راهنمای سيستم عامل موبایل های Smartphoneامروزهتمایل به خرید تلفن های همراه هوشمند روز به روز افزیش می یابد و اینافزایش تقاضا تنها به این دلیل نیست که این تلفن ها امکانات بسیار بیشتریرا در اختیارمان می گذارند (مانند ارسال ایمیل، مرورگرهای محبوب وب وبرنامه ها و بازی های قابل دانلود و نصب بر روی موبایل ها)، بلکه دلیلاصلی این اشتیاق بازار، قیمت های ارزان و مناسب این گوشی ها نسبت به هرزمان دیگر است. به استثناء برخی مدلهای گرانقیمت اروپایی ، می توان باپرداخت مبلغی کمتر از 300 دلار صاحب یک Smartphone سریع و مناسب شد و باپرداخت 80 دلار اضافه تر و یا کمی بیشتر به صورت ماهیانه، یک سیم کارت باامکانات مناسب تهیه کرد (البته شاید فقط برای دیگر کشورها - در ایران کههنوز خبری از امکانات اپراتورها برای موبایل های هوشمند نیست).

هرچنددر ایران تنوع جهانی همراه های هوشمند را نداریم و همچنین هیچ یک ازاپراتورهای تلفن همراه کشور از امکانات این گونه همراه ها پشتیبانی نمیکنند، اما با توجه به تنوع بالای موبایل های هوشمند در بازار و همچنینطرفداران زیاد آن در ایران بهتر دیدیم تا مروری اولیه بر خصوصیات پلتفرمهای مختلف Smartphone داشته باشیم. اینکه چرا شما یک مدل خاص را انتخابکنید و اینکه هر مدل چه امکاناتی در اختیار شما قرار می دهد. این راهنمابر اساس سیستم های عامل مورد استفاده در تلفن های همراه هوشمند دسته بندیشده است.

آندروید گوگل

داوطلبجدیدی که با سروصدای فراوان وارد سرزمین همراه های هوشمند شد. آندروید یکپلتفرم متن باز بر پایه لینوکس است که توسط شرکت گوگل تولید شده و بهبازار عرضه گشته است. این سیستم عامل رویای اتصال دائمی گوشی های همراه بهاینترنت را به واقعیت تبدیل کرده است، هر چند که در شروع کار فقط بر روییک مدل گوشی(موبایل G1 از شرکت HTC) ارائه شده است. البته پیش بینی می شودبه زودی بر روی تعداد زیادی از موبایل های HTC، موتورولا و غیره قابلمشاهده خواهد بود. روی هم رفته شما با یک تلفن مدرن و قدرتمند طرف هستید وباید این حقیقت را مورد توجه قرار دهید که متن باز بودن این سیستم عامل،به طور باور نکردنی آن را برای بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزارها جذابو خوشایند ساخته است.

چرا دوستش داشته باشیم: برخلاف بلک بری،ویندوز موبایل و iPhone، هیچ محدودیتی برای فعالیت توسعه دهندگان برنامههای این پلتفرم وجود ندارد. همین توانایی تسلط بر قدرت توسعه دهندگان واستفاده از تمامی آنها (بدلیل متن باز بودن) دلیل اصلی قدرتمندی آندرویداست. باید منتظر دیدن تعداد بسیار زیادی از برنامه های خلاقانه و ابتکاریباشید که برای اولین بار بر روی این پلتفرم اجرا خواهند شد. شما تعدادبسیار زیادی انتخاب سخت افزاری از قیمت های پایین تا گرانترین قیمت راخواهید داشت و تقزیبا هر نوع ابزار ورود اطلاعاتی را که ترجیح می دهید دراختیار خواهید گرفت ( صفحه لمسی، صفحه کلید QWERTY و یا هر چیز دیگر). اینآخرین موبایل Geek هاست.

چرا دوستش نداریم: توسعه دهندگان درهمین ابتدای کار تعداد زیادی حفره در این پلتفرم را آشکار کرده اند (مانندنداشتن امکانات مناسب برای کارهای تجاری). اگر گوگل در رفع این مشکلاتموفق نباشد، ممکن است پاسخ مورد نظر را از ارائه این محصول نگیرد و در اینزمینه موفقیتی حاصل نکند. البته آندروید هنوز آزمایش های پایه را طی نکردهاست و برای قضاوت در مورد آن احتمالا کمی زود است.

بلک بری شرکت RIM

بلک بری قبل از آنکه بعنوان بهترین موبایل هوشمند برای استفاده از پستالکترونیک مورد توجه واقع شود، کار خود را به عنوان یک پیجر دوطرفه ستایششده آغاز کرده بود. این نام همچنین به عنوان یک مدل جامع سخت افزاری و نرمافزاری درخشش خاص خود را در ارزیابی های انجام شده نشان داده است . زیراResearch in Motion هم سخت افزار و هم سیستم عامل این همراه هوشمند راتولید می کند.سابقا این تلفن همراه توسط شرکت ها به کارمندان و افرادمرتبط با آنها ارائه می شد، زیرا پشتیبانی از این موبایل توسط سرورهایعظیم بلک بری برای تمام کشورها انجام می گرفت. این سرورها خدمات بلک بریرا همراه با پست الکترونیکی شرکت ها به شکل یک پارچه و همراه با امنیت وپشتیبانی کامل ارائه می کردند. اما امروزه، درخواست برای بلک بری توسطافراد حقیقی هم رو به افزایش گذاشته است. BlackBerry Bold هم آخرین نسخهاستاندارد این سیستم عامل است که برای استفاده در گوشی های صفحه لمسیبهبود یافته و برای اولین بار در BlackBerry Storm از آن استفاده شده است.

چرا دوستش داشته باشیم: بلک بری یکی از بهترین تجربه های استفادهاز پست الکترونیک در همراه های هوشمند است و این را باید ممنون صفحه کلیدپر هیبت آن باشیم. کار با سیستم عامل بلک بری واقعا ساده است و همه چیز باسادگی و از روی سلیقه به شکل آیکون در سطرهای متوالی در برابر شما قراردارد. اینها دلایلی هستند که این سیستم عامل در فروش کلی از ویندوز موبایلشرکت مایکروسافت جلو افتاده است. همچنین RIM قصد دارد که به انجمن توسعهدهندگان این پلتفرم رونقی دوباره بدهد. بنابراین پیش بینی می شود که درآینده باید در انتظار برنامه های بیشتر و کاربردی تری برای این سیستم عاملباشیم.

چرا دوستش نداریم: بلک بری کاملا محصور و اختصاصی است.برای داشتن این سیستم عامل شما باید یک گوشی بلک بری بخرید. اگر از نسخهBold این سیستم عامل استفاده نکنید، مدل Storm و یا Flip Pearl این گوشیچندان جذابیتی نخواهد داشت و حتی تاریخ گذشته هم به نظر خواهد آمد. همچنیندر مدلهای قبلی بلک بری مرورگر وب آن کاملا غیر کاربردی و بدون استفادهاست. هم اکنون فقط باید منتظر گامهای بلند بلک بری برای تبدیل شدن به یکابزار کارآمد برای مصرف کننده باشیم. خوشبختانه تغییرات خوبی در اینجا درحال وقوع است.
iPhone شرکت اپل

برخیاز مخالفان بر این باورند که iPhone هنوز یک همراه هوشمند واقعی نیست.البته بر روی iPhone ، یک نسخه محدود شده از سیستم عامل ایکس مکینتاش نصبشده است که یکی از سیستم عامل های مدرن و قدرتمند موجود در بازار است.

چرادوستش داشته باشیم: iPhone یکی از جذاب تربن و کاربردی ترین موبایل هایهوشمند موجود است. این گوشی بعنوان یکی از بهترین موبایل ها، برای گشتوگذار در اینترنت شناخته شده است و بیشترین استقبال برای استفاده از صفحهلمسی چندگانه آن صورت گرفته است. این موبایل قابلیت اجرای برنامه های تهیهشده توسط برنامه نویسان خارج از شرکت را به طور محدود در یک انجمن توسعهفعال دارا می باشد که برنامه های شان اغلب اوقات سودمندند. iPhone همچنینبهترین گوشی با قابلیت پخش موسیقی است (البته این موقعیت با ظهور گوشی هایZune مایکروسافت در معرض خطر جدی قرار دارد.)

چرا دوستش نداریم:برای اینکه یک گوشی مدرن و قدرتمند باشد، حتی نمی تواند کارهایش را مانندیک گوشی دست و پا چلفتی انجام دهد. مشکلاتی از قبیل Copy & Past و یاام ام اس هنوز حل نشه اند. همچنین امکانات تجاری و پست الکترونیک آن هنوزبه استاندارد های بلک بری نمی رسد.ویندوز موبایل شرکت مایکروسافتبرخلافنام iPhone و سیستم عامل ایکس آن، تنها اشتراک سیستم عامل گوشی های هوشمندمایکروسافت با سیستم عامل آن شرکت هم نام بودن این دو است. ریشه هایویندوز موبایل در ویندوز CE قرار دارند و قبل از این در پاکت پی سی هایاین شرکت مورد استفاده قرار گرفته اند. نسخه ای از ویندوز موبایل کهامروزه استفاده می شود 6.1 است که به دو شکل صفحه لمسی و صفحه معمولیارائه شده است. ویندوز موبایل هم اکنون بعد از بلک بری در رتبه دوم بازارفروش ایستاده است.

چرا دوستش داشته باشیم: توسط گروهی ازکارخانجات تولید کننده بدلیل جان سختی و توانایی اش مورد استفاده قرار میگیرد و برخلاف بلک بری و iPhone شما می توانید برای استفاده از آن خودتاناقدام به تولید سخت افزار مناسب کنید. گروه بزرگی از سخت افزارهای پیشرفتهبازار موبایل را نمی توان بدون ویندوز موبایل تصور کرد (مانند Xperia X1سونی و HTC Touch HD).

چرا دوستش نداریم: به دلیل اینکه رابطکاربری این سیستم عامل واقعا وحشتناک است (بخصوص هنگام استفاده با گوشیهای صفحه لمسی) تولیدکنندگانی که از آن استفاده می کنند روز به روز درتغییر این رابط کاربری ماهرتر و کارآمد تر می شوند! برای استفاده ازامکانات مولتی مدیا، گوشی چندان جالبی نیست و مرورگر اصلی آن بسیار ناخوشآیند است. متاسفانه برای نسخه بعدی آن (WM7) هم باید بیش از یکسال منتظربمانید.


پالم

قصدنداریم به تاریخچه افتخارات و زیبندگی های مختلف پالم در طی این سالهابپردازیم. فقط کافی است بدانید که سیستم عامل پالم از سال 1996 همراه باPDA های پالم به بازار آمد. البته هم اکنون زمان آن به سر آمده است و اینآخرین هورا برای این سیستم عامل، قبل از پیوستنش به ویندوز موبایل است.هنگام استفاده از آن چنان است که حس می کنید در حال کار با نسخه ای ازلینوکس کامپیوترتان هستید. پالم با همان قدرت و کارآیی کارهای تان راانجام می دهد، هر چند که دیگر زمان را از دست داده است.

چرادوستش داشته باشیم: هرچند که دیگر تاریخ آن گذشته، اما پالم شروع بسیارخوب و با قیمت مناسبی را در بازار همراه های هوشمند داشت. مدت زمان لازمبرای یادگیری کار با آن بسیار کوتاه است و بسیاری از امکاناتی را که از یکSmartphone می توان انتظار داشت را برآورده می کند. هر چند که ظاهر آنهنوز مانند تولیدات سال 1996 این شرکت است.

چرا دوستش نداریم:خب، باید واقع بین بود، به هر حال پالم مرده است. احتمالا شما دیگر پالمرا بر روی گوشی های همراه نخواهید دید. زیرا تمامی گوشی هایی که از اناستفاده می کردند، از این به بعد باید از ویندوز موبایل استفاده کنند.


سیمبین شرکت نوکیا

سیمبینپرطرفدارترین سیستم عامل دنیای همراه های هوشمند است. باید از نوکیا تشکرکرد. مهمترین نسخه این سیستم عامل در حال حاظر S60 است. هرچند که درایالات متحده چندان همه گیر نشده است اما استفاده از آن کاملا معمولاست.این سیستم عامل برخی از سخت افزارهای ناکارآمد و بیمار بازار امروزیرا به راه می اندازد و مدیریت می کند( از قبیل سریN نوکیا). گرچه بخشرایگان خدمات و محصولات سیمبین به گستردگی بقیه پلتفرم های موجود نیست،اما حسن آن را می توان در استفاده از گروه های توسعه یکپارچه و توانمندشدید.

چرا دوستش داشته باشیم:آیا شما می خواهید محبوبترین بازارتلفنهای همراه هوشمند را از دست بدهید؟ اگر یک گوشی مولتی مدیای نوکیابخرید، خب شما یک سیمبین هم خریداری کرده اید. این سیستم عامل برگزیده ایاز بهترین امکانات گوشی های هوشمند را به شما عرضه می کند. مدیریت پستالکترونیک قوی، وب و تقویم کاری، و همچنین اجتماع بزرگی از برنامه هایجهانی توسعه دهندگان سیمبین را در یک پکیج در اختیار خواهید داشت که بسیاردور از دسترس ویندوز موبایل قرار دارند. ضمنا سیمبین بر خلاف ویندوزموبایل با سیستم عامل مکینتاش هم همخوانی دارد.

چرا دوستشنداریم: سیمبین می تواند کاملا گیج کننده باشد و هنوز کار با آن به راحتیبلک بری و iPhone نیست. اگر شما از سخت افزار قرص و محکم و مطمئن استفادهنکنید این سیستم عامل می تواند کسل کننده و دردسر ساز باشد. همچنین اتصالآن به وب خسته کننده و مشکل ساز است.

منبع [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]