[align=center]از بينهايت کوچک تا بينهايت بزرگ
بررسي تئوري نسبيت انيشتن[/align]
[align=center][/align]

[align=center]آلبرت انيشتن در سال 1879 ميلادي در شهر اولم آلمان متولد شد. از همان ابتدا تفاوت هايي در فکر و رفتار اين کودک با بقيه همسالان خود نمايان بود. مشغله ذهني او از سن ۱۰ سالگي به طور جدي، مطالعه درباره جهان عظيم بود. در 17 سالگي دبيرستان را به پايان رساند و در دانشگاه زوريخ پذيرفته و چهار سال بعد در رشته فيزيک فارغ التحصيل شد. در اين اثنا ازدواج کرد و در سال 1901، پس از فراغت از تحصيل، شهروند سوئيس شد و مدتي بيکار بود و دنبال کار مي گشت. يکسال بعد با مساعدت مارسل گراسمن، در اداره ثبت اختراعات سوئيس در برن، به يک شغل دفتري مشغول شد، اما او همواره غرق در ارقام و اعداد و معادلاتي بود که در ذهن خود داشت.
در سال 1905 پنج مقاله (Paper) نوشت و با كمروئي، يکي از آنها را به رئيس اداره ثبت اختراعات سوئيس داد و گفت خوشحال مي شوم اگر شما جايي براي درج اين مقاله در مجله خود مي داشتيد. اين مقاله چند صفحه اي که در شماره 17 مجله سالنامه فيزيک (Annalen der physik) منتشر شد او را به سرعت به يکي از مشهورترين دانشمندان جهان تبديل کرد. 17 سال بعد جايزه نوبل به دليل انتشار همين مقاله در زمينه پديده فتوالکتريک به او تعلق گرفت. مقاله بعد "تئوري حرکت براوني" بود که او با استفاده از فيزيک کلاسيک و روش مستقيم ثابت کرد که ماده داراي ساختار اتمي است. مقاله ديگر، "الکتروديناميک اجسام متحرک" بود که در آن به تحليل عميق مفهوم فضا و زمان پرداخت و تئوري نسبيت خاص را پايه ريزي کرد. چند ماه بعد نيز هم ارزي ماده و انرژي را در فرمول معروف E = mc2 ارائه داد. مقاله ديگر، "نظريه کوانتمي بودن نور" براساس تعميم فرض ماکس پلانک در مورد کوانتينره بودن تابش جسم سياه بود. با اين کار او راه را براي تثبيت نظريه دوگانه موج ـ ذره در مورد نور هموار کرد. پس از آن بود که کرسي استادي دانشگاه زوريخ و سپس برلين به او پيشنهاد شد. سال 1911 که اولين کنفرانس جهاني فيزيک در بروکسل برگزار شد از او به عنوان جوانترين فيزيکدان دعوت به عمل آمد. در آستانه جنگ جهاني اول، او در دانشگاه برلين به دنبال تکميل مطالعات و نظرات خود در مورد تعميم تئوري نسبيت خاص با دخالت دادن موضوع گرانش بود. ۱۰ سال پس از ارائه تئوري نسبت خاص، در سال 1915 نظريه "نسبت عام" را ارائه داد. جالب است که بدليل عجيب بودن نظرات او و عمق خلاقانه تئوري نسبت خاص و عام، درکي صحيح و کامل از نظرات او در خواص و عوام وجود نداشت.
در سال 1927، در پنجمين کنفرانس جهاني فيزيک حضور يافت و در زمينه مکانيک کوانتم مباحث زيادي با نيلز بور داشت. از سال 1928 ايده خود را در مورد " تئوري ميدان واحد" آغاز کرد و تا آخر عمر روي آن کار کرد، گرچه هيچگاه موفق به ارائه آن نشد.
نوشتار حاضر به بررسی تکاپوهای علمی انیشتین و تئوري نسبيت انيشتن وی می پردازد.
فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:
- زيست نامه
- فيزيک نيوتني
- انقلاب کوانتم
- جدال فکري فيزيک قديم و جديد
- تئوري نسبيت خاص
- پيش بيني کاربردهاي فتوسل و ليزر
- اهميت سرعت نور
- تاثير حرکت در زمان
- همزماني وقايع
- تاثير حرکت بر جرم
- هم ارزي جرم و انرژي
- ثروتمند خسيس
- نسبيت عام
- فضاي چهاربعدي
- انحنا فضا
- قانون تنبلي کيهاني
- نفي تاثير از راه دور
- کندشدن ارتعاش اتم ها
- شاره کيهاني
- فضاي بيکران و متناهي
- مفروضات فلسفي فيزيک کلاسيک و مدرن
- پايه هاي پوزيتيويسم
- مکتب کپنهاکي
- مخالفين مکتب کپنهاکي
- اصل عدم قطعيت هايزنبرگ
- اصل مکمليت بور
- فيزيک و فلسفه
- درک صحيح از نسبيت
- مفهوم پردازي علم و بايدهاي دين
به دنبال تئوري واحد
[/align]

[align=center][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/align]