نام یکتا پروردگار عالم


ویژگیهای منحصر بفرد ماهوارهبر "سفیر امید"

”سفير يک” موشک حامل ماهواره از کلاس سبک است که آن را در مدار LEO قرار دهد. «ماهواره بر سفير» دو مرحلهاي بوده و در هر مرحله از موتورهاي جداگانه استفاده ميشود.ارتفاع حضيض مدار آن 250 کيلومتر و ارتفاع اوج آن در حدود 500 کيلومتر است ، «ماهواره بر سفير» دو مرحله اي بوده و در هر مرحله از موتورهاي جداگانه استفاده شده است. طول «ماهواره بر سفير» در حدود 22 متر ، قطر آن 25ر1 متر و وزن آن بيش از 26 تن است.

«ماهواره بر سفير» ساخت ايران است و با پرتاب موفق آن، توانايي کشور در قرار دادن محموله هاي سبک در مدار پايين زمين به اثبات مي رسد.

«سابقه فني»

ارسال محموله به فضا معمولاً باموشک هاي غول پيکر انجام مي شود و تنها مراکزي مي توانند وارد اين مقوله شوند که ساختار کارشناسي و فناوري لازم را دارا باشند، پرتاب «سفير اميد» پله اول در اين مسير است، اين مهم با تکيه بر سوابق تجربي مراکز هوافضايي جمهوري اسلامي ايران که تاکنون بارها موشک هاي بزرگي را براي تست هاي مختلف و از جمله تست کاوشگر پرتاب نموده اند انجام شده است ، اين مراکز با داشتن سيستم هاي مديريتي و کيفيتي بالا و داشتن متخصصان مورد نياز مي توانند ضريب اطمينان لازم براي اينگونه ماموريت ها را ايجاد نمايند.

قابل ذکر است که در «ماهواره بر سفير» بيش از 10 هزار تنوع قطعه به کار رفته است سهم قطعات پيچيده صنعتي در آن قابل توجه است و تمام قطعات توليدي آن در صنايع داخلي ساخته مي شود.

صنايع توليد بخش هاي مختلف «ماهواره بر»

الف: بخش طراحي و تحقيقات

براي تحقيقات، طراحي و توليد يک «ماهواره بر» بخش طراحي باتوجه به انتظارات کارفرما طراحي کلان «ماهواره بر» را انجام مي دهد و سپس مشخصات مورد نياز خود را از مجموعه هاي موتور و پيشرانه ، سوخت ، هدايت و کنترل ، سازه و محفظه ي ماهواره معلوم مي نمايد.

ب : صنايع طراحي و ساخت موتور

«ماهواره بر سفيريک » داراي دو موتور مرحله يک و مرحله دو مي باشد که هر دو در اين صنايع ساخته مي شود . موتور مرحله اول که موتور اصلي پرتاب مي باشد قادر است محموله 26 تني را تا ارتفاع 68 کيلومتر حمل نمايد و پس از آن با جدايش مرحله اول ماموريت موتور مرحله دوم شروع مي شود که خود از دو موتور تشکيل شده است و علاوه بر ايجاد پيش رانش با تغيير زوايه امکان کنترل مرحله دوم سفير را فراهم مي نمايد.

در صنايع موتور فرايندهاي پيچيده اي در ساخت قطعات، محفظه موتور، انژکتورها و توربوپمپ ها وجود دارد که تماماً باتوان داخلي انجام مي شود.

ج : صنايع طراحي و ساخت سازه

سازه هاي فضايي به خاطر نوع کاربرد از ويژگي هاي خاص برخوردارند ، و علاوه بر سبک بودن بايستي داراي تحمل خوب مکانيکي باشند تا در برابر فرکانس هاي لرزش و تنش ها و فشارهاي دروني و بيروني مقاومت نمايند .

لذا نياز به تخصص بالاي طراحي و فناوري قابل قبول توليد مي باشد تا مواد مورد نظر انتخاب شده و اجزاء ساخته شوند و به روش هاي علمي و مهندسي اتصالات صورت گيرد.

د : صنايع تحقيقات و توليد سوخت

«ماهواره برها» در جهان از سوخت هاي خاص استفاده مي نمايند که تامين آنها با توجه به مصارف مشابه نظامي به هيچ وجه از منابع خارجي ميسر نمي باشد لذا در اين صنايع، تاسيسات صنعتي سوخت هاي مورد نياز ايجاد شده که توانايي تامين نيازهاي صنايع موتور و بخش هاي تحقيقاتي را دارا مي باشد. مهندسان طراحي در اين صنايع بدون نياز به کمک خارجي اين کارخانه ها را طراحي و به بهره برداري رسانيده اند .

هـ : صنايع طراحي و ساخت سيستم هاي هدايت کنترل

در اين صنايع ده ها مجموعه الکتريکي و الکترونيکي که در سامانه پرتاب ماهواره کاربرد دارند ، طراحي و ساخته مي شود . قطعات الکترونيک توسط بخش آماد تهي شده و قطعات توليدي در بخش هاي صنعتي توليد مي گردند بلوک هاي کامپيوتر پرواز، سيستم ناوبري ، منابع تغذيه ، باطري ها، عملگرها، فشارسنج ها ، کابلاژ و کليه تسترهاي ذاتي بلوک ها ، تستر «ماهواره بر» و تستر پرتاب در اين صنايع طراحي و ساخته مي شوند.

و : صنايع طراحي و ساخت تجهيزات پرتاب

در اين صنايع کليه تجهيزات حمل و آماده سازي «ماهواره بر» و تجهيزات ميدان تست و پرتاب «ماهواره بر» ساخته شده و نصب مي گردند برج سرويس مستقر در ميدان توسط اين صنايع طراحي و ساخته شده است. همچنين آماده سازي قبل از پرتاب و شارژ سوخت در اين ميدان انجام مي گردد .

ز : صنايع طراحي و ساخت سنسور

در صنايع هوافضايي ساخت سنسورهاي شتاب و سرعت از عوامل تعيين کننده مي باشد و توانمندي در اين زمينه گام مهمي در ساخت سيستم هاي ناوبري است.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]