برج دُبِی آسمانخراشی است که اکنون در حال ساخت درشهر دبی در امارات متحدهٔ عربی است. در پایان سال ۲۰۰۸ که این برج تکمیلشود، عنوان بلندترین برج جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

این برج دارای بیش از ۱۶۰ طبقه خواهد بود، و تقریباً 818 متر ارتفاعخواهد داشت و پس از اتمام احداث ساختمان در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۸ بلندترین برججهان خواهد بود. هرچند اکنون برج دیگری با نام البرج در منطقهٔ جبلعلیدبی در مراحل اولیه ساخت است که ۱۲۰۰ متر طول خواهد داشت و رکورد ارتفاعبرج دبی را خواهد شکست.

برج دبی احتمالاً در سپتامبر ۲۰۰۹ به روی عموم گشوده خواهد شد.پیشبینی میشود که برج دبی به یکی از مهمترین جاذبههای شهر دبی تبدیلگردد. این برج در خیابان شیخ زاید در بر دبی ساخته میشود و دارایبخشهایی با کاربردهای تفریحی، مسکونی، تجاری، اداری می باشد. بخشی از آننیز به عنوان هتل درنظر گرفته شدهاست.

هم اکنون پی ریزی برج به پایان رسیده و برای ساخت آن 4 هزار کارگر و1000 جرثقیل به کار گرفته شده اند."برج دبی"شامل یک هتل، آپارتمان هایمسکونی و واحد های تجاری است و حداقل 700 متر ارتفاع خواهد داشت.هزارآپارتمان لوکس نیز برای استفاده ساکنان پیش بینی شده است.

ارتفاع دقیق برج نیز تاکنون پنهان نگاه داشته شده است تا هم رقبایاحتمالی عنوان بلندترین برج دنیا را سردرگم کند و هم احتمال بلندتر ساختنبرج با کمک پیشرفت فناوری تا زمان پایان کار یعنی سال 2008 را از دستندهد.البته معماران این پروژه انتظار دارند ساختمان را تا 800 متر بالاببرند.

به گفته مسوولان پروژه ، هزینه ساخت برج حداقل یک میلیارد دلار خواهدبود و این تنها بخش کوچکی از هزینه های پروژه منطقه " برج دبی" است کهشامل مرکز خرید،دریاچه های مصنوعی و برج های کوچک تر است

طبقات بالای برج در شدیدترین حالت ممکن ، می توانند تا 1.8 متر بهطرفین جابجا شوند.اما به گفته "عطا الله" ساکنان در صورتی که از پنجره بهبیرون نگاه نکنند، حتی متوجه این حرکت هم نخواهند شد.وی می گوید: "احتمالفرو ریختن و یا افتادن هیچ چیز وجود ندارد.این موضوع کاملا منتفی است."

"برج دبی" توسط "آدریان اسمیت"Adrian smith)) از شرکت "اسکیدمور ،اویینگزو مریل" (Skidmore Owings and Merrill - SOM) از شیکاگو آمریکا با بهرهگیری از الگو های نقوش هندسی معماری اسلامی طراحی شده و بر روی پایه ایفرار دارد که شبیه یک گل صحرایی با شش گلبرگ است،نقشه هایی که تابحال ازبرج ارائه شده است،نشان دهنده سازه ای تکی است که از برجهای به هم پیوستهلوله ای شکل تشکیل شده است.

برای محافظت از برج در برابر دمای بسیار بالای هوای دبی در ماه هایتابستان، از یک پوشش خارجی با کارایی بسیار بالا استفاده خواهد شد.مصالحاولیه در نظر گرفته شده برای ساخت عبارتند از شیشه بازتابنده،آلومینیوم،پانل های فولاد ضد زنگ و پره های لوله ای عمودی از جنس فولاد ضد زنگ کهارتفاع و پهنای کم برج را برجسته تر جلوه می دهد.

به گفته "گرگ سانگ" (Greg Sang) مدیر ارشد کارگاه برای ساخت برج از روشهایی استفاده شده است که امتحان شده و در عمل کارایی خود را نشان دادهاند.اما به دلیل ارتفاع زیاد مهندسان مجبور شدند تا مرز نا شناخته پیشروند.

وی می گوید: " ما بتون را تا ارتفاعی پمپاژکردیم که یک رکورد محسوب میشود.رسیدن بتن تا طبقات بالا 30 دقیقه طول می کشد.بنابراین مجبور بودیمترکیب آن را به گونه ای تغییر دهیم که در این مدت سیال باقی بماند.از طرفدیگر برای پمپاژ بتن تا این ارتفاع به پمپ های بسیار قوی احتیاج داشتیم

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

ترتیب ارتفاع برجهای موجود جهان
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
_________________