نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: جواني، خواسته ها و نيازها

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  جواني، خواسته ها و نيازها

  جواني، آغاز شكفتن است. جواني، ميلاد دوباره انسان است. انسان در جواني،بار تكليف الهي را به تازگي بر دوش گرفته است. خداوند، بسياري از نعمتهايش را در جواني به انسان ارزاني ميدارد. در ايران اسلامي روز ولادتحضرت علي اكبر (ع)، روز جوان نامگذاري شده است.

  جواني،موهبتي از جانب خداوند است. جواني، ثروتي است كه انسان بايد آن را جزبادربهاي بهشت خرج نكند. پس خوشا به حال آنان كه جواني را قدر ميدانند واين گوهر گرانبها را در راه سعادت خويش، به كار ميگيرند. ضمير جوان، آينهپاكيهاست؛ آينه اي كه هنوز گردي از گناهان بر روي آن ننشسته است.

  نگاهجوان، پنجره اي است كه رو به سوي افقهاي روشن گشوده شده است. پنجره اي كهآفتاب حقيقت را مي نوشد. دل جوان، رودخانه اي است كه مي خواهد تمام سنگهاو صخره ها را در نوردد و از تمام دشتها و دره ها بگذرد تا به آستانه درياقدم نهد. خيال جوان، نسيم پويايي است، كه مي تواند به هر جا سفر كند وكرانه ها را كشف كند. جوان، همواره در جستجوي چشم اندازهاي روشن است.

  جوان،همواره در پي تجربه و تماشاست. پس بايد هميشه، دريچه هاي شهود را بر رويجوان باز نگاه داشت. و فانوس ايمان را به دست او داد. و گلهاي لبخند رابه او تعارف كرد. جواني جواني، دوره طوفاني عمر است. جوان اگر چه از مرحلهنوجواني كه دوره آشوب شديد است بيرون آمده و به دنياي آرامش نسبي وارد شدهاست، اما همچنان مثل آتش، برافروخته و شعله ور است. جواني، دنياي تحولاست؛ دنياي بحران و دنياي تغيير و تحولات جسمي و غريزي كه سبب بروز حالاتروحي و دگرگوني عواطف مي شود.

  جواني سن توقعات جديد و حتي ازنگاهي مي توان گفت: سن پرتوقعي ها، طغيان و اميال و رغبتهاست؛ از اين روبايد به جواني و جوانان با نگاهي خاص و ژرف نگريست. سازندگي كشور در نشاطجواني جوان، كانون شور و هيجان، مركز نشاط و سلامت، قلب تپنده و سرمايهآينده يك ملت است؛ از اين رو در برنامه ريزيها و سياستهاي فرهنگي واجتماعي توجه ويژه اي به اين نسل مي شود و دولتها براي بهره برداري صحيح واستفاده مطلوب از نيروها و استعدادهاي جوانان در امور مختلف سازندگي واداره كشور، تمام تلاش خود را به كار مي گيرند كه شور و نشاط وتواناييهاي جوانان را، سالم و سازنده براي رفع نيازها و رفاه و آسايش حالو آينده جامعه هدايت كنند.

  جوان سرمايه ملي هر كشور نسل جوان، ازآسيب پذيرترين و حساس ترين نيروهاي هر کشور است. جوانان، از گذشته هاي دورهمچنان شكار خوبي براي دشمنان اسلام و انقلاب بوده اند. دشمنان انقلاب،امروز به خوبي دريافته اند كه غارت و چپاول منابع مادي و معنوي ملل جهانسوم خصوصاً كشورهاي اسلامي، منوط به تحريف فرهنگ و ارزشهاي ملي و مذهبي واز سوي ديگر تحميل نگرش غربي و سرانجام اشاعه فساد و بي تفاوتي ميان مردمبه ويژه نسل جوان است. از اين روست كه ژرف نگري و دقت در امور جوانان ورفع نيازمنديهاي فكري و معنوي آنان اهميت بيشتري مي يابد.

  نسلجوان هميشه به دنبال الگوي مناسب خود بوده و براي يافتن آن، دو شعارگفتار و عمل را پيش رو قرار داده و به دنبال الگويي است كه به گفته هايخودش جامه عمل بپوشاند. اگر نسل جوان بين گفتار و كردار الگوي خود، تضاد وتعارض ببيند نمي تواند به او اعتماد كرده و از انديشه هاي او پيروي كند.همچنان كه راز استقبال و روي آوردن جوانان به امام خميني (ره) را بايد دراهل عمل بودن ايشان جست و جو كرد؛ چرا كه جوانان مي ديدند كه امام (ره)تنها سخن نمي گويد بلكه قبل از سخن گفتن خود به آن عمل مي كند.

  رشديا انحراف پيدايش سوالات جديد و نيازهاي تازه، نشانه انحراف و انحطاط فكريو زائيده هوسهاي نسل جوان نيست، بلكه نشانه رشد و حيات يك جامعه زنده است؛البته به شرط آن كه انديشمندان و فرهنگ گستران به وظيفه خود در پاسخگويي ورفع نيازهاي اين نسل به خوبي عمل كنند، چون تنها پيدايش سؤال، علت رشدفكري در جوان نيست، بلكه مي بايست به سؤالاتشان جواب صحيح نيز داده شودتا رشد فكري جوان در خط پوچي و گمراهي نباشد.

  همانطور كه حضرت علي(ع) مي فرمايد: « ذهن جوان اگر با مطالب حق پر نشود، با مطالب ناحق وپوچ پر مي شود؛ از اين رو شايسته است اندنيشه و تفكر جوانان را با مطالبمنطقي و صحيح غني سازيم تا نتيجه آن رشد صحيح فكري جوان باشد.» جوان واشتغال جوان، خواستار شغلي است كه در سايه آن بتواند استقلال خود را درعرصه اقتصادي تامين كند و اين براي او يك نياز و در عين حال يك درخواستاست.

  چه بسيارند مشكلات و نابساماني هايي كه از بيكاري و تنبليناشي مي شوند. جوان خواستار شغل است ولي نه هر شغلي، بلكه آن كار و شغل كهدر سايه آن حرمت و آبروي او محفوظ بماند. او نمي تواند با امر و نهيديگران زندگي كند و نمي تواند سليقه خود را در خريد اسباب و مايحتاجشناديده بگيرد و همه اين موارد وقتي براي او محقق مي شود و وقتي جوان راقانع مي كند كه او از نظر اشتغال، مشكلي نداشته باشد.

  امروز مسالهاشتغال جوانان، از دغدغه هاي فكري مسؤلان سياسي و فرهنگي هر كشور است.زندگي مشترك از مراحل مهم زندگي، اقدام به تشكيل خانواده است كه غالباً درآغاز جواني تحقق مييابد. اگرچه ريشه ازدواج، يك نياز روحي و رواني استاما اين رويداد همچون يك منشور، ابعاد مختلفي دارد،كه از جمله ميتوان بهيافتن هويت اجتماعي اشاره كرد.

  جوان، زماني مي تواند به يكازدواج موفق و پايدار اقدام كند كه ابتدا درك صحيحي از خويشتن و هويت فرديخود داشته باشد و علاوه بر آن، برداشت منطقي و استواري از معنا و مفهومزندگي، ازدواج و شريك زندگياش، كسب كند. در اين صورت، ازدواج مي توانددر تكوين و تكامل هويت اجتماعي جوان مؤثر باشد. هويت ديني فرهنگ اسلام،جوان را در جايگاهي ارزشمند و بلند قرار داده و تعابير والايي را در شأناو آورده است. دين اسلام، جوان را به ملكوت نزديكتر از ديگران مي داند ومعتقد به تكريم و بزرگداشت اوست.

  در حديثي از رسول اكرم (ص) آمدهكه فرمودهاند: فضيلت جوان عابد كه از آغاز جواني عبادت كند بر پيري كهوقت كهولت به عبادت بپردازد، همانند فضيلت پيغمبران بر ديگر مردمان است.جوان در نگاه احاديث و بزرگان حضرت رسول (ص) ميفرمايند: خداوند بر وجودجوان عبادت پيشه بر ملائكه مي نازد و مباهات مي كند.

  پيامبر خدا (ص) همچنين ميفرمايند: خداوند جواني را كه جوانيش را در بندگي خدا بگذراند دوست مي دارد.

  خبرگزاري كانون دانش آموزي(پانا)- نهال مصلحي

 2. #2
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: جواني، خواسته ها و نيازها

  روز جوان که به برکت میلاد خجسته یکی از دلیر مردان حماسه کربلا، یعنیحضرت علی اکبر (ع) نامگذاری شدهاست، خود پیامی عظیم برای همه جهانیاندارد. علی اکبر(ع) مظهر شور و نشاط جوانی است که در حماسه حسینی با تعقل ودینباوری پای در راهی نهاد که «جاودنگی» را با نامش همراه کرد.
  بیتردیدجاودانگی که در تاریخ بشریت همواره نمادی از نیکانجامی است و در تفکرشیعه جز با رسیدن به مقام قرب الهی حاصل نمیشود، در اندیشه ایرانی نیز یکنماد تعالی است. در فرهنگ ایرانیان جوانان برومند و افتخارآفرین، همانانندکه جاودانگی را در همه اعصار یادآور بودهاند و مردمان سرزمین پارسی،نامشان را همچون کلمهای مقدس در دل و جان زنده نگاه داشتهاند.

  بایداذعان کرد که انقلاب اسلامی ایران، با تقویت روح دین باوری در جوانانایرانی همراه بود خود نمادی دیگر از حضور جوانانی بود که اینبار«جاودانگی» خود را در تولد و بارورشدن نهضتی یافتند که پیامی به عظمتتاریخ اسلام و ایران برای جهانیان داشت.

  اما اکنون که سیسالاز آن حادثه عظیم و انفجار نور انقلاب ایران میگذرد، جوانان مسلمان ایرانچه آرمانی دارند؟ آیا آنان راهی جدای از اسلاف خویش را جستجو میکنند؟آیا آرمانهای آنان و گذشتگانشان تفاوت داشتهاست؟ در این زمانه که بسیاریبر طبل دینگریزی جهانیان را میکوبند و جوانان را پیشتاز دور شدن ازارزشهای پیشین بشریت معرفی میکنند؛ تعمق در افکار و اعمال جوانان ایرانیاما نشان از چیز دیگری دارد. قاطعانه باید گفت که جوانان ایرانی نهتنهااز آرمانهای نیاکان خود دست نکشیدهاند بلکه
  در بسیاری موارد باوری عمیقتر بر آرمانها یافتهاند؛ اما زمانه امروز خواستههای دیگری نیز از آنان دارد.

  جوانایرانی از یک سو باید پاسدار آرمانها و خواستههای پیشینیان باشد و ازسوی دیگر تعریفی امروزین از همه آن خواستهها و آرزوهای نسل پیشین بهجهانیان ارائه کند که این مسئولیتی سنگین برای شناخت دقیق از دنیای امروزو عناصر مهم و تاثیرگذار جامعه جهانی و مسلح شدن به دانش و علم روز رابرای او ایجاد میکند.

  جوان ایرانی در سالهای اخیر علاوه براینکههمواره باید ثابت میکرده که در ادامه راه گذشتگان خود استوار است، بایدبه مسئولیت امروزین انقلابی خود یعنی تلاش برای تضمین آینده این حرکتجهانی و حرکت کشور در مسیر درست و مبتنی بر اصول و باورهای راستین انقلاباسلامی نیز میاندیشیدهاست.

  باور ما این است که علیرغمدستآوردهای خیره کننده جمهوری اسلامی در بسیاری جهات و تاکیدات رهبرانمدبر نظام اسلامی ، در سالهای گذشته همواره در برخی سطوح نگرانیهاییبرای نسل جوان کشور در راستای ایفای مسئولیتهای انقلابیشان وجود داشتهاست. در شرایطی که بنیانگذاران انقلاب ایران راه صحیح اعتلای کشور را درحرکت هدفمند و مبتنی بر برنامههای بلند مدت بر پایه «اعتدال» دانسته و براین اساس استراتژی حرکت کشور در زمینههای گوناگون با تکیه بر روشهایعلمی ترسیم شده است، حرکت خارج از این برنامهها و برخوردهای سلیقهای باموضوعات مختلف، بسیار نگران کنندهاست.

  جوانان ایرانی میپرسندکه در شرایط فعلی که بسیاری از تصمیمات و اقدامات خصوصاً در عرصه اقتصادکشور، به جای اتکا به برنامهها و چشماندازها برپایه برخی سلایقتصمیمگیران
  استوار شدهاست و مشخص نیست که روند حرکت کشور در مسائلاقتصادی و اجتماعی چه سرانجامی خواهد داشت، آنها چگونه خواهند توانست،ایفا گر ماموریت تاریخی خود برای تضمین آینده ایران اسلامی باشند.

  هشدارامروز ما به مسئولان کشور این است که خطر ایجاد «یاس و ناامیدی» درجوانان ایرانی را جدی گرفته و به سرعت عوامل موجد آن را مرتفع نمایند،خطری که اگر جدی انگاشته نشود، عامل بروز بزرگترین خسارت مادی و معنوی بهکشور، یعنی اتلاف «سرمایههای انسانی» خواهد شد.

  به اعتقاد ماتنها را تقویت روحیه امید در جوانان، ایجاد این اطمینان در آنها است کهکشور بر اساس برنامههای مدون شده در چه مسیری، با چه سرعتی و با استفادهاز چه منابعی قرار است حرکت کند و نقش و کارکرد نسل جدید کشور در اینفرایند چگونه تعریف شدهاست. تاکید میکنیم که تضمین ایران «توسعه یافته» بر اساس الگوهای اسلامی بزرگترین خواسته جوانان است.

  توصیهدلسوزانه ما به مسئولین تلاشگر کشور در همه عرصهها این است که با جدیانگاشتن نصایح داهیانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم کار عالمانه وکارشناسانه در روند امور، چشماندازی واقعی و روشن از آینده ایران اسلامیرا برای فرزندانشان ترسیم نمایند. نمیتوان انکار کرد که اگر درجامعهای که تامین بسیاری از نیازهای اولیه زندگی چون شغل، مسکن و... بهیک دغدغه جدی جوانان تبدیل شود، حرکت برای دستیابی به آرمانها هر روزصعبتر و سختتر خواهد شد و شور و نشاط جوانان ٱن را در مسیری به غیر از«جاودانگی ایران اسلامی» مصروف خواهد داشت.

  کانون جوانان حزباعتدال و توسعه ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت علی اکبر علیهالسلام و روزجوان به همه جوانان ایرانی، تلاش توام با تدبیر را به همه مسئولان محترمجمهوری اسلامی برای رسیدن به ایرانی توسعه یافته و با نشاط توصیه میکند.


  منبع:
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  بيانيه کانون جوانان حزب اعتدال و توسعه به مناسبت روز ملي جوان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. باقري، خطيبي، آقايي و اسدي در ليست خريد تراكتورسازي
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار فوتبال ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۳۱ خرداد ۸۸, ۲۰:۲۰
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۳ شهریور ۸۷, ۱۷:۳۴
 3. جواني، خواسته ها و نيازها
  توسط ارسطو در انجمن گفتار پراکنده
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۸ مرداد ۸۷, ۲۱:۱۱
 4. متكي: نگاه ما به بسته پيشنهادي، سازنده است
  توسط mina در انجمن بایگانی اخبار سیاسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۲ تیر ۸۷, ۰۰:۴۵
 5. يك مرد اتريشي، ‪ ۲۴‬سال از دختر خود سوءاستفاده ميك�
  توسط mina در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۳ اردیبهشت ۸۷, ۱۰:۳۶

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •