دُبی یا دوبی یکی از امیرنشینهای هفتگانه اماراتمتحده عربی است. دبی بیشترین جمعیت را در میان این هفت امارت دارد و دومینامارت بزرگ آن، و با تنها 5 درصد از مجموع وسعت خاک امارات عربی متحده(4,114 km²) بعد از بزرگترین امارت ابوظبی (67,340 km² ) با بیش از 85درصد از کل مساحت امارات متحده عربی میباشد. دبی از دیگر امارتهایامارات متحده عربی متمایز می باشد از این لحاظ که درآمد نفت آن تنها 6% ازتولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و اکثر درآمد امارت دبی از منطقه آزادجبل علی یا (JAFZ)، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت،صدور مجدد کالا (Re-Export)، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگینیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تشکیل میگردد. تأسیسات وپیشرفتهای زیاد در صنایع و فعالیتهای مختلف در دبی باعث شده تا توجهاتجهانی را در تمام زمینه ها و پروژه ها جلب کند، از جمله رویدادهای ورزشی وکنفرانسها.

وجه تسمیه

وجه تسميه واصل نام « دبی » از دو حرف (د) و (با) تشکیل شده، یعنی(دبا) « دُبا » نام نوعی ملخ کوچک است قبل از اینکه بال در آورد، این نوعملخ در زمان گذشته در این منطقه وجود داشته، به همین جهت نام منطقه را(دُبا) گذاشته بودند که به مرور زمان به (دبی) تبدیل شدهاست. مدتی هم اینشهر «الوصل» نامیده می شد.

امیرنشین دبی در جنوب کشور ایران و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد وجزئی از کشور امارات متحده عربی است. بسیاری از مردم ایران برای تجارت وتفریح به دبی سفر میکنند.

تاریخچهٔ دبی

دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبیبودهاست، در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر ازخویشاوندان و وابستگان وهمراهان خود ، از امارت ابوظبی به این دهکدهمیکوچند واز آن تاریخ دوران حکمرانی قبیلهٔ آل مکتوم ، وتأسیس امارت دبیآغاز میشود. قبل از این تاریخ دبی یک روستای کوچک بیش نبود وهیچ امتیازیاز سایر روستاهای اطراف خود نداشته بود.

نسبت قیبلهٔ آل مکتوم به قبیلهٔ آل بوفلاسه یکی از فروع قبائل بزرگ(بنی یاس) میرسد. وأصل نام این قبیله از نام «فلاسة» (خواهر فلاح بن هلالالیاسی جد آل نهیان) حکام امارت ابوظبی گرفته شدهاست. تاریخ نویسان چنیننوشته أند که «فلاسة» (خواهر فلاح آل نهیان) به ازدواج پسر عموی خود (راشدبن عامر بن هلال الیاسی) در میآید، وصاحب چند پسر میشوند که به(الرواشد) معروف میشوند. و از آنجائیکه «فلاسة آل نهیان» از شخصیتبرجستهای بین عشیرهٔ خود برخور دار بود، وکلامی مسموع داشت، و از نفوذ یقوی برخوردار بود، فرزندانش نام آل بوفلاسه برخود میگیرند وبه قبیلهٔ «آلبوفلاسه» مشهور میشوند ، نسب به نام مادرشان فلاسة آل نهیان. وقبیلهٔ بنییاس از چند قبیلهٔ بزرگ تشکیل یافته بود وبه نام ( حلف بنی یاس ) «پیمانبنی یاس» معروف بود. که بیشتر آنان از قبیلهٔ (فضاعه) أبناء وعموزادگان(یاس) بودند، که جد مستقیم ( آل نهیان ) و ( آل مکتوم) میباشد. قبیلهٔبنی (یاس) از نفوذ وتمیز خاصی در منطقه برخوردار بودهاند، ودر قیام اتحاددولت امارات متحده عربی نقش مهمی داشته أند.

فرمانروایان آل مكتوم حكام امارت دبى

زنجيره مستقيم فرمانروایان آل مكتوم ومؤسسين امارت دبى عبارتند از:مكتوم بن بطي آل مكتوم (1833- 1852 )
سعيد بن بطي آل مكتوم (1852- 1859 )
حشر بن مكتوم آل مكتوم (1859- 1886 )
راشد بن مكتوم آل مكتوم (1886- 1894 )
مكتوم بن حشر آل مكتوم (1894 - 1906 )
بطي بن سهيل آل مكتوم (1906- 1912 )
سعيد بن مكتوم آل مكتوم (1912 - 1929 )
راشد بن سعيد آل مكتوم (1958- 1990 )
مكتوم بن راشد آل مكتوم (1990 - 2006)
محمد بن راشد آل مكتوم (2006 – تا امروز )

امارت دبی به صورت پیشرفته در طی سى و پنج سال گذشته و با تلاش شيخراشد بن سعيد آل مكتوم شکل گرفت. در طی این سالیان دبی به صورت یک مرکزداد و ستد برای ایران و هند و اینک به صورت پل ارتباطی داد و ستد در میانآفریقا و آسیای شرقی میانه در آمده است. در سالهای جاری دبی به یک مکانمطمئن برای سرمایه گذاری تبدیل شده است.

حکومت قطر و دبی

بر خلاف اکثر امیرنشین های امارات ، حکومت این شهر با حکومت قطر درسال ۱۹۶۶ میلادی سکهای مشترک زدند که به نام « مجلس نقد قطر و دبی» معروفبود، این «سکه» تا قبل از قیام دولت اتحاد امارات در این دوکشور رایجبودهاست. دبی بندری گردشی با جاذبههای مدرن و بعضی جاذبه های تاریخی وطبیعی است. حاكم این امارت، شیخ محمد بن راشد المکتوم است و نایب حاكم شیخحمدان بن راشد است. شاید شهر دبی مهمترین شهر امارات باشد. بعد از امارتابوظبی، پایتخت سیاسی کشور امارات متحده عربی، دبی پایتخت تجارتی اماراتبه شمار میآید. از جاذبههای این شهر: بازار طلا، جزاير مصنوعی و اماكنتاريخى است

زبان و دین

زبان رسمی عربی است اما انگلیسی، هندی، اردو، مالایی و تمیل نیز بصورتگسترده صحبت می شود. اسلام، مذهب و دین رسمی می باشد. تعداد زیادی هندى وسیک و مسیحی در دبی وجود دارد. گروههای غیر مسلمان می توانند خانه ها وعبادتهای خودشان را داشته باشند. درحالیکه دولت امارات متحده مجوز قانونیبه گروههای مذهبی نمی دهد، ممکن است برخی از امارتها استقلال داخلی بهبرخی از مذاهب بدهند. برای مثال در دبی مجوز قانونی به کلیسای مسیح مقدسنوین داده شده. دبی نیز تنها امارتی است که معابد هندو و گوردوارا (معابدسیک ها) دارد. طبق سرشمارى اخير افراد ملت هندوستان بیشترین جمعیت مستقردر دبى را تشکیل میدهند. گروههای غیر مسلمان، کمکهای نقدی را تنها میتوانند از بین خود جمع آوری کرده و یا از خارج دریافت کنند و می توانند درملا عام دینشان را تبلیغ کنند. اما از دین برگشتن یا توزیع نشریات مذهبیبه شدت خلاف قانون بوده و علاوه بر جریمه نقدی و پیگرد قانونی، به خاطررفتار توهین آمیز به آئين اسلام ، فرد مجرم را از کشور اخراج می کنند

اقتصاد

دبی و دیره ، بنادر مهمی برای تولیدکنندگان غربی است. بیشتر مراکزمالی و بانکها در منطقه بندری میباشد. دبی اهمیتش را به عنوان یک مسیرتجاری در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به دست آورد. شهر دبی تجارت آزاد طلا دارد. بندرجبل علی در دهه ۱۹۷۰ ساخته شده و بزرگترین بندر دستساز بشر در جهان است.اما دبی به صورت فزایندهای در حال پیشرفت به عنوان مرکزی برای صنایعخدماتی از قبیل فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری میباشد. خطوط حمل و نقلتوسط هواپیمایی امارات تقویت شده و در سال ۲۰۰۶ حدود ۲۸ میلیون مسافر راجا به جا کرده است. همچنین در دبی مناطق آزاد برای صنایع بخصوص وجود دارداز قبیل شهر اینترنتی دبی و شهر رسانهی دبی، که با یک فیلتر محدود شده وبرخی سایتها و سایتهای اسراییلی بسته است و فرستادن صدا در اینترنتغیرقانونی است. البته در مناطقی مثل TECOM (Dubai Technology, Electronic,Commerce & Media Free zone Authority) این سایتها بسته نیستند.

پیش زمینه

خور دبی شهر دبی را به ۲ بخش دیره و بر دبی تقسیم کرده. دو پل بهنامهای قرهود و آل مکتوم که از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه کهاز زیر آب میگذرد این ۲ قسمت را به هم مربوط میکنند.(دیره در شرق(راست)و بر دبی در غرب (چپ) قرار دارند) دیره محلی بازاری، سنتی و قدیمی وکارگری است. اما بخش بر دبی محلی است که مسئولین دبی قصد دارند از آن شهریمدرن با بافت مدرن درست کنند. خیابان شیخ زاید با ساختمانهای مجلل و بلندبناست پایین شهر جدید دبی شود که بزرگترین برج دنیا را در خود جای خواهدداد. بالای شهر دبی، ساحل کناری جمیرا خواهد بود با انواع ویلاهای مجللچندین ملیون دلاری و پالمهایی که در دل خلیج فارس پی ریزی و بنا شده.حدود ۵۰ درصد سرمایهٔ وارد شده در سالهای اخیر به دبی از طریق بخش املاکبوده، به طوری که متقاضیان با خرید خانهها و آپارتمانها به صورت هوایی و۹۹ ساله، صاحب امتیاز اقامت خواهند شد. قبلا اختیار خانه بدون اجاره کردنآن برای بیگانهتباران امکانپذیر نبود.

ساخت و ساز

ساخت و ساز در دبی خیلی سریعتر از کشورهای غربی پیش میرود و علتشاینست که نیروی کار ارزانی از آسیا در اختیار گرفته. یکی از مهمترین عللپیشرفت در ساخت و ساز اینست که دبی در حال متنوع ساختن اقتصادش است. درواقع دبی نمیخواهد به درآمد نفت که تصور میشود تا سال ۲۰۱۰ تمام شود،تکیه کند.

مسافرت هوایی

فرودگاه بین المللی دبی دارای یک مرکز خرید میباشد. این فرودگاهجوایز بسیاری به خاطر طراحی و سرویس عالی اش بردهاست. فرودگاه بینالمللی، مرکزی، جهانی دبی که در حال ساخت میباشد، یک منطقه آزاد تجاری رادر داخل دبی فراهم میکند و تا سال ۲۰۰۸ قسمتی از آن کامل میشود.اینفرودگاه دارای ۴ زیر شاخه بزرگ میباشد.

پیشرفتهای هنری و فرهنگی

دبی در حال غنی ساختن فرهنگش می باشد با ساخت دهکده فرهنگی دبی کهشامل موزه های هنری و کتابخانه ها و مدارس رقص و موزیک، فروشگاه کتابهایکمیاب و فضاهای باز برای تفریح و استراحت می باشد. دبی دارای چندین سالنتئاتر می باشد از جمله تالار سلطنتی، تئاتر جامعه دبی و تئاتر مدینه کهمیزبان بسیاری از کارهای هنری و تولیدات کشورهای غربی است. فستیوال بینالمللی فیلم دبی، فستیوالی است که هر ساله برگزار شده و ستاره های دنیا رااز سراسر جهان جذب می کند

گردشگری در دبی

گردشگری یکی از استراتژیهای مهم امیر نشین دبی برای سرازیری دلار بهامارات متحده میباشد. گردشگری دبی مبتنی بر خرید است گر چه جذابییتهایمدرن و تاریخی نیز دارد. دبی از مشهورترین امارتها در میان امارتهایهفتگانه امارات متحده عربی است. دبی از دیگر امارتهای امارات متحده عربىجدا و متمایز است زیرا درآمد نفت تنها ۶٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیلمیدهد و درآمد اصلی آن از منطقه آزاد جبل علی و گردشگری است.

ترابری
دبی در محل تلاقی اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده که موجب دسترسی آسانبه آن میباشد. بیشتر پایتختها و شهرهای مهم دارای پرواز مستقیم به دبیهستند. بیش از ۸۰ خط هوایی به فرودگاه بینالمللی دبی میرود و از آنجابرمیگردد که موجب شده یکی از شلوغ ترین فرودگاههاى دنيا شود.

مقررات ورود

بیشتر مسافران برای ورود به دبی نیازمند ویزا هستند. اما شهروندان (وبرخی ساکنان) شورای همکاری کشورهای خلیج فارس و شهروندان تعدادی ازکشورهای اروپایی و جاهای دیگر (شامل استرالیا و زلاند نو) میتوانند بهمحض ورود مهر اجازهی ورود به مدت ۹۰ روز روی گذرنامه خود دریافت کنند.بازدیدکنندگان از ملیتهای دیگر باید از ضمانت ساکنان امارات متحده یا یکشرکت یا هتلی که مجوز آن صادره از امارات متحده است برخوردار باشند و تا۳۰ روز اجازه اقامت دارند. شهروندان اسرائیلی نیز اجازهی ورود به دبی راندارند.

گردشگری خرید

دبی به نام مرکز خرید خاورمیانه شناخته شده است. دبی تعداد زیادیتوریست خرید را از کشورهای منطقه و حتی دورتر یعنی اروپای شرقی، هند وآفریقا به خود جلب می کند.

جشنواره خرید دبی

این فستیوال هر ساله به مدت یک ماه از ژانویه شروع می شود. اینفستیوال کل امارات را به یک مرکز خرید دبی تبدیل می کند. علاوه بر آن، اینفستیوال دربرگیرنده برنامه های موسیقی، نمایشگاههای هنری و رقص محلی میباشد.

گردشگری فرهنگی

برای بازدیدکنندگان دبی، فرهنگ بعد از خرید در درجه دوم جذابیت قراردارد. مناظری از فرهنگ قدیم دبی درحالیکه این فرهنگ تحت سلطه سرعت سریعپیشرفت اقتصادی شده میتواند در مناطق اطراف نهرها دیده شود. ساختمانهایاطراف نهر نشانگر یک شهر قدیمی است. دهکده غوص (قرية الغوص) و دهکدهمیراثی (قرية التراث)، ماهیگیری و یافتن مروارید را به نمایش میگذارد. ازدیگر جاذبهها میتوان به خانه شیخ سعید المكتوم ، موزه دبی و منطقه ىبستکیه و روستای حتا اشاره کرد. تاریخ این روستا به دو تا سه هزار سال قبلبرمیگردد و شامل ۳۰ ساختمان است و در ۱۱0 کیلومتری جنوبی شهر دبی در قلبکوههای حتا و در امتداد رشتهٔ کوه حجر واقع شده است. موزه دبی در سال ۱۹۷۱به منظور نمایش سبک زندگی سنتی دبی ایجاد شد و شامل عتیقهجات و مصنوعاتیمیباشد که از آفریقا و کشورهای آسیایی از طریق تجارت به دبی واردشدهاند. مسجد شندغه نیز ۲۰۰ سال قدمت دارد.

رستورانها

یکی از رستورانها المنتها نام دارد که در ارتفاع ۲۰۰ متری واقع شده ومنظرهای از دبی را به نمایش میگذارد.این رستوران توسط یک پایه از هر دوطرف دکل محافظت میشود و دسترسی به آن توسط یک آسانسور شیشهای ممکن است.رستوران دیگر المحاره (به معنی صدف) است که دسترسی به آن توسط یک زیردریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است و آکواریومهای زیبایی را به نمایشمیگذارد. این آکواریومها دربرگیرنده بیش از یک میلیون لیتر آب هستند.شیشه آکواریوم از اکریلیک ساخته شده و برای کاهش تأثیر بزرگ نمایی حدود ۱۸سانتیمتر ضخامت دارد. این رستوران در میان ۱۰ رستوران برتر دنیا قراردارد. اين رستورانها در هتل برج عرب قرار دارند. این هتل دارای ۶۰ طبقهاست و معمار آن Atkins Middle East می باشد. ستونبندی این هتل تا ۴۰ مترزیر دریا عمق دارد. برجالعرب بزرگتر از برج ایفل است و تنها ۶۰ متر ازساختمان ایمپایر استیت در آمریکا کوتاهتر است. تمام پردهها، چراغها وسیستم تهویه هوا با یک دکمه به کار میافتند. تمام کانالها به دوربینمدار بسته متصل هستند و مهمان میتواند ببیند که چه کسی پشت در است. هرسوئیت یک لب تاپ، اسکنرو پرینتر مخصوص به خود را دارد.

مناطق گوناگون

قلعه دبــى ــ موزه ملى

قلعه حـتا ــ دبى

برج ساعت ــ دبى ــ ديره

شاه راه شيخ زايد ــ دبى

مسجد ــ دبى

خور دبى ــ دبىمنطقهٔ صنعتی دبی جبل علی نام دارد که از کشورهای زیادیاز جمله چین و تایوان و تایلند در آن برای تولید به عنوان منطقهٔ کاملاًآزاد در آن جمع شدهاند.
منطقهٔ آموزشی دبی در غرب و دورترین نقطهٔ بر دبی قرار دارد.اسم اینشهر «شهرک دانش» است. همین طور دبی دارای دانشگاه نسبتاً معروفی به اسمدانشگاه امریکایی است که در نزدیکی شهر دانش قرار دارد.
شهر اینترنتی و شهر رسانه هم در انتهای خیابان ساحلی جُمیرا و پس از عبور از برج عرب قرار گرفتهاند.
بستکیه. یکی ازمناطق مهم و تاریخی این شهر است.
بزرگترین مرکز خرید دنباله دار دبی به نام مرکز تجاری تفریحی دبی میباشد. همچنین ساختمان دیگری که برنامه ریزی شده تا دبی را به یک منطقهمرکزی تجاری تبدیل کند، خلیج تجاری است. جایی که زمانیکه تمام شود، حدود500 آسمان خراش را در حوالی منطقه الحاقی دست ساز Dubai Greek به نمایش میگذارد.
بر دبی:


بر دبی توسط پیش آمدگی خلیج فارس به داخل خشکی که مشابه رودخانهاست وخور نامیده میشود به دو قسمت تقسیم شدهاست، قسمت غربی این تقسیم که قسمتقدیمی تر شهر است بر دوبی نامیده میشود، اما قسمت شرقی آن بر دیره نامیدهمیشود.خور.
شندغه.
جمیرا.
العویر.
الخوانیج.
اللهباب.
القوز.
الراشدیة.
ند الشبا.
حتا.
مرغم.
مرقب.
رویه.
القصیص.
جبل علی.
خورغناضه.
ام السقیم.
اللسیلی.
مردف.
الورقاء.


[ویرایش]
مناطق شهریبرجالعرب
برج دبی
مال امارات (پیست اسکی برف)
صحراهای رمل
مراکز خرید
منتجع المها
هتل باب الشمس.
باغ وحش دبی
بازار طلای دبی
بستکیه
خانه شیخ سعید
جزیرههای نخلی دبی
جزیره جهان
سواحل دبی
خانه وکیل
خانه شیخ جمعه
خانه شیخ عبید بن ثانی
دهکده میراثی
دهکده غوص
قلعة نايف
قلعة الفهيدى
مجلس غریفه


[ویرایش]
پارکهای شهر دبی

دبی بوستانهای فراوانی دارد که میتوان به پارکهای زیر اشاره کرد:پارک خور
پارک صفا
پارک مشرف
پارک ساحلی جمیرا
پارک ممزر
پارک القوز
پارک زعبیل
پارک الوصل
پارک ممزر . این پارک در اقصی شرق دبی، و در مرز امارت شارجه قرار دارد.


پارکهای آبی شهر دبی عبارتاند از:واید وادی.
لیجر لاند.


[ویرایش]
بازارها

بازارهای سنتی معروف دبی عبارتاند از:بازار مرشد.
نایف.
سبخه. يكى از قديمى ترين بازارهاى دبى میباشد.
تخته (الصنادق).
بازار طلای دبی.
بازار الرأس.
بازار بندر طالب

پراکندگی و بافت جمعیتی

کارگران ساختمانی و عمدهٔ شهر هندی هستند و بعد از آنها پاکستانیهاکه کمی بیشتر از هندیها کار شخصی هم دارند و فیلیپینیها هستند. بازارسنتی و کوچک دبی مثل موبایل فروشها، بقالیها و لوازم یدکی خودروفروشیهاو بقیهٔ کارها با سرمایهٔ کوچک بیشتر به دست ایرانیهای قدیمی ساکن دبیمیگردد. پس از ایرانیها، عربهای سوری و پاکستانیها بازار سرمایه را دردست دارند.

ایرانیهای زیادی هم برای سرمایه گذاری در بازار کلان به جز املاک بهدبی آمدهاند که البته مشخصا تعدادشان از کسانی که در املاک سرمایه گذاریکردهاند بیشتر نیست.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] منبع بدون دخل و تصرف