به نام ايزد يكتا


اکستازی


اکستازی با نام شیمیایی MDMÂ ( متلین دی اکسی مت آمفتامین ) برای اولین بار در سال 1914 توسط شرکت آلمانی MËRÇK بعنوان داروی اشتها آور ساخته شد . این دارو از دسته آمفتامین ها بوده و توهم زا و محرک است . به اسامی اکستازی ، XTÇ – X ، حبّه ، قرص عشق و ... معروف است که اکستازی بعنوان معروف ترین نام آن به معنی وجد ، دیوانگی و خلسه می باشد . ظاهر آن تا حد زیادی به میزان خلوص آن مرتبط است و ممکن است قهوه ای ، سبز ، صورتی و .... باشد . MDMÂ یک داروی کاملاً صناعی است و معمولاً مواد شیمیایی دیگری نظیر کافئین ، دگسترومتورفان ، آمفتامین ها و حتی کوکائین را در تهیه قرص به آن اضافه می کنند . اثر این ماده بعد از 15 تا 90 دقیقه در فرد آشکار می شود و حداکثر اثر آن در 6 – 4 ساعت اول است ولی تا 24 ساعت در بدن باقی می ماند . عوارض دارو شامل تهوع ، توهم ، افزایش دمای بدن ، لرز ، تعریق ، دردهای عضلانی ، قفل شدگی فک ها و ساییدگی دندانها ، تاری دید و کم آب شدن بدن بعلت فعالیت بیش از حد می باشد . مصرف بیش از اندازه آن ( overdose ) موجب بالا رفتن فشارخون ، بیهوشی ، حملات اضطرابی ، تشنج ، افسردگی ، تخریب سلولهای قشر مغز ، نارسایی کبد ، کلیه ، ضایعات پوستی ، زوال حافظه کوتاه مدت ، اختلال خواب و سرکوب مغز استخوان می شود .
این دارو سفید رنگ ، بدبو و تلخ مزه است که براحتی در آب حل می شود و به شکل قرص ، کپسول ، آدامس، نوشابه و پودرهای طعم دار ، تولید و عرضه می گردد و گاه نیز بصورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار می گیرد و 4 – 2 روز پس از مصرف در ادرار قابل کشف است . باید به شخص مصرف کننده توصیه کنیم که در صورت شرکت در رقص ها و فعالیت های طولانی مدت هر ساعت یک لیوان آب بنوشد و پس از آن استراحت کند تا افزایش دمای بدن که یکی از عوارض خطرناک آن است برطرف شود .
باید به مصرف کننده اطمینان داد که بدنبال قطع دارو ، عوارض روانی آن بتدریج از بین می رود و معمولاً نیازی به دارو درمانی نیست و در صورت بروز علائم روانی یا جسمانی شدید باید فوراً به پزشک مراجعه کند.