رضا ارحام صدر عصر امروز 24 آذر ماه در منزل خود در اصفهان در 85 سالگي از دنيا رفت.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين بازيگرپيشكسوت تئاتر و سينما ارديبهشت ماه 1302 در محله باقلعهي بخش 4 اصفهانمتولد شد و فعاليت هنري خود را از سال 1326 و بازي در تئاتر آغاز كرده ودر واقع از پايهگذاران تئاتر در اصفهان محسوب ميشود.

او همچنين در سال 1336 با فيلم «شب نشيني در جهنم» وارد سينما شد وسپس در فيلمهايي چون «علي واكسي»، «ستارهاي چشمك زد»، «مردان خشن»،«جعفرخان از فرنگ برگشته»، «نصف جهان» و «افسانه شهر لاجوردي» بازي كرد.

از نمايشهاي او نيز ميتوان به «رفيقناجنس»، «بوقلمونها»، «كدام يك از دو»، «دلقكها»،«وادنگ»، «خروس بيمحل» و... اشاره كرد.

آخرين فعاليت سينمايي اين بازيگر كه به دليل كهولت سن كمكار بود، به فيلم ويديويي «درسا» محسن دامادي در سال 84 برميگردد.

به گزارش ايسنا، همچنين فيلم مستند «شكرپاره» ضمن نمايش قطعاتي از فيلمها و نمايشهاي رضا ارحامصدر به مرور خاطرات وي پرداخته است.

ارحامصدر زمان ساخت اين مستند در گفتگويي با خبرنگار هنري ايسنا،درباره اين فيلم گفته بود: «ديديم كسي به ما محل نميگذارد و هنرپيشههايمعروفي چون ناصر فرهمند، منوچهر وكيل و رفيعي از اصفهان مرحوم شدند و هيچنامي از آنها نمانده است و تصميم گرفتيم خودمان كاري براي خودمان بكنيم.»

ارحامصدر ميگفت: «من 50 سال كار كردم اما كسي حتي سراغي از من نگرفتاما الان كه استقبال مردم را از اين فيلم ميبينم لذت ميبرم. جالباينجاست كه در اصفهان بعضي از فروشندگان، «شكرپاره» را به همراه دو فيلمديگر فروختند و به اين وسيله مقداري از فيلمهايشان را به مردم قالبكردند.

وي اين فيلم را كاملا مستند خواند و مطرح ميكرد: «من با دوربين راهافتادم و به جاهاي مختلف رفتم و هر چه پيش آمد گرفتيم و همه چيز كاملاطبيعي است.»

محمدعلي كشاورز زماني رضا ارحام صدر را بهترين آكتور كمدي در سينما وتئاتر ايران خوانده بود و اظهار داشت:اين بازيگر طنز را بلد بود و مسائلاجتماعي را فيالبداهه در اين قالب مطرح ميكرد و بسيار هم تاثيرگذار بودكه تاكنون نظيرش به وجود نيامده است

در جوانی...ارحام صدر---میری
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
_________________


برگرفته از سنترال کلابز