نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: هالووین

 1. #1
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  هالووین

  هالووین (هالوئین و هالوین هم نوشته شده) یکی از جشنهای سنتی مغربزمیناست که مراسم آن در شب ۳۱ اکتبر برگزار میشود. در آن شب معمولاً کودکانلباسهای عجیب و غیرمرسوم میپوشند و برای جمعآوری نبات و آجیل به در خانهدیگران میروند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای امریکا، ایرلند، اسکاتلند وکانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهمبا خود به قاره امریکا آوردند.

  یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبلتوخالی است که برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درآورده شده و با روشنکردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوهای ترسناک داده میشود.  تاریخچه
  جشنهالووین که از دوهزار سال قبل تاکنون در چنین روزی میان غربیان برگزارمیشود، بیان کننده اعتقاد پیشینیان آنان به جهان آخرت است. آخرین روز ماهاکتبر (نهم آبان ماه) زمان برگزاری یکی از جشنهای مذهبی در کشورهایاروپایی و آمریکایی است که به نام هالووین (Halloween) یعنی روز همهمقدسین معروف است. بنیانگذاران این جشن قوم سلتی بودند که سالها پیش ازمیلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی میکردند. به روایت این قومآغاز سال میلادی اول نوامبر است و با این اعتقاد آخرین شب سال یعنی سی ویکم اکتبر را زمان یادآوری از ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیبجشنی برپا میکردند، همگی دور هم جمع میشدند، آتش میافروختند، قربانیمیکردند و هر کس هر غذایی داشت با دیگران قسمت میکرد و همگی بر سر یکسفره مینشستند چراکه بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهانباز میشود و ارواح درگذشتگانشان نیز در این جمع حاضر میشوند و ارتزاقمیکنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت میکردند موردشفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدیهاو بلاها در امان میماندند.

  از دیگر مراسمی که در این بخش برگزارمیشد که البته هر کدام بعدها تغییر کرده و به شکلی کاملاً دگرگون درآمد،میتوان به این موارد اشاره کرد: پوشیدن لباسهایی از پوست سر حیوانات،پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود وبردن باقی ماندههای آتش و خاکستر به خانهها با این نیت که آنها را ازبدیها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیشهابا شب زندهداری، دعا و نماز آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدسرا از برزخ به بهشت رهمنون میکردند. پس از گذشت سالیان دراز و با حملهرومیها به این منطقه آیین هالووین دچار تغییراتی شد که ورود مسیحیانکریستین به این سرزمین و اختلاط عقاید آنها به یکدیگر در این تغییراتبیتأثیر نبود تا آنجا که کمکم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواحپاک نبود بلکه شیاطین و ارواح خبیثه را نیز در این جشن حاضر میدانستند.از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباسهای عجیب و ترسناک میپوشیدندتا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها راترسانده و از میان خود برانند. رفته رفته با شکل گیری زندگی شهری،کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه این جشن را برگزار میکردند و برای آنبه در خانهها میرفتند و طلب غذا و خوراک برای پذیرایی در جشن میکردند.در همین دوران موضوع تریت (رفتار نیک: treat) و تریک (حیله و نیرنگ:trick) پیش آمد، به این صورت که اگر کسی سخاوت به خرج میداد و چیزهایبیشتری به هالووین اهدا میکرد برای او یک کار نیک انجام میدادند و هر کسکالا یا خوراک قابل توجهی نمیداد او را به سخره و بازی میگرفتند. اوایلسده ۱۹ بسیاری از ایرلندیها به آمریکا مهاجرت کردند و به این ترتیببسیاری از آیینها و اعتقاداتشان بار دیگر دچار تغییر و تحول شد به عنوانمثال آمریکاییها حضور شیاطین و ارواح گناهکار در هالووین را بیشتر مورداستقبال قرار دادند و بیشتر سمبلهایی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک وخشن بود تا آنجا که شرارت و شیطنت در این شب کاملاً عادی و معمولی به نظرمیرسید. گاه پیش میآمد که راه مردم را میبستند، به در خانهها سبزی ومیوه پرتاب میکردند، با سنگ و کلوخ دودکش خانهها را مسدود میکردند ودیگران را مورد آزار و اذیت قرار میدادند با این عنوان که این اتفاقاتناشی از حضور ارواح موذی و شیاطین است و آنها هستند که مرم را «تحریک»میکنند. این اعمال باعث شد برگزاری هالووین در آمریکا برای مدتی متوقف ومسکوت بماند و پس از آن برای اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۲۰ به شکلیمتعادل در آمریکا، هالووین جشن گرفته و به عنوان یک روز مذهبی شناخته شد.هر چند که باز هم این مراسم با آنچه در ذهن و نیت پدیدآورندگان قدیمی آنبود بسیار متفاوت برگزار شد.

  هالووین در کشورهایی چون ایرلند واسکاتلند همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار میرود و با برگزاریاین جشن کمکم به استقبال کریسمس و میلاد حضرت عیسی میروند.

 2. #2
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: هالووین

  جهان در هالووین به جنگ ارواح خبیث رفت

  در روز 31 اکتبر نقاط مختلف جهان صحنه برگزاری جشن هالووین بود.

  هرچنددر نام این جشن از روز مقدس مسیحی All Saints برآمده اما اعتقاد بر آن استکه ریشه این جشن به سنتی در فرهنگ قوم اروپایی سلت بازمی گردد که در چنینروزی و در جشنواره ای با نام Samhain پایان "روزهای روشن" (تابستان) راجشن می گرفتند.

  سلت ها معتقد بودند در این روز مرز میان این دنیا ودنیا های دیگر به نازک ترین حد ممکن می رسد و موقعیت برای راندن ارواح بدبه جهان های دیگر فراهم می شود.

  از این رو هالووین به شکل جشنواره مردگان درآمد که مردم با پوشیدن لباس های ترسناک سعی در دور کردن ارواح بد دارند.

  همچنینسلت ها شلغم های بزرگ را از درون خالی می کردند، آن را به اشکالی وحشتناکدر می آوردند، پشت پنجره ها قرار می دادند تا ارواح از خانه آنها دور شود.
  به نظر می رسد سنت تراشیدن و خالی کردن کدو، در آمریکای شمالی ایجاد شده که کدو در آنجا بیشتر از کدو های اروپایی رشد می کرد.

  خواهر و برادری در شهر ایستون در ایالت مریلند.
  گرفتن شکلات و ریختن آن درون کدوی تراشیده شده از سنت های هالووین است. پسری در شیلی.
  مراسم اخاذی شکلات در شیلی.
  چند شهر جهان میزبان راهپیمایی های هالووین بودند. در شهر کاوازاکی ژاپن برای سیزدهمین سال پیاپی راهپیمایی هالووین برگزار شد.
  به نظر می رسد با این چهره ها ارواح بد به شهر کاوازاکی نزدیک هم نخواهند شد!
  معتقدان واقعی (!) به فلسفه هالووین در شهر رازول در ایالت نیو مکزیکوی آمریکا.  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. سنتشکنی گیشه سینماهای آمریکا در هفته منتهی به هالووین
  توسط hrg1356 در انجمن تئاتر و سینمای جهان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۱ آبان ۸۸, ۱۹:۱۹
 2. هالووین
  توسط hrg1356 در انجمن دانش عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آبان ۸۸, ۰۷:۴۶
 3. هوویم مرا به عروسی اش دعوت كرد
  توسط YAS در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۹ مهر ۸۷, ۲۱:۴۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •