سالپیش در حرکتی فوقالعاده مایکل ارینگتون نویسنده وبلاگ تککرانچ با همکاریوبلاگهای فوقالعاده بزرگی چون GigaOM و RWW و VentureBeat اقدام بهبرگزاری رویدادی فراموش نشدنی نمود که به اسکار سرویسهای اینترنتی شهره شد.

امسالهم همان گروه در حالی که RWW را از دست داده بودند و به جایش سیلیکون الیاینسایدر را جایگزین کرده بودند اقدام به برگزاری دومین دوره این رقابتخیره کننده کردند. رقابتی که امسال چشمهای زیادی را به خود خیره کرد.

دراین رقابت مانند سال قبل اول، تا 10 دسامبر فرصت نامزد کردن سرویسهایمختلف وجود داشت. بعد از این که نامزدهای فینالیست در 15 دسامبر انتخابشدند، کاربران تا نیمه شب 7 ژانویه فرصت رای دادن داشتند.سپسدر ساعت 7:30 بعد از ظهر روز 9 ژانویه جشن بزرگی در هربست تیاتر ( HerbstTheater) سن فرانسیسکو برگزار شد تا در حضور 900 نفر از بزرگان دنیای وب،برندگان امسال مشخص شوند.

امسال نیز با حضور اسپانسرهای بزرگی چونمای اسپیس میوزیک و غولهای برگزار کننده در نظمی حیرتانگیز این مراسمبرگزار شد تا برندگان آن به این صورت اعلام شوند.* بهترین سرویس

دربخش بهترین سرویس غولی چون meebo حضور داشت که سال قبل عنوان بهترین سرویسمشتریان را از آن خود کرده بود اما او دو رقیب قدرتمند را پیش روی خودمیدید. مای اسپیس میوزیک، اسپانسر مسابقات هم گرچه ابه عنوان دوم رسیداما شرمنده نخواهد بود چون در این بخش عنوان بهترین سرویس یا اپلیکشن سالرسید به پیشتاز دنیای فیدخوانها، گوگل ریدر

* بهترین تکنولوژی ابداعی

دراین بخش از بین شش نامزد، چهار ابرنامزد حضور داشتند و رقابت بسیار حساسبود ولی در آخر بالاتر از گوگل کروم و گوگل فرندکانکت و حتی فیس بوک کانکتکه در رده دوم ایستاد این عنوان به محصول مایکروسافت، یعنی ویندوز لایومشرسید.

* بهترین طراحی

در این زمینه در حضور عزیزدوستداشتنی فرندفید، عنوان اول به cooliris رسید و انیموتو در رده دومایستاد. سال پیش عنوان نخست به اسماگ ماگ رسیده بود.

* بهترین سرویس تولیدکننده خودکار محتوا

بعضیسرویسها هستند ( مانند برنده سال قبل Techmeme ) که از سایتها و سرویسهایدیگر شروع به جمعآوری اطلاعات میکنند. عنوان نخست امسال در حضور سرویسفوقالعاده محبوب 12 ثانیه به GitHub رسید که شخصا تا به حال از آناستفاده نکردهام ولی به نظرم برای برنامه نویسان سرویس بسیار جالبی خواهدبود.

* بهترین سرویس برای ساخت جهانی بهتر!

راستش رابخواهید من با برندگان امسال این بخش زیاد آشنا نیستم. برنده سال پیشدونورز چوز بود که امکانات اتصال بین کلاسهایی که نیاز به کمک دارند رافراهم میکرد. در بین برندگان از نظر من گمنام امسال GoodGuide توانستعنوان اول را مال خود کند. این سرویس یک سرویس درجه بندی برای محصولاتطبیعی و سالم ارائه میکند.

* بهترین ابراستارت آپ برای سرمایه گذاری کلان

این عنوان پرطمطراق میخواهد بگوید کدام سرویس ارزش سرمایهگذاری برای رشد را دارد در حضور مدافع این عنوان یعنی زوهو عنوان دوم به Google App Engine رسید وبرنده این بخش مجموعه وب سرویسهای بسیار پرطرفدار آمازون بود.احتمالااطلاع دارید که گوگل اپ سرویس بر روی کاربران ایرانی بسته است

* بهترین سرویس بینالمللی

اینهم سرویسی که قرار است توسط افرادی از سرتاسر جهان اداره شود و محبوبیتیهم حتما در سطح جهانی داشته باشد! عنوان اول این بخش با قاطعیت به eBuddyرسید که همانطوری که اطلاع دارید یک مسنجر تحت وب و موبایلی است که ازطریق مسنجرهای معروف هم پشتیبانی میکند. من از علاقه مندان لوگوی ای بادیهستم

* بهترین سرویس بر پایه فناوری های سبز

دراین بخش عنوان برتر به Project Frog رسید. در رده دوم هم Better Placeقرار گرفت که جزو نامزدین بخش سرویسی برای جهانی بهتر هم بود ولی از کسبهر دو عنوان ناکام ماند.

* بهترین گجت ( ابزار نوین )

دراین بخش راستش دوست داشتم عنوان نخست به Netbook های ایسوز برسد اما آنهادر مقابل Android G1 و برنده این بخش آیفون 3G نتوانستند کاری بکنند و دراین بخش مهم و نفسگیر در هیئت یک بازنده ظاهر شدند. سال پیش این عنوان بهآیفون معمولی رسیده بود!!

* بهترین سرویس موبایلی

دراین بخش در حضور بزرگانی چون Qik SkyFire و سرویس محبوب من ChaCha سرویسEvernote توانست به عنوان نخست این بخش دست یابد. به نظر من حق موتورجستجوی بانمکی مثل ChaCha بیش از آن اورنت دوست نداشتنی بود!

* بهترین ابزار موبایلی

دراین بخش هم که دست ما کلا کوتاه از خرماست هم نامزدهای قدرتمندی چون رادیوپاندورا و گوگل موبایل اپلیکیشن حضور داشت که عنوان نخست آن در نهایت بهimeem رسید.

و به جاهای حساس میرسیم

* بهترین پایه گذار سرویس

دراین بخش رقابت شدیدی بین برندگان اول و دوم وجود داشت اما در نهایت آنانکه در رده دوم ایستادند پل بوشهیث، جیم نوریس، سانجیو سینگ و برت تیلورپای گذاران فرندفید بودند. ( فرندفید چیست؟ )
رده اول این بخش مهم هم به اوان ویلیامز، جک دورسی و بیز استون از تیم مدیریتی توییتر رسید.( توییتر چیست؟ )

* بهترین مدیر سرویس

مسلماعنوان Best Startup CEO مهمترین عنوان انفرادی کرانچیز بود که در حضوراندی رابین مسئول پخش آندروید ( سیستمعامل موبایلی گوگل ) و جیسون کیلاراز Hulu به برنده سال قبل بخش بهترین پایه گذار سرویس رسید. مارک زوکربرگاز تیم فیس بوک.

* بهترین سرویس راهاندازی شده در سال 2008

دراین بخش نامزد قدرتمندی چون GoodGuide وجود داشت که با گرفتن عنوان بهترینسرویس برای جهانی برتر برای این بخش دندان تیز کرده بود اما در آخر هم ایندراپ باکس بود که به عنوان نخست رسید. پس عنوان اول چه؟ اجازه بدهید بعداز این که 4 بار از این سرویس در این مقاله نام بردم برای آخرین بار نامشرا به عنوان بهترین سرویس راهاندازی شده در سال 2008 ببرم. برنده این بخشفرندفید* و برنده اصلی این جشن یعنی بهترین سرویس سال 2008

دراینجا دیگر با کسی شوخی ندارند. نامزدهایی یکی از یکی معتبرتر هستند امادر آخر آمازون وب سرویس، آندروید و سرویس شیک هیولو هر کدام کنار کشیدندتا رقابت بین دو غول وب2 ادامه داشته باشد. در آخر سرویسی که توانسته بودعنوان بهترین پایهگذار سرویس را برای موسسینش به ارمغان بیاورد در ردهدوم ایستاد تا عنوان مهمترین جایزه اینترنتی برسد به برنده سال قبل، فیسبوک برسد که توانست در پایان سال 2008 غوغایی برپا کند و با رشد خیرهکننده و ترافیک وحشتناک خود همه را انگشت به دهان بگذارد.