نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: دختران تحصیل کرده، روی دست اجتماع!

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  دختران تحصیل کرده، روی دست اجتماع!

  فرارو- به دنبال پیشرفت های اجتماعی در چند دهه اخیر، زنان و دختران ایرانی پس از دست و پنجه نرم کردن های فراوان، توانسته اند راه ورود خود به دانشگاه ها را هموار ساخته و به دنبال آن بیش از پیش در سطح اجتماع مطرح شوند. تمایل شدید این قشر به زعم برخی آسیب پذیر، برای طی کردن مدارج عالیه تحصیلات، سبب پیدایش چالش هایی در جامعه شده که همچون دیگر موارد با نزدیک شدن به نقطه بحران، مسؤولان را به اندیشه و تلاش برای یافتن راه چاره کشانده است.

  به گزارش فرارو؛ در حال حاضر دختران 65درصد از صندلی دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند و پیش بینی می شود که با روند رو به رشدی که در این زمینه پیش گرفته اند در سال های آینده تقریباً تمام فضای دانشگاه ها متعلق به دختران شود. موفقيت تحصيلی دختران و تأثيرات اساسی آن در تغيير الگوهای رفتاری و مناسبات اجتماعی يكی از تحولات كليدی ايران در سالهای اخير بوده است. زنانی كه در دهههای گذشته بيشتر در نقش همسر و مادر ظاهر مي شدند و فردی شبه اجتماعی به شمار میرفتند به كنشگران فضای امروز ايران بدل شده اند. جامعه ايران از در ژرفای خود دچار تغييرات جامعه شناسانه اساسی شده است و نهادهای رسمی اهمیت آنچه که اتفاق افتاده و می افتد را جدی نمی گیرند.

  دانشگاه تنها گزینه آن هاست
  بسیاری از دختران ایرانی خصوصاً در شهرستان ها و روستاهای و حتی ایلات و عشایر کشور که همچنان در فضایی سنتی زندگی می کنند تنها راه دست یابی به استقلال نسبی و خارج شدن از محیط بسته خانواده را، ورود به دانشگاه در شهری دیگر می دانند.

  از سوی دیگر فضاهای ورزشی، تفریحی و دیگر فعالیت های اجتماعی برای دختران به اندازه ای محدود است که درس خواندن تنها راه سرگرمی و در نهایت مسئله مورد علاقه این افراد می گردد.


  رقابتی دیرینه و واکنشی ناخودآگاه به جامعه مردسالار، از انگیزه های پنهان دختران برای ایستادن در سکوهای موفقیت تحصیل محسوب می شود و ربودن فضای فعالیت های اجتماعی از دست مردان،پاسخی اعتراض آمیز به محدودیت هایی است که در طول تاریخ بر این قشر اعمال شده است.

  به دست آوردن بازار کار در سطح خرد یا کلان، در زمره اندیشه هایی قرار دارد که همواره دختران را برای ادامه تحصیل ترغیب می نماید؛ چرا که با توجه به محدودیت فضای فعالیت های اقتصادی، زنان برای حضور برابر در جامعه مجهز شدن به سلاح تحصیل شرط عقل می پندارند.

  محمد رضا مخبر، دبير شورای عالی انقلاب فرهنگی: «مصوبه بومی گزينی کنکور صحيح است و نبايد راضی شويم استعدادهای خوب و نخبگان، مناطق بومی خود را خالی کنند.»

  دختران نباید درس بخوانند
  به اعتقاد بسياري از کارشناسان نبود زمينه هاي اجتماعي و قانوني كافي براي جذب زنان تحصيلكرده در پست هاي مديريتي و مشاغلي كه شايستگي آن را دارند، موجب بالا رفتن سطح مطالبات زنان در جامعه شده است. هنوز هم بسیاری از مردان بر این باورند که وقتی دختران بدون اجازه پدر و همسر خود نمي توانند کار کنند و به شهرهای دور بروند، تخصص آنها به حال مملکت هيچ تاثيری ندارد.


  با در نظر گرفتن حضور بیشتر دختران در آموزشگاه های عالی، سنتی اندیشان قداست خانواده را در خطر می دانند و بر این باورند که برای حفظ کیان خانواده باید دختران را در تحصیل یا محدود ساخت و یا به طور کامل منع کرد.

  از سمتی دیگر تحصیل در مقاطع بالای دانشگاهی سن ازدواج را افزایش می دهد و حتی ازدواج زنان تحصیل کرده با مردانی که دانشگاه نرفته اند یا در سطوح پایین تری مدرک گرفته اند، با مشکل مواجه می شود.

  دریافت دستمزدهای پايين در قبال کارهای پر دقت و وقت گیر و خسته کننده در ميان دختران تحصيل كردهای که به سختی شغلی برای خود پیدا می کنند نوعی زيان اقتصادی برای مردان است. اعتقاد نیز بر این است که باید جلوی این پدیده گرفته شود و فضای کار چنان برای مردان خالی شود تا راحت تر جذب بازار کار گردند.

  قانون گزاران چه کرده اند؟
  بر اساس آمار ارائه شده سالانه حدود يک ميليون ششصد هزار تومان سالانه به ازاي هر دانشجو در دانشگاه هاي دولتي، هزینه می شود، بر این مبنا عده ای از مسؤولان معتقدند که دختران هر چه اندازه هم تحصيلكرده باشند، با توجه به شرايط فرهنگي و اجتماعي، نميتوانند در همه جاي اين كشور خدمت كرده و مشغول به كار شوند و اين امر را به نوعی هدر رفتن بیت المال می دانند.

  طرح اعمال سهیمه بندی جنسیتی کنکور در چندین دوره از مجلس مطرح شده است که تقریباً هیچ کدام از آن ها به نتیجه نرسیدند. نمایندگان مجلس ششم این طرح را به منظور ایجاد محدودیت برای ورود دختران به دانشگاه، به مجلس ارائه کردند که با مخالفت های گسترده ای روبرو شد. دامنه این اعتراضات از فعالان جنبش زنان تا نمايندگان مجلس را در بر مي گرفت تا جايي که 156 نماينده مجلس ششم در نامه اي از محمد خاتمی، خواستند تا سهميه بندي جنسيتي در کنکور را که تا حدودی به تصویب رسیده بود را لغو کند. به دنبال تدوام اين اعتراضات رييس جمهور وقت دستور لغو سهميه بندي جنسيتي در کنکور را صادر و اعمال احتمالي آن را مشروط به انجام بررسي هاي کارشناسانه بيشتر کرد.
  پس از آن بار دیگر در مجلس هشتم لایحه بومی سازی دانشگاه ها مطرح شد که با تصويب این طرح دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی ملزم خواهند بود که برای پذيرش دانشجويان دختر در دانشگاهی غیر از شهر محل سکونت آن ها، موافقت نامه کتبی از پدر يا همسر پذیرفته شدگان بگيرند.

  راهکار، از سر باز کردن نیست
  سياست گزاران عرصه های مختلف فرهنگي و آموزشي هيچ توجهي به توانايي ها، ظرفيت ها و محدوديت هاي فيزيکي، اجتماعي و فرهنگي دانشجویان نکرده و نمي کنند و برنامه مشخصي براي هر يک از دو جنس زن و مرد در محتواي آموزشي و حرفه پس از آن ندارند.

  هم اكنون سهم زنان شاغل تحصيلكرده از كل اشتغال بیش از 22 درصد است كه در مقايسه با سهم 9/7 درصدي مردان تحصيلكرده بسيار بالاست. با این حال سهم مردان مدير بسیار بيشتر از زنان است. به این معنی كه در حدود 97 درصد پست هاي مديريت كشور در اختيار مردان قرار دارد.

  اين مشكل در وهله نخست به بیتوجهی و بیبرنامگی دولت و مسؤولان باز می گردد. چگونه مسؤولانی كه از چندین سال پيش شاهد افزايش حضور دختران در آموزش عالی بودند به فكر اين نيفتادند كه همزمان زمينههای مساعدتری برای جذب دختران به بازار كار فراهم آورند. زنان از بسياری از حوزهها كنار گذاشته شدهاند و يا شرايط اشتغال آن ها بسيار دشوار شده است. امروز محدود كردن دختران به بهانه بازار كار در حقيقت تداوم همين هنجارها و فرهنگ مرد سالارانه در حوزه اقتصاد است كه متناسب با تحول ذهنی جامعه ما پيش نرفته و در اين زمينه هم چارچوبهای نهادی و قانونی موجود، رو به گذشته دارند و از درك نيازها و ضروريتهای امروز و آينده باز مانده اند. به عبارت ديگر اگر چيزی بايد تغيير كند نه نظام آموزشی و نه حق برخوداری از آموزش برای دختران است بلكه قوانين و فرهنگ و ساختارهايی باید تغییر یابند كه متعلق به شرايط و زمان ديگری هستند در برابر تحول جامعه ايران جان سختی میكنند.

  مانوئل کاستلز يکي از دانشمندان علوم اجتماعي معتقد است: «وقتي زنان تحصيل کرده در جامعه زياد شود، به تبع آن برخورداري از درآمد و استقلال اقتصادي براي خود فراهم مي کنند که اين درآمد و استقلال اقتصادي، باعث تغيير ساختار اقتدار در خانواده هسته اي مي شود و هم زمان با افزايش اين امکانات ساختار اقتدار در خانواده هم تغيير مي کند که اين اقتدار کاهش تعهد و مديريت مردان را به دنبال دارد.»

  نكته مهم اينكه هر تلاشی برای محدود كردن دختران در دستيابی به آموزش عالی و محروم كردن غير عادلانه آنها از رقابت برابر با پسران مغاير با همه ميثاقهای بين المللی در زمينههای حق برخورداری از آموزش يكسان برای زنان و مردان است.

  در نگاه کلی محدود كردن دختران برای تحصیل يك اقدام ضد آموزشی است كه شايستگی و توانايی تحصيلی را فدای مصلحتهای سياسی و ايدئولوژيك میكند.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: دختران تحصیل کرده، روی دست اجتماع!

  زن امروزی
  ...به این دخترانی که در هر جا در ادارات و دفتر ها کار می کنند نظر انداز ممکن است آنها در بعضی امور از ابتکار(بجز عشقبازی) خالی باشند اما شایستگی آرام وادب صبورانه وتصرف متواضعانه آنها در بیشتر کارهای واقعی اداره شایسته حیرت دایمی وتحسین از روی فروتنی است...
  شکی نیست که زن صنعتی امروز باید در این بازی غم انگیز وارد شود تا از خود در برابر قوانینی که نهاده مردان است دفاع کند...
  باید همه راهها به روی قوای ذخیره شده زن که ناگهان بند کار خانگی را گسسته واز بار زاییدن هر دوسال، به یکباره رها شده است باز شود...
  برخی از آنان اکنون این معنی را می دانند و به خوبی پی برده اند که آزادی عبارت از حق رای در انتخابات نیست بلکه عبارت از آزادی ذهنی و عقلی است.قریب یک میلیون دختر خوشبخت وهوشمند،کلاسها و محوطه دانشگاهها وکوی دانشجویان را که وقتی حق وارثان خوشخرام آفرینش(یعنی مردان) بود پر کنند. آنها را میبینیم که در هزارها مدرسه صورتشان از اشتغال به علم و ادبیات جهانی رنگ جدی به خود گرفته، چشمانشان از لذت علم برق می زند، وبدنهای ورزیده شان از حس زندگی کاملتری به جهش آمده است...
  و اما دیده اید که چگونه در سر کلاس معلمان خود را سوال پیچ می کنند وچگونه فرضیه های علمی را از هم می درند تا به میل قلبی خود جهان را از نو بسازند؟...

  اما آیا این هوشیاری نوین زن عاشق وخواستار آینده، او را نگران و متوحش نخواهد ساخت و زن دانشمند مهذب را در پیدا کردن شوهر دچار سختی و اشکال نخواهد کرد؟ می گویند رومیان قدیم از دیدن زن دانشمند به وحشت می افتادند: هر مردی چنین است واز مصاحبت زنی که در عقل و هوش با او برابر است خرسندو راضی نیست.
  مرد فقط زنی را دوست دارد که از او ضعیف تر باشد و زن فقط مردی را می خواهد که از او قویتر باشد. از اینجاست که اگر مزیت دختری در دانش و اندیشه او باشد نه در دل انگیزی طبیعی و زرنگی نیمه آگاهش، در پیدا کردن شوهر چندان کامیاب نخواهد بود، زیرا به جایی قدم نهاده است که مردان از قرنها پیش برای خود قرق کرده اند...

  اگر زنان امروز بیشتر از پیش در انتظار خواستگار می مانند تقصیر این زنان طفیلی است. .. پس تعجبی نیست که مردان، پس از مشاهده این زنان شب کار از طوق طلایی ازدواج بگریزند. میلیونها زن عمر خود را در تنهایی تلف می کنند، زیرا میلیونها زن دیگر طعمه خود را پس از شکار آن در معرض عام می خورند ومردان دیگری که مورد تعقیب این شکارچیان هستند به گوشه تفکر وعزلت پناه می برند. زشتی غیر اخلاقی بزرگ روزگار ما در این است، نه در موهای کوتاه و دامنهای کوتاه دختران با نشاط!...

  قسمتی از کتاب لذات فلسفه نوشته ویل دورانت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. منطقه جستجوی آب در ماه نادرست است
  توسط صدف.گ در انجمن منظومه شمسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۲ دی ۸۸, ۲۲:۱۲
 2. اسامی 57 دانشجوی محروم از تحصیل در دولت احمدی نژاد
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۶ خرداد ۸۸, ۲۰:۰۹
 3. اسناد بیقانونی در تحصیل و ریاست دانشگاه رهنورد
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۶ خرداد ۸۸, ۱۹:۴۳
 4. دکتر زهرا رهنورد با استقبال از بررسی پرونده تحصیلی وی تاکید
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۴ خرداد ۸۸, ۱۳:۰۶
 5. در جست وجوی هویت از دست رفته
  توسط mojir shayan در انجمن روانشناسي و روان پزشكي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۶ مرداد ۸۶, ۱۲:۴۰

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •