نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: رتبه اول در تورم!

 1. #1
  کاربرسایت GHOLNAZ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۳۱
  نوشته ها
  1,588
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  رتبه اول در تورم!

  بر اساس گزارش مجمع عمومي ساليانه بانك مركزي، ايران رتبه اول احراز تورمدر منطقه را با 7/16 درصد در سال 2008 كسب كرده است. اين در حالي است كهعربستان با 3 درصد و بحرين و كويت هر يك با 7/2 و 6/2درصد ارقام بسيارنازلي را نشان ميدهند. اما اگر دولتهاي كوچك عرب قابل قياس با اقتصادبزرگ و متلاطم ايران نيست، وضعيت اقتصادي كشورهايي چون مصر و عربستانسعودي ميتواند در اين الگو مورد مطالعه و تطبيق قرار گيرد. در اين گزارشتورم عربستان 3 درصد و مصر 9/7 درصد اعلام شده است. اين گزارش از آن جهتبيشتر جلوه ميكند كه دريابيم متوسط نرخ تورم براي كشورهاي نفتي 9 درصد وبراي كشورهاي خاورميانه و آسياي مركزي 9/7 درصد اعلام شده است.

  ازسوي ديگر ايران در پايان سال 2007 با اخذ نرخ تورم 19 درصدي در ميان 180كشور جهان در رديف 176 قرار گرفته است. جاي تاسف آن است كه گزارش فوقتصريح دارد در اين رتبهبندي تنها چهار كشور اريتره، گينه، ميانمار وزيمبابوه با داشتن نرخهاي تورم به ترتيب 7/22، 4/23، 9/36 و 1617 درصد ازايران تورم بيشتري داشتهاند. اين بدان معنا است كه بنا بر خواست سندچشمانداز و برآيند برنامه چهارم توسعه، نرخ تورم ايران بايد يك رقميميشد كه فعلا اين مهم محقق نشده و به نظر نميرسد با روندي كه اقتصادايران دارد به اين زودي نيز محقق شود. در اين ميان خوب است به گزارش اخيربانك جهاني نيز اشارهاي شود كه اعلام كرده بود اقتصاد ايران تنها رشديمعادل 6/5 درصد و تورمي نزديك به 28 درصد را تجربه ميكند. اين ارقامنشانگر وضعيت نابسامان اقتصادي براي كشوري است كه در 3 سال گذشتهبالاترين دوران كسب درآمد نفتي را تجربه كرده است. از نظر سياسي و ادارينيز دولت نهم از بالاترين همگرايي داخلي در جهت تحقق اهداف و برنامههايخود برخوردار بوده است. اما سياستها و برنامههاي اقتصادي دولت نهمگرفتار تعارضهاي دروني و فقدان برنامهاي هدفمند بوده است، به گونهاي كهدر وزارت اقتصاد 2 وزير و در بانك مركزي 3 رئيس و در وزارت صنايع يك وزيرجابهجا شدهاند؛ شرايطي كه گويا همچنان از فقدان هماهنگي در حوزه مديريتاقتصادي خبر ميدهد. به هر حال نميتوان از دولت نهم در پايان دوران خدمتخود انتظار معجزه و تحولي خاص داشت؛ شايد روند تغييرات در آينده بتواندافقهاي بهتري به سوي اقتصاد ايران بگشايد.

 2. #2
  کاربرسایت GHOLNAZ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۳۱
  نوشته ها
  1,588
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: رتبه اول در تورم!

  ايران در افزايش نرخ تورم اول شد
  در حالي که ايران بايد طبق سند چشم‏انداز و نيز برنامه چهارم توسعه به نرخ تورمي متعادل و تکرقمي دست يابد، بانک مرکزي در گزارش مجمع عمومي ساليانه اعلام کرده ايران به بالاترين نرخ تورم در ميان کشورهاي منطقه دست يافته است. بانک مرکزي در جريان مجمع عمومي ساليانه خود به نقل از صندوق بين‏المللي پول اعلام کرده است که ايران بالاترين نرخ تورم در ميان کشورهاي منطقه را داراست. اين در حالي است که هدفگذاري تورم بر مبناي برنامه چهارم توسعه تورم تکرقمي است. در گزارش مجمع عمومي بانک مرکزي آمده است: در سال 2008 ايران 7/16 درصد تورم داشته است. اين در حالي است که کشور بحرين 7/2 و کشور کويت 6/2 درصد تورم دارند. براساس اين گزارش تورم کشور عربستان در سال 2008 ميلادي تنها 3 درصد گزارش شده است. بالاترين نرخ تورم پس از ايران متعلق به کشور قطر با 10 درصد و مصر با 9/7 درصد تورم است. لازم به ذکر است متوسط نرخ تورم براي کشورهاي کمدرآمد 8 درصد و براي کشورهاي با بازارهاي نوظهور 6 درصد گزارش شده است. همچنين متوسط نرخ تورم براي کشورهاي نفتي 9 درصد و براي کشورهاي خاورميانه و آسياي مرکزي 9/7 درصد اعلام شده است. نرخ تورم 7/16 درصدي در حالي اعلام شده است که هماکنون نرخ تورم ايران به بيش از 24 درصد بالغ شده است. با اين اوصاف، ايران پس از کشوري عقبمانده همچون زيمبابوه در رکوردداران نرخ تورم قرار ميگيرد. اين گزارش حاکي است، محمود احمدي‏نژاد، رييس جمهوري موکداً بر کاهش نرخ تورم در جلسات دولت تاکيد کرده است که متاسفانه همچنان نرخ تورم روبه فزوني است. گفته مي‏شود يکي از دلايل حمايت احمدي‏نژاد از طرح سه قفله کردن بانک مرکزي و عدم مقاومت با اين سياست که مورد نقد بسياري از اعضاي دولت از جمله پرويز داوودي، معاون اول رييسجمهور، محمد جهرمي، وزير کار و امور اجتماعي، حسين صمصامي، سرپرست سابق وزارت اقتصاد و... بوده است، توجيه مظاهري براي تاثيرگذاري و کنترل نرخ تورم بوده که نشان‏دهنده حساسيت رييسجمهور براي کاهش نرخ تورم بوده است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تاكيد وزير ارتباطات بر استفاده حداكثري از توان اپراتور سوم
  توسط HRG در انجمن خدمات و سرويسهاي مخابراتي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۵ شهریور ۸۹, ۱۶:۱۷
 2. فهمیدی یا دوباره توضیح بدم!!!
  توسط HRG در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۷ بهمن ۸۸, ۲۰:۴۰
 3. بهمنی : نرخ تورم نقطه ای به 15 درصد رسید/ نرخ تورم یکساله 23
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸, ۱۷:۵۹
 4. کشف کفن عیسی مسیح و نگهداری از آن در تورین!!!((کفن تورین))
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار فرهنگی اجتماعی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۸ آبان ۸۷, ۱۹:۲۰
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۱ اردیبهشت ۸۷, ۰۰:۳۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •