یک جی میل برای صد ایمیل
امروزه استفاده ازصندوق پست الکترونیکی (ایمیل ) کوچک و بزرگ نمی شناسد و به جرات میتوانگفت که اکثریت کاربران رایانه دارای یک ایمیل شخصی برای خود هستند .

استفادهاز ایمیل دارای مزیت های بسیار زیادی است که مطمئنا تمام کاربرانی که ازاین سرویس استفاده می کنند به مزیت های آن آگاهند و آن را روشی بسیارمناسب برای رد و بدل کردن اطلاعات می دانند . آدرس ایمیل را می توان ازسرویس دهنده های مختلفی به شکل های مختلف تهیه کرد . برخی از سرویسدهندگان رایگان ایمیل عبارتند از :یاهو ، گوگل ، هات میل و سایت فارسیزبان نوآور .

هریک از سرویس دهندگان ایمیل خدمات مختلفی را دراختیار کاربران خود قرار می دهند و کاربران نیز با توجه به نیازهای خود وروش کار با هر یک از این سرویس ها دریکی از آنها ثبت نام نموده و بهاستفاده از ایمیل شخصی خود می پردازد . در این بین نکته مهمی که در انتخابکاربران مورد توجه قرار می گیرد میزان حجم اختصاص یافته به صندوق پستیآنان است.


ارشیو 6 گیگابایتی

سرویسایمیل گوگل تحت نام جی میل به دلیل اختصاص بیش از 6 گیگابایت فضای رایگانبه کاربران که در هز لحظه نیز این فضا روند صعودی دارد یکی از محبوب ترینسرویس های ارائه دهنده خدمات پست الکترونیک برای کاربرانی است که به طورمرتب از ایمیل خود برای ارسال و دریافت اطلاعاتشان استفاده کرده و نیازمندآرشیو بندی مرتب و بدون کم و کاست ایمیل های خود هستند .

انتخاب نام ، محدودیت در فضا

ازدیگر انواع ایمیل ها میتوان به ایمیل های شخصی صاحبان سایت اشاره کرد .حتما می دانید که استفاده از سرویس ایمیل رایگان مستلزم شامل شدن نام آنسرویس دهنده در انتهای ادرس ایمیل کاربران است به این شکل که چنانجه ازسرویس ایمیل کاربران است به این شکل که چنانچه از سرویس ایمیل یاهواستفاده کنید ادرس ایمیل شما به صورت Yournameyahoo. Com و چنانچه کاربرجی میل باشد آدرسی به صورت Yournamegmail. Com به شما اختصاص می یابد .

حالاگر می خواهید ادرس ایمیلی بدون پسوند یا پیشوند سرویس دهنده همچونInfodimain.com را در اختیار داشته باشید ( عبارت Domain .com ادرس سایتشخصی شما است ) باید علاوه بر دارا بودن یک دامنه برای سایت شخصی خود اریکی از سرویس های میزبانی وب نیز بهره بگیرید . در چنین حالتی شما صاحب یکسایت شخصی هستید و می توانید به تعداد مورد نیاز خود با توجه به میزانفضای اختصاص یافته به سایت خود ایمیل های مورد نظرتان را روی سایت خودایجاد کنید . همان طور که ذکر کردیم چنانچه بخواهید ایمیل شخصی بدون پسوندو پیشوند را به خود اختصاص دهید می باید فضای ایمیل مورد نظر را نیزخودتان تعیین کنید . این فضا با میزان فضای اختصاص یافته به سایت شمارابطه مستقیم دارد بطوری که اگر 50 مگابایت فضا برای سایت خود خریداریکرده باشید نمی توانید ایمیلی با حجم 100مگابایت برای خود ایجاد کنید واین یکی از مهمترین مشکلاتی است که صاحبان سایت ها را مجبور می کند تاهمیشه صندوق پستی خود را خالی کرده و نتوانند آرشیو ایمیل های خود رانگهداری کنند.

انتقال ایمیل به ایمیل

این مقدمه را ذکرکردیم تا علاوه بر آشنایی شما با سرویس دهندگان رایگان ایمیل و همچنینمهمترین مشکل موجود در استفاده از ایمیل های شخصی راه حلی بسیار مناسببرای رفع مشکل صاحبان ایمیل های شخصی با استفاده از سرویس های رایگانایمیل را ارائه دهیم .

سرویس ایمیل گوگل به نام جی میل یکی ازسرویس های رایگانی است که علاوه بر دارا بودن فضای مناسب برای ذخیره سازیایمیل این امکان را به شما می دهد تا از میزان فضای موجود در آن برای دیگرایمیل های خود استفاده کنید. همچنین این سرویس به شما این امکان را میدهدتا به راحتی از امکانات مدیریتی موجود در آن برای مدیریت ایمیل های ارسالیو دریافتی خود با چند آدرس مختلف ایجاد کنید . با این دو قابلیت خواهدتوانست چندین ایمیل مختلف را به صورت یک جا مدیریت کرده و هنگام ارسالایمیل نیز به طور انتخابی آدرس ایمیل فرستنده را از میان ایمیل های خودانتخاب کنید .

مزایای استفاده از این روش

استفاده از قابلیتافزودن چند ایمیل به سیستم مدیریتی جی میل و همچنین ارسال و دریافت ایمیلها با استفاده از این سرویس مزایای بسیار زیادی دارد که برخی از آنها بهاختصار عبارتند از :

1ـ مدیریت چندین آدرس ایمیل بصورت همزمان
2ـ دسته بندی بهتر اطلاعات و دسترسی سریع تر به محتوای تمام ایمیل ها
3ـ عدم نیاز به چک کردن هر آدرس ایمیل به طور مجزا
4ـ استفاده از 6 گیگابایت فضای این سرویس برای آرشیو کردن ایمیل ها
5ـ امکان انتخاب آدرس فرستنده ایمیل برای ایمیل های ارسالی به صورت دلخواه
6ـ دریافت خودکار ایمیل ها روی سرویس جی میل
7ـ با خبر شدن از ایمیل های جدید با ابزارهایی همچون Gmail Notifier


استفادهاز جی میل برای ارسال ایمیل از آدرس فرستنده مختلف یکی از جمله قابلیت هایاست که در بالا به آن اشاره کردیم . برای استفاده از این قابلیت باید پساز عضویت در جی میل و ورود به آن وارد بخش settings شده تب Accounts راانتخاب نمایید . حال در بخش Send mail as گزینه Add another email addressرا کلیک کنید . در پنجره حدیدی که باز می شود در بخش Name نام و در بخشemail address آدرس ایمیل مورد نظر خود را که می خواهید ایمیل هایارسالیتان با آن آدرس ارسال شوند را وارد کنید در آخر بر روی گزینه Nextstep کلیک نموده و پس از آن گزینه Verification Sendرا انتخاب کنید .

برایحفظ امنیت استفاده از این سرویس جی میل ، ایمیل شامل لینک فعال سازی اینقابلیت ها را به آدرس ایمیل مورد نظر شما ارسال می کند . در صورتی که صاحباین ایمیل شما باشید و بتوانید ایمیل ارسال شده را دریافت کنید می باید برروی لینک فعالسازی موجود در آن کلیک کنید تا قابلیت فوق روی سرویس جی میلشما فعال شود . به این شکل شما صاحب ایمیل وارد شده تشخیص داده می شوید ومی توانید از آن به بعد در سرویس جی میل خود هنگام ارسال ایمیل ها آدرسایمیل فرستنده را به آدرس فوق تغییر دهید .

دریافت ایمیل مختلف

ازدیگر قابلیت هایی که به آن اشاره کردیم امکان دریافت ایمیل های مختلف برروی صندوق دریافتی جی میل و آرشیو نمودن آنها است . با این قابلیتمیتوانید چندین ایمیل مختلف را با یک بار ورود به سیستم مدیریتی جی میلخود چک کنید و همچنین از فضای 6 گیگابایتی جی میل نیز برای ارشیو بندیاطلاعاتتان استفاده کنید.

برای استفاده از این قابلیت پس از ورودبه بخش setting و انتخاب تب Accounts در بخش Get mail form other accountsروی گزینه Add another mail account کیلک کرده و پس از وارد نمودن آدرسایمیل مورد نظر خود را بطور کامل بر روی گزینه Next step کلیک کنید . دراین مرحله جی میل اطلاعات موردنظر همچون نام سرور و پورت مربوط را به طورهوشمند تشخیص می دهد اما بهتر است خودتان نیزآنها را چک کرده و پس ازتایید صحت آنها رمز عبور ایمیل مورد نظر را در بخش password وارد کنید .

دراین بخش گزینه های مختلفی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها گزینه :Leave a copy of retrieved massages on the server است . با انتخاب اینگزینه وقتی ایمیلی از آدرس ایمیل شما دریافت و به جی میل انتقال داده شودیک کپی از آن همچنان در ایمیل اصلی باقی می ماند . چنانچه می خواهید فضایایمیل اصلی اشغال نشود و آرشیو ایمیل هایتان را در جی میل ذخیره کنید میتوانید این گزینه را غیر فعال کنید . در این حالت ایمیل های ارسال شده بهایمیل اصلی شما پس از انتقال به جی میل از روی صندوق پستی اصلی شما حذفشده و تمام آنها در جی میل شما آرشیو شوند .

اگر می خواهید با دیگرامکانات سرویس دهنده گان رایگان ایمیل آشنا شده و از آنها در راستای تسریعبخشیدن به امورتان استفاده کنید بهتر است همین امروز به گشت و گذار در بخشهای تنظیماتی سیستم مدیریتی ایمیل خود در این سرویس ها بپردازید . شایدقابلیتی که مدت ها به دنبال آن بوده اید هم اکنون در این سرویس ها وجودداشته باشند!


_________________