نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آسم و انواع آن

 1. #1
  کاربرسایت SAREH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۳۰
  نوشته ها
  605
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  آسم و انواع آن

  آسم و انواع آن


  بیمار)آقایی 25 ساله هستم که از مدت ها پیش دچار تنگی نفس می شوم و ناراحتی منبا مصرف سیگار تشدید می شود. خس خس سینه هم دارم و بعضی مواقع شب ها بهخاطر شدت تنگی نفس و سرفه از خواب بیدار می شوم. چند ماه پیش که به پزشکمراجعه کردم برایم تشخیص آسم را دادند. لطفاً مرا راهنمایی کنید که آیانیاز به مصرف دارو دارم یا نه؟


  لطفاً بفرمایید آسم چیست؟

  آسمیک کلمه یونانی قدیمی به معنی نفس زدن است. دانشمندانی مثل سقراط، ارسطو وابوعلی سینا در مورد این بیماری مطالب زیادی نوشته اند و توصیه هایی نیزداشته اند. به طور کلی در این بیماران تماس راه های هوایی، افزایشی واکنشینسبت به محرک های مختلف ( که در انسان های طبیعی و نرمال این واکنش هادیده نمی شود) را نشان می دهد.

  به دنبال این محرک یک افزایش تحریکپذیری در راه های هوایی این ها به وجود می آید و متعاقب آن راه های هواییتنگ شده و نفس کشیدن برای فرد مشکل می شود و فرد دچار علایم آسم می گردد.

  این بیماری در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

  شیوعاین بیماری از 15-5 درصد در بین افراد می باشد و بیشتر، افراد زیر 12 سالدچار آسم می شوند. حدود 50 درصد افرادی که آسم دارند، زیر سن 12 سالگی، 25درصد قبل از 40 سالگی و 25 درصد بعد از 40 سالگی به آسم مبتلا شده اند.

  نسبتابتلا در مردان به زنان حدود 2 به 1 می باشد، ولی بعد از بلوغ این اختلافشیوع از نظر جنسی برطرف می شود و تقریباً هر دو جنس به یک اندازه مبتلا میشوند.

  بیماری آسم بر چند نوع می باشد؟

  بیماری آسم انواعمختلفی دارد. یک نوع از انواع آسم که به نام "آسم آلرژیک" خوانده می شودمعمولاً در سنین کودکی و جوانی بیشتر دیده می شود و زمینه "حساسیت" بزرگترین عامل خطر برای بروز آن می باشد.
  بزرگ ترین گروه مستعد ابتلا به"آسم آلرژیک" ، افرادی هستند که در سنین پایین تر دچار آسم شده اند و اگربیشتر دقت شود معمولاً در یکی از افراد خانواده این بیماران، سابقه ای ازحساسیت وجود دارد.

  این حساسیت ممکن است یک حساسیت فصلی باشد که باعلایمی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش حلق، قرمزی و خارش چشم خود را نشانمی دهد و یا به صورت یک حساسیت پوستی باشد.

  نوع دیگر آسم آلرژیکمی تواند ناشی از آلرژن های محیطی باشد. از آلرژن های محیطی می توان بهگرد و خاک و ذرات معلق در هوا تا آلرژن های ناشی از ادرار و مدفوع حیواناتیا پر و پشم حیوانات و یا گرده افشانی گیاهان اشاره کرد که سبب ابتلا فردبه بیماری آسم می شوند.

  نوع دیگر آسم، غیرآلرژیک می باشد. البتهاین تقسیم بندی، تقسیم بندی کاملی نیست و ممکن است بعضی از افراد در هیچکدام از این تقسیم بندی ها نگنجند.

  آیا ژنتیک و جنبه های ارثی در ابتلا به بیماری آسم تاثیر دارند؟

  ازنظر علمی مهم ترین علت و رابطه ای که در ابتلا به بیماری آسم ثابت شدهفاکتور ژنتیک می باشد، یعنی فردی که پدر یا مادرش مبتلا به آسم باشند،بیشتر در خطر ابتلا به آسم قرار می گیرد و اگر هر دو نفر (پدر و مادر) آسمداشته باشند، قطعاً امکان ابتلا فرزندان بیشتر خواهد شد.

  آیا این بیماران می توانند هر شغل و فعالیت اجتماعی داشته باشند؟

  نوعشغل در تشدید و ایجاد بیماری بسیار مهم می باشد. نوعی از آسم را به نام"آسم وابسته به شغل" می نامند. به طور متوسط 10 درصد بیماران آسمی، آسموابسته به شغل دارند؛مثل کارگرانی که در کارخانه ریسندگی و بافندگی کار میکنند یا کسانی که بیشتر با پنبه سر و کار دارند یا کارگرانی که در معرضرنگ کاری هستند.

  بنابراین پزشک حتماً باید به شغل بیمار در هنگامدرمان توجه کند و خود بیمار نیز به خوبی شرح حال خود را بیان کند. البتهقابل ذکر است که با معاینه فیزیکی و تست های تحریکی آسم، بیماری کاملاًتشخیص داده می شود و قابل درمان و کنترل خواهد بود.

  دکتر ام البنین پاک نژاد- متخصص داخلی و فلوشیپ فوق تخصصی ریه

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 2. #2
  کاربرسایت SAREH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۳۰
  نوشته ها
  605
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: آسم و انواع آن

  آسم چیست؟  کلمه آسم ASTHMA از زبان یونانی گرفته شده که معنی آن تنگی نفس است. آسم یک بیماری مزمن است که در آن تنگی نفس به علت ورم لوله های تنفسی به وجود می آید و اگر این ورم درمان شود تنگی نفس هم از بین می رود. یکی از دلایل ورم، در افراد مبتلا به آسم، آلرژی است.

  اثر داروهای ضد آسمی موقعی مؤثر است كه دارو به طریق كامل وارد ریه شود. برای انجام این كار و جلوگیری از هدر رفتن دارو در هوا از اتاقكی استفاده می‏ شود كه اول دارو را در خود ذخیره می‏ كند و مریض با استفاده از آن می‏ تواند از هدر رفتن دارو جلوگیری كند.

  درمان ( کنترل ) آسم به وسیله دو گروه دارو انجام می شود:

  - داروهای موضعی (گشاد کننده های لوله های تنفسی) مانند سالبوتامول

  - داروهای ضد ورم مانند کورتون ها

  برای درمان آسم، سازمان بهداشت جهانی این بیماری را به چهار طبقه دسته بندی کرده است:
  طبقه بندی آسم قبل از درمان براساس علائم و 1FEV:

  1 - خفیف موعدی

  2 - همیشگی خفیف

  3 -همیشگی متوسط

  4 -همیشگی وخیم
  اولین قدم تشخیص آسم است و آن را از دو طریق باید شناسایی کرد:

  1 -علائم: تنگی نفس، سرفه

  2 -اسپیرومتری: اگر 1FEV زیر حد نرمال باشد و بعد از استنشاق سالبوتامول به حد نرمال برگردد.

  البته در مواردی مانند آسم خفیف که امکان شهود و اثبات این دو طریق امکان نداشته باشد باید از تست با متاکولین استفاده کرد.
  سنجش تنفس SPIROMETRY

  آسم یك بیماری مزمن برونش ها (لوله‏های هوایی) است كه علت آن ورم دیواره‏های این لوله‏ها است.

  این ورم باعث تنگی تنفس (بازدم) و سرفه و حالت گرفتگی قفسه سینه می شود.

  به موجب مطالب فوق، یكی از عناصر اصلی برای تشخیص آسم، وجود تنگی لوله‏ های هوایی موقع بازدم است.

  به همین علت یكی از مهمترین آزمایش ها برای پزشك سنجش تنفس (اسپیرومتری) است كه از طریق آن می‏ توان آسم را تشخیص داد و كنترل درمان را از طریق آن پیگیری كرد.  SPIROMETRY چیست؟

  SPIROMETRY آزمایش بدون درد و NON INVASIVE است كه با آن می‏ توان تنفس یك فرد را اندازه گیری نمود (حجم تنفسی). اسپرومتری در سال 1946 در انگلیس اختراع شد .

  برای بهتر فهمیدن اسپرومتری، مفید است تعریفی از تنفس بكنیم:

  تنفس چیست؟

  تنفس عملی است که به طریق آن اکسیژن از اتمسفر بیرون به نایژک ها منتقل می شوند و بالعکس دی اکسیدکربن از نایژک ها به بیرون فرستاده می شوند.

  تنفس از دو فاز تشكیل شده است. یك دم و دیگری بازدم، و در طی هر فاز، دم مقدار ثابتی هوا وارد شش ها می شود و همانقدر هم در بازدم خارج می‏ شود.

  آسم یک بیماری مزمن است که در آن تنگی نفس به علت ورم لوله های تنفسی به وجود می آید و اگر این ورم درمان شود تنگی نفس هم از بین می رود.

  تركیب هوای وارد شده با هوای خارج شده تفاوت دارد، «هوای دم» غنی از اكسیژن و فقیر از دی‏ اكسید كربن است در حالی كه «هوای بازدم» برعكس، غنی از دی ‏اكسیدكربن و فقیر از اكسیژن است.

  در شش ها همیشه مقدار هوای ثابتی در پایان هر بازدم باقی می ماند که به آن «حجم باقی مانده» می گویند.
  آیا این آزمایش باید در شرایط خاصی باید انجام گیرد؟

  این آزمایش می‏ تواند در تمام طول روز انجام شود. مهم این است كه اگر مریض تا به حال این آزمایش را انجام نداده است باید از استعمال داروهای (بتا ادرژرنیک ) که برونش ها را گشاد می کنند خودداری كند.
  طریقه های استعمال داروهای آسمی

  استعمال داروهای ضد آسم از طریق استنشاق به نظر یك عمل خیلی ساده می‏ رسد ولی در حقیقت چنین نیست.

  در برخی از موارد كه وضعیت مریض حاد می ‏شود بدون این كه دلیل منطقی داشته باشد، احتمال این كه داروها به طریق صحیح استعمال نشده باشد وجود دارد، به این معنی كه یا دستور پزشك به طور درست انجام نشده است (تعداد گرفتن دارو در روز) یا این كه دارو به درستی وارد بدن نشده است. این گونه اشتباهات در خیلی از موارد موجب حاد شدن مریضی و خطرناك‏ شدن آن می شود. برای همین خیلی مهم است كه مریض تعلیم داده شود تا داروهای آسمی را بشناسد و طریقه درست گرفتن دارو را یاد بگیرد.

  برای این كه داروهای آسم بتوانند به محل برونش ها برسند از وسائلی استفاده می شود كه شناختن آن مهم است. در اینجا سعی می ‏شود در مورد تعداد این دستگاه ها و طریقه استعمال از آن اطلاعات كافی داده شود.  داروهای آسم و طریقه استعمال آنها

  کنترل آسم زیاد آسان نیست بلكه احتیاج مداوم به درمان صحیح دارد كه ممكن است سال ها طول بکشد و حتی در برخی از موارد تمام عمر به درازا می‏ كشد.

  برای این بیماری درمان هایی وجود دارد كه با وجود این كه علاج بخش قطعی نیستند ، باعث می ‏شوند در اغلب موارد بیماری تحت كنترل درآید و بیمار از یك زندگی عادی برخوردار شود.

  در این میان مسئله چگونگی استفاده صحیح از داروهای مختلف برای آسم مهم است.

  موفقیت درمان آسم رابطه مستقیم با پذیرش دارو و عمل صحیح به توصیه‏های پزشك دارد.

  پس بنابراین هرچه دارو صحیح‏ تر مصرف شود اثر آن بیشتر است و نیاز مریض به پزشك و درمان آن كمتر می ‏شود.

  داروهای ضد آسم بسیار و گوناگون هستند و برای استفاده از هر كدام آنها باید كاركرد آنها را شناخت. برخی از بیماران باید از دو دارو یا بیشتر استفاده كنند و ممكن است دستگاه ها با هم فرق كنند و این ممكن است بیمار را كمی سردرگم كند؛ به علاوه این كه این داروها باید در طول روز به طور مرتب مصرف شوند.
  استفاده از اتاقك‏ها در اسپری

  اثر داروهای ضد آسمی موقعی مؤثر است كه دارو به طریق كامل وارد ریه شود. برای انجام این كار و جلوگیری از هدر رفتن دارو در هوا از اتاقكی استفاده می‏ شود كه اول دارو را در خود ذخیره می‏ كند و مریض با استفاده از آن می‏ تواند از هدر رفتن دارو جلوگیری كند.

  استفاده از این اتاقك ها خیلی ساده است. برای بیماران مسن كه نمی ‏توانند خوب از اسپری استفاده كنند اتاقك های بزرگتر بهتر است. چون ذرات دارو در آن كوچكتر و مقاومت هوا نیز در آن كمتر می ‏شود و این به رسیدن دارو در نایژه‏های كوچك هوایی خیلی كمك می‏ كند.


  منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت SAREH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۳۰
  نوشته ها
  605
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: آسم و انواع آن

  تأثیر نماز بر بیماری آسم  آسم یكی از شایع ترین بیماری های انسان است ، به طوری كه شیوع آن در طب اطفال ، 5 تا 10 درصد كل كودكان تخمین زده می شود؛ و این بیماری در بسیاری از آنها تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می كند. بدین ترتیب كمتر كسی است كه در دوران زندگی خود با بیماران مبتلا به آسم ، برخورد نكند و شاهد مشكلات مختلف آنان از جمله تنگی نفس ، سرفه مداوم ، خس خس سینه و ... كه گاهی به صورت حمله های شدید بیماری تظاهر می كنند نباشد.

  تلقین سازنده و زندگی بخش توأم با نماز ، گهگاه باعث تسكین آسم یا پیشگیری از بروز حملات آن می شوند.

  مطالعات علمی جدید بر گروه های سنی مختلف مبتلا به آسم ، نشان دهنده آن است كه در ایجاد بیماری آسم ، سه عامل برجسته ، مهمترین نقش را ایفا می كنند ، این سه عامل عبارت اند از :

  1- میكروب هایی كه وارد دستگاه تنفسی انسان می شوند ( عفونت ها )

  2- عوامل حساسیت زا ، از جمله گرد و غبار ، دود سیگار ، گرده گیاهان که ممكن است این عوامل در مورد اشخاص مختلف متفاوت باشند.

  3- مسائل روانی از جمله اضطراب ، عصبانیت ، غم و شادی ، تحقیر، خنده و حتی انتظار خوشایند شركت در یك محفل اجتماعی مطلوب و به طور كلی استرس های حاد و مزمن .

  اما نقش عوامل روانی از دیدگاه دیگری نیز، توجه پزشكان را به خود ، جلب نموده است و آن تأثیر تلقین بر آسم است ، چرا كه در برخی از موارد، تلقین می تواند موجب تسكین حمله های آسم شود : یك مثال مشهور در این مورد ، مربوط به پزشكی است كه مبتلا به آسم بود و برای گذراندن تعطیلات آخر هفته ، به هتل دور افتاده ای، در یك منطقه ییلاقی رفته بود ، در نیمه های شب او با یك حمله شدید آسم از خواب بیدار شد و كورمال كورمال به جستجوی كلید برق برآمد و وقتی از پیدا كردن آن عاجز شد ، ناامید كفش خود را برداشت و قصد پنجره را كرد و وقتی وجود شیشه ای را احساس كرد ، آن را شكست و نفس های عمیقی كشید و حمله آسمی او متوقف شد و شب آرامی را گذراند. ولی صبح روز بعد ، او با حیرت زیاد دریافت كه به جای پنجره، آینه را شكسته است !
  با توجه به این قبیل شواهد می توان آسم را نیز جزو بیماری های مورد بحث در طب روان تنی ، به شمار آورد و نتیجه گرفت كه چنانچه بیماران احساس امنیت روانی داشته باشند، قدم بزرگی در تسكین بیماری آنها برداشته شده است.

  همچنین عفونت ها كه خود یكی از عوامل برانگیزنده آسم می باشند به وسیله شستشوی مجرای تنفس در وضو تا حدی قابل كنترل هستند . این نكته را می توان در مورد سایر عوامل حساسیت زا ، مثل گرد و خاك و گرده گیاهان ( یعنی دومین عامل برانگیزنده آسم ) نیز به نحوی صادق دانست. اما آنچه كه در مورد تأثیر نماز بر آسم، غیر قابل انكار است، تأثیر تنش زایی نماز و احساس امنیت روانی عمیقی است كه بر اثر آن حاصل می شود و بی شك اثر التیام بخش بزرگی بر بروز سومین گروه از عوامل برانگیزنده آسم ، یعنی عوامل روانی می گذارد. به خصوص كه تلقین سازنده و زندگی بخش توأم با نماز ، گهگاه باعث تسكین آسم یا پیشگیری از بروز حملات آن می شوند .

  ضمنا دیدگاه ویژه نمازگزار به زندگی در دنیا و ثبات شخصیت او باعث می شود كه نمازگزار در مقابل افت و خیزهای غیر منتظره زندگی ، نه چندان شاد و نه چندان غمگین شود ، و در نتیجه به حذف آن گروه از تغییرات هیجانی كه مسبب تشدید آسم هستند ، از زندگی خود بپردازد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •