اگر «فناوریباز » هستید و میخواهید آخرین فناوریهای روز را دراختیار داشته باشید، این مطلب را بخوانید

اگرشما هم از جمله کسانی هستید که حاضرند برای در اختیار داشتن فناوری روز،هزینهاش را هم بپردازند؛ اگر از گوشیباز بودن و ماشینباز بودن خستهشدهاید و با یک درجه ارتقا، فناوریباز شدهاید؛ این مقاله را حتمابخوانید، چون دستکم به شما کمک میکند تا بخشی از برنامه خریدهای سالآیندهتان را تنظیم کنید و پولتان را هدر ندهید.

بعد از یک سال کههم کنسول جدید بازی نینتندو بازارها را تسخیر کرد، و هم آیپاد اپل در هرجیبی جا گرفت، طرفداران فناوری در سال 2009 انتظار چه چیزی را میتوانندداشته باشند؟ گوشیهای همراه جدید، بازیهای ویدیویی یا نسل جدیدتلویزیونهای پرکیفیت؟

گوشیهای همراه
به نظر میرسد در سالآینده، دو گوشی جدید بازارها را فتح خواهند کرد؛ یکی گوشی گوگل یا همان G1T-Mobile و دیگری، گوشی جدید نوکیا مدل 5800 XpressMusic که ادعا میکندرقیب آیفون اپل است و در بهمن ماه به بازار عرضه خواهد شد.

نقدهاینوشته شده درمورد گوشی گوگل هم نکات مثبت را شامل میشود و نکات منفی؛ ازیک سو به طراحی جالب آن پرداختهاند و از سوی دیگر از وزن بسیار زیاد آنبرای یک گوشی که 158 گرم است، گلایه میکنند.

عباراتی چون هر روزباید شارژ شود و بدون قابلیت نمایش فلش ویدیو ،هر طرفدار فناوری را اذیتخواهد کرد. ولی وقتی به نمایشگر لمسی راحت آن میرسیم، شرایط عوض میشود.این گوشی یک صفحه نمایش کشویی دارد که با بالا رفتن آن، کیبوردی تقریبابه بزرگی خود گوشی نمایان میشود.

وقتی که نام گوگل را یدکمیکشید، مرورگر اینترنتی هم باید به خوبی همین نام باشد، که در این موردهست؛ و مهمتر اینکه تا این لحظه، تمام نرمافزارهای کاربردی آن کهمیتوانید آنها را از فروشگاه اینترنتی آندروید دانلود کنید، برای شمارایگان است. این در مقایسه با App Store آیفون شرکت اپل امتیاز بزرگیاست. فروشگاه اینترنتی آندروید با کمک به تولیدکنندگان برای عرضهمحصولاتشان به کاربران شبیه یک سیستم توزیع آزاد عمل میکند.

شرایطنوکیا 5800 XpressMusic چگونه است؟ با طراحی نرم و شفاف و وزن کم 109 گرمیکه تقریبا دو سوم گوشی سنگین گوگل است، به نظر میرسد رقیب سرسختی برایآیفون باشد، حتی اگر مسوولان نوکیا در ظاهر از این رقابت استقبال نکنند.

سازندگانآن میگویند این تلفنی است که بخش خدمات موسیقی نوکیا فقط برای کار با آنبهراه افتاده است. لمس یک دگمه روی صفحه خانگی گوشی کافی است تا شما بهمیلیونها قطعه موسیقی دسترسی پیدا کنید. 8 گیگابایت حافظه داخلی نیز بدینمعناست که شما میتوانید حدود 6هزار قطعه از آنها را نیز نگاه دارید.

بهتر از HDTV
هرچند زمان زیادی از ورود تلویزیونهای صفحهتخت با کیفیت بالا (HDTV) بهبازار نگذشته است، ولی باید به زودی عنوان نه چندان خوشایند نسل قبلیتلویزیون را به آنها اطلاق کرد.

تلویزیون OLED، تلویزیونی کممصرف،بسیار باریک و با کیفیتی فوقالعاده بالاست که صفحه آن فقط چند میلیمترعمق دارد تا بتواند تصاویر روشنتر و با کیفیتتری را نشان دهد.

ایننمایشگر از دیودهای آلی تابنده نور، او.ال.ای.دی (Organic Light EmittingDiode) برای تولید تصویر استفاده میکند و در نتیجه به نسبت تلویزیونهایال.سی.دی که برای تقویت میزان درخشندگی تصویر به منبع نور پشتیبان نیازدارند، انرژی کمتری مصرف میکند.

البته کیفیت تصویری که میبینید،بستگی به ورودی شما دارد که طبیعتا شبکههای HD و دیویدیهای بلو-ریبهترین کیفیت تصویر را به شما خواهند داد؛ ولی منبع تصاویر شما هر چهباشد، تفاوت را در کیفیت تصویر این تلویزیون نسبت به نسلهای قبلی احساسخواهید کرد.

یک مثال برای این تلویزیونها، سونی XEL-1 است. با 30تا 40 میلیون ریالی که خواهید پرداخت، یک نمایشگر 11 اینچی بیش از اندازهکوچک به نظر میرسد؛ ولی این شرکت برای ارائه مدلهای بزرگتر به بازار درسال آتی برنامهریزی کرده است. پس منتظر بمانید.

بازیهای ویدیویی
چهارسال بعد از آخرین سری رزیدنت اویل که به بازار عرضه شد، نسخه پنجم اینبازی برای نصب روی ایکسباکس و پلیاستیشن3 در اسفندماه در اختیاردوستداران بازی قرار خواهد گرفت.

کریسردفیلد از رزیدنت اویلاولیه با توپخانهای از کاردها، تپانچهها، اسلحههای خودکار و تفنگهایدوربیندار باز خواهد گشت تا جلوی خروج شیطان را از خانهاش بگیرد.

آنهاکه بازیهای کمی قدیمیتر را هم دوست دارند، منتظر باشند که جنگجویخیابانی4 ( استریتفایتر )در اول اسفندماه به بازار عرضه میشود.

یوشیاونو، رئیس capcom انتظار دارد این بازی که نسخههای آن هم برای بازی رویایکسباکس 360، پلیاستیشن 3 و کامپیوترهای شخصی تهیه شدهاند، نسبت بهویرایش سوم استریت فایتر سادهتر باشد و توجه و علاقه بیشتری را به خودجلب کند.

او در گفتگو با خبرنگاران سایت gamesmaker.com گفت: «SFIII با بازگشت به نسخههای اولیهاش دوباره سخت شده بود، ولی نسخه چهارمراحتتر است. شاید اگر نسخه پنجمی در کار باشد، ما چرخشی به جهت دیگرداشته باشیم و دوباره بازی را سخت کنیم. برای گفتن آن کمی زود است. ولیالان که به آن فکر میکنم ایده جالبی خواهد بود.»

20 سال بعد ازآخرین فیلم از سری گوستباستر، فراریدهندگان ارواح در اواخر خردادماهبرای بازی با پلیاستیشن3، ایکسباکس360، نینتندو Wii ، پلیاستیشن2 وهمچنین کامپیوترهای شخصی وارد فروشگاهها میشوند.

گوستباسترهایواقعی یعنی هارولد ریمیس، دان اکروید، ارنی هادسن و بیل مورای دور هم جمعشدهاند تا صداگذاری کاراکترهای اسپنگلر، استانتز، زدمور و ونکمان راانجام دهند.

ماموریت بازی، دور هم جمعکردن اعضای گروه و نجات نیویورک از جدیدترین جنگ آن با ارواح و موجودات ماوراالطبیعه است.