاد میزد «دانشگاه چطور میتواند چنین دیکتاتوری را تحمل کند؟»؛ از حضار خواست نخستوزیر چین را به چالش بکشند. اما خبرگزاری فرانسه اعلام کرد تعدادی از حاضران خطاب به او گفتند «شرم بر تو» و سپس او به بیرون از سالن برده شد.
منبع bbc
ترجمه وبلاگ هندونه
فیلم این اتفاق را از اینجا ببینید
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]