[align=center][/align]

مروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می شود و یکی از شناخته شده ترین ساختمانها در جهان است. بنای برج ایفل از سال ۱۸۸۷ شروع و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹میلادی به اتمام رسید.در ابتدا برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد. پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد و 300 نفر که در بین آنها می توان از امیل زولا ، موپسان، شارل گارنیه( معمار اپرا گارنیه)و هم چنین الکشاندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد ، به ساخت آن شدیداًٌ اعتراض نمودند.

تا سال ۱۸۸۹ ستون یادبود واشنگتن به عنوان بلندترین سازه جهان شناخته می شد اما در این سال برج ایفل جاینشین آن شد. برج ایفل به مدت ۴۱ سال تا زمان بهره برداری از برج کرایسلر در نیویورک در سال ۱۹۳۰، به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می شد. این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است. در سال ۲۰۰۶ قریب ۶٬۷۱۹٬۲۰۰ نفر از این برج دیدن کردند. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده اند،این بنا به عنوان پر بازدید کننده ترین بنا در جهان شناخته می شود.

نام برج ایفل از نام سازنده اش گوستاو ایفل گرفته شده است.بلندی برج ایفل بادر نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری بر فراز آن ۳۲۵ متر می باشد و وزن تقریبی آن ۷۲۰۰ تن است. ۱۶۶۵ پله تا بالاترین نقطه برج ادامه دارند که البته پلههای طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته است. ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقههای میانی (به جز دو سطح) میباشد. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبد دار و زرین رنگ دیده میشود که عمارت اینولید نام دارد که مقبره ناپلئون آنجاست
[align=center][/align]